Jump to content
IGNORED

Sloboda volje


Bakemono

Recommended Posts

Uh. Pre svega, kao u svim sukobima, i ovde valja razlikovati agresora od on onoga koji samo brani ono što mu pripada. A sukoba ne bi ni bilo da se ne ide đonom na tuđe discipline, naoružan redukcionističkom artiljerijom koja ravna sve što vidi, a da pritom ni ne obraća pažnju na promenu objekta i metoda razmatranja. Harris je na temu slobode volje kao onaj proverbijalni čovek sa čekićem, za kojeg je sve što ne liči na ekser samo iluzija. Što bi rek'o Talis - neurotrash (a moš' misliti, on čak nije ni humanista koji brani svoju sinekuru). Ovo što Harris radi nije nauka, nego prosto loša filozofija, i to ne loša na neki novi i originalan način, koji barem otvara neka zanimljiva pitanja, nego loša na stare, predvidljive i izlizane načine. Ako već želiš da razgovaramo u pojmovima korisnosti, stvarno ne vidim šta je beskorisnije od toga.I sad stvarno odjebavam :)

Link to comment
  • Replies 658
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    150

  • jolanda.kirschner

    148

  • Bakemono

    92

  • bergasa19

    56

Što bi rek'o Talis - neurotrash
podsetio me tekst na jednog neuroeoknomistu koji je postavio pitanje vaznosti snimanja mozga dok se rade ta neka istrazivanja na temu vrednosti koju ljudi pridaju necemu. kaze, tja, cesto ne vidim da zbilja nesto prakticno time doprinosimo, ali ako hocu da ubedim obicne ekonomiste da nesto treba da radimo na moj nacin, samo im pokazem sliku mozga i odmah me slusaju. :D
Link to comment
podsetio me tekst na jednog neuroeoknomistu koji je postavio pitanje vaznosti snimanja mozga dok se rade ta neka istrazivanja na temu vrednosti koju ljudi pridaju necemu. kaze, tja, cesto ne vidim da zbilja nesto prakticno time doprinosimo, ali ako hocu da ubedim obicne ekonomiste da nesto treba da radimo na moj nacin, samo im pokazem sliku mozga i odmah me slusaju. :D
Pa, to je to. Verovaće mu sve dok se ne pojavi kvantni fizičar i ne pokaže slike LHC-a. Just because :) Edited by Syme
Link to comment

Nemoj, Indy, pa nije ovde problem u nauci, nego u scijentizmu. Ne pada mi napamet da sporim Harrisovu stručnost u njegovoj oblasti. Ali u ovome o čemu sada pričamo, on je tek načitani amater, i to ne naročito dobar.

Link to comment

Ovo je već mnogo zanimljivije, i mislim da bi mu bilo ne samo intelektulno poštenije, nego i korisnije da stavi svoje budističke karte na sto i pred sobom i pred drugima, umesto što glumi tvrdu nauku. Uopšte ne mislim da bi ga to diskvalifikovalo, naprotiv.

Link to comment

moram da primetim da savremeni budisti (aj da upotrebim taj blanket izraz) cesto imaju problem da svoje opredeljenje spram teza o nestalnoj prirodi ega nazovu budizmom, a pogotovo da sebe olako nazivaju 'budistima'. govor budizma je govor o percepciji fenomena, stalnosti i nestalnosti, i generalno stvarima koje cesto ne idu uz slike koje u umu stvara izraz "budista" (monah koji se samospaljuje, smireni starac koji udara u klepetuse i prosi pirinac po selu, Ricard Gir itd...).ne vidim korist od otvaranja karata, tako se stvara vestacki jaz. Buda se nije pozivao na Budu kada je govorio o prirodi stvari, zasto bi to radio bilo ko od nas.oprostite sto prekidam mucnu svadju, mozete nastaviti

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...