Jump to content
IGNORED

Tips & Tricks


JozoMujica

Recommended Posts

Jel to ono kada mozes da se "setas" ulicama i razgledas? Bila je reportaza o tome na CNN-u pre nekoliko meseci. Postavilo se i pitanje o ugrozavanju privatnosti jer su neke ljude uhvatili u ne bas prijatnim situacijama.

Link to comment

Ako je neko greškom obrisao Show Desktop ikonu u Quicklaunch Toolbar-u, a voli da je koristi kao ja (mada Win+D imaju isti efekat),evo rešenja:U folderu:C:\Documents and Settings\user_name\Application Data\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch(pri čemu je user_name vaše korisničko ime na računaru)treba napraviti tekst fajl sa ekstenzijom .SCF (na primer ShowDesktop.scf) i u njemu ukucati:

[Shell]
Command=2
IconFile=explorer.exe,3
[Taskbar]
Command=ToggleDesktop

Edited by gotivac
Link to comment
Nije klasičan tip za operativni sistem, ali nisam hteo da otvaram novi topik samo zbog ovoga - ne znam da li ste provalili novu opciju na Google Maps koja se zove "Street View". Da biste je videli, izaberite neki veći američki grad (NY, LA, San Friancisco, San Diego...), zumirajte malo mapu i kliknite na opciju "Street View" koja će vam se pojaviti u gornjem desnom uglu mape. Ja sam ostao bez teksta. :huh:
Au, bokca ti, kakvo raspamecujuce ludilo! Ostadoh zatecen i potpuno iznenadjen izgubivsi na trenutak apsolutni pojam o bilo kakvom stvarnom vremenu dok setah ulicama New York-a....Prosto neverovatna stvar!
Link to comment

Brže gašenje kompa pod XP-om:Kad kliknete na shutdown, operativni sistem "obaveštava" sve pokrenute programe da se "normalno" ugase pre nego što dodje do obaranja samog XP-a. Po defaultu, XP čeka 20 sekundi da se program ugasi pre nego što ga "nasilno" isključi, i to ponekad zna da dovede do zaglupa u slučaju da se neki od procesa blokirao. Ovo vreme je moguće smanjiti, tako što ćete u u registry-ju na sledećoj lokaciji:

HKEY_LOCAL_MACHINE - System - CurrentControlSet - Control

potražiti ključ WaitToKillServiceTimeout i promeniti mu vrednost sa 20000 (dato je u milisekundama) na neku manju. Nije preporučljivo ovu vrednost smanjivati na manje od, recimo 5000, jer u slučaju da dodje do prebrzog gašenja nekih procesa, može doći do greške prilikom sledećeg pokretanja računara, ukoliko su sistemski procesi u pitanju.

Link to comment

Ja već par godinama za svakodnevni rad u WinXP Pro koristim limited nalog. Ugrađeni i lozinkom zaštićeni nalog Administrator mi uglavnom služi za održavanje računara, instalacije/deinstalacije.... Ovo je dobra praksa, naročito za manje iskusne korisnike računara, ali i meni koji već odavno nisam početnik olakšava posao jer imam još jedan dodatni vid zaštite pored antivirusa i firewalla. Već godinama nisam imao ni jedan jedini problem sa infekcijama virusa i trojancima. U nalozima sa ograničenim privilegijama - pokretanje virusa, trojanaca i ostalih zlonamernih fajlova nanosi mnogo manje štete zato što limited useri (a samim tim i fajlovi koje pokreću) nemaju pristup sistemskim fajlovima i folderima, i većem delu registry baze (preciznije - ne mogu da ih modifikuju), a folder Program Files i svi fajlovi i podfolderi u njemu su za limited usere po defaultu u read only modu. Dakle, mogućnost da nehotice napravite štetu se drastično smanjuje.Korisničke naloge za Windows XP pravite tako što dok ste u nalogu sa administrativnim privilegijama uđete u Control Panel - Administrative Tools - Computer Management - Local users and groups. Kliknete na Users, zatim iz menija izaberete Action - New User. Kada kreirate novi nalog on će po defaultu biti u grupi zvanoj Users. Grupa Users je zapravo grupa sa ograničenim privilegijama (ovo će dodati novi Limited account u Windowsu XP). Ukoliko želite da koristite ugrađeni nalog Administrator kao nalog za održavanje računara ne zaboravite da mu definišete lozinku. Isto uradite i sa svakim novokreiranim nalogom koji će imati administrativne privilegije. Svaki administrativni nalog bez lozinke je potencijalni sigurnosni rizik. Za limited naloge nije neophodno definisati lozinku.Mali broj programa nećete moći da pokrenete kao limited user, već isključivo kao administrator. Ukoliko vam trebaju administrativne privilegije za taj program uvek možete da koristite opciju Run As... iz kontekst menija. Čak i instaliranje programa je moguće na ovaj način. Većina programa ipak, bez problema radi u limited nalozima, samo što će u većini slučajeva biti potrebno da promenite NTFS dozvole za određeni folder. Najpre isključite Simple file sharing u Folder options, a zatim u Properties prozoru foldera koji želite da izmenite u tabu Security dozvolite grupi User modifikaciju fajlova (Modify). Potrebno je malo vremena i strpljenja da podesite sve ovo, ali kada to učinite bezbednost operativnog sistema će biti značajno povećana. Ukoliko računar delite sa više korisnika koji nisu kompjuterski pismeni i neoprezno otvaraju ili brišu fajlove ovo će vam sačuvati mnogo vremena i živaca koje biste utrošili na popravku oštećenog operativnog sistema.

Edited by Conspiracy
Link to comment

Tako sam i ja radio u početku, čak sam planirao i da ne koristim ikakav antivirus, jer, kao, "sve je limited, pa mi niko ništa ne može (stupid)..."Međutim, ustanovio sam da mnogo često radim neke stvari (registry repair, defragment, install/deinstall, a/v kodeci novi/stari...), pa sam za sad napustio tu (po meni odličnu) ideju, jer mi je mrsko da se odjavljujem i prijavljujem više puta u toku dana, čas kao juzer, čas kao administrator... Ali, sad me podseti.. možda bih mogao da probam ponovo.Q: Kako mogu da "prekopiram" sadašnji administratorski nalog, sa svim podešavanjima, kustomizacijama, prečicama, izgledom desktopa, start menijem...itd. u novi nalog, pa posle samo da mu ograničim privilegije?

Link to comment
Q: Kako mogu da "prekopiram" sadašnji administratorski nalog, sa svim podešavanjima, kustomizacijama, prečicama, izgledom desktopa, start menijem...itd. u novi nalog, pa posle samo da mu ograničim privilegije?
Najjednostavnija varijanta je da mu samo promeniš privilegije i izbaciš ga iz grupe Administrators, a dodaš u grupu Users. Sva podešavanja će biti sačuvana. :)Druga varijanta - napraviš novi nalog i jednostavno iskopiraš sve foldere i fajlove iz C:\Documents and Settings\ImeStarogKorisnika u C:\Documents and Settings\ImeNovogKorisnika osim fajlova Ntuser.dat, Ntuser.dat.log i Ntuser.ini. Za ovo koristi nalog Administrator ili napravi privremeni nalog, pošto ne možeš da budeš ulogovan ni u nalog sa kog kopiraš ni u nalog u koji kopiraš fajlove. Ukoliko ne koristiš Total Commander, prethodno u Folder options čekiraj Show hidden files and folders, i otčekiraj Hide protected operating system files. Edited by Conspiracy
Link to comment

Ako primenim prvu varijantu, onda moram da kreiram novi admin.nalog pa da njega kastomizujem.Probaću drugi, pa ću videti našta to liči..Edit: Da li sva ta podešavanja čine "user profile", da li bih mogao da upotrebim ovaj savet?

Edited by ion
Link to comment
Prevlačenje bilo kog fajla na bilo koji program će rezultovati pokušajem otvaranja fajla tim programom. To u nekim slučajevima neće uspeti (recimo, ne možeš u Firefoxu otvoriti Word document, pa će ti Firefox ponuditi da ga otvori uz pomoć Worda ili da ga snimi na željenu lokaciju), ali će u slučajevima u kojima može, kao što su slike, txt fajlovi, html dokumenti i slično iste otvoriti bez problema.Važi za sve tipove fajlova i sve programe.
Kad vec pominjesh, da li imash ideju zashto mi u prevlachenju slike iz foxa direktno u otvoreni PS kaze, otprilike, "can't use the file because it is not ready." Pretpostavljam da je problem shto mora da ga kopira u neku temp folder, ali sve je za divno chudo ok kad ga prevuchem prvo na taskbar da selektujem PS i onda ga dropujem u isti.
Link to comment
Ako primenim prvu varijantu, onda moram da kreiram novi admin.nalog pa da njega kastomizujem.
Pa ne, osim ako ti jedini administrativni nalog nije bio "Administrator". Kada instaliraš WinXP, on automatski kreira još jedan administrativni nalog sa imenom koje izabereš. Nalog "Administrator" naravno ne možeš da pretvoriš u limited nalog, pošto je on ugrađen u Windows, ali taj drugi administrativni nalog kojem si ti dao ime i koji sada koristiš možeš da pretvoriš u limited user nalog prostom promenom tipa naloga.
Edit: Da li sva ta podešavanja čine "user profile", da li bih mogao da upotrebim ovaj savet?
Da. Samo prethodno kreiraj nalog u koji hoćeš da kopiraš, kako bi se pojavio folder sa novim korisničkim imenom u Documents and Settings.
Link to comment
Ako spadate u grupu od onih 20-tak korisnika širom sveta koji i dalje koriste Windows Explorer i nisu prešli na Total Commander...
Evo još nešto za tu grupu. Windows XP po defaultu indeksira samo fajlove sa nekim predefinisanim ekstenzijama. Tako vam se lako može desiti da, kada pretražujete po sadržaju iz Win Explorera, XP ne pronađe fajl koji bi trebalo, zato što ima "pogrešnu" ekstenziju. Da bi ste bili sigurni da će vam pretraživanje po sadržaju iz Win Explorera raditi za sve fajlove, treba da uključite indeksiranje za sve ekstenzije. Jedan način je preko registry-ja:
  • Kliknite Start, potom Run...
  • Ukucajte: regedit (i naravno, pritisnete Enter :rolleyes: )
  • Nađite ključ HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\ContentIndex
  • Postavite FilterFilesWithUnknownExtensions na 1

Drugi način (za ovo je potrebno da imate Service Pack 2 instaliran):

  • Kliknite na Start / Search / For Files or Folders;
  • Izaberite Change preferences, potom With Indexing Service (for faster local searches). Pri tome ne morate uključivati Indexing service;
  • Na toolbaru izaberite Show/Hide Console Tree;
  • U panelu sa leve strane desni klik na Indexing Service on Local Machine, a zatim Properties;
  • Na tabu Generation čekirajte Index files with unknown extensions, i kliknite OK.

Edited by Al-Khwarizmi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...