Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

  • 3 months later...

Posto se sudstvo bas zainatilo da me pita da li ocu svoj deo nece da me prevare od familije s kojom kontaktya nemam, te da li cu da se koljem za 5 ektara zemlje, kucu s placem od 15 ari, traktor IMT 539 itd (karikiram malo, generalno je daleko manje od toga i ich me ne interesuje), konacno me ujurise s pozivom da odem par stotina kilometara daleko pocetkom februara na rociste o zaostvstini itd. Pominje se da se naslednicka izjva moze dati u mestu boravista i uputitisudu do rocista i u mom slucaju bi bila da ne prihvatam nasledstvo, odn. odricem se istog (prosli put sam se odricao u korist brat, sad smo obojica u fazonu da se odreknemo bilo cega iz te price). Ukratko, kao gradjanin BG, gde dajem naslednicku izjavu tog tipa, i kako sve to ide, da li se neko zezao vec s tim, i da li ce me to osloboditi daljih materijalnih iskusenja i dovesti do nirvane (dobro, ovo nije za pravnike)... Unapred zahvalan, lenj da se mrdne iz BG, posvadjan sa 80 posto famijie, vec uveliko guglajuci na ovu temu, vas Zabalujev.edit> a mogao je i da cita malo bolje ovu temu, no svejedno zahvalan na dodatnim informacijama :)

Edited by Zabalujev
Link to comment

Ukoliko ne das izjavu, pretpostavlja se da si prihvatio nasledje. A sto se davanja izjave smatra, kapiram da mozes da je napises, overis potpis u najblizem sudu i posaljes postom ako te mrzi da se cimas do tamo.

Link to comment
Elem, Zakon o vanparničnom postupku reguliše ovo na sledeći način :
Član 115.(1) Za raspravljanje zaostavštine sud će odrediti ročište.(3) Sud će u pozivu upozoriti zainteresovana lica da mogu do okončanja postupka dati sudu izjavu da li se primaju nasleđa ili se nasleđa odriču, a ako na ročište ne dođu ili ne daju izjavu - da se pretpostavlja da se prihvataju nasleđa, i da će sud o njihovim pravima odlučiti prema podacima kojima raspolaže. Posebno će ih upozoriti da izjava o delimičnom odricanju od nasleđa i izjava o odricanju od nasleđa pod uslovom ne proizvodi pravno dejstvo. Član 117.(3) O pravima lica koja nisu došla na ročište a uredno su pozvana sud će odlučiti prema podacima kojima raspolaže, uzimajući u obzir njihove pismene izjave koje stignu do donošenja odluke.Član 118.(1) Ako se naslednik primio nasleđa ili se odrekao nasleđa, mora izjavu o tome potpisati on sam ili njegov zastupnik.(2) Potpis na izjavi o primanju nasleđa ili o odricanju od nasleđa, koju je pismeno podneo sudu, kao i potpis na punomoćju, moraju biti overeni.
Dakle : 1. Sedneš za komp2. Napišeš dopis ostavinskom sudu sa pozivom na broj predmeta (to ti je O broj na samom pozivu) u kojem kažeš da se bezuslovno i neopozivo odričeš nasleđa, 3. Odštampaš to u, recimo, 4 primerka (overa zadržava jedan primerak) i potpišeš sve primerke4. Naoružaš se sa ličnom kartom, oko 1000 dinara (mrzi me da računam koliko je tačno, 160 dinara je po 1 potpisu, a ima i neki paušal) i mnogo strpljenja i odeš u najbliži sud (u Beogradu se overe rade u Timočkoj i Ustaničkoj - bivši Treći i Peti sud)5. Sačekaš koliko treba (ili red ili tvoj broj) i overiš potpis. Posle toga odeš i platiš taksu za overu, a oni ti daju dokumenat.6. Dve overene kopije staviš u koverat, odeš u poštu i preporučeno pošalješ na adresu ostavinskog suda. Jedan primerak ostavi sebi u ličnu arhivu.Eto toliko. Javi ako imaš pitanja.
Link to comment
Elem, Zakon o vanparničnom postupku reguliše ovo na sledeći način :Dakle : 1. Sedneš za komp2. Napišeš dopis ostavinskom sudu sa pozivom na broj predmeta (to ti je O broj na samom pozivu) u kojem kažeš da se bezuslovno i neopozivo odričeš nasleđa, 3. Odštampaš to u, recimo, 4 primerka (overa zadržava jedan primerak) i potpišeš sve primerke4. Naoružaš se sa ličnom kartom, oko 1000 dinara (mrzi me da računam koliko je tačno, 160 dinara je po 1 potpisu, a ima i neki paušal) i mnogo strpljenja i odeš u najbliži sud (u Beogradu se overe rade u Timočkoj i Ustaničkoj - bivši Treći i Peti sud)5. Sačekaš koliko treba (ili red ili tvoj broj) i overiš potpis. Posle toga odeš i platiš taksu za overu, a oni ti daju dokumenat.6. Dve overene kopije staviš u koverat, odeš u poštu i preporučeno pošalješ na adresu ostavinskog suda. Jedan primerak ostavi sebi u ličnu arhivu.Eto toliko. Javi ako imaš pitanja.
Evo ja nepozvan Moja keva je pozvana na ostavinsku raspravu iza njene majke i otisla je dala izjavu da se odrice u korist jednog brata i to je to.E sad zanima me sledece (mene zapravo ne zanima, ali mi ona probi glavu angry.gif ) posto jedan od brace nije dosao na raspravu,1. da li ce ona morati da ide i na sledecu2. da li ostala braca moraju da se pojave ili ce njihov nedolazak (i nedavanje ikakve izjave) proizvesti da se njima odvaja zakonski deo nasledstva, ili se podrazumeva da se odricu nasledstva, ili (kako je neko ovoj mojoj kevi sunuo u uvo) se njima odrapljuje kazna za nedolazak i proces ne moze biti zavrsen dok se oni ne pojave?
Link to comment

Hvala svima na savetima. Malkice je procedura modifikovana u odnosu na ono sto je Ajatolah napisao. Ukratko, sud iza Starog merkatora radi ostavine. Za naslednicku izjavu mora se ici pred sudiju (zapravo i ne mora, ali je formalno tako,kao sto cemo videti). POdnosi se molba, predaje poziv, fotokopija licne karte i taksa 390 RSD (na salteru informacija se dobija molba i papirce sa brojem racuna za taksu). Predaje se na salter 9 ili 10. Zakazu ti kada da dodjes, u mom slucaju, u ponedljeak mi je receno da dodjem u sredu, tamo i tamo. Pitaju te ukratko da li se odrices ili prihvatas nasledje i u korist koga, sastave sablonski izjavu, potpises i to je to. Poslato na adresu suda, preporuceno sa naznakom broja predmeta O xxx/10) i to je to. Nadam se.

Link to comment
Evo ja nepozvan Moja keva je pozvana na ostavinsku raspravu iza njene majke i otisla je dala izjavu da se odrice u korist jednog brata i to je to.E sad zanima me sledece (mene zapravo ne zanima, ali mi ona probi glavu angry.gif ) posto jedan od brace nije dosao na raspravu,1. da li ce ona morati da ide i na sledecu2. da li ostala braca moraju da se pojave ili ce njihov nedolazak (i nedavanje ikakve izjave) proizvesti da se njima odvaja zakonski deo nasledstva, ili se podrazumeva da se odricu nasledstva, ili (kako je neko ovoj mojoj kevi sunuo u uvo) se njima odrapljuje kazna za nedolazak i proces ne moze biti zavrsen dok se oni ne pojave?
1. Neće morati da ponovo ide na raspravu. Ona je dala izjavu, i to je kraj njenog učešća u postupku (osim ako ne opozove izjavu).2. Ako ne dođu i ne daju izjavu, podrazumeva da se prihvataju svog zakonskog dela nasleđa (ako taj deo postoji, odnosno ako nasleđivanje nije drugačije regulisano testamentom ili ako nema ugovora o doživotnom izdržavanju), i to se unosi u ostavinsko rešenje. Taj što je tvojoj kevi šaputao, meša ostavinski postupak sa drugim vrstama postupaka.
Link to comment
Hvala svima na savetima. Malkice je procedura modifikovana u odnosu na ono sto je Ajatolah napisao. Ukratko, sud iza Starog merkatora radi ostavine. Za naslednicku izjavu mora se ici pred sudiju (zapravo i ne mora, ali je formalno tako,kao sto cemo videti). POdnosi se molba, predaje poziv, fotokopija licne karte i taksa 390 RSD (na salteru informacija se dobija molba i papirce sa brojem racuna za taksu). Predaje se na salter 9 ili 10. Zakazu ti kada da dodjes, u mom slucaju, u ponedljeak mi je receno da dodjem u sredu, tamo i tamo. Pitaju te ukratko da li se odrices ili prihvatas nasledje i u korist koga, sastave sablonski izjavu, potpises i to je to. Poslato na adresu suda, preporuceno sa naznakom broja predmeta O xxx/10) i to je to. Nadam se.
Lepo je videti da su organizovali pravnu pomoć za davanje ostavinskih izjava, tako je lakše i njima i strankama (zbog mase neukih stranaka, koje ne znaju šta trebaju da napišu, a i kada napišu, obično pišu nerazumljive i nepotrebne stvari). Ovo bi trebao da bude kraj ovog postupka za tebe, javi ako se nešto promeni.
Link to comment

situacija: jedan roditelj živ, ima decu, ponovo se ženi/udaje.pitanje: da li njegov partner automatski ima zakonsku odgovornost za decu ili mora i neko usvajanje, ili nesto?poz

Link to comment
situacija: jedan roditelj živ, ima decu, ponovo se ženi/udaje.pitanje: da li njegov partner automatski ima zakonsku odgovornost za decu ili mora i neko usvajanje, ili nesto?poz
Mora usvojenje, pri čemu dete mora imati između 3 meseca i 18 godina, a usvojitelj mora biti od njega stariji od 18 do 45 godina. Ako su oba roditelja živa, onda je potrebna saglasnost i jednog i drugog i saglasnost deteta koje je starije od 10 godina, pri čemu roditelj koji nije supružnik usvojitelja gubi roditeljsko pravo. Ako je živ samo jedan roditelj, onda je potrebna samo njegova saglasnost i saglasnost deteta koje je starije od 10 godina. U oba slučaja se usvojenje zasniva odlukom Centra za socijalni rad, a dete sa usvojiteljem i njegovim srodnicima stiče jednaka prava i dužnosti kao što ih ima sa roditeljem i njegovim srodnicima.
Link to comment
odluka centra za socijalni rad?da li to znači da se prvo ide u centar po odluku, pa onda u neki sud?poz
Ne, ne, nema suda. Samo se podnese zahtev Centru za socijalni rad za zasnivanje odnosa usvojenja između bračnog druga roditelja i deteta (uz podnošenje odgovarajućih dokaza, mahom izvoda iz različitih matičnih knjiga), i onda oni u upravnom postupku ispituju da li su za to ispunjeni uslovi. Ako utvrde da ima uslova, onda će oni rešenjem konstituisati odnos usvojenja, i to je kraj. Eventualno, ako bi oni odbili ovaj zahtev onda bi se moglo stići do suda u upravnom sporu, ali to je već nešto drugo.EDIT : Dokazi u zagradi Edited by Ayatollah
Link to comment
Ne, ne, nema suda. Samo se podnese zahtev Centru za socijalni rad za zasnivanje odnosa usvojenja između bračnog druga roditelja i deteta (uz podnošenje odgovarajućih dokaza, mahom izvoda iz različitih matičnih knjiga), i onda oni u upravnom postupku ispituju da li su za to ispunjeni uslovi. Ako utvrde da ima uslova, onda će oni rešenjem konstituisati odnos usvojenja, i to je kraj. Eventualno, ako bi oni odbili ovaj zahtev onda bi se moglo stići do suda u upravnom sporu, ali to je već nešto drugo.EDIT : Dokazi u zagradi
vrlo hvala.ako budu izbori za borislava borozana, imaš moj glas :) poz
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...