Jump to content
IGNORED

Notari i muke sa istima


nautilus

Recommended Posts

Nema ga. Osim ako "može im se" ne računaš u suvislo obrazloženje.

 

Nemaju konkurenciju, nemaju čak potrebe ni da se međusobno takmiče jer za sve ima dovoljno posla i para.

 

Nemaju potrebe da se dodvoravaju građanima kao opštinske vlasti što su radile sa šalterima jer se ne biraju na četri godine.

Link to comment

Potvrda o zivotu (npr. za ino-penzije) koja je ranije bila besplatna u opstinama sada kod notara kosta 540 dinara.

Mislim da moze besplatno da se overi u PIO fondu.

Link to comment

Potvrda o zivotu (npr. za ino-penzije) koja je ranije bila besplatna u opstinama sada kod notara kosta 540 dinara.

Ja sam s tim imao problem, a i dalje ga imam.

 

Opštinari tripuju i ne žele to više da izdaju jer „je prešlo u nadležnost notara“ što nije tačno. U nadležnost notara je 01.03.2017. godine prešla overa potpisa, rukopisa i prepisa a izdavanje uverenja o životu ne spada ni u šta od ta tri.

 

Ta uverenja o životu su tzv. uverenja o činjenicama o kojima organ ne vodi službenu evidenciju u smislu člana 162. važećeg Zakona o opštem upravnom postupku, i za njihovo izdavanje je apsolutno nadležna matična služba opštinske/gradske uprave. Svodi se na to da službenik izvrši uvid u ličnu kartu i konstatuje da je njen nosilac živ, te udari Njegovo Veličanstvo Opštinski Pečat.

 

Tako da bez razloga maltretiraju stare ljude da bi im uzimali pare, jer takvo uverenje u praksi treba samo za penziju i nizašta drugo, a nadležnost im nije prestala.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Potvrda o zivotu (npr. za ino-penzije) koja je ranije bila besplatna u opstinama sada kod notara kosta 540 dinara.

I do sad se plaćala neka taksa za to uverenje, bar na opštini Voždovac. Keva je negde pročitala da kod notara košta 2-3 hiljade, laknuće joj
Link to comment
  • 1 month later...

Znači, moja nekadašnja sprdnja da će notari razvoditi brakove postaje stvarnost...

 

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/uskoro-kod-javnog-beleznika-za-sporazumni-razvod-braka/md0lsjp 

 

Javni beležnici u Srbiji mogli bi uskoro da dobiju nove nadležnosti za sporazumni razvod braka između supružnika kao i registraciju i sve promene vezane za rad privrednih društava.

 

- U toku su konsultacije koje bi trebalo da omoguće da se registracija privrednih društava i sve promene u vezi sa privrednim društvima obavljaju u javno beležničkim kancelarijama. U toku je izmena Zakona o upisu u katastar gde bi takođe, kompletan posao u vezi sa prometom nepokretnosti građani mogli da zavrse u javno beležničkim kancelarijama - rekao je Đukanović.

Link to comment

Ovo sa upisom u katastar će da bude fenomenalno™ ako im daju... I ovako je to totalno nesređeno, puno rupa i mogućnosti za malverzacije, tak kad se oni dokpaju, ima da cveta...

Link to comment

Znači, moja nekadašnja sprdnja da će notari razvoditi brakove postaje stvarnost...

 

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/uskoro-kod-javnog-beleznika-za-sporazumni-razvod-braka/md0lsjp

Upravo čitam i prisećam se toga, pa se smejem u sebi. Dakle, i narod i Advokatska komora govna da jedu.

 

A lepo sam govorio da se traži holandski ili poljski model, da u notare može svako ko položi ispit, a ne da ih država imenuje. No imaju se preča posla, ko će koga pre za gušu da uhvati.

Link to comment
  • 1 month later...

http://rs.n1info.com/a287632/Vesti/Vesti/Ponisten-izbor-notara.html

 

 

Upravni sud u Beogradu poništio je rešenja o imenovanju troje javnih beležnika za grad Beograd. Rešenja su poništena jer su, kako je utvrdio sud, doneta a da nisu primenjene odredbe Zakona o javnom beležništvu, Ustava Srbije i Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava.

Rešenja su poništena jer tadašnji Ministar pravde Srbije Nikola Selaković nije uzimao u obzir uspeh kandidata na pravosudnom ispitu, ni rezultate koje su postizali na radu, jer prilikom imenovanja javnih beležnika, iako se “posebno cenio njegov uspeh na javnobeležničkom ispitu“, nije navedeno kakav je uspeh svaki kandidat postigao i koju vrstu pravnih poslova je obavljao, navodi se u odluci Upravnog suda.

Slavoljupka Pavlović javni beležnik za Novi Beograd, Miodrag Glišić nadležan za Savski venac i Tanja Ostojić javni beležnik za opštinu Čukarica imenovani su na te pozicije rešenjem Ministarstva pravde od 1. avgusta 2014. godine, a nakon odluke Upravnog suda prestali su sa radom. Takva odluka neće uticati na rešenja i odluke koje su ta tri beležnika donosila u protekle tri godine, pa oni ostaju na snazi.

Inače, kako saznajemo, podnete su ukupno 93 tužbe protiv Ministarstva pravde zbog imenovanja javnih beležnika. Upravni sud je odlučivao o još pet tužbi, a odluke će tek biti saopštene.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...