Jump to content
IGNORED

Roboti i zaposlenost


Lord Protector

Recommended Posts

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prokleto Djubre

    28

  • eumeswil

    22

  • Luther

    17

  • namenski

    11

Imas interesantnu definiciju zabave :lolol:

 

To sto trazis vec postoji, pogledaj sajt iRobota - sa usisivacima su krenuli. Imao sam 2 njihova modela (ovaj drugi jos uvek imam, no mi je ostao u Beogradu pa mi nije pri ruci trenutno  :cry: a danas moram usisavati), i vrlo sam zadovoljan. Ima i poseban model za dlake od kucnih ljubimaca. E sad videh, kauc, jebiga, to moras i dalje sam. Dok ne dodje jednog dana

 

1319394-jetsons_color_6.jpg

Link to comment

ne samo da je profa mlad i zgodan nego je i pametan

malo brlja u uvodu ali u ostala dva argumenta je briljantno primetio sledeće

 

Another way of putting this point is to say that technology doesn’t replace humans; it displaces them, i.e. changes the ecology in which they operate so that they need to do new things to survive.... But it is important that this displacement claim is not misunderstood. It doesn’t mean that there is nothing to worry about or that the displacement won’t have profound or important consequences for the sustainability of the relevant phenomenon. The human input into the newly automated productive or consumptive processes might be minimal: very few workers might be needed to maintain production within the factory and there might be limited opportunity for humans to exercise choice or autonomy when it comes to consumer-related decisions. Humans may be involved in the loops but be reduced to relatively passive roles within them. More radically, and possibly more interestingly, the automation trends may subsume humans themselves. In other words, the humans may not be displaced by technology; they may become the technology itself.

 

 

http://ieet.org/index.php/IEET/more/Danaher20160929

 

Pushing Humans off the Loop: Automation and the Unsustainability Problem
Link to comment

Jel ima neko onu rumbu ili tako nesto tih kopija a da recimo ima jos i psa u kuci? Bas bi me zanimalo iz prve ruke kako to funkcionise.

 

Ovako. Ja sam prvo kupio, pre skoro 10 godina, Rumbu prve generacije. Ona je imala odredjene manjkavosti ali ja sam bio zadovoljan. Tada je usisisavanje porodicne kuce od oko 300 kvm (malo, ususkano i skromno sto bi rekla Marijana Mateus) bila moja obaveza, celo subotnje prepodne mi je odlazilo na to. Kupio sam Rumbu da to sebi olaksam, i ti mi je omogucilo da da ja usisavam jednu sobu dok Rumba usisava drugu - i bukvalno sam prepolovio vreme koji mi je trebalo za usisavanje. Rumba je pocela da baguje (mislim da je bilo nesto do kontrolnog softvera) i postala neupotrebljiva posle nekog vremena, ali je jos uvek bila u garantnom roku i poslali su mi ganc novu kao zamenu. Ona je trajala jos jedno 2 godine dok nije crkla s istim problemom. I tada vise nije bilo garancije, a ja sam se odselio pa je u kuci opalo interesovanje za robotima koji usisavaju. Tada nisam imao kucne ljubimce.

 

Pre 3 godine kupio sam na rasprodaji Rumbu 3. generacije (jer je vec izasla 4., pa su cistili lager). Garantni rok je istekao, ona i dalje radi perfektno. Koristio sam je u Beogradu da usisava kucu od oko 80 kvm, stan od oko 55 kvm i drugi stan od oko 36 kvm. Fakticki uz ja ne moram da usisavam uopste, osim naravno paucinu po plafonima i sl., to Rumba naravno ne moze. I Rumba je sporija od coveka jebiga, tako da kada hoces nesto na brzaka da usisas, tipa jave ti da ti za pola sata stizu gosti, Rumba nece stici. Ali inace ja sam super zadovoljan. Sada kada nisam u BGD ostavio sam je tetki, ona kaze radi dobro.

 

E sad, vecinu tog perioda ja sam imao macke, a i tetka isto ima. Macke se linjaju kao blesave. Rumba sve to skuplja, zapravo odlicno je imati Rumbu ako imas zivotinje, jer realno mrzi te da usisavas svaki dan (a ja sa 2 macke kada krene promena godisnjeg doba, bi morao otprilike da usisavam dva puta dnevno da bi ne bi bilo tone dlaka po podu nonstop), a Rumbu mozes da ukljucis ujutru kada izlazis iz stana na posao, odlazis u nabavku, izlazis uvece i sl. I Rumba usisa, sama se vrati na punjac i to je to, ti dodjes kuci, sve cisto.

 

E sad, vidi se da zivotinjske dlake prave malo veci problem standardnim modelima (kao taj koji ja imam), vise se zaglavljaju cetke, i moras cesce da ih detaljnije cistis. Nekada se tokom usisavanja zaglavi, pa moras na licu mesta da ocistis sve da bi nastavio s usisavanjem. Zbog toga imaju taj Roomba Pet Series, koji je navodno specijalno namenjen ciscenju zivotinjskih dlaka. U cemu je razlika ne znam, jer takav nikad nisam imao, pretpostavljam iz ugla korisnika da se odrzavanje onda svede na istu meru kao i sa standardnim modelom u kuci bez zivotinja. Ali u sustini sa macijim dlakama se i standardni model izbori sasvim OK. Nista gore od standardnog usisivaca (za koji sam primetio da moram cesce da menjam kesu i filter otkad sam nabavio macke, npr.). Sad da li je pseca dlaka zahtevnija ne znam, kapiram da zavisi od rase.

Link to comment

Rumba ima cetkicu u cosku koja strci i koja sluzi za coskove. To funkcionise sasvim dobro. Sada, naravno da postoji neki cosak koji nece ocistiti skroz, imaj u vidu da je to platform na tockovima sa cetkama koja se vrti. Rumba je odlican supstitut za redovno usisavanje i odrzavanje - ono sto radis jedanput ili dvaput nedeljno. Ako hoces sve detaljno (sto ukljucuje i stvari koje Rumba ne moze ni teoretski da usisa, tipa preuske stepenike, lajsne, plafone, namestaj) onda moras da izvadis usisivac klasicni pa rucno. Mada i tu Rumba jeste velika pomoc, i kada se radi ,,veliko spremanje" Rumba moze da ti odradi 80-90% stvari a ti samo da prodjes za njom i pometes za 5-10 minuta ono sto ona nije mogla.

 

Sto se tice coskova bas, postoje neke imitacije Rumbe koje su cetvrtaste (neki Samsung npr.), kao bas zbog coskova (i zato je ovaj Brava jet cetvrtast, cini mi se), no Rumba nije dobra zbog toga sto je samopokretni usisivac sa rotarijucim cetkama, to moze bilo koji kinez da napravi - nego zbog kontrolnog softvera. A tu je iRobot nenadjebiv (firmu su osnovali likovi iz MIT AI lab-a).

 

Ukratko sve izgleda kako treba kada zavrsi.

 

(btw gore kad kazem lajsne, mislim one visoke sto strce 10-15 cm iznad poda)

Link to comment

Ma da, meni bi sve bilo unapredjenje u odnosu na trenutno stanje, zaista nisam znao da jebeni mops moze izbaciti dlake iz sebe vise nego sto je i sam tezak. Na kraju odustanes i upadnes u fazon "this is my life now" i naucis da prihvatis dlake u svemu SVEMU!. Druga opcija bi teoretski bila da se usisava svaki dan, ali mi je smesno i dok pisem ovo :D 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Malo Katićevog pesimizma

 

 

Tehnološki progres koji je krajem devetnaestog i tokom dvadesetog veka fantastično podigao kvalitet života zapadnog sveta, sada se okreće protiv njega. U sistemu u kome je interes profita važniji od čoveka i njegovog života, događa se ono što se moralo dogoditi – ogroman broj ljudi postaje višak – apsolutni, neuposlivi, nepotrebni višak. Tržište, kao vrhovni arbitar ljudskih sudbina, je presudilo – računari, roboti i algoritmi odnose pobedu. Tačnije, pobeđuju vlasnici tih tehnologija.

Dominantna ekonomska teorija nas uči da ono što je dobro za vlasnike kapitala i za njihove profite, uvek je dobro i za podanike. U tom propagandističkom žargonu, plima ekonomskog razvoja podiže sve barke – i luksuzne jahte i uboge čunjeve. Ovom popularnom frazom se pokušava sakriti opasan proces koji dobija strahovito ubrzanje.

Početak ekonomske drame u čije finale zapadni svet upravo ulazi, započeo je potpunom automatizacijom i robotizacijom industrije. Ljudi su masovno gubili posao u industriji, ali su ga nalazili u sektoru usluga. Taj proces, kako nas ekonomisti uče, trebalo je da posvedoči o vitalnosti kapitalizma i vrlinama tržišta koje uvek optimalno funkcioniše, makar to bilo i na štetu ljudi.

Umesto pristojno plaćenih industrijskih radnika koje nije lako zameniti, stvorena je armija slabo plaćenih i lako zamenjivih radnika. Oni prave i prodaju brzu hranu, opslužuju u restoranima, voze taksije i dostavna vozila, pakuju u velikim distributivnim centrima, ispomažu po bogatim kućama i staračkim domovima, šetaju pse, rade u fitnes klubovima, salonima lepote itd..

Prodavnice i prodavci polako nestaju, a trgovina se seli na internet. Umesto ljudi, veliki deo tih poslova već obavljaju računari uz kvalitetne algoritme.

Umesto sindikalno organizovanih radnika koji su mogli da štite svoje interese, nova armija radnika je atomizirana i nezaštićena. Umesto stalno zaposlenih, ogroman broj ljudi radi na određeno vreme, radi povremeno i privremeno, ili ne radi uopšte. Ideal nove ekonomije je „fleksibilni“ radnik bez stalnog zaposlenja i bez sigurne egzistencije.

Na najvećim segmentima uslužnog sektora konkurencija je ubitačna i tu primanja stagniraju već decenijama. U razvijenom svetu socijalnu pomoć danas dobijaju i oni koji su zaposleni.

Robe jesu postale jeftinije, i to stvara iluziju višeg standarda, ali su zato esencijalne potrebe sve skuplje – od stanovanja do zdravstvenih usluga ili obrazovanja, na primer. Građani sebi mogu priuštiti pametni telefon, ali ne i usluge lekara ili zubara. ( U ekonomiji se ovo zove Baumolov efekt i za sada je vidljiv u manjim, sretnijim delovima zapadnog uslužnog sektora.)

Nezaustavljiv hod robotizacije sada ugrožava i te, loše plaćene poslove. Luke, magacini, proizvodne hale, postaju prostori u kojima gotovo da nema ljudi. Vozila bez vozača će izbaciti armiju taksista, vozača autobusa ili lokomotiva. I dostavu roba će ubrzo vršiti dronovi ili vozila bez vozača. Ljudi koji su sve ove poslove radili neće postati dobro plaćeni programeri. I mnogi intelektualni poslovi će doživeti istu sudbinu.

Do nedavno, ljudi su konkurisali ljudima i svako je imao kakvu-takvu šansu. Koliko sutra, ljudi će biti u konkurenciji sa neumornim robotima, u borbi bez šansi. Ljudi prosečnih mogućnosti, a to je većina stanovništva, padaće sve niže i boriće na delu tržišta jeftinih, nerutinskih fizičkih poslova za koje je preskupo praviti algoritme.

Večiti panglosiјski optimisti veruju da će se problemi nekako rešiti i da će, kao i uvek, tržište sve dovesti u red. Kako će se to tačno dogoditi i gde će se otvoriti nova radna mesta za armiju ljudi koja gubi posao, optimisti nisu u stanju da pokažu. Velika je verovatnoća da će se taj prostor najpre otvoriti u zoni kriminala i terorizma.

Bizaran način statističkog praćenja zaposlenosti, kao i život na kredit, vešto skrivaju katastrofu koja se događa na tržištu rada. Ljudske muke i tragedije koje sistem kreira završavaju u crnim hronikama, ali ih malo ko povezuje sa sistemom u kome se živi.

O budućnosti koja više nije pred vratima, već je jednom nogom unutra, danas ubedljivije govore holivudske naučnofantastične distopije nego akademski udžbenici. Iako opisani proces u Srbiji kasni, surova budućnost će veoma brzo stići i biće od gora i od ove, ne baš ugodne sadašnjosti.

Link to comment

Lep tekst, mada nisam video da je napisao koja će se to nova radna mesta stvoriti kad postojeća nestanu automatizacijom, osim što je napisao da će se sigurno pojaviti, jer nas tome istorija uči.

 

Uostalom, videćemo.

Link to comment

Pa videcemo, ali smo videli i kako armije ljudi krecu da se bave poslovima koje bi pre neku generaciju zvucale kao ljudima kao neslana sala. Svako ko je po struci PR, HR, Kopirajter, bilo kakav IT... i pokusavao dedi da objasni sta on to tacno radi, zna da ovo nije bas prvi put da se tako nesto desilo.

Link to comment

Nije rekao naravno, to sam napisao da naglasim koliko nema smisla stavljati nešto kao zamenu kao vrednost samu po sebi. On uopšte ne preispituje samu potrebu za pronalaženjem zamena in the first place, uzima to za datost, kao neko prirodno default stanje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...