Jump to content
IGNORED

Zimnica


April

Recommended Posts

Stiglo vreme da sa suprugom izguram prvu zimnicu...keva obecala pomoc, ali hocemo da budemo i malo originalni.Izabrali smo kuvani paradajz, ajvar, kisele paprike i krastavcice, tursiju sa obaveznim karfiolom, a od slatkinja kompot od bresaka i kompot od tresanja. Pa koliko uspemo...Od forumske populacije ocekujem pomoc u receptima, kao i najstrasnijim tajnama pranja tegli, ciscenja povrca i voca, kao i ostalih domacickih majstorija. Unapred zahvalannn!

Link to comment
Stiglo vreme da sa suprugom izguram prvu zimnicu...keva obecala pomoc, ali hocemo da budemo i malo originalni.Izabrali smo kuvani paradajz, ajvar, kisele paprike i krastavcice, tursiju sa obaveznim karfiolom, a od slatkinja kompot od bresaka i kompot od tresanja. Pa koliko uspemo...Od forumske populacije ocekujem pomoc u receptima, kao i najstrasnijim tajnama pranja tegli, ciscenja povrca i voca, kao i ostalih domacickih majstorija. Unapred zahvalannn!
ako bih se ja pitala, ne bih vam preporucila kuvanje onoga sto je bolje, jednostavnije, cak i jeftinije kupiti u prodavnici ili na pijaci nego praviti u sopstvenom aranzmanu. jer, zaista je prevelika komplikacija kuvati pradajz, muljati, mleti, prati flase, prokuvavati ih... kada ga mozes kupiti u prodavnici - mozda ce ti se ciniti skuplje /mada paradajz na pijaci ove godine uopste nije toliko jeftin/ al, sigurno ces ga racionalnije trositi i po mome iskustvu, kada sve saberes i oduzmes bice to otprilike isto. dakle, paradajz ne bih kuvala, ni krastavce - mnogo su mi lepsi kupovni kornisoni, bogami ni sa kompotima se ne bih zamajavala. jedino sto mislim da je vredno truda je pravljenje ajvara, pecenih paprika, pecenih ljutih papricica, kuvanje pekmeza od kajsija, zapeceni pekmez od sljiva sa rumom, kompot od celih i od cepanih visanja i slatko od tresanja. to je moj repertoar, i cini mi se da to kupovno nije takvog kvaliteta kao kada ga sam pravis. sve ostalo je i jeftinije i jednostavnostavnije nego da se mlatite sa domacom izvedbom. ali naravno ukoliko bas, bas volite da sve bude vasih ruku delo, vi slobodno prionite na nimalo lak i jednostavan posao, recimo, kuvanja paradajza :D sto se tice uputstava, mislim da svaka kuca ima neku caku koja se prenosi sa kolena na koleno...ja nisam slepo pratila uputstva moje bake, nesto sam cula od drugih pa mi se ucinilo zgodnije, nesto sam sama smandrljala, onako kao zdravorazumski kada nisam imala recept pri ruci i tako... procitaj na internetu, imas bas puno toga po raznim sajtovima, stvarno mozes da odaberes ono sto ti se cini najpribliznije vasem ukusu i navikama... nego, jel ste vi to tresnje stavljali u zamrzivac pa sad planirate da pravite kompot ili su to neke carobne jesenje tresnje ;)
Link to comment
ako bih se ja pitala, ne bih vam preporucila kuvanje onoga sto je bolje, jednostavnije, cak i jeftinije kupiti u prodavnici ili na pijaci nego praviti u sopstvenom aranzmanu. jer, zaista je prevelika komplikacija kuvati pradajz, muljati, mleti, prati flase, prokuvavati ih... kada ga mozes kupiti u prodavnici - mozda ce ti se ciniti skuplje /mada paradajz na pijaci ove godine uopste nije toliko jeftin/ al, sigurno ces ga racionalnije trositi i po mome iskustvu, kada sve saberes i oduzmes bice to otprilike isto. dakle, paradajz ne bih kuvala, ni krastavce - mnogo su mi lepsi kupovni kornisoni, bogami ni sa kompotima se ne bih zamajavala. jedino sto mislim da je vredno truda je pravljenje ajvara, pecenih paprika, pecenih ljutih papricica, kuvanje pekmeza od kajsija, zapeceni pekmez od sljiva sa rumom, kompot od celih i od cepanih visanja i slatko od tresanja. to je moj repertoar, i cini mi se da to kupovno nije takvog kvaliteta kao kada ga sam pravis. sve ostalo je i jeftinije i jednostavnostavnije nego da se mlatite sa domacom izvedbom. ali naravno ukoliko bas, bas volite da sve bude vasih ruku delo, vi slobodno prionite na nimalo lak i jednostavan posao, recimo, kuvanja paradajza :D sto se tice uputstava, mislim da svaka kuca ima neku caku koja se prenosi sa kolena na koleno...ja nisam slepo pratila uputstva moje bake, nesto sam cula od drugih pa mi se ucinilo zgodnije, nesto sam sama smandrljala, onako kao zdravorazumski kada nisam imala recept pri ruci i tako... procitaj na internetu, imas bas puno toga po raznim sajtovima, stvarno mozes da odaberes ono sto ti se cini najpribliznije vasem ukusu i navikama... nego, jel ste vi to tresnje stavljali u zamrzivac pa sad planirate da pravite kompot ili su to neke carobne jesenje tresnje ;)
Nije u pitanju novac, vec kvalitet. Proveravao sam sve dostupne paradajz brendove u bolonjeze-milaneze varijantama i nista se nije moglo porediti sa kuvanim paradajzom moje mame. Ni ona cak nema nikakav tajni sastojak: tajna je, jednostavno, u kvalitetnijem paradajzu. Inace, njen recept cu ubrzo objaviti ovde.A tresnje su posebna prica: stari bunjevacki specijalitet. Mi smo svoj kontigent ostavili jos u junu, sad su vec za otvaranje, tako da cu ih fotografisati i ostaviti recept...koji ce vam valjda vredeti za sledecu berbu.
Link to comment
ako budeš kuvao pekmez od šljiva meti 10% crne chokolade u nj.meni su kupovni ajvari i krastavčići potpuno nejestivi.
Hvala za hint. Zbog takvih caka sam i otvorio topik.Inace, ajvar ima smisla samo u domacoj varijanti. Pokusao sam i sa Podravkom i sa makedonskim i sa preskupom Bakinom tajnom i šatro domacim Bones leskovackim ajvarom - sve je to ništa. Inace, cekam recept za jedan domaci od keve mog ortaka, objavicu ga cim dobijem.
Link to comment
Nije u pitanju novac, vec kvalitet. Proveravao sam sve dostupne paradajz brendove u bolonjeze-milaneze varijantama i nista se nije moglo porediti sa kuvanim paradajzom moje mame. Ni ona cak nema nikakav tajni sastojak: tajna je, jednostavno, u kvalitetnijem paradajzu. Inace, njen recept cu ubrzo objaviti ovde.
vidis, ja te bolonjeze-milaneze varijante, od kada ga ima u prodaji, pravim iskljucivo sa pelatom iz konzerve. nekada sam to radila sa zamrznutim paradajzom, a ne pamtim da sam salsu ikada kuvala sa sokom. sok od paradajza koristim za punjenu papriku i sos za rimflajs. nekad i za bloody mary, a za sve to mi sasvim pase ovaj kupovni tomatino narocito ljuti, kad smem da ga koristim. Edited by nezvanova
Link to comment
Ja sam prošle godine pravio zimnicu, ove godine neću ništa da pravim.Sve ću da kupim gotovo
Ako te mrzi, mogu da razumem. Ja ipak volim taj domacinski osecaj.Volim da šokiram ljude kad im za posluzenje iznesem slatko i bokal ledene vode, sa sve šustiklom na posluzavniku.
Link to comment

Nije da me mrzi, nego uvek napravimo previše pa bacimo. Ovako ću da kupim onoliko koliko mi treba. A po mom ukusu malo šta od domaće zimnice mi se sviđa više od industrijske. Šta ću, volim industrijsko.A što se tiče ajvara, kad god sam izneo gostima Bakina tajna ajvar, nikada niko, ali niko nije provaljivao da ga nisam ja pravio.Inače moj specijalitet su paprike punjene kupusom, možda ipak napravim koju teglu i ove sezone.

Link to comment
Od forumske populacije ocekujem pomoc u receptima, kao i najstrasnijim tajnama pranja tegli, ciscenja povrca i voca, kao i ostalih domacickih majstorija. Unapred zahvalannn!
tegle i flase poredjas u kadu i sa onom dugackom cetkom za enterijer (ne znam kako se zove) i sundjerom krenes u pranje, obicnim deterdzentom za sudove. ja prvo operem sve flase pa onda krenem u ispiranje i odlaganje u krpama oblozen lavor, da se to fino osusi :D za paaradajz znam da se melje dok mu dusu ne izvadis, i po nekoliko puta isti.i kad se sipa vruc paradajz, neophodno je zagrejati u rerni flase u koje ces ga sasuti. takav paradajz odlazes ponovo u lavor :) i prekrijes krpom, frotirom ili cime god da se postepeno hladi.
Link to comment
Nije da me mrzi, nego uvek napravimo previše pa bacimo. Ovako ću da kupim onoliko koliko mi treba. A po mom ukusu malo šta od domaće zimnice mi se sviđa više od industrijske. Šta ću, volim industrijsko.A što se tiče ajvara, kad god sam izneo gostima Bakina tajna ajvar, nikada niko, ali niko nije provaljivao da ga nisam ja pravio.Inače moj specijalitet su paprike punjene kupusom, možda ipak napravim koju teglu i ove sezone.
kaze mi mater juche da zlatiborci u onim svojim radnjama prodaju odlichan ajvar, 300 dinara tegla.chak je i ona odluchila da sutra napravi eksperimentalnog ajvara od 5 kila paprika, da srachuna da li joj se to vishe isplati :Da paradajz sok se odavno kupuje sa prese, vec cedjen i srednjen, pa jal kuvanje jal smrzavanje. Edited by thermal bug
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...