Jump to content
IGNORED

Egipat


adasevic

Recommended Posts

Poslednji izlet na koji se ide iz Hurgade je na Rajsko ostrvo. Ide se ovim brodićima:egipat281mn8.th.jpgA ako ste dovoljno simpatični čiki koji vozi, možete da malo krmarite :jakapetanbroda: :) .Dva puta se ide na ronjenje (u odlasku i povratku, čini mi se). Ovako otprilike izgleda ispod površine Crvenog mora:00130012yy1.th.jpgšto ljudi, što ribe su poprilično opustišili koralne grebena, pogotovo ove pri površini. Da biste videli pravo bogatstvo morate da idete negde dublje i na bocu.Rajsko ostrvo na kome je tog dana baš duvalo:egipat293ls0.th.jpgOvi desno se vraćaju na kopno, a ovaj levo nigde više ne ide :D :egipat319uc3.th.jpgI dan danas, neoprezni mogu da se nasukaju na korale.Poslednja tri dana se provode u Kairu (do tamo se ide autobusom, do jaja naporan put).Prvo što se obiđe je muzej gde je zapravo smešteno svo pronađeno blago i tamo nema zezanja sa fotoaparatom. Muzej je ova crvena zgrada, a čika je tu za svaki slučaj :D :egipat424gus1.th.jpgNaravno, iz Kaira se ide i u Aleksandriju. Neko je napisao da Aleksandrija liči na evropski, mediteranski grad. Složila bih se sa tim, ali uglavnom samo za prvi par nizova zgrada do obale. što više zalazite unutra, sve više se oseća uticaj Arapa. Nekada je u Aleksandriji živela velika populacija stranaca, činili su trećinu žitelja ovog grada. Kada je Faruk došao na vlast (čini mi se da se čova tako zvao), gotovo svi su pobegli, a imovina im je nacionalizovana. Tada je grad prestao da se uređuje i verovatno nijedna fasada nije obnovljena. Jedino gde se vodi računa je onaj prvi red do mora (pričam samo o delu Aleksandrije koji smo mi obišli za jedan dan):egipat509mi9.th.jpgOvo im je pozorište čiji izgled asocira na onu ribu što se naduva kada oseti da će je neko napasti:egipat497ie4.th.jpgI naravno, nismo bili jedini predstavnici Srbije :P :egipat424ikl1.th.jpgDoduše, ne mogu tačno da se setim da li smo je snimili u Kairu ili Aleksandriji, ali neka stoji ovde.U Aleksandriji se obilazi i rezidencija predsednika Egipta, tačnije kompleks gde se ona nalazi. U tom kompleksu je i hotel gde odsedaju strani zvaničnici kada se u gradu održava neki međunarodni skup.

Link to comment
  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    37

  • žaro

    12

  • Kudravi Gaucos

    12

  • Musharaf

    8

I na kraju se dolazi i do onoga po čemu je Egipat prepoznatljiv - Giza. Neću mnogo da davim, većina zna kako sve to izgleda.egipat392al4.th.jpgOva pozornica koja se vidi je napravljena kako bi se na njoj izvodila Verdijeva Aida. Verovatno mnogi ne znaju, ali Aida je napravljena u čast otvaranja Sueckog kanala, napravljena je po narudžbini tadašnjeg vladara. Na žalost, Verdii nije stigao da je dovrši pa je na otvaranje poslao Rigoleto (koliko se sećam) koji se takođe izvodio po prvi put. Ipak, Aida je ta koja je povezana sa Sueckim kanalom. Koliko znam, ovde se početkom svake sezone Aida izvodi po prvi put u svetu za tu sezonu.. Hm, ovo su "piramide" za žene iz porodice (supruge, ćerke, sestre); nisam znala da i to postoji:egipat377fo0.th.jpgČisto da se zna da nisu sve piramide savršene:egipat567nq2.th.jpgA neke su napravljene poprilično loše, pa su se urušile:egipat544af3.th.jpgI još jednom, potpuno jasna linija između doline Nila i pustinje (moraju nekako da je zadrže da se ne širi :D ):egipat568it0.th.jpgPogled na damu otpozadi, čisto da se vidi da je grad sasvim blizu:egipat401yf1.th.jpgA ovo mi je baš draga fotka:egipat421hu5.th.jpgI na kraju, naravno, koptska četvrt. Iznad pećine gde su se po predanju sakrili Isus i roditelji mu dok su bili u izbeglištvu je napravljena crkva (Konstantin i Jelena) koja se naravno nadograđivala (unutra ne sme da se fotka):egipat588vi7.th.jpgZgrada u kojoj je živela porodica Gali, čiji je najpoznatiji izdanak Butrosx2:egipat591rs6.th.jpgKairo, naravno, nismo stigli ni približno dobro da upoznamo. Bili smo u hotelu koji se nalazi u ulici piramida (ili Bulevar piramida, nisam sigurna). Ono sa čime se prvo susrećete je saobraćaj. Imate po dva pravca razdvojena ostrvom. štos je što u jednom pravcu postoje 3-4 trake, ali se one zapravo pretvaraju u 6. Nema semafora, nema pešačkih prelaza i nikome ne pada na pamet da stane. A vama se sve (prodavnica, mek) nalazi sa suprotne strane ulice :lolol: . Kako preći? Neki naši iz grupe su platili lokalcu da ih prevede. Mi smo morali da branimo čast Beograda pa smo nekako uspeli da se izborimo. Moram da priznam da prvi put uopšte nije bilo prijatno. Do kraja našeg boravka smo već uspeli da se izveštimo :) .Ta ulica je lepo sređena, ali ako pogledate nizbrdo niz neku od sporednih ulica, već možete videti straćare i deponiju.što se tiče bezbednosti, nije bilo većih problema. Deo grupe je bio verbalno napadnut u Aleksandriji, a žena sa detetom je već doživela nezgodniji susret u Kairu. Presrela ju je potpuno zabrađena žena (u žargonu poznata kao nindža) i pretila joj (al kaida će vas sve pobiti itd). Po rečima žene, dotična je imala američki nagalasak :blink: .I mi smo imale jedan zanimljiv susret. Nakon izlaska iz Meka (tamo je srednja porcija ono što je kod nas velika, da se ne iznenadite - i sve je jeftinije, a parovi smeju da se drže za ruke :wub:), moja prijateljica je još cevčila koka-kolu. Dok smo mi zverale okolo, ladno nam priđe nindža i otme kokišku iz ruku. Mi smo ostale :blink: . Sutradan je nepopijena koka-kola odmah po izlasku završila u rukama jedne devojčice - bar da izaberemo kome ćemo da damo.Slatkiše smo kupovale u normalnoj prodavnici gde ima evropske robe, tako da to nije nikakva frka.Sve u svemu, Egipat vredi videti. Meni nisu bili jasni ljudi koji su tamo došli po prvi put i nisu se mrdali sa mora. Ok, lepo je kupati se u Crvenom moru, ali biti u Egiptu i ništa ne videti je idotizam.

Link to comment

Svaka čast Kiki. Vrlo slične utiske nosimo iz Egipta, možda su moji za nijansu pozitivniji. Možda bih samo dodao neverovatan podatak da u Kairu (koji ima preko 15 miliona stanovnika) oko milion ljudi, puke sirotinje, živi na jednom relativno malom području koje u stvari predstavlja staro muslimansko groblje i taj deo zovu Grad mrtvih. Naravno, tamo niko ne zalazi (čak ni vojska), a mi smo ga videli sa bezbedne udaljenosti (iz autobusa) - vodiči imaju već spremljene priče o nemačkim turistima koji su tamo otišli da piju vodu i sl. pa im se gubi svaki trag, ali ne znam koliko je tome verovati. Mene je apsolutno dojmio saobraćaj u Kairu, koji je potpuno neverovatan - reč anarhija upotrebljenja u tom kontekstu ima svoj pravi smisao. Da nisam lenština, davno bih ovde okačio svoje slike od pre 3 godine, uz prigodnu priču, ali ipak cenim da je ovako bolje, tj. da je tvoj tekst interesantniji. :)

Link to comment
Svaka čast Kiki. Vrlo slične utiske nosimo iz Egipta, možda su moji za nijansu pozitivniji. Možda bih samo dodao neverovatan podatak da u Kairu (koji ima preko 15 miliona stanovnika) oko milion ljudi, puke sirotinje, živi na jednom relativno malom području koje u stvari predstavlja staro muslimansko groblje i taj deo zovu Grad mrtvih. Naravno, tamo niko ne zalazi (čak ni vojska), a mi smo ga videli sa bezbedne udaljenosti (iz autobusa) - vodiči imaju već spremljene priče o nemačkim turistima koji su tamo otišli da piju vodu i sl. pa im se gubi svaki trag, ali ne znam koliko je tome verovati. Mene je apsolutno dojmio saobraćaj u Kairu, koji je potpuno neverovatan - reč anarhija upotrebljenja u tom kontekstu ima svoj pravi smisao. Da nisam lenština, davno bih ovde okačio svoje slike od pre 3 godine, uz prigodnu priču, ali ipak cenim da je ovako bolje, tj. da je tvoj tekst interesantniji. :)
Vodici, banda jedna, naravno, preteruju i lazu. Na Severno groblje (Grad mrtvih) moze se ici bez problema, proveo sam tamo sa devojkom jedno lepo oktobarsko popodne, i ici cu opet. Mesto je konstituisano kao selo, i daleko je cistije od ostatka Kaira, zato sto medju siromasima koji tamo zive postoje snaznije socijalne veze, omogucavajuci i nekakav komunalni red. Taksi od centra Kaira (Midan Tallat Harb ili Midan Tahrir) do Groblja staje oko 10 funti, i onda se ulazi kroz otvor u zidu groblja. Docekace Vas nesto sto najvise lici na splet ulicica, samo sto se ulice sastoje od vecih i manjih grobova. Opkolice vas decica - ako budete fini prema njima, doci ce vec neko, stariji brat ili sestra, i oterace ih. Ako malisani preteraju, i pomoci nema, viknite "Imsi" (s kako sumarak), sa naglaskom na prvom "I", jer ako akcentujete poslednje "i" bicete ismejani. Rec znaci "Bezi!" i koristi se isljucivo u ophodjenju sa decom, odrasli bi se osecali jako uvredjeni da to kazete.Odrasli stanovnici groblja su predusredtljivi i ljubazni. Necete otici bez 3 popijena caja. Neki od njih imace razne morske ideje o tome sta biste lepo mogli da uradite sa svojim masnim egipatskim funtama - smeskajte se, i dajte neodredjene odgovore koji u sustini znace "Ne". Ako imate problem da izadjete, pratite zid - ulazi su na svakih 100-150 metara.I, naravno, opustite se: niko vam nece nista, ni u jednom delu Kaira. Egipcani se uzasavaju kradje, onaj ko bi ukrao ne bi ocu vise nikada smeo da izadje na oci. A od kradje i ocevog gneva jos vise se uzasavaju policije, koja izuzetno brutalno kaznjava cak i nekorektno postupanje prema "svetim kravama" - stranim turistima.
Link to comment

Inspirisao me topic. Ocekujte u roku od 48 sati foto izvestaj iz Kaira, Dahaba na Sinaju i oaze Siwa kraj libijske granice.Ima li neko da je bio u Siwi, pa da razmenimo iskustva?

Link to comment
  • 1 month later...

Posto je od vasudevinog obecanja proslo dugo, evo ja da se upisem...Ove godine sam drugi put isao u Egipat (oba puta u Sharm). Posto sam ronilac i oba puta sam isao iskljucivo tim povodom, od mene necete cuti nista o obilasku istorijski vaznih lokaliteta, ali pokusacu da bacim po koji tips & tricks za snalazenje u ovom gradu.Prvo, adasevic je lepo rekao da je cenkanje obavezno. Ja sam pomalo zadrt covek i ne volim previse da komuniciram sa ljudima na ulici, pa cesto i kod nas na pijaci posaljem prodavca u pizdu materinu kad urla sa pet metara na mene da kupim bas njegov kupus. Ovaj stav treba ostaviti vec na aerodromu kada idete u Egipat, jer je cela zemlja zasnovana na smaranju ljudi na ulici i cenkanju, cenkanju, cenkanju.Kada vam treba taksi, to ne znaci da cete izaci na ulicu i pozvati taksi. Bolja taktika je da pocnete setati ulicom, a taksiji ce sami stajati pored vas i nuditi vam se. Kada pitate teksistu "koliko?", prva cena ce biti potpuno besmisleno ogromna. Na to se nasmejte uvredjeno, odmahnite rukom kao da vam se gadi dalji razgovor sa takvim lopovom i nastavite svoju setnju. Na kraju morate postici cenu od dest - petnaest funti za bilo koju destinaciju, inace ste ispali picka i celo vece vam se neki Arapin smejao kako vas je izvozao (ovo poslednje se desavalo samo u mojoj glavi i davalo mi snage za cenkanje).Kada kupujete po radnjama, ako neka radnja ima vise artikala koje nameravate kupiti, obavite to na jednom mestu. Znacajno cete oboriti cenu, a na kraju steci i prijatelja ("You are my friend" na arapskom znaci - "dao si mi novac" ili "posvetio si mi malo paznje, pa postoji sansa da ces me se setiti neki drugi put i dati mi novac"). Ako se poduze zadrzite u cenkanju, postoji mogucnost da vas vlasnik ponudi kafom i cajem, pa onda posedite malo pricajuci kao sto prijatelji i cine. Ovakvi intimni razgovori o svojoj zemlji, porodici i zivotu zaista prepolovljuju cenu svakog artikla u doticnom ducanu. U nekim slucajevima zaista dovedete svoju vezu sa prodavcem na visi nivo i on pokaze znake iskrenosti i prizna vam da su cena da lokalce samo 1% od turisticke cene, pa koliko god da vam naplati - on je dobar. Jedina misterija za mene je kako proizvode stvari po toj ceni, ali sta ja znam o ekonomiji...Ako idete u "Rock" hotel, pazite sta jedete, meni je prosle godine bio pobudjaveo zdenka sir, a mravi okupirali dzem. To je inace jedan od najklosarskijih hotela u gradu, u koji ide jako mnogo Srba, pa smo mi bili prisiljeni po cele dane da slusamo Cecu. Btw. Ceca je Umetnik i Genije za egipatske kantautore. Egipatska muzika podseca na susret Kemala Malovcica i Usnije Redzepove na heroinu, koji je zacinjen vanbracnim sinom Harisa Dzinovica i Ere Ojdanica. Jedina gora stvar od egipatske muzike je moderna egipatska muzika...Ako ste gurmanski orjentisani, nemojte jesti ribu iz vrucih mora. Razocaracete se. To nema toliko veze sa nacinom pripreme, koliko sa cinjenicom da je njihova riba sama po sebi sranje, ako ste navikli na ovu nasu Jadransku. Ove ostale, tipicno arapske, stvari morate probati. Neko ima stomak za to, neko ne.Pijte Egipatsko "Sakara" pivo, a ne hajneken i amstel. Meni je bilo odlicno, a cena mu je kul.Ako pusite, ne morate nositi tonu pljuga, jer su im cene iste kao i u Srbiji, ali se izbor ne-egipatskih cigareta svodi na Marlboro i LM.Ne kupujte vodu u hotelu za sankom, jer je deset puta skuplja. Zabranjeno je unosenje pica i hrane u hotel, ali to ne treba da vas obavezuje. Prosle godine u Rocku su nas pretresali na ulazu u hotel kad su provalili da unosimo vodu, ali nisu bili svesni cinjenice da smo mi Srbi i da prevara sistema cini nas zivot vrednim zivljenja.Eto, to vam je o prezivljavanju na Sinaju od mene, ako ima pitanja - raspalite.Inace, ove godine sam bio u fensijem hotelu, ali ne vidim neku razliku u odnosu na los. Hrana je losa i vamo i tamo (ovde veci izbor lose hrane), egipatski koncept cistoce je veoma interesantan gde god da ste, a usluga nije nesto specijalno. Mozda se razlika oseca na nivou luksuznih hotela, ali ja razliku izmedju tri i cetiri zvezde nisam shvatio. S druge strane, ni cena se ne razlikuje mnogo, pa mozda vredi otici u skuplji, bar zbog hrane.I na kraju - zavrsite ronilacki kurs! Ja nemam reci koje bi opisale lepotu crvenog mora. Isao bih tamo i da su uslovi sto puta gori, vredelo bi ici i peske. Ako vam nije do ronilackog kursa, bar smatrajte obaveznim da ponesete masku, disaljku i peraja. Snorkelig na grebenu je prelep dozivljaj, a nakon toga cete biti prisiljeni da poslusate moj savet sa pocetka pasusa.Ako neko pokaze interesovanje, okacicu po koju podvodnu fotku.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Evo uploadovao sam nesto slika koje po mom misljenju docaravaju deo lepote crvenog mora. I to onaj najlepsi deo, koji mozete videti samo roneci:Prvo, nesto od interesantnog zivog sveta:Jedan od meni interesantnijih korala, ono sitno sto se vidi su ribice koje pizde i jurcaju izmedju "grana":koralpo3.th.jpgRazne ribe:leopardipo5.th.jpglionfish1pu2.th.jpgpikasodh9.th.jpgunicornfisay7.th.jpgribice2uw9.th.jpgribica2uo0.th.jpgrazatr0.th.jpgmurinauq3.th.jpg

Edited by Kudravi Gaucos
Link to comment

Brod Yolanda koji je prevozio keramiku, potonuo je pored Shark reef-a u nacionalnom parku Ras Mohammad. Od tada se taj rif zove Yolanda reef. Posto je sam brod pao na ivicu provalije, dobar deo tovara se moze videti rasut po dnu, dok je sama olupina na dubini od 205 metara i na njoj je 2005. oboren rekord u wreck diving-u. Upoznao sam momka koji je bio dole, ja jos nisam na tom nivou, sto me nije sprecilo da se poigram sa WC soljom i izglupiram na ovom prelepom sight-u.peglakt5.th.jpgJedna od tura koje ne treba zaobici je olupina Thistlegorm. Saveznicki brod koji su Nemci potopili bombom iz aviona. Na samom brodu se lepo vide kamioni, vagoni, motori, oruzje i oprema. Ovo je slika na protivavionskom mitraljezu u trenutku kada ogromno jato riba nesto natera na nas:mitraljezot7.th.jpgMotor:motorwk3.th.jpgOvo je mali deo od 20 GB slika koje sam okinuo za protekle dve godine. Iz sveg srca preporucujem da se o ovim lepotam uverite sami, na slikama sve to deluje mnogo siromasnije, bezbojnije i manje upecatljivo nego uzivo.

Link to comment
  • 4 months later...

huh, jedva isceprkah ovu temu!razmisljam o krstarenju nilom, negde najesen kad zaladi, pa da priupitam ponesto.ove nase agencije me se nisu dojmile, sve na isti kalup: trk kroz kairo i gizu, pa ko prezivi: klackanje do luksora; dva-tri dana na brodu; truc-truc do abu simbela... kao da je jedina razlika medju njima u tzv. renomeu, u prevodu: manjem ili vecem procentu sicarenja.da li je neko razmatrao strane agencije? naisla sam na neke koje izgledaju zanimljivo. na primer: http://www.travelinstyle.com/egypt/Nilecruise_list.htmlhttp://www.viator.com/Luxor-and-Aswan-Tour...CFQeVMAodJTygog knjiga d. nastica je stvarno iscrpna, iako se vidi da je kompilacija njegovih vodickih beleski. steta sto je, kao samizdat, sirotinjski opremljena (ilustracije).e,da: da li neko zna zasto se ne organizuju krstarenja celim nilom, od aleksandrije do abu simbela?poz

Link to comment

Krstarenje deltom Nila? Nisam siguran da su rečice koje čine deltu, Rozeta i Damijeta uopšte plovne od Aleksandrije, a kamoli za velike kruzere. Potom, nema sightseeinga, običan ruralni predeo nezanimljiv prosečnom turisti. Vidiš jedan konusni golubarnik, video si ih sve. Potom, Nil postaje slikovit tek negde pre Luksora, kada se dobije efekat koji svi koji su išli tom trasom znaju: zelena i bogata, prava afrička, obala, a pozadi beskrajan niz kamenitih planina koje kriju grobove faraona.Nemoj se zajebavati sa stranim agencijama, i one i domaći nude iste pakete, a strane su mnogo skuplje. Kon Tiki će te voditi na isti brod kao i bilo koja strana agencija, a rečni kruzeri na Nilu su svi na istu foru, 4 ili 5 zvezdica, bazen na krovu, animatori uveče, i de-egiptizirana "beduinska" hrana.Ako ti se baš ide na krstarenje, biraj Kon Tiki. Međutim, ima i drugih načina da se vide svi ti predeli i prizori, bez da ti neko drugi diktira tempo, i bez boravka u grupi turista koju će smesta u luci markirati svaki lokalni ološ, licimur i baraba. Kretanje bez grupe omogućava susrete sa normalnim žiteljima zemlje, i mnoga super iznenađenja nepredviđena itinererom.

Link to comment
Nemoj se zajebavati sa stranim agencijama, i one i domaći nude iste pakete, a strane su mnogo skuplje. Kon Tiki će te voditi na isti brod kao i bilo koja strana agencija, a rečni kruzeri na Nilu su svi na istu foru, 4 ili 5 zvezdica, bazen na krovu, animatori uveče, i de-egiptizirana "beduinska" hrana.
Ih, to nema razlike?Kako za osiguranje? Sta se desi ako nesto krene naopako?Ne mora brod da se prevrne i potone, moze da bude nesto pokvareno u hrani na krstarenju sto moze da te odvede u bolnicu i prouzrokuje desetine hiljada dolara troskova.Nije to niodakle da su neki za istu stvar skuplji, za isti brod, isto krstarenje.Bio je neki izvestaj, teroristicki napad, mislim da se u Bg toga secaju, kad je bila neka frka u Egiptu. Nasi turisti, potpuno ostavljeni sami sebi jer su bili na "vanilla" paketima gde niko nema ni duznost ni zakonsku obavezu da nesto uradi.Gledali su, nemocno, kako druge drzave rade nesto za svoje. To je bila razlika. Nisu to bile drzave nego potpuno osigurani paketi od tih skupih agencija koje su odradjivale svoju obavezu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...