Jump to content
IGNORED

Econ&Fin What's Up


MayDay

Recommended Posts

19 hours ago, Peter Fan said:

Nije neko iznenadjenje, ali mi je svejedno  tesko svariti. Kao da simbolizira izglednu propast Amerike. Jedna od najzanacajnih industrijskih firmi u istoriji, zamijenjena jebenom apotekom.

 

---

General Electric Co. suffered a crowning ignominy Tuesday as overseers of the Dow Jones Industrial Average kicked the beleaguered company out of the stock gauge it has inhabited for more than a century. Once the world’s most valuable company, GE will be replaced by Walgreens Boots Alliance Inc., the Deerfield, Illinois-based drugstore chain created in a 2014 merger. The change will take effect prior to the open of trading next Tuesday. Down 26 percent, GE is the worst performer in the Dow in 2018, as it was last year, as well.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-06-19/ge-gets-kicked-out-of-dow-the-last-19th-century-member-removed

GENERAL-_ELECTRIC2.jpg

 

Jebiga, ceo dan varim ovu vest, zamalo da je previdim sabajle, ko jos svraca na ekonomiju pored politike i sporta :) 

Em sentimentalnotm vezan, na njihovim gasnim turbinama sam ucio zanattm, em onako, teorijski: kompanija koja je, sa sve logoom, bila jedna od istinskih americkih ikona, koja je, cini mi se, sama dala nobelovaca komada 2, em kuda ide ovaj svet, ali bez zezanja, kada prodajni lanci istiskuju pravljenje opipljivih mehanicarskih naprava koje je covek morao da smislja i izmislja, sajdzijski sastavlja i bog ubio drustvenjake :D koji u tome vide samo tamo neke metalne naprave kojih se sete tek kad nestane struje, a i onda psujuci...

Jeste GE i jedna od nemilosrdnih multinacionalnih kompanija i jos svasta nesto ruzno, ali jedan od izistinskih donosilaca svetla po svetu i - sta god i kako god - jedan od jacih simbola jedne Amerike koja nestaje, Amerike svetski neprevazidjenog majstora za pravljenje mehanickih naprava kojima su nekada davno, pre svega 50-ak godina, zavideli svi ostali.

 


Moj tata, ložač u elektrani, 
čarobnjak to je pravi, 
večeri svake, sa prvom zvijezdom, 
on mi se s posla javi.

Ubaci ugalj u ždrijelo peći, 
pokrene moćan stroj, 
a meni sine veselo svjetlo: 
javlja se tata moj.

Zadatak pišem, kasno je doba, 
čuju se prvi pijetli, 
a dragi tata, strpljiv i budan,
nad mojom sveskom svijetli.

Prozora bezbroj u tamu sija, 
blista se čitav grad, 
a ja ih gledam ponosan silno: 
i to je tatin rad.

Posluje tata garav i znojav, 
lice mu puno žara, 
al' zato noćas nad svakim stolom 
po jedno sunce stvara.

Nad radom starog naučnika 
prosipa, sunčan zrak, 
šetaču svijetli i hrabrom bati 
kome je mrzak mrak.

U bioskopu kroz aparate, 
vrti se traka — čigra, 
slika za slikom po platnu juri, 
tatinim svjetlom igra.

A mjesec, stari fenjerdžija, 
na mog je tatu ljut, 
i sinoć su se takmičili 
pedeset prvi put.

Svakoga trena mjesec se gasi, 
oblačak čim ga dirne, 
a tata svijetli neprekidno 
u noćne sate mirne.

Ponekad samo zaigra svjetlo 
kao na vodi čun: 
to, valjda, tati za vrijeme rada 
u oko padne trun.

 

Link to comment
  • 7 months later...
  • 1 month later...
On 5.1.2019. at 17:21, Budja said:

 

Klasicni imbecilno liberatarijansko reduciranje drzave na domacinstvo.

 

U domacinstvu potrosnja jeste zavisna od zarade.

 

U makroekonomiji je sve to cirkularno: necija potrosnja je zarada nekog drugog.

 

Makroekonomija je prilicno cirkularna, variajable su endogene, retko sta je egzogeno.

 

Preselio sam ovu diskusiju sa topika o Vučiću da tamo ne smetam u, uglavnom opravdanom,  izlivanju žuči na imenovanog. A priznajem da ne razumem ovo što si napisao.

 

Moguće da nisam bio dovoljno jasan ali kada sam napisao da može da se troši samo zarađeno mislio sam na budžet i mislio sam na ovo:

"A balanced budget amendment is a constitutional rule requiring that a state cannot spend more than its income. It requires a balance between the projected receipts and expenditures of the government."

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Balanced_budget_amendment#Germany

 

 što su usvojile mnoge države i federalne jedinice/pokrajine,  tj. ovo:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Debt_brake_(Germany)

 

Ako su dakle svi oni libertarijanski imbecili nemam problem da budem u njihovom društvu, posebno ne u društvu šampiona osteritija:

image.jpeg.59e8116df1737f98a5c07feed010a2e7.jpeg

:wub:

 

Sa druge strane nije mi jasno značenje ovoga u vezi sa budžetom i javnom potrošnjom:

"U makroekonomiji je sve to cirkularno: necija potrosnja je zarada nekog drugog."

 

Mene to podseća na Mujo&Haso poslovni model:

 

Spoiler

Šetaju Mujo i Haso po selu i naiđu na govno. Mujo će Hasi:
- Haso, bil ti pojeo ovo govno za 1000 eura?
Misli Haso:
- Jeste gadno, ali malo se potrpim i poslije mi ostane 1000 eura u džepu. Pristajem!
Pojede Haso govno, uzme 1000 eura od Muje i nastave hodati. Opet Haso misli:
- Za 1000 eura i nije bilo tako gadno, samo je problem da će Mujo razglasiti po cijelom selu da sam pojeo govno i svi će me zezati do kraja života.
Misli i Mujo:
- E jesam glup! Ovaj se malo potrpio dok je pojeo govno i sada ima mojih 1000 eura. Hodajući tako naiđu na drugo govno i Haso će:
- Mujo, a bil ti pojeo ovo govno za 1000 euro?
- Bih!
I tako Mujo pojede govno i Haso mu dadne 1000 eura. Nastave hodati, kad će Haso:
- E moj Mujo što smo blesavi: obojca smo pojeli po govno, a niko ništa nije zaradio.
- Nema veze Haso, važno je da se pare okreću!

 

ali verovatno je do mene ako ne razumem šta je pisac hteo da kaže.

Link to comment
4 hours ago, Luther said:

 

Preselio sam ovu diskusiju sa topika o Vučiću da tamo ne smetam u, uglavnom opravdanom,  izlivanju žuči na imenovanog. A priznajem da ne razumem ovo što si napisao.

 

Moguće da nisam bio dovoljno jasan ali kada sam napisao da može da se troši samo zarađeno mislio sam na budžet i mislio sam na ovo:

"A balanced budget amendment is a constitutional rule requiring that a state cannot spend more than its income. It requires a balance between the projected receipts and expenditures of the government."

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Balanced_budget_amendment#Germany

 

 što su usvojile mnoge države i federalne jedinice/pokrajine,  tj. ovo:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Debt_brake_(Germany)

 

Ako su dakle svi oni libertarijanski imbecili nemam problem da budem u njihovom društvu, posebno ne u društvu šampiona osteritija:

image.jpeg.59e8116df1737f98a5c07feed010a2e7.jpeg

:wub:

 

Sa druge strane nije mi jasno značenje ovoga u vezi sa budžetom i javnom potrošnjom:

"U makroekonomiji je sve to cirkularno: necija potrosnja je zarada nekog drugog."

 

Mene to podseća na Mujo&Haso poslovni model:

 

  Hide contents

Šetaju Mujo i Haso po selu i naiđu na govno. Mujo će Hasi:
- Haso, bil ti pojeo ovo govno za 1000 eura?
Misli Haso:
- Jeste gadno, ali malo se potrpim i poslije mi ostane 1000 eura u džepu. Pristajem!
Pojede Haso govno, uzme 1000 eura od Muje i nastave hodati. Opet Haso misli:
- Za 1000 eura i nije bilo tako gadno, samo je problem da će Mujo razglasiti po cijelom selu da sam pojeo govno i svi će me zezati do kraja života.
Misli i Mujo:
- E jesam glup! Ovaj se malo potrpio dok je pojeo govno i sada ima mojih 1000 eura. Hodajući tako naiđu na drugo govno i Haso će:
- Mujo, a bil ti pojeo ovo govno za 1000 euro?
- Bih!
I tako Mujo pojede govno i Haso mu dadne 1000 eura. Nastave hodati, kad će Haso:
- E moj Mujo što smo blesavi: obojca smo pojeli po govno, a niko ništa nije zaradio.
- Nema veze Haso, važno je da se pare okreću!

 

ali verovatno je do mene ako ne razumem šta je pisac hteo da kaže.

 

Zapravo je to odlican vic.

U BDP to se pise kao 2000 evra, a da su Mujo i Haso pojeli govno za dzabe to bi bilo u BDPu 0 evra.

 

 

Da ti zena fakturise usisavanje kuce dvaput mesecno, i ti njoj isto to dvaput mesecno, da vidis kako se povecava BDP. Mujo i Haso na delu.

 

Sto se Nemacke tice, gde se dede Francuska, na primer?

image.png.193cf31a2adbd7b33f89150d3a7ed726.png

 

To domacinstvo bi sa ovakvim kucnim poslovanjem odavno prestalo da bude domacinstvo jer tokom 40 godina samo trosi vise od zaradjenog.

 

 

Edited by Budja
Link to comment
15 hours ago, Budja said:

 

Zapravo je to odlican vic.

U BDP to se pise kao 2000 evra, a da su Mujo i Haso pojeli govno za dzabe to bi bilo u BDPu 0 evra.

 

 

Da ti zena fakturise usisavanje kuce dvaput mesecno, i ti njoj isto to dvaput mesecno, da vidis kako se povecava BDP. Mujo i Haso na delu.

 

Sto se Nemacke tice, gde se dede Francuska, na primer?

image.png.193cf31a2adbd7b33f89150d3a7ed726.png

 

To domacinstvo bi sa ovakvim kucnim poslovanjem odavno prestalo da bude domacinstvo jer tokom 40 godina samo trosi vise od zaradjenog.

 

 

 

Tipična klin/ploča diskusija. Ja o budžetu i javnoj potrošnji ti o džidipiju™(A.Vučić)

I Francuska je od 2008 počela da primenjuje BBA i vidi se konstantan pad deficita kao procenta GDP. Možeš ti dugo da praviš velike deficite, pa ih pokrivaš zaduživanjem, ali ne može beskonačno. Žurka mora da se završi i onda dolazi mamurluk.

A ovo kao što reče brusli važi i za domaćinstvo.

 

 

 

Link to comment
12 hours ago, brusli said:

Moze i domacinstvo da zivi bez problema 40 godina u deficitu: zalozi auto, stan itd, i cepaj bato.

Sve zavisi od pocetne vrednosti imetka.

 

 

40 godina.

 

Koliki treba da je imetak da bi se od rasprodaje zivelo 40 godina?

O kom procentu stanovnistva govorimo?

 

No, to je najmanje bitno za poentu.

Link to comment
2 hours ago, Luther said:

 

Tipična klin/ploča diskusija. Ja o budžetu i javnoj potrošnji ti o džidipiju™(A.Vučić)

I Francuska je od 2008 počela da primenjuje BBA i vidi se konstantan pad deficita kao procenta GDP. Možeš ti dugo da praviš velike deficite, pa ih pokrivaš zaduživanjem, ali ne može beskonačno. Žurka mora da se završi i onda dolazi mamurluk.

A ovo kao što reče brusli važi i za domaćinstvo.

 

 

 

 

Je l malo konkretnije?

 

Daj neki rok...

40, 50, 100, 200 godina za zavrsavanje zurke.  

 

Ovako, tesko da je tvrdnja "ali ne moze beskonacno" oboriva (falsifiable). Toliko je mekana i neprecizna da ne znaci nista.

Link to comment
11 hours ago, Budja said:

 

40 godina.

 

Koliki treba da je imetak da bi se od rasprodaje zivelo 40 godina?

O kom procentu stanovnistva govorimo?

 

No, to je najmanje bitno za poentu.

Ako je prosecni stan u Beogradu 60.000 E i ako je deficit 100 E mesecno, to mu dodje da moze da se zivi 50 godina preko mogucnosti.

 

Ovo sto Francuska zivi 40 godina iznad mogucnosti samo znaci da je ranije bila toliko bogata da je to moguce, ali to nikako ne moze biti dobro.

 

Link to comment
3 hours ago, brusli said:

Ako je prosecni stan u Beogradu 60.000 E i ako je deficit 100 E mesecno, to mu dodje da moze da se zivi 50 godina preko mogucnosti.

 

Ovo sto Francuska zivi 40 godina iznad mogucnosti samo znaci da je ranije bila toliko bogata da je to moguce, ali to nikako ne moze biti dobro.

 

 

Izdavanje ili prodaja, pa kamata, nisu deficit - ne pozajmljujes pare, vec imas redovne prihode od imovine.

 

U deficti ne ulazi, na primer, prihod od prodaje EPSa.

Link to comment

Ok, onda ovako nekako, sklopis ugovor sa bankom/zelenasom, da ce ti svakog meseca davati 100 E, a za 40 godina kada se nakupi dug ti prodas stan da bi im vratio pare. Nije isto, ali je slicno, jer naravno drzava moze da stampa lovu, emituje obveznice, ali ako pojednostavis i odes na sustinu to je to.

 

Takodje prodaja EPS-a nije deficit, ali smanjuje deficit, jer da nisi prodao EPS ti bi mao deficit veci za tu vrednost.

 

Link to comment
On 10.3.2019. at 5:13, Budja said:

 

To domacinstvo bi sa ovakvim kucnim poslovanjem odavno prestalo da bude domacinstvo jer tokom 40 godina samo trosi vise od zaradjenog.

...

 

Domacinstvo sa stamparijom novca. Zato se sada i deficiti u EZ generalno smanjuju jer vlade nemaju kontrolu nad ECB. 

Ranije su Francuska i Italija trandicionalno stampale i tradicionalno imale visu inflaciju od recimo Nemacke da bi pokrile fiskalne deficite.

A inflacija naravno na kraju pogadja prvo siromasne. 

Link to comment
23 hours ago, Budja said:

 

Je l malo konkretnije?

 

Daj neki rok...

40, 50, 100, 200 godina za zavrsavanje zurke.  

 

Ovako, tesko da je tvrdnja "ali ne moze beskonacno" oboriva (falsifiable). Toliko je mekana i neprecizna da ne znaci nista.

 

Rok je kada kreditori procene da ne možeš više da vraćaš dug  pa ti onda udare neizdržive kamate a to zavisi od konkretne države, veličine njene ekonomije, uslova pod kojim se zaduživala, procena budućeg kretanja GDP i perspektiva njene ekonomije, veličine deficita i procenta u odnosu na GDP, demografije , političkih odnosa, stepena povećanja zaduživanja itd itsl.

Ali muzika jednom mora da stane. Grcima je recimo stala nakon 10-15 godina bahanalija sa sve olimpijadom, nenormalnim penzijama i budžetskim deficitom koji je dostizao 15% GDP. 

Žurka naravno ne mora da se završi bankrotom ali se mora prekinuti povćeanje procenta duga u odnosu na GDP. To onda dovodi do kresanja javne potrošnje (plate, penzije socijalna davanja) pa onda kuku neoliberalizam i lele osteriti. Imaš spisak država koje su donele ovaj BBA a u Evropi generalno deficit stagnira ili se smanjuje.

 

Malo mi je glupo da ovo pišem pošto imam utisak da ti ovo sve znaš ali eto...

 

Link to comment
47 minutes ago, Luther said:

 

Rok je kada kreditori procene da ne možeš više da vraćaš dug  pa ti onda udare neizdržive kamate a to zavisi od konkretne države, veličine njene ekonomije, uslova pod kojim se zaduživala, procena budućeg kretanja GDP i perspektiva njene ekonomije, veličine deficita i procenta u odnosu na GDP, demografije , političkih odnosa, stepena povećanja zaduživanja itd itsl.

Ali muzika jednom mora da stane. Grcima je recimo stala nakon 10-15 godina bahanalija sa sve olimpijadom, nenormalnim penzijama i budžetskim deficitom koji je dostizao 15% GDP. 

Žurka naravno ne mora da se završi bankrotom ali se mora prekinuti povćeanje procenta duga u odnosu na GDP. To onda dovodi do kresanja javne potrošnje (plate, penzije socijalna davanja) pa onda kuku neoliberalizam i lele osteriti. Imaš spisak država koje su donele ovaj BBA a u Evropi generalno deficit stagnira ili se smanjuje.

 

Malo mi je glupo da ovo pišem pošto imam utisak da ti ovo sve znaš ali eto...

 

 

Da, samo od tih faktora, ali nekako si zaboravio 1 vazan. Pomenuo ga je Anduril, sa sve distributivnim posledicama.

 

image.png.590a2fc94e6004b9c18ce79b21cb9ebf.png

 

 

Hoce li ovima stati?

Evo 10 grckih godina je proslo, ocekujemo tih 15 grckih godina.

 

To sto se deficit smanjuje ne znam tacno sta znaci - jos uvek je deficit, pa tako jedno 40 godina.

 

No da se vratimo na pocetak: Drzava nije domacinstvo jer:

a) stampa novac, pa moze inflatornim porezom da se izvlaci

b) domacinstva imaju neki ciklus i zivotni vek, drzava nema, otuda rast GDPa  i demografija, tj. ocekivanja su daleko duza nego kod domacinstva

c) drzava uvek na rapolaganju ima daleko vece resurse: ako bi se radilo neko konsolidovano racunovodstvo sa sve aktivom drzave, tesko da ce da bude tu neki negativan kapital. Debt/GDP odnos je kao odnos duga prema prihodima. Uvek ima sta da se rasproda.

 

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...