Jump to content
IGNORED

Lynch i Hitchcock


Caligula

Recommended Posts

mulholland_drive_poster.jpg.500x715_q85_

 

 

jebote zivot, kako sam mogao da ga ovoliko dugo drzim na hold. Filmchina :heart: odo da gledam ponovo

 

 

 

i ponovo

 

 

 

Writer Charles Taylor states, "Betty and Rita are often framed against darkness so soft and velvety it's like a hovering nimbus, ready to swallow them if they awake from the film's dream. And when they are swallowed, when smoke fills the frame as if the sulfur of hell itself were obscuring our vision, we feel as if not just a romance has been broken, but the beauty of the world has been cursed."

 

4069.jpg

Edited by Caligula
Link to comment

Izmice poredjenjima, ne znam kako se to glasalo.

 

Davaj link na glasanje ako imas, ne mogu da pronadjem.

 

Citao kritike, prezime Hitchkok se ne pominje nigde :isuse: meni ovo (izmedju svih ostalih slojeva) 1 omaz zrelom Hitchkoku.  Razvalio me ovim shiftovanjem i umrezenoscu, Linch je majstor.

Edited by Caligula
Link to comment
Izmice poredjenjima, ne znam kako se to glasalo.

 

Davaj link na glasanje ako imas, ne mogu da pronadjem.

 

Citao kritike, prezime Hitchkok se ne pominje nigde :isuse: meni ovo (izmedju svih ostalih slojeva) 1 omaz zrelom Hitchkoku.  Razvalio me ovim shiftovanjem i umrezenoscu, Linch je majstor.

 

Izbor je bio iz dve faze:

 

Prva faza je topic iz arhive: Filmovi koji su "spasili" poslednje godine...

 

Druga faza je topic takođe iz arhive: Filmovi od 1999. do 2008...

 

Lično sam smatrao, kao što sam ovde pisao, da ovaj vek počinje devedeset devete filmovima kao što su: Šesto čulo, Matriks, Borilački klub, Magnolija i tako dalje, pa je to početna godina, pa sve do kraja Bušove administracije - dakle prvih 10 godina. Dakle, debelo sam se mešao u pravila koja sam izmišljao, možda i do te mere da naštelujem Linča kao sigurnog pobednika, ali dosta forumaša je učestvovalo u glasanju. Inače, u arhivi su malo poremećeni formati postova, pa je topic sada donekle teži za čitanje, ali sve je tamo...

 

edit: O-kej, sada vidim da mi je bila namera da isforsiram Linča, ali da je pobedio Finčer. Dobro, pobrkao sam svoje želje sa konačnim ishodom. Ipak, Mulholand je bio na sjajnom trećem mestu, a ja sam, što bi neki rekli, očito konfabulirao...

Edited by Ajant23
Link to comment

Nema tu ni trunke Hitchkoka. Vise bih ga trazio u nekom nadrealnom Bili Vajlderu. Mozda Sunset Blvd.

Hitchkoka ces pronaci u nekim filmovima Trifoa...

 

 

.. a jes vala,

 

Hitchcock-Blondes.jpg

 

Hitchcocks-blondes-from-left-Kim-Novak-T

 

Mulholland+Drive+Watts.png

 

betty_elms.jpg

 

2001-mulholland.jpg

 

 

.. da ne govorim o pokretima kamere i kadrovima u sluzbi subjektivno/objektivno, taman ko Hickok. NIje da ga ni do sada nije bilo kod Lincha, ali ovde se bas vidi.

 

Izbor je bio iz dve faze:

 

Prva faza je topic iz arhive: Filmovi koji su "spasili" poslednje godine...

 

Druga faza je topic takođe iz arhive: Filmovi od 1999. do 2008...

 

Lično sam smatrao, kao što sam ovde pisao, da ovaj vek počinje devedeset devete filmovima kao što su: Šesto čulo, Matriks, Borilački klub, Magnolija i tako dalje, pa je to početna godina, pa sve do kraja Bušove administracije - dakle prvih 10 godina. Dakle, debelo sam se mešao u pravila koja sam izmišljao, možda i do te mere da naštelujem Linča kao sigurnog pobednika, ali dosta forumaša je učestvovalo u glasanju. Inače, u arhivi su malo poremećeni formati postova, pa je topic sada donekle teži za čitanje, ali sve je tamo...

 

edit: O-kej, sada vidim da mi je bila namera da isforsiram Linča, ali da je pobedio Finčer. Dobro, pobrkao sam svoje želje sa konačnim ishodom. Ipak, Mulholand je bio na sjajnom trećem mestu, a ja sam, što bi neki rekli, očito konfabulirao...

 

Pogledacu, hvala Ajante brate rodjeni :heart:

 

 

edit: heh, pravo PPP glasanje bez logike i smisla.

 

Jedino ubodeno je pomenuti Linch i American Beauty koji pleni svojom nepretencioznoscu i nenadjebivom snagom. Sve ostalo sto volim otislo na sredinu i dno liste

Edited by Caligula
Link to comment

Pa nema Caligula te slicnosti koju si izguglao na drugoj strani pretrage: Hickok je linearan (osim delimicno u Pticama, Vrtoglavici i Psihu), a Linc alineran tok naracije fura i to ti je prva i poslednja razlika u pristupu stvaranja koja u neku ruku zatvara sve ostale

Link to comment

Važi što Laura Harring sa crnom, pa posle plavom kosom kao dvojnica same sebe nema veze sa Hičkokom.

 

 

.. a jes vala,

 

 

.. da ne govorim o pokretima kamere i kadrovima u sluzbi subjektivno/objektivno, taman ko Hickok. NIje da ga ni do sada nije bilo kod Lincha, ali ovde se bas vidi.

 

 

Pogledacu, hvala Ajante brate rodjeni :heart:

 

 

edit: heh, pravo PPP glasanje bez logike i smisla.

 

Jedino ubodeno je pomenuti Linch i American Beauty koji pleni svojom nepretencioznoscu i nenadjebivom snagom. Sve ostalo sto volim otislo na sredinu i dno liste

 

naravno da nema smisla kad se ne poklapa sa tvojim preferencama.

MH nema veze ni po sadrzaju ni po stilu sa Hickokom a ako je svaka plavusa u filmu ili crnka koja natuce plavu periku veza sa Hickokom onda jebes takvu vezu.

Edited by 3opge
Link to comment

Pa nema Caligula te slicnosti koju si izguglao na drugoj strani pretrage: Hickok je linearan (osim delimicno u Pticama, Vrtoglavici i Psihu), a Linc alineran tok naracije fura i to ti je prva i poslednja razlika u pristupu stvaranja koja u neku ruku zatvara sve ostale

 

Jest i Linch iznenadjujuce linearan u prvom delu MD, uz klasicno filmsko/Hitchkokovo svetlo, prilaske kamere subjektu i ostale Hitchkokove izume. Kobni dodao divnu paralelu koja mi je na svesnom nivou promakla a na nesvesnom svakako nije.

 

 

naravno da nema smisla kad se ne poklapa sa tvojim preferencama.

MH nema veze ni po sadrzaju ni po stilu sa Hickokom a ako je svaka plavusa u filmu ili crnka koja natuce plavu periku veza sa Hickokom onda jebes takvu vezu.

 

 

Nisam rekao da je kopirao sadrzaj, stil svakako jeste. Ako ne kopirao onda parcijalno ispostovao.

 

Prilazak kamere Naomi na kastu mi je prvo sto mi pada na pamet, kretanje kamere iz subjektivnog po sobi, krevetu, podu, ... kada budem pogledao ponovo pazljivije cu da pronadjem paralele. Volim Hickoka i nekada davno gledao sam puno od njega, nisam ga obnavljao godinama jer ne nalazim vreme. Linch i Hickok nisu previse kompatibilni jer Linch drugacije manipulise paznjom gledaoca. Zato me ovo u MD iznenadilo.

 

edit: i ne preteruj, nisam govorio o plavusama kao takvim vec o Hickokovom modelu plavuse

Edited by Caligula
Link to comment

Problem sa ovim podforumom je sto je preslikana RL diskusija; kada je film u pitanju, bolje da se ne kurobecas previse jer ce te gomila filmskih znalaca ukopati.

 

mala digresija: kada sam poceo da se imteresujem za 3D modelovanje, upoznao coveka koji od 3D MAXa zna bas mnogo, od modelovanja kroz nurbseve, poligone pacheve preko modifajera, mapiranja na milion i jedan nacin do shadinga kroz Brazil, Vray, Mental ray, sva moguca podesavanja, skripte i opcije za koje nikada nisam cuo, matematicko pisanje fudbalske lopte i sva moguca virtualna cudesa.

 

Kada sam ga pitao da mi pokaze svoj portfolio, prezentovao mi je par smetenih, komplikovanih ali ruznih i besmislenih vizuelizacija u kojima se videlo samo znanje a bez koncepta, logike, utilitarnosti bilo koje vrste. Prosto, covek je za 3D i pored ogromnog znanja (sa kurseva i interneta) bio potpuno beskoristan.

 

Hocu reci, ja filmove gledam intuitivno a sa onom paletom referenci koju sam sakupio u ovih cetrdeset i osam godina bez onog klasicnog truda intelektualca za klasifikacijom: ako me scena radi na identican nacin kod Hickoka i Linca a zbog ocigledno sugestivnog pokreta kamere (ili svetla, ili kostima, ili otkrivanja lika) onda se paralela sama namece.

Edited by Caligula
Link to comment

i ja bogme vidim vezu, premda bih možda preciznije rekao osećam, pošto nije očigledno, ali ima neka asocijacija na ne znam kom nivou. linč je svoj čovek i svoj reditelj, baš kao što je i hičkok bio, i ne znam koliko tu ima namere, ali nešto ima između njih dvojice. a sad kad pogledam, ima i linč svoje plavuše, loru dern par puta, djevojku mu izabelu ofarbanu u plavo (!), patrišu, pa ovu naomi... pa čaaaaaak i sisi spejsek u strejt stori. malo je nategnuto ovo, ali... ja imam trip sličan kaubojevom

Link to comment

Problem sa ovim podforumom je sto je preslikana RL diskusija; kada je film u pitanju, bolje da se ne kurobecas previse jer ce te gomila filmskih znalaca ukopati.

 

mala digresija: kada sam poceo da se imteresujem za 3D modelovanje, upoznao coveka koji od 3D MAXa zna bas mnogo, od modelovanja kroz nurbseve, poligone pacheve preko modifajera, mapiranja na milion i jedan nacin do shadinga kroz Brazil, Vray, Mental ray, sva moguca podesavanja, skripte i opcije za koje nikada nisam cuo, matematicko pisanje fudbalske lopte i sva moguca virtualna cudesa.

 

Kada sam ga pitao da mi pokaze svoj portfolio, prezentovao mi je par smetenih, komplikovanih ali ruznih i besmislenih vizuelizacija u kojima se videlo samo znanje a bez koncepta, logike, utilitarnosti bilo koje vrste. Prosto, covek je za 3D i pored ogromnog znanja (sa kurseva i interneta) bio potpuno beskoristan.

 

Hocu reci, ja filmove gledam intuitivno a sa onom paletom referenci koju sam sakupio u ovih cetrdeset i osam godina bez onog klasicnog truda intelektualca za klasifikacijom: ako me scena radi na identican nacin kod Hickoka i Linca a zbog ocigledno sugestivnog pokreta kamere (ili svetla, ili kostima, ili otkrivanja lika) onda se paralela sama namece.

plus za Caligulu. (a povodom prve recenice, ostaje istinski zal za Ulisom)

Link to comment

i ja bogme vidim vezu, premda bih možda preciznije rekao osećam, pošto nije očigledno, ali ima neka asocijacija na ne znam kom nivou. linč je svoj čovek i svoj reditelj, baš kao što je i hičkok bio, i ne znam koliko tu ima namere, ali nešto ima između njih dvojice. a sad kad pogledam, ima i linč svoje plavuše, loru dern par puta, djevojku mu izabelu ofarbanu u plavo (!), patrišu, pa ovu naomi... pa čaaaaaak i sisi spejsek u strejt stori. malo je nategnuto ovo, ali... ja imam trip sličan kaubojevom

 

Meni je MD na prvo gledanje 1 inteligentna igra sa pojmom filma i filmskim medijem gde se Linch sve vreme podsmeva gledaocevoj naviknutoj filmskoj percepciji (sto je i Hickok radio na svoj fini britanski nacin). On ne snima (bas kao ni Hickok) azdaje koje ruse zgrade ili laserske blastove koji prave metanske eksplozije u medjuplanetarnom vakuumu, jok bre - covek se bavi vrlo realnim slikama i od njih pravi (bas kao Hickok) meta realnost.

 

Sustinska razlika izmedju njih dvojice je u rukopisu. Ja samo kazem da je Linch u MD prvi deo filma vezao za skolski filmski izraz uz finu fotografiju koju Hickok ima u svojim kolor filmovima (Prozor sa pogledom, Sever-Severozapad etc). Meki, senoviti enterijeri koji dijalog i interakciju glumaca stavljaju u prvi plan i daju najobicnijim recima meta znacenja. Da ne kenjam dalje, to je prosto moj utisak jbg.

 

 

btw, Hickok kod drugih reditelja:

 

 

INFLUENCED: Nearly every David Lynch film.

HOW?: Though the surrealist filmmaker credits Stanley Kubrick and Federico Fellini for his inspiration, Lynch channels Hitchcock when it comes to casting (almost always a blonde femme fatale) and scoring a film.

 

:D  ne kazem da je merodavno, naleteo sad na ovo

 

 

edit edit: pazi ovo :D

 

 

... i ovo. :nobles:

 

 

 

A young, fledgling actress (Naomi Watts), eternally optimistic, helps a woman stricken with amnesia (Laura Harring) find out who she is. In her career-making performance, Watts channels the cataplexy of Kim Novak, pleating layers upon layers, dreams upon nightmares. Themes of identity and duality swirl and eddy in Lynch’s film, with Angelo Badalamenti’s atmospheric score acting as an unnerving undercurrent. Lynch has always displayed an affinity for a 1950s aesthetic, whether sincerely or ironically, but in "Mulholland Drive" he uses the look and sound of the ’50s to extrapolate ideas of imitation and artifice — significant themes in "Vertigo." Identity is nebulous in the world of David Lynch. With "Mulholland Drive," he conflates the passion of an erotic dream and the severity of a nightmare, creating one of the crowning achievements of American movies.

 

 

Nisam pobedio, samo kazem da ima nesto.

Edited by Caligula
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...