Jump to content
IGNORED

Zabraniti prvenstvo?


teacher

  

206 members have voted

  1. 1. Da li treba prekinuti JSL i takmičenja koja organizuje FSS?



Recommended Posts

ukinuti.poceo sam da obrazlazem, ali me mrzi, a moram i da radim :(
Daj, nemoj da te mrzi. Voleo bih konacno da vidim jedan argument za ukidanje fudbala a da nije opis katastrofalnog stanja u kojem se nalazi. Da bi argument u korist ukidanja fudbala bio dobar mora da a) poseduje metodologiju da resi tacno onaj problem koji treba da se resi, b) ima projektovani cilj koji radikalno treba da promeni sadasnju situaciju i c) sa stanovista cost/benefit analize ne proizvede prevelike negativne posledice u odnosu na pozitivne.Argument da nam je fudbal truba i da ga zato treba ukinuti je besmislen argument. Kad bi to bio argument fudbal bi se igrao u par zemalja na svetu, not included Italiju, Brazil i Argentinu koje inace spadaju u najvece fudbalske velesile, a fudbal im je opterecen kriminalom prakticno koliko i nas.
Link to comment
  • Replies 887
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • teacher

    62

  • Milosh76

    50

  • theanswer

    32

  • harper

    31

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ima smisla. Zamisli roditelja koji, kad dete krene da slupa televizor ili frizider, uzme i izbaci nesto od toga kroz prozor a dete ostavi da se ponasa isto prema nekom drugom uredjaju. Time ne pokazuje nista drugo osim nemoc da dete disciplinuje i ubedi/natera ga da postuje ono sto je zajednicko dobro.
Ne znam, meni i nije do prevaspitavanja ljudi koji imaju oružje. Druga stvar mi je u glavi. Retki su klinci koji odu na stadion da bi bili huligani. U većini slučajeva se radi o ljubavi prema klubu, želji da klub pobedi, itd. Dakle, još uvek je sport pokretač i motivator. Međutim, taj isti klinac će vremenom, sezonskim prisustvom utakmicama, da stekne idole u vođama, da poprimi sektaški pristup "odlaženju na utakmice". Verovatno će biti uveden i u razne druge običaje, tipa duvanje, pijančenje pre tekme, demoliranje trafika i benzinskih pumpi, krađi, itd. Hoću da kažem, da ako nema tih utakmica (a fudbalske utakmice poseduju ogroman emotivni naboj i zato se klinci tako lako prime) smanjiće se šansa da se ode na ovaj, definitivno pogrešan put. Drugo, huligane bole ona stvar za "poruku". Njima trebaju utakmice i adrenalin koji na tim utakmicama dobijaju. Treba im razlog da se okupe u parku i odrade svoje uobičajene rituale pred odlazak na tekmu.
Link to comment
To stoji, ali pod uslovom da zabrana ne bude propraćena ostalim svrsishodnim aktivnostima. U stvari, to je najgore što mogu da urade. Ja sam u vidu, pored izbacivanja kroz prozor, imao i čupanje učiju, batinu po dupetu.... Naravno da sama zabrana ništa ne bi uradila. Ona ima smisla ako je privremena i to do trenutka dok se ne napravi sistem koji će maksimalno moguće sprečiti ponavljanje ovakvih stvari.
Ako obratis paznju na moje postove na ovom topiku videces da je ono sto mene zanima svrsishodnost jedne takve akcije kao sto je ukidanje fudbala. Tesko da se necemo sloziti da nam je fudbal totalno u kurcu i tu ne bi ni trebalo da bude nikakvih rasprava. Ono sto je, po meni, vazno je proceniti smisao, domet i sanse za uspeh predlozene akcije, jer to jedino ima smisla. To sto bi neko voleo ili ne bi voleo da se fudbal ukida je savrseno irelevantno za ovu raspravu. Takodje je bitno ono o cemu ti govoris. Ako se ispostavi da ukidanje fudbala nije resenje treba videti sta jeste. To je pravac koji bih voleo da vidim u ovoj raspravi i na ovom topiku.
Link to comment
Daj, nemoj da te mrzi. Voleo bih konacno da vidim jedan argument za ukidanje fudbala a da nije opis katastrofalnog stanja u kojem se nalazi. Da bi argument u korist ukidanja fudbala bio dobar mora da a) poseduje metodologiju da resi tacno onaj problem koji treba da se resi, b) ima projektovani cilj koji radikalno treba da promeni sadasnju situaciju i c) sa stanovista cost/benefit analize ne proizvede prevelike negativne posledice u odnosu na pozitivne.Argument da nam je fudbal truba i da ga zato treba ukinuti je besmislen argument. Kad bi to bio argument fudbal bi se igrao u par zemalja na svetu, not included Italiju, Brazil i Argentinu koje inace spadaju u najvece fudbalske velesile, a fudbal im je opterecen kriminalom prakticno koliko i nas.
Meni dovoljan razlog to sto je opterecen kriminalom ociglednije i banalnije nego bilo gde drugde. Svake godine se svi oni koji participiraju u tome sve manje trude da to skrivaju. I kad zanemarimo problem sa huliganima, ostaje brdo problema koji su isto tako jako tesko resivi. Dalje, igraju ga subjekti ciji je pravni status krajnje nedefinisan i koji je i te kako plodno tlo za silne malverzacije cemu sm osvi ovde svedoci. Ja sam pomenuo da treba ukinuti fudbal jer u nekoj percepciji mozda i moze doneti da oni koji su ga se sad zapatili nadju druge interesne sfere kroz par godina moratorijuma na isti. Ne tvrdim da je jedino i pravo resenje, ali daj nemojmo tvrditi sad da 100% ne bi dalo nikakvog rezultata. Na kraju krajeva iskustva nam govore da smo daleko od normalne zemlje. Italija, Brazil, Argentina imaju po pet sest interesnih sfera koje se bore za svoje uticaje pa se tu napravi neki balans. Mi vec petnaest godina nemamo ni priblizne najave da neko drugi dominira bar jednu sezonu,a da se ne zove FKCZ ili FKP. Niti se nazire nesto slicno tome. U situaciji kad niko nista ne sme da preduzme, jedna od legitimnih opcija za razgovor je suspenzija takmicenja.
Link to comment
dobro razmišljanje, pošto vidimo da taj princip kažnjavanja posle učinjenog dela ima veliki efekat na dešavanja na stadionima.
Ефекта нема зато што нема ни кажњавања. Ова стока што по стадионима витла ножевима и пиштољима завршава у затвору само када нападне полицију, а за све остало имају леђа јер су мамини и татини синови или полицијски доушници. Ниједан од тих болида није заглавио озбиљну робију до сада. Када њих педесетак стрпају у затвор на по 10 година (а толико их је учествовало у свим инцидентима јуче), а других 50 похапсе због зеленашења/изнуда/диловања, видећеш ефекте.
Link to comment
Ne znam, meni i nije do prevaspitavanja ljudi koji imaju oružje. Druga stvar mi je u glavi. Retki su klinci koji odu na stadion da bi bili huligani. U većini slučajeva se radi o ljubavi prema klubu, želji da klub pobedi, itd. Dakle, još uvek je sport pokretač i motivator. Međutim, taj isti klinac će vremenom, sezonskim prisustvom utakmicama, da stekne idole u vođama, da poprimi sektaški pristup "odlaženju na utakmice". Verovatno će biti uveden i u razne druge običaje, tipa duvanje, pijančenje pre tekme, demoliranje trafika i benzinskih pumpi, krađi, itd. Hoću da kažem, da ako nema tih utakmica (a fudbalske utakmice poseduju ogroman emotivni naboj i zato se klinci tako lako prime) smanjiće se šansa da se ode na ovaj, definitivno pogrešan put. Drugo, huligane bole ona stvar za "poruku". Njima trebaju utakmice i adrenalin koji na tim utakmicama dobijaju. Treba im razlog da se okupe u parku i odrade svoje uobičajene rituale pred odlazak na tekmu.
Eto, upravo si naveo par razloga zasto je ukidanje fudbala generalno savrseno besmislen napor, od kojih je najbitniji ovaj koji si opisao u prve tri recenice. Ukidati nesto sto proizvodi tolike emotivne reakcije kod tolikog broja ljudi samo zato sto je to nesto kidnapovano od strane gomile bandita, lopova i diletanata (ne nuzno tim redosledom) je upravo ono sto ja zovem klanjem vola zbog kila mesa.
Link to comment

ne, zato sto nema boljeg sporta/igre od fudbala.treba zabraniti oloshu da ide na utakmice. posto ni klubovi ni policija to nisu u stanju, zatvoriti stadione za publiku.za fudbal na praznim stadionima.

Link to comment
Daj, nemoj da te mrzi. Voleo bih konacno da vidim jedan argument za ukidanje fudbala a da nije opis katastrofalnog stanja u kojem se nalazi. Da bi argument u korist ukidanja fudbala bio dobar mora da a) poseduje metodologiju da resi tacno onaj problem koji treba da se resi, b) ima projektovani cilj koji radikalno treba da promeni sadasnju situaciju i c) sa stanovista cost/benefit analize ne proizvede prevelike negativne posledice u odnosu na pozitivne.Argument da nam je fudbal truba i da ga zato treba ukinuti je besmislen argument. Kad bi to bio argument fudbal bi se igrao u par zemalja na svetu, not included Italiju, Brazil i Argentinu koje inace spadaju u najvece fudbalske velesile, a fudbal im je opterecen kriminalom prakticno koliko i nas.
Ефекта нема зато што нема ни кажњавања. Ова стока што по стадионима витла ножевима и пиштољима завршава у затвору само када нападне полицију, а за све остало имају леђа јер су мамини и татини синови или полицијски доушници. Ниједан од тих болида није заглавио озбиљну робију до сада. Када њих педесетак стрпају у затвор на по 10 година (а толико их је учествовало у свим инцидентима јуче), а других 50 похапсе због зеленашења/изнуда/диловања, видећеш ефекте.
Потпис.
Link to comment
Meni dovoljan razlog to sto je opterecen kriminalom ociglednije i banalnije nego bilo gde drugde.
Vec povrsan pregled bilo kojih dnevnih novina u Srbiji je dovoljan da uzdrma ovu tvoju tezu. Kriminal je u Srbiji ocigledan i banalan gde god da se okrenes, stavise u nekim drugim oblastima zivota proizvodi mnogo ozbiljnije posledice. Uzmi, na primer, sudsku praksu koja je neuporedivo znacajnija za drzavu od fudbala. Ima ovde pravnika koji non-stop vise po sudovima pa mogu da ti potanko ispricaju sta se sve desava, kakve malverzacije, trgovine ljudskim sudbinama, medjusobne podvale, elementi korupcije i nepotizma, prikrivanja, nekaznjavanja i minimiziranja strasnih zlocina se svakodnevno desavaju po sudovima u Srbiji. To nije argument, samo otvara prostor nekome kao sto je Adasevic da se zapita, a sto onda ne ukinemo sudove na godinu dana pa da vidimo sta ce da ispadne. U krajnjoj konsekvenci, koliko god to smesno i bizarno zvucalo, poruka takvog argumenta je - ukidajmo drustvo jer u njemu ima kriminala.Sve u svemu, mislim da to nije dobar argument.
Link to comment
Eto, upravo si naveo par razloga zasto je ukidanje fudbala generalno savrseno besmislen napor, od kojih je najbitniji ovaj koji si opisao u prve tri recenice. Ukidati nesto sto proizvodi tolike emotivne reakcije kod tolikog broja ljudi samo zato sto je to nesto kidnapovano od strane gomile bandita, lopova i diletanata (ne nuzno tim redosledom) je upravo ono sto ja zovem klanjem vola zbog kila mesa.
Pa ne baš, pošto tvrdim da se bez odlaženja na utakmice, znatno smanjuje šansa za odlazak u delikvenciju. Ako kao harizmatični vođa navijačke grupe, nemaš prostor za rad, ti onda ostaješ golo govno (što vođe navijačkih grupa zapravo i jesu) i teško ćeš privući osobu slabijeg karaktera da ti se pridruži u devijantnom ponašanju. A sa odigravanjem utakmica u organizaciji FSS, teško da će se bilo šta promeniti, ako se ne stupi u radikalno proterivanje huligana sa stadiona i time im se uskrati prostor za nasilno ponašanje. To se naravno neće desiti, zbog strukture ljudi u FSS i u upravama 2 najveća kluba. Ergo, ako se ne prekine prvenstvo, dalje žrtve su, nažalost, neminovne.
Link to comment
Pa ne baš, pošto tvrdim da se bez odlaženja na utakmice, znatno smanjuje šansa za odlazak u delikvenciju. Ako kao harizmatični vođa navijačke grupe, nemaš prostor za rad, ti onda ostaješ golo govno (što vođe navijačkih grupa zapravo i jesu) i teško ćeš privući osobu slabijeg karaktera da ti se pridruži u devijantnom ponašanju. A sa odigravanjem utakmica u organizaciji FSS, teško da će se bilo šta promeniti, ako se ne stupi u radikalno proterivanje huligana sa stadiona i time im se uskrati prostor za nasilno ponašanje. To se naravno neće desiti, zbog strukture ljudi u FSS i u upravama 2 najveća kluba. Ergo, ako se ne prekine prvenstvo, dalje žrtve su, nažalost, neminovne.
Rekao sam jos u prvom postu da mi nije jasno odakle ideja da je ukidanje takmicenja pod pokroviteljstvom FSS = nemogucnost odlazenja na utakmice. Nije moguce da je neko toliko naivan da pomisli da ce samim tim sto se nece odigrati nekoliko kola do kraja fudbalskog prvenstva nestati "navijacke" grupe koje su leglo tog tipa kriminala, pored zivih drugih sportova. Nije to tako jednostavno, kamo srece da jeste.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...