Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Pa ne... Banka nije vlasnik, bar ne u Srbalja, a rekso bih i drugde... Banka ima hipoteku, ali si ti vlasnik, plaćaš porez i tako to... Ti možeš da prodaš stan, banka ne (ako plaćaš rste redovno)...

 

U Švici je nekako drugačije, ako sam dobro shvatio, kuća je faktički na lizingu, kao auto da si uzeo na lizing, nije tvoj dok ne otplatiš sve rate...

 

Ali voleo bi da Hazard to potvrdi/opovrgne, ako zna...

 

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

ok, shvatio sam figurativno. Jeste, ja sam kao vlasnik a banka kao ima hipoteku al' je stepen tolerancije otprilike 3-4 meseca (neplacanja kredita, mesecne rate) i out. 

Link to comment

Jesti "van kuce" po tim i takvim zemljama ne znaci "hraniti se po restoranima" nego znaci kupovato hranu na ulici gde, naravno, uvek mozes da biras izmedju tezge na tezgi i tezge na zemlji... To nije nikakav problem sve dok (svi) znamo o cemu pricamo, ne?  :s_c:

 

Pa ne bas. To jest ne iskljucivo na ulici, a ne uopste u Singapuru gde je na ulici zabranjeno. U Singapuru imas hawker centre koji su isto sto i 'food court' u Australiji. Za neupucene citatelje/ke rec je o odeljenim tezgama u jednom zajednickom zatvorenom prostoru gde svaka tezga ima mokri cvor, deo za kuvanje, frizidere... Znaci sve higijenski i zatvoreno, a nije klasicni restoran.

 

U ovim ostalim zemljama osim Singapura imas i gomile klasicnih restorana u kojima se cena ne razlikuje uopste od cene ulicne hrane, ili se razlikuje simbolicno (recimo nekih 10% cene vise).

Link to comment

Ono sto je meni interesatno je razlika (kakva je bila do 2008me godine) izmedju ovoga u Australiji - kad 'padnesh' i ne platis pa ti banka uzme (na bazi kurca & hipoteke) pa proda nekim srecnicima ispod cene ti jos uvek ostanes kratak koliko si joj/banci bio duzan pre te transakcije (uz opciju da full bankrotiras). U Amerikama je izgleda bilo drugacije - ljudi su 'ladno izlazili iz kuca/stanova kad nisu imali para da ih placaju dalje (obavezno ostavis kljuc u bravi, ne?) a banka ih nije/ne juri da plate 'resto'. I ovo moze neki pravi™ amerikanac da potvrdi, ne? 

Link to comment

Pa ne bas. To jest ne iskljucivo na ulici, a ne uopste u Singapuru gde je na ulici zabranjeno. U Singapuru imas hawker centre koji su isto sto i 'food court' u Australiji. Za neupucene citatelje/ke rec je o odeljenim tezgama u jednom zajednickom zatvorenom prostoru gde svaka tezga ima mokri cvor, deo za kuvanje, frizidere... Znaci sve higijenski i zatvoreno, a nije klasicni restoran.

 

U ovim ostalim zemljama osim Singapura imas i gomile klasicnih restorana u kojima se cena ne razlikuje uopste od cene ulicne hrane, ili se razlikuje simbolicno (recimo nekih 10% cene vise).

Pa da, Hong Kong nije Singapur.

Link to comment

Znam 2-3 familije koje su prozivele zivote u Nemackoj, decu su izrodili tamo a sad imaju i unucice, i dalje redom... Citavog zivota su iznajmljivali jer - kazu - "nije bilo para da se kupi sta su hteli a da kupuju sta nisu hteli to im nije bilo na listi prioriteta". Nisu - kao pravi nasi gastosi - nista nazidali po zavicaju & po rodnoj grud(v)i. Cisto kao info - nisam ni za ni protiv. 

 

Super, samo sto u Nemackoj imas limite na iznos rente i vlasnik stana ne moze da te istera bez ikakvog osnova. Dok u Australiji maksimum na koji mozes da iznajmis stan je godinu dana, u veoma retkim slucajevima vlasnik pristane na 2 godine. Nakon tog ugovora moze da te istera bez bilo kakvog razloga i/ili da ti podigne rentu koliko god hoce bez ogranicenja.

A kao stanar nemas nikakva prava, cak ne mozes da obesis sliku na zid/ukucas ekser. I obicno nemas pravo da imas cak ni kucnog ljubimca. Uvek se odredi limit maksimalnog broja ljudi u stanu tako da ako te recimo posecuje rodbina iz Srbije to je tehnicki ilegalno. U Australiji si kao rentijer mish.

 

https://www.domain.com.au/news/more-rent-bidding-apps-to-launch-in-australia-as-rental-revolution-looms-20170427-gvslpc/

More ‘rent bidding’ apps to launch in Australia as rental revolution looms

Kad god se oglasi neki malo povoljniji stan to je juris, desetine aplikanata salecu agenta. Vise su me puta odbili za stan nego sto su mi odobrili, a imam sve, reference, dobru platu, ustedjevinu, drzavljanstvo...

 

Zato kazem, videcemo za jedno 20-30 godina kada 'generation rent' ne bude vise mogla da radi na sta ce to liciti. Pod stare dane da budu rentijeri ovde. A siguran sam da ce i drzavna penzija do tad presusiti ili ce je podici na 85 godina.

Edited by noskich
Link to comment

A kao stanar nemas nikakva prava, cak ne mozes da obesis sliku na zid/ukucas ekser. I obicno nemas pravo da imas cak ni kucnog ljubimca. 

 

7b00d8aa-389b-4dca-aaf4-102b66a872da.jpg

Zato je bog izmislio 3M i druge 'bez da se ukucava ekser' sisteme za kacenje slika i ostalih stvari koje se kace na zid. 

Sto se kucnih ljubimaca tice - ne znas dok ne proveris  - bas onomad sam cuo da je neka novogradnji na obodu Chatswooda pet-friendly. Dakle, pitas pa vidis - pod uslovom da imas kucnog ljubimca i da to nije bebisiterka. 

Link to comment

7b00d8aa-389b-4dca-aaf4-102b66a872da.jpg

Zato je bog izmislio 3M i druge 'bez da se ukucava ekser' sisteme za kacenje slika i ostalih stvari koje se kace na zid. 

Sto se kucnih ljubimaca tice - ne znas dok ne proveris  - bas onomad sam cuo da je neka novogradnji na obodu Chatswooda pet-friendly. Dakle, pitas pa vidis - pod uslovom da imas kucnog ljubimca i da to nije bebisiterka. 

 

Ekser sam pomenuo figurativno. Poenta je da u Nemackoj, Austriji, Holandiji posto ostajes dugo u stanu i imas sigurnost glede stanarskog prava i razumne rente sasvim je prihvatljivo koliko cujem da ti rearanziras stan. Ono u najmanju ruku prebojis zidove kako hoces, a uz dozvolu vlasnika porusis zid i ostale velike promene...

 

Pazi, ni bez ljubimca ne mozes naci lako solidan stan po razumnoj ceni, a sa ljubimcem je to umetnost.

Link to comment

Najgora stvar je sto kad ti kaze da se iselis (za sta btw. postoji veoma velika verovatnoca jer investitori ovde brzo obrcu nekretnine, meni se desilo do sada 3 puta da sam morao da se selim zbog prodaje) imas 3 nedelje da nadjes negde drugde da se preselis. Sto znaci da moras da prihvatis nesto sto ti bas i ne odgovara da ne bi ostao na ulici. Ili drugi slucaj, nadjes nesto sto ti odgovara a vlasnik hoce da odmah krenes da placas rentu, nece da ceka na tebe. Onda placas dve rente za dva stana 1-2-3 nedelje.

 

Kada se nesto pokvari u stanu zalis se jednanput i ako se nista ne desava, ne popravlja se, sto se desava, nije retkost, plasis se da insistiras i zoves opet jer moze da te shutne ili ti poveca kiriju ako zakeras. Uvek moze izdati drugom.

 

iDemo me je pre na ovoj temi prozivao kako to da placam vodu kada se to obicno ne placa kao rentijer (da ne ulazimo u tu raspravu sta je tu legalno sta nije). Pa necu bre da se zameram gazdi, sta mi to treba, da mi poveca kiriju ili shutne pa sta cu onda. Ovako pokrij se usima i cuti. Kad si mish.

Link to comment

Da eto meni vodokotlic strasno sporo se ponovo puni nakon sto se isprazni. Jednom sam se zalio, gazda dosao, ocistio, nista nije hteo da zameni jer nece da trosi pare i sve po starom.

Nista, imamo kofu pa kad nema vode u vodokotlicu napunis kofu pa pljusnes.

Sta da radis. Kad si mish.

Link to comment

Pa ne bas. Na Tajlandu, Vijetnamu, Kambodzi, Maleziji... cak i u Singapuru mozes svaki dan da jedes van kuce i da te izadje cak i jeftinije nego da kuvas kod kuce.

 

Zato sto ima mnogo sirotinje raje ciji je rad jeftin, pa hrana nije mnogo skuplja od cene sastojaka, a kada neko sprema na veliko izadju mu sastojci jeftiniji nego kada sprema na malo. Singapur i HK su vec neki spec. izuzeci od mnogih pravila (ako svi jedu van kuce, onda i u bogatim drustvima imas economies of scale koje ce to uciniti jeftinim...ali verujem da i jeftina imigrantska radna snaga, i rad na crno imaju udela u tome...). Tako da ja ne vidim to kao nesto pozitivno, uopste. Naprotiv.

 

Svuda gde su ti ljudske usluge (kuvanje, ciscenje, sisanje, fizikalisanje i sl.) jeftine, tu je zapravo siromastvo. U bogatim razvijenim drustvima je ljudski rad skup. To je pokazatelj napretka.

Link to comment

Ti ćeš bolje znati, ali zar u Švajcarskoj stan/kuća kad je uzmeš na kredit, dok ne otplatiš nije tvoja, nego bančina (ili tako već nešto)?

 

Mislim, meni je to drugar koji je živeo u Švici nešto objašnjavao ali nisam siguran koliko on konta ekonomske odnose, ti ćeš verovatno bolje znati da li je tako...

 

Prvi put za to cujem. No ja nikada nisam kupovao nekretninu tamo (niti znao nekoga ko jeste).

 

U prakticnom smislu, ne znam u cemu bi bila razlika cak i da jeste tako? Negde si vlasnik, ali si pod hipotekom (banka moze da ti oduzme to vlasnistvo ako ne placas ratu), negde nisi formalno vlasnik pa mozda krace traje da procedura izbacivanja, ali svede se na isto. Nije mi nikada iko to spomenuo kao razlog za nekupovinu nekretnine.

Link to comment

U Švici je nekako drugačije, ako sam dobro shvatio, kuća je faktički na lizingu, kao auto da si uzeo na lizing, nije tvoj dok ne otplatiš sve rate...

 

Btw, na osnovu onoga sto ja znam o lizingu (nikada nisam radio isti u Srbiji), auto na lizing nikada nije tvoj. Tek kada otplatis poslednju ratu, imas mogucnost da otkupis auto, ili da ga vratis.

 

Lizing za koji ja znam funkcionise ovako:

Auto kosta $30.000. Ti ga oces na 4 godine. Prodavac procenjuje da ako za te 4 godine predje 40.000 km, vredece $15.000. Ti (uz neku kamatu) placas na rate tih $15.000. Ali zato placas i penale ako predjes 10.000 km godisnje, mora kasko osiguranje, servis samo kod prodavca (ili gde te on uputi), kada on kaze mora da se menja neki deo, ti moras da menjas...

 

Posle 4 godine, ti mozes auto da vratis, ili da dobijes kredit da otplatis tih preostalih $15.000 (ili da otplatis u kesu). Ali to vise nije lizing. U Srbiji nije tako?

Link to comment

Mislim da nije tako, nego da se cela suma podeli i kad otplatiš tvoj je auto... Ali nisam 100% siguran...

 

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...