Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

Obe stvari su mi jako čudne... Koliko ja znam rasknjižavanje plate radi firma koja uplaćuje platu, i to ne bi smelo da zavisi od banke. Može da bude dan kasnije, ako se pusti posle kliringa, i nikako drugačije...

 

Za ovo drugu, idi traži izvod i utvrdi šta je bilo... Možda je račun bio u minusu pre uplate od 3.500?

 

Ma ne, ne postoji minus na taj racun, nemoguce uci u minus. Nije bila uplata, nego prosto toliko je ostavljeno, kao i uvek za svaki slucaj 1000 din vise od onoga sto pise da je rata. I onda 1. marta stigne poruka posle poslednje transakcije, potroseno toliko i toliko, na racunu imate, lupam, 3514,20 dinara. Takodje SMS om stigne poruka vase zaduzenje po osnovu kreditne kartice (ili kako to vec stoji) je 2520,13. I niko nista ne dira sa tog tekuceg 10 dana, apsolutno nista. Dodje 11. mart (a 10. marta se to skida) paf nema nicega na tekucem, a kreditna blokirana. I nikog ne mozes da pitas pre ponedeljka. Sumanuto. 

 

Plata je definitivno kasnila iskljucivo onima koji su kod SocGen u toj firmi. Ni kod koga drugog. I to mi je bilo wtf. 

 

Ali ok, kazem, videcemo. 

Link to comment

Ovo oko plate...

firme uplaćuju plate na dva načina, direktno na račun i preko spiska. Kada se uplaćuje direktno na račun to leže taj dan na račun fizičkog lica. Uplate preko spiska idu na centralni račun banke, pa se banci pošalje spisak i onda banka po njemu rasknjižava. To može da se radi odmah a može i sutra ujutro kad se formira izvod. To se mora završiti rano prepodne, ne znam da postoji drugačija praksa. Može se desiti da se u jednoj firmi nekim radnicima isplaćuje direktno na račun jer ih ima malo koji primaju platu u toj banci dok se za druge kojih ima 10-20 u istoj banci šalje spisak. Mrzi ih da puste 20 virmana pa puste 1. 

Link to comment

nikada problem te vrste u sg-u nisam imao. oni su zidali zgradu(odmah iza postojeće, znatno veću) koja bi bila u vlasništvu što mislim da nema ni jedna strana banka ovde. socgen je u srbiji skoro 50 godina neprekidno, što ne mora ništa da znači, ali ukazuje™

Raiffeisen, njihova zgrada, iskesirano 50 miliona eura pre koju godinu. Edited by Friend
Link to comment

Ovo oko plate...

firme uplaćuju plate na dva načina, direktno na račun i preko spiska. Kada se uplaćuje direktno na račun to leže taj dan na račun fizičkog lica. Uplate preko spiska idu na centralni račun banke, pa se banci pošalje spisak i onda banka po njemu rasknjižava. To može da se radi odmah a može i sutra ujutro kad se formira izvod. To se mora završiti rano prepodne, ne znam da postoji drugačija praksa. Može se desiti da se u jednoj firmi nekim radnicima isplaćuje direktno na račun jer ih ima malo koji primaju platu u toj banci dok se za druge kojih ima 10-20 u istoj banci šalje spisak. Mrzi ih da puste 20 virmana pa puste 1. 

 

razumem. no ovo je prvi put da nije leglo isto kad i drugima. ne impliciram nista, samo sam pitao, moguce je da se nece ponoviti. s tim sto ostaje ovo za karticu, to cu javiti sta je bilo. 

Link to comment

nikada problem te vrste u sg-u nisam imao. oni su zidali zgradu(odmah iza postojeće, znatno veću) koja bi bila u vlasništvu što mislim da nema ni jedna strana banka ovde. socgen je u srbiji skoro 50 godina neprekidno, što ne mora ništa da znači, ali ukazuje™

 

I Procredit ima svoju zgradu centrale

Link to comment

već neko vreme pizdim od one Erste 1,95 reklame, ali sad je počela da mi iskače i po internetu. zar nema neki zakon koji bi sprečio lažno reklamiranje ?

 

 

  • NKS 1,95% za klijente sa prenetom zaradom
  • EKS 7,82%

 

ne može prevarantskije od ovoga

Link to comment

Raiffeisen, njihova zgrada, iskesirano 50 miliona eura pre koju godinu.

mislim da je to abnormalno netačna cifra; 10tak miliona ok, 50 je već menhetn...

 

no, možda grešim

Link to comment

već neko vreme pizdim od one Erste 1,95 reklame, ali sad je počela da mi iskače i po internetu. zar nema neki zakon koji bi sprečio lažno reklamiranje ?

 

 

ne može prevarantskije od ovoga

Pa formalno su ispoštovali zakon, piše NKS, piše EKS, a ne možeš ih sprečiti da reklamiraju nižu cifru...

 

Nego, mene zanima štaj u tih 5% do EKS-a, kako su uspeli da toliko razdvoje, sunce im lopovsko...

Link to comment

ali zašto uopšte postoji dve kamatne stope osim za reklamiranje ?

jedna je lažna, NKS, a druga je stvarna.

 

Kao kada bi reklamirao da kečap košta 68 RSD (ali u maloprodaji košta 415 RSD, a ne može se kupiti na drugom mestu). Pri tome cena od 68 RSD ne mora apsolutno ništa da znači.

Edited by Lezilebovich
Link to comment

ali zašto uopšte postoji dve kamatne stope osim za reklamiranje ?

jedna je lažna, NKS, a druga je stvarna.

 

Kao kada bi reklamirao da kečap košta 68 RSD (ali u maloprodaji košta 415 RSD, a ne može se kupiti na drugom mestu). Pri tome cena od 68 RSD ne mora apsolutno ništa da znači.

Pa ne tehnički, to izgleda ovako:

 

uzimaš kredit od 100 dinara

 

banci na ime kredita vraćaš 101.95 dinara.

 

ali da bi ti banka odobrila kredit traži ti da platiš troškove odobrenja kredita od 3 dinara, upit u kreditni registar 1 dinar i obavezno osiguranje kredita od 1.85 dinara...

 

tako da je tehnički nominalno stopa 1.95, a efektivno 1.95 +3 +1+1.85 što čini 7.8%...

 

I sad, jbg, suštinski jeste 7.8, ali ti stvarno vraćaš kamatu od 1.95, a ostalo su ti uzeli odmah (ovo je  primer, radi što lakše predstave šta je NKS, a šta EKS, ne mora biti ovako, ima i drugih modusa...)

Link to comment

da znam to, imam i ja jedan divni dugogodišnji kredit i nekoliko kraćih :(. ali opet ... morala bi nešto država da uradi :D

i dalje mislim da je prevara :fantom:

Link to comment

da znam to, imam i ja jedan divni dugogodišnji kredit i nekoliko kraćih :(. ali opet ... morala bi nešto država da uradi :D

i dalje mislim da je prevara :fantom:

Ja imam kredit kod kog je EKS = NKS = 0%... Znam da zvuči nemoguće, ali... :D

 

Nisam proveravao, ali misim da bi me izašao skuplje da ga platim sad odmah, jer bi platio neki penal, nego da ga otplaćujem do kraja...

 

Edit: u stvari nije EKS je oko 0.8% recimo, sad sam skontao skriven trošak ... :D Bolje da nismo pisali...

Link to comment

mislim da je to abnormalno netačna cifra; 10tak miliona ok, 50 je već menhetn...

 

no, možda grešim

Pisao sam po secanju.. Malopre sam guglao, po njihovom saopštenju je 40milEur.

 

Takvim potezom banka je pokazala jasnu opredeljenost da nastavi sa razvojem svog poslovanja na ovom tržištu, istaknuto je u saopštenju Rajfajzen banke. Vrednost investicije je 40 miliona evra.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...