Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

Samo me zanima koliko je u praksi lako, pregledno i bez opasnosti u smislu skidanja pogleda sa puta uživati u svim tim informacijama na malom ekranu centralne konzole, koje su danas zaista malo gde dostupne, kao što su trenutna brzina, pređena kilometraža, brzina u kojoj je menjač (vidim da je tu na slici automatik, vauuu, zastava to nema), te broj obrtaja.

Link to comment
Samo me zanima koliko je u praksi lako, pregledno i bez opasnosti u smislu skidanja pogleda sa puta uživati u svim tim informacijama na malom ekranu centralne konzole, koje su danas zaista malo gde dostupne, kao što su trenutna brzina, pređena kilometraža, brzina u kojoj je menjač (vidim da je tu na slici automatik, vauuu, zastava to nema), te broj obrtaja.
Tipicno za nekoga ko bi sedeo u tom vozilu (da moze) i gledao table i bez kretanja. Kao TV.Pa bre obrtomer koji mnogi imaju u kolima nikada ga i ne pogledaju, sta si utripovao sa tablama?Kola su za voznju a ne za gledanje tabli.Ako nisi primetio, slike su bile da pokazu kako auto (koji u zivotu nisi video) menja sa benzina na struju. To te posle prvih 15 minuta vise ne zanima.I, Todore, ne diraj komande, narani kucice (iz onog vica o sovjetskom svemirskom brodu gde je Todor Zivkiov, Bugarin, i 3 kuceta).
Link to comment
Tipicno za nekoga ko bi sedeo u tom vozilu (da moze) i gledao table i bez kretanja. Kao TV.Pa bre obrtomer koji mnogi imaju u kolima nikada ga i ne pogledaju, sta si utripovao sa tablama?Kola su za voznju a ne za gledanje tabli.Ako nisi primetio, slike su bile da pokazu kako auto (koji u zivotu nisi video) menja sa benzina na struju. To te posle prvih 15 minuta vise ne zanima.I, Todore, ne diraj komande, narani kucice (iz onog vica o sovjetskom svemirskom brodu gde je Todor Zivkiov, Bugarin, i 3 kuceta).
Zašto bi iko vozio taj trovački automobil, koji je pride relativno do prilično ružan? Jedna baterija iz Priusa truje više nego 100 jugića za ceo životni vek vozila. Samo užasno neodgovorna osoba (prema čovekovom okruženju) može da poželi da na ulici vidi tu šklopociju pravljenu da zatire ekosistem, da ne spominjem što mu je baterija teška kao pola običnog automobila. Da ne ulazim u elektromagnetizam i dramatično uvećanje izloženosti putnika, naročito prilikom ubrzavanja, od te trovačke baterije sa teškim metalima. Doduše, o tome verovatno ne pišu analitičari koji broje milione prodatih kola po Economistu, sve nervirajući onih 12 novih vlasnika Bentlija što se živi potresaju što skoro niko nema kola kao oni.
Link to comment

Meni on sa onakvom prednjom maskom deluje kao auto koji plače :)Opel-Ampera-44.jpgAli fakat, jedini je normalan auto, tj. jedini podseća na automobil među elektrosokoćalima... :fantom:

Edited by Filipenko
Link to comment
  • 2 years later...

Imam par glupih pitanja ali ne znam ništa o materiji.

 

Hibridni auto radi šta? Troši gorivo do određene brzine, a onda prelazi na struju iz akumulatora koji je napunjen gorenjem tog goriva?

 

Električni auto se puni kao telefon? Ili ima neki dopunski rezervoar? Gde se puni po BGu?

Link to comment

Imam par glupih pitanja ali ne znam ništa o materiji.

 

Hibridni auto radi šta? Troši gorivo do određene brzine, a onda prelazi na struju iz akumulatora koji je napunjen gorenjem tog goriva?

 

Električni auto se puni kao telefon? Ili ima neki dopunski rezervoar? Gde se puni po BGu?

 

Кад се појавио пријус, мало сам се заносио тим да набавим то чудо, па сам читао штогод. Елем, бензински мотор је штогод неефикасан кад ради ван своје оптималне брзине - на неких, шгјз, 1600 или 3200 обртаја или колико му већ дође. Електрични, пак, не може да понесе горива колико му треба за неки домет - данашњи акумулатори још увек немају добар однос капацитета и тежине. Хибрид онда то решава тако да се ипак носи бензин, који има бољи однос, и оба мотора терају исту радилицу. Е сад кад који мотор ради, то је већ ствар техничког решења. Код пријуса се полази на струју, а бензинац се укључује кад треба да прави струју или кад се пређе одређена брзина па треба додатна снага. Такође, кочи се магнетно, тако да енергија која би се утрошила на грејање кочница буде усмерена да прави струју. Све се то подешава софтверски, уз јако мало багова, мада буде некад и тога (нпр да у одређеним ситуацијама ресетује рачунар, угаси моторе на секунду две и онда се снађе... за невољу, то је било при већим брзинама).

 

Потрошња на крају буде отприлике упола мања, јер бензинац ради скоро искључиво под оптималним обртајима.

 

Акумулатори би могли да се пуне и споља, али из рекламних разлога то не убацују, да се не би бркало са чисто електричним возилима претходне генерације, која су могла да пређу у вр главе 240км са једним пуњењем. Реклама за пријус вели да прелази неких 900км или 1200, бемлига, са једним резервоаром. Било је да се купи електронике да се догради машина да може да се пуни из мреже, око 1600$.

 

Еколошки, нула. Загађење које се избегне мањом потрошњом горива је више него надокнађено суровом хемијом при изради акумулатора, а и после кад то рикне након ен година, поступком за рециклирање. Да ли се исплати? Не баш, јер је скуп ко ђаво, а цена за половне не пада ни близу оном брзином као код чистих бензинаца. За онолико колико возим, требало би да ми акумулатор издржи тридесетак година да бих изашао на исто.

 

Ово је прича из, отприлике 2006, кад сам закључио да ми таква играчка не треба. Јесте то леп гички ауто, са оперативним системом који само што не кува кафу, ал' не волим да ме нешто вуче да се играм торбом у којој ми је глава.

Link to comment

Imam par glupih pitanja ali ne znam ništa o materiji.

 

Hibridni auto radi šta? Troši gorivo do određene brzine, a onda prelazi na struju iz akumulatora koji je napunjen gorenjem tog goriva?

 

Električni auto se puni kao telefon? Ili ima neki dopunski rezervoar? Gde se puni po BGu?

 

Hibridni auto šteti okolini i nisi društveno odgovoran ako kupuješ to sranje sa gigantskom baterijom koja se pravi od škodljivih materijala i čini tvoj automobil par (stotina) kilograma težim. Pride je skuplji mnogo. Sranje.

 

 

Električni auto zavisi od izvedbe. U suštini, da, puni se kao telefon, imaš soket na koji ga priključiš po istom principu. Međutim, na koji je način izvedena kombinacija sa klasičnim gorivom, zavisi od proizvođača i modela. Neki ti daju mali bekap, tako da npr. možeš da pređeš 100 kilometara na struju i još 50 na fosilno gorivo, neki ti daju veći bekap pa možeš da pređeš i po 200 kilometara na fosilno gorivo, a neki ti daju full kompatibilnost pa možeš da pređeš i po 500 kilometara sa punim rezervoarom na fosilno gorivo u slučaju ako elektrika ne radi. U BG-u nemam pojma da ima da se puni. 

Link to comment

Hvala na odgovorima.

 

Nešto sam malo krenuo da čitam, a generalno sam duduk za vozila pa sam shvatio da ništa ne kapiram. Sad je dosta jasnije. 

Link to comment
  • 1 year later...

priusa 3-4 godine starog sa otprilike 50K milja mozes da nabavis od vlasnika za 9000$ u los andjelesu gde ih ima na pratek.....vozaci ubera uglavnom voze prius a i reguralni takstisti

 

i arogantni su vozaci...hipsteri druma ...kao. 

 

 

moj najsladzi za sad je tesla s ali su preskupi, pa posle lexus. milina bozja da tesla sam parkira :) 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...