Jump to content
IGNORED

Egipat


adasevic

Recommended Posts

Upravo sam se vratio sa ovog super mesta, pa evo nekih informacija...Sharm se nalazi na Sinajskom poluostrvu, izmedju Azije i Afrike (pripada Aziji) na Crvenom moru. Turisticka sezona im traje skoro cele godine, a udarni termini su od maja do oktobra (ukljucujuci i te mesece). Sam grad se sastoji iz tri dela. Centralni deo je Naama Bay i po mom misljenju je najbolje izabrati hotel u ovom delu. Razlog je samo jedan - jedino u ovom delu je ulaz u more normalan tj. sa pescane plaze direktno u vodu. Dva bocna dela su udaljena po 10tak kilometara od centralnog i plaze na njima su pokrivene koralima, pa se u more ulazi preko pontonskih mostova. Sam grad nije nesto posebno zanimljiv. Star je 30tak godina i zapravo je pripadao Izraelu. U centru su 2 paralelne ulice koje su glavno setaliste i tu se odigrava sav nocni zivot. Inace sunce zalazi jos u 18h, tako da i nocni zivot pocinje ranije. Paralelno sa te 2 ulice je i setaliste uz obalu mora. Ko je dosao da lumpuje taj je promasio mesto. Postoji nekoliko diskoteka, tj mest gde moze da se izadje. Pasha, Hard Rock Caffe i neko mesto na steni su najbolji, ali nista specijalno. Zato u tim glavnim ulicama ima neverovatno puno nargila barova gde zna da bude veselo. Po meni jako bitan faktor u Sharmu (kazu ljudi i u ostalim delovima Egipta) je dobar hotel. U ponudama domacih agencija najslabiji hotel je Rock sa 3*. Ja bih preporucio neki sa bar 4* jer imajte u vidu da te * nisu bas u skladu sa evropskim standardima, vec po egipatskim. Sta je vazno za izbor hotela? Kao prvo pozicija - da li je u Naama Bayu ili negde okolo zbog ulaza u more. Dalje, koliko je udaljen od plaze (neki su uz more i imaju svoje plaze (najcesce oni sa 5*), a neki izajmljuju plaze). Sve ostalo moze da se prilagodi, ali ove 2 stvari su jako bitne. Takodje bih prporucio All-inclusive. 5 obroka dnevno, sokovi i pivo, kao i domaca alkoholna pica + neki kokteli su bili sadrzaj AI u mom hotelu. Kojom agencijom ici u Egipat? Ima ih 10tak koje organizuju put u Sharm. Samo Kontiki, Jolly i TopTurs imaju ponude i u oktobru (tad je temperatura malo niza jos je lepse - 28 nocu, a 35 danju uz malu vlaznost vazduha). Guglujte za ostale ali moj savet je Kontiki. Em su najpovoljniji sa cenama, em ih svi hvale. S druge strane sam cuo dosta kritike o Jollyju.Hoteli koji su im u ponudi su manje vise slicni. Sa 4* tu su Sharm Holiday, Sharm Inn, a sa 5* Crowne Plaza, Hilton Dreams, Helnan Marina, Novotel, Ibrotel... Svi hoteli su sjajni i tu nema puno promasaja, s tim sto su boldovani u Naama Bayu...Ekskurzije... ajd prvo one na kojima sam bio...Manastir Svete katarine i Mojsijeva gora - 3 sata voznje u nacionalni park Ras Mohamed do manastira (krece se nocu) i onda uspon na mojsijevu goru. Krece se od manastira sa nadmorske visine 1300m, a vrh je na 2300m. Uspon se sastoji iz 2 dela. Prvi je staza od kamena i sljunka u serpentinama i to je duzi deo puta. Moguce je unajmiti kamilu i njome preci taj deo puta. Ali, tu postoji veliki problem. Naime, kada krenete na uspon morate da se iscenkate sa beduinima za cenu kamila. I to bi bilo ok da njih nema ko zutih mrava i da svi zele da uzmete bas njihovu kamilu. Okruze vas razdvoje i vuku za rukav. Nisu opasni niti imaju lose namere, ali zna da bude neprijatno, narocito devojkama. Epilog je bio da smo odustali od kamila, ali je onda bio problem ratosiljati ih se i usledilo je bezanje uz planinu od beduina koji trce za vama i pokusavaju da vas ubede da ipak zelite kamilu... Manje vise nisu odustali do samog kraja tog prvog dela uspona. Izmoreni od tempa koji su nam nabacili beduini (usput smo pretekli gomilu italijana, francuza i japanaca), naisli smo na drugi deo uspona koji se sastoja od 700 prirodnih stepenika veoma strmih. Na vrh tog brda smo izasli nesto malo posle 5 sati, inace pola sata pre izlaska sunca koje je najvljivano kao glavni cilj naseg nocnog penjanja. To je ujedno i mesto gde je Mojsije dobio 10 zapovesti od Boga... Izlazak je bio razocarenje iz razloga sto smo ocekivali cudo nakon 2,5 sata trcanja uz brdo, a zapravo je bio obican izlazak sunca, ali sa sjajnim pogledom na krajolik pod nama. Temperatura na vrhu gore je bila oko 10 stepeni. Spustanje je trajalo isto toliko, a zatim sledi razgledanje manastira, pa povratak u Sharm. Ko voli planinarenje ovo je prava poslastica, dok ukoliko ste dosli da se odmorite - ne pomisljajte da idete na ovu ekskurziju.U varijanti B, ne idete na uspon, vec ujutru dolazite samo do manastira a posle se nastavlja za pustinju Dahab i hotel Coralia u kome je organizovan rucak... Krstarenje do ostrva Tiran (ili ti rajskog ostrva) - prelepo i relaksirajuce. 20tak ljudi je u grupi, na brodicu/jahtici gde krstarite crvenim morem. Kod ostrva Tiran se 3 puta staje i sa vodicem se ide na ronjenje (povrsinsko). Korali i ribe koje tu mozete videti su fantasticni. Takodje imate i rucak na brodu, a ekskurzija je celodnevna.Voznja cetvorotockasa kroz pustinju - takodje sjajan dozivljaj. Krece se manje vise iz samog Sharma direktno u pustinu na motorima sa 4 tocka. Obilaze se beduini, pije caj sa njima (moze i koka kola - 2,5 evra u sred pustinje :) ) i to traje oko 3 sata. Obilazak Kaira - 6 sati puta u jednom pravcu, obilazak Kaira, nocenje i 6 sati voznje nazad. Ko misli da moze da obidje Kairo za 1 (u stvari za pola) dana taj nek ide, ali ja ne bih savetovao. Obilazak Jerusalima - ista prica kao i za Kairo, s tim sto je Jerusalim neznatno blize, ali se prelazi granica. U ovoj turi se obilazi i Mrtvo more, a oni koji su isli kazu da je fanomenalno.Treba posetiti i Old Market i to obavezno kad padne mrak jer preko dana ne zivi. Cenkanje sa Egipcanima je prosto moranje. Najbolji je primer marame koju sam kupio za voznju kroz pustinju - cena se kretala od 6 do 100 funti (u dinarima od 60 do 1000). Naravucenije - nikad ne kupujte na prvu cenu, i ako ne spustite cenu duplo, lose ste prosli ma koliko jeftino vam to delovalo :DSve u svemu, ko zeli da se odmori i osunca uz jako ljubaznu poslugu i prilicno luksuzne hotele, Sharm je idealno mesto za to. Inace, cena aviona je 250e + aerodromske takse i viza jos 85e, pa je iz tog razloga Egipat nesto skuplji nego sto bi realno trebalo da bude...edit: uz saglasnost pokretaca, topik preimenovan. za sada :)

Edited by Larko
Link to comment
  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    37

  • žaro

    12

  • Kudravi Gaucos

    12

  • Musharaf

    8

iskudija, hvala na iscrpnom izvestaju, tim pre sto se radi o destinaciji interesantnoj i za nastupajucu NG. jeste li za to da imamo jedan topik o egiptu ili da sharm bude zaseban?zaro, umesto sto ispaljujes uanlajnere na ovaj iskudijin titanski poduhvat, daj malo svojih iskustava iz egipta, ako ih imas...

Link to comment

auuuu... a gde zara da pitas ima li iskustva o egiptu, samo o tome prica evo 2 godine... :rolleyes: odo' ja s topica dok zaro ne zavrsi... do sledeceg leta...i pozdrav za iskudiju Toleta! dobrodosao nazad, predsednice!

Link to comment
Adasevic je Tomislav Karadzic
Provali me zaro... to mora da je zbog one Terzine izjave da smo svi mi pomalo Zvezdasi :)Sarm je sjajna destinacija (kao i ceo Egipat) tokom cele godine. Cak i onim mesecima kada nije sezona (decembar, januar, februar) bude po 20-25 stepeni, pa i vise, te moze da se iskoristi more. Sto se cena tice, ko sto rece UJSLN (mlogo ti bre dug nick) rece - dzaba, dzaba, dzaba, ali samo ako se cenkas. U protivnom mozes da kupis zvaku za 10 evra :D Edited by adasevic
Link to comment
svecano obecavam da cu uskoro da ukrasim ovaj topic jednim survejem krstarenja po nilu...
Ah, zavidim ti - ja tu varijantu spremam za jedan specijalni povod. wink.gif Inače, Egipat je sjajan - najlepše letovanje u životu, bez konkurencije.
Link to comment
rokaj, samo probaj da budu thumbnails ako je ikako moguce...svecano obecavam da cu uskoro da ukrasim ovaj topic jednim survejem krstarenja po nilu...
Pa slike su sa tog putovanja... chek moracu malo da napravim selekciju
Link to comment

vidi da uz slike prozboris i koju prostoprosirenu, narocito imaj u vidu da ima i onih koji tamo jos nisu bili. nemoj da pises kao terzin delegat (sve je bilo u redu, sve je fantasticno) jer ti niko nece verovati.

Link to comment

da pocnem i ja malko...posto Allegra zabusava nevidjeno.Krstarenje NilomZa razliku od Istanbula, koji sam stalno meračio, Egipat me nešto nije privlačio. Najbliže što sam mu prišao bilo je bazanje po Jordanu, a tamo sam iz priča lokalnih Egipatskih migranata shvatio da se radi o zemlji štrokavoj do besvesti. Piramide su mi uvek delovale bezveze i kitschy, tako da je to potiskivano. Srećom, moja je bolja polovica intenzivno navijala da tamo odemo...srećom, jerbo je Egipat THE destinacija, a za ljubitelje lepe fotografije prosto nema bolje...Kako ići: NE preko naših turističkih agencija. Da ne bi bilo repetitivno (isto upozorenje stavio sam i na Istanbulu), shvatite da je stepen bezobrazluka u koji padaju naši turistički poslenici kada organizuju putovanje u Egipat još veći nego kad vas vode u neku prestonicu. Nema izuzetaka ? svi su isti. Ja sam išao Jollyjem, ali su iskustva ljudi na Kontikiju ista ili slična. Problem je sledeći ? naše agencije ne znaju da li vode ljude da se provedu ili da uštede. Uplatiš krstarenje Nilom ali oni uštinu jedan ceo dan, spavaš u nekom vozu, noćenje traje od 4 do 7 ujutro u Kairu, obilaze se neki drumski razbojnici itd., tako da si non-stop raspoložen da vodiča rasporiš od učkura do bijela grla. Na kraju, platio si lovu ali imaš utisak da te je agencija sprečila da se još bolje provedeš. O pojedinostima maltretmana naravno kako budem išao topić po topić.Izlaz je verovatno to da odete do npr. Travel House-a, koji će vam napraviti tailor-made aranžman, ili da UnJardinSurLeNil da malo tipsova za to kako se samoorganizovati kada već jednom sletite u Kairo.što se leta tiče, pre par godina bila je triangularna linija Beograd-Kairo-Damask. U životu nisam video kraći razmak za kolena među stolicama, tako da se ovom prilikom naopštavam sa celokupnom rodbinom genija u JAT-u koji je rešio da manjke nastale lopovlukom i nepotizmom nadoknadi prokrustovskim metodama mučenja grešnika koji su bili dovoljno ludi da koriste nacionalnu avio kompaniju.Aerodrom u Kairu je tipičan arapski ? haos posvuda, mestimično čisto, buljuci ljudi koji tumaraju bez ikakve veze, dezorganizovan. Simpatično.Koliko dugo krstariti?mapnilecruise530.jpgU principu se kruza između Luksora i Asuana, s tim što postoje one-way varijante (na kojoj smo i mi bili) i two-way back to back, koje traju duže i imate više vremena da na palubi izigravate Džeka i Massu. Polazna tačka je nama bio Asuan, izlazak u Luksoru. Koliko znam, ima i krstarenja sve do Kaira, ali ko sazna nešto više, neka javi.Kako doći od Kaira do polazne tačke krstarenja?Jedna opcija je uhvatiti avion do Asuana i ja bih to sada uradio bez razmišljanja. Jolly nam je priredio to zadovoljstvo da se do Asuana vozimo blindiranim, prljavim i smrdljivim vozom, kao u konclogor, očajni, umorni i besni. Prethodno veče u Kairu nismo spavali (o tome nešto više kasnije), a drugo noćenje smo imali prilike da se nogetamo u kupeu i klice tamanimo pušeći neviđene količine cigareta. U Asuan smo došli potpuno ruinirani, a tamo nam je rečeno da se na brod ukrcavamo kasnije jer moramo da vidimo Ostrvo slonova (organizator će gorko zažaliti kasnije zbog ovog ugnjetavanja).Elem, navodno postoji i neki bolji spavaći voz. Mi smo ga koristili u povratku i, iako sam tu mogao malo da pružim noge, slike koje možete videti na websajtu http://www.egyptmyway.com/hotels/train/night_train.htmlnisu baš u potpunosti usklađene sa senzornom percepcijom koju ćete imati onboard. Budite upozoreni...Početak u Asuanu i povratak nazad takođe znači da nećete videti Abu Simbel...a to bi bio bedak. Ja se definitivno vraćam u Egipat da vidim i to, a vi ako već kombinujete nešto specijalno gledajte da i to ubacite...abu%20simbel.jpg(nastavlja se...)

Link to comment

Brodova za krstarenje ima raznih, naše će vas agencije naravno uvaliti na neki koji je jeftiniji. Pošto je Egipat i inače jeftin, to znači da ćete krstariti bez stila, za neznatno manje pare. Uošpte je ceo njihov koncept to da umesto 1000 dolara platiš 900, a da se osećaš kao da te ilegalno švercuju da bereš pamuk. Gorepomenuto razgledanje Slonovskog ostrva je prouzrokovalo da na brod stignemo sa zakašnjenjem, prljavi kao prasad i da nam većinu dobrih soba zauzmu neki Rumuni. Tu su već počeli prvi obračuni sa osobom koja se predstavljala kao putovođa. No da ne smaram tim detaljima...Jednom kada se sedne na brod, te se stvari zaborave. Mi smo išli za Novu godinu, što mu dođe izuzetno prijatno – nema vrućinčine, noću sveže. Predeli okolo izgledaju apsolutno kao iz ekranizacija, palme, feluke i ceo taj kič je na visini. Ono što vam ekranizacije ne prikazuju jeste to da u restoranu izbegavate salate i slične nepotrebne tvari, e da stomak ne bi držali u šakama tokom puta i malo kasnije...Prvi ozbiljan port of call bio je Kom Ombo. Tu smo došli usred noći i ispalo je spektakularno. Nigde nećete naći tako impozante ruševine niti napraviti tako dobre slike kao u Egiptu...pa još noću.malo onoga što su drugi snimali...010-kom-ombo-temple2.jpgi malo domaće radinosti...to što mi se faca topi ko na Dalijevim slikama, to je od umora...komombo1vp5.th.jpg komombo2ld0.th.jpg komombo3hc5.th.jpg(naravno da se nastavlja...)

Edited by Larko
Link to comment

Plovidba se nastavila, nakon Kom Omboa došla je Nova godina koju sam proslavio patosiranjem u krevet u 12 i 01. Čestitka turističke agencije sastojala se u tome da nas probude u 8 ujutro 1. januara i da šibamo u hram u Edfuu. Transport se odvijao na neobično raskošno ukrašenim kočijama (stil kasni Ahmed Đida Šampion) u koja su upregnuti neki mučeni konjići a ulogu kočijaša imali uglavnom begunci iz lokalnih ustanova zatvorenog tipa. Buđenje tako rano je učinilo da se osećam kao trudnica, sve vreme sam gledao gde da bacim peglu, duša mi je spavala a kreten nas je non stop smarao nudeći nam da nas slika, da nam ovo i da nam ono. Njegovo kreštanje je bilo još gore od topota kopita i od toga da su kočije zapravo bile taljige, izuzetno dobar način da se iz bubrega istrese svo kamenje, a i po koji bubreg. Prijatelji koji su delili kočiju sa nama su popustili i dali mu neki bakšiš kao protuuslugu za njegovu, je li, uslužnost pri slikanju i za milost što je lepša polovica mogla da sedi pored njega gore. Ja sam ga otkačio i čovek mi je uputio jedan od najužasnutijih pogleda u životu. Umoran i zabrinut za svoje duševno zdravlje uz manijaka kočijaša odoh do hrama u Edfuu...Sam Edfu je neverovatno očuvan, pravi san holivudskih producenata. Sve, ali gotovo sve je ostalo onako kako je bilo i to je utisak koji nosim iz Egipta – gradnja je bila toliko masivna i toliko neuništiva da često nije potreban napor koji se mora praviti u npr. Grčkoj, a to je da zamišljaš šta je tu sve stajalo jednog dana...horus%20of%20edfu_640.jpgbe2-edfu.jpgTemple%20at%20Edfu.jpgEdfu-horus-temple-reliefs-6849.jpgNakon ovijeh ljepota išao sam nazad ka kočiji rešen da apetit povratim tišinom i time što me kreten neće smarati. Zato sam mu odmah dao neku kintu i na tarzanskom engleskom, ohne gramatik, zamolio da ’shut up’ i vozi. Baja je pao u trans, i uz poklike ’You my friend are NUMBER ONE, NUMBER ONE! ’, rešio da bakšiš od tipa jednog dolara proslavi sa celim Edfuom. Brknuo je dole na kočiji i uključio skriveni razglas iz koga je uskoro zatutnjala grmljavina nubijskog turbo folka, kreštanje prema kome su užasi Pinka milozvuk neopevani. Njegovo ćeretanje sada je bilo samo divna uspomena, bukvalno sam preživljavao Kit-Kat reklamu...argh. Pritom je od sreće krenuo tako da šiba nesretno konjče da smo do broda došli upola brže nego u suprotnom smeru. Ostatak ture je mislio da smo kidnapovani, pa su bili izuzetno sretni kada su nas zatekli za doručkom. To je značilo da možemo da zaplovimo dalje...(nastavak sledi nakon kraće pauze...)

Edited by Larko
Link to comment
edit: ipak sam pogledala ....ja sam isla preko Kontikija pre par godina . u isto vreme isla je neka ekipa iz Jollyja . mi smo se fenomenalno proveli jer smo imali najgenijalnijeg vodica na svetu!!!! Branka koji zivi u Egiptu vec niz godina. potpuni genije. zbog njega je taj put imao sasvim posebnu dimenziju. sa druge strane Dzolijevci su prosli ocajno sa nekom kilavom, izgubljenom vodichicom . takodje sam posle cula price od rugim vodicima iz kontikija i niko nije kao Branko. pretpostavljam da smo imali srece.
Ovo sam i ja cuo. Ljudi koji su isli sa Jollyjem su bili prilicno nezadovoljni. Jednom prilikom se desilo da na neku ekskurziju uopste nisu poslali autobus, pa su ljudi mogli da izvise, no srecom Kontikijevci su imali srca i duse pa su ih povezli.O tom Branku iz Kontikija se prica na sve strane, i verujem da cu sledeceg proleca da saznam zasto :DU Sharmu smo imali 2 vodica, od kojih je Dejan ostavio bolji utsak, dok mi je Aleksandra bila uzasavajuce izvestacena (iako se trudi da bude cool), a na neka pitanja poput kolika ce temperatura biti na vrhu Mojsijeve gore da znam kako da se obucem, rekla samo "obucite se fino" :blink: Ipak, bas brodic kojim smo isli na krstarenje do rajskog ostrva je bio jako dobar i prilicno luksuzan (a i broj ljudi po brodu je bio mali pa je uzivanje bilo vece)...
Link to comment

:PPozdrav decaci... frka neka kod mene ovih dana, Larko je vecinu stvari opisao... a ovo je mojih ruku delo, s tim da cu pokusati da izbegnem neke "standardne" slikeKairo, ispred hotela :P malo narodne vlasti cd004oa9.th.jpgOvo nadam se ne treba posebno pisati sta je:cd035xi6.th.jpg

Edited by žaro
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...