Jump to content
IGNORED

Zimnica


April

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Organizovao battle of the kimchis sad kad su mi se oba full ukiselila.

 

Mnogo mi se vise svidja prva tura koju sam pravio sa sosom od puza uimesto fish sosa i sa vise paprike. Ono je brutalno dobro.

 

Druga tura sa soja sosom i manje paprike meni uopste nije po volji dok je nekim svilenijima kao taj bolji zato sto nije tolko ljut.

 

Tuga sto ovog drugog imam dosta vise  :cry:

 

Jedini kvalitet ovog drugog je sto se lakse jede sam po sebi. Onom prvom ipak prija da ga preseces sa pirincem da ga malo ublazi.

 

Veceras kimchi bokkeumbap za veceru :)

 

 

Mnogo dobra ova najprostija verzija. Moram jednom da probam i sa nekim mesom.

Edited by katamaran
Link to comment

to brate, kimchi je zakon! ja stuko dve one ogromne tegle, podelio nesto drugarima, ostala jedna, i onda uzmem pre 7 dana ostavim samo teglu kupusa da se kiseli, bez paprike, bluka, djumbira, daikona. znaci stavio sve sto treba za fermentaciju, jos doneo shrimp pastu sa kojom se brutalno brzo ukiseli. sinoc pomesao sa onim starim kimchijem, realno i dalje je bruka ljuto samo ima malo vise kupusa. u svakom slucaju imam 2 tegle za praznike.

 

probao kiseli kupus. nije se jos ukiselio, treba mu bar jos 2 nedelje. mislim, kisi ali nije to to, i jos je blago drvenast. na moje veliko iznenadjenje izdrzao je i ne truli, nema sranja po kaci. raso je fenomenalan, sve i da kupus ispadne sranje, sto je moguce, bice dobar raso. cak nije ni preslan, lepo rezi, nije se ubalavio. sve odlican 5 za sada...

Link to comment

kimchi je zakon

Definitivno je zakon. Godinama me intrigira al nikako da probam zato sto sam bio ubedjen da ga je mnogo komplikovanije napraviti ovde. Ti si me inspirisao da se oprobam i prezadovoljan sam rezultatom :)

 

Ja nisam stavljao papriku. Pravio sam po receptu iste ove zene sa klipa gore.

 

edit:

 

 

realno laganica za napraviti a apsolutno vredi truda.

 

edit: jel dolivas vode u kimchi ako trosis kimchi sok za nesto? Dosta mi ode na ovaj przeni pirinac pa sam dosuo toliko vode da ne ostane suv.

Edited by katamaran
Link to comment

nemam iskustvo sa kimcijem, ali rekao bih da dodavanje vode moz da bude opasno jer:

u rasolu su so i kiselina (koje su proizvele laktobakterije) i to sprecava razvoj ostalih patogena koji bi da izjedu zimnicu.

ako rasol razredis vodom, on vise nije dovoljno kiseo i slan te moze doci do kvarenja 

 

ako bas moras da dolivas, ja bih vodu prokuvao i usolio da bude slana ko sto je bila kad si stavio kimci da se kiseli

Link to comment

Tako nesto me je i plasilo. I slana voda moze da zezne stvar jer se kupus ispira od soli.

 

Moracu da istrazim ovu problematiku jer przeni pirinac trazi dosta soka od kimchija a nema ga toliko.

 

edit: vec vidim da nisam jedini koji je naisao na ovaj problem.

 

edit: ova zena odogovara nekome

 

 

Chiao,

oh, who told you to put water in your kimchi? No, never ever put water into your kimchi.

 

 

 

 

:ph34r:

 

valjda nisam dosuo previse. Nije isla u detalje zasto ne dodavati vodu ali sam se ocigledno zeznuo.

 

Mislim da ova kolicina ne bi smela da zezne stvar iako sam paranoik po prirodi. U svakom slucaju necu vise dodavati a u kuvanju cu koristiti razblazen sok.

Edited by katamaran
Link to comment
  • 2 weeks later...

11 dana nisam pipnuo kimchi  :ohmy:

 

Uzeo sad malo da probam da ga nisam unistio sa onom vodom. Ne da ga nisam unistio nego je ono fenomenalno. Dodje mi da navatam nekog Koreanca da vidim sta bi mi rekao. Nenormalno dobar ukus. U medjuvremenu se jos bolje ukiselio.

 

Ovaj drugi sto sam pravio sa soja sosom umesto abalonea je lep ali ni prineti ovom prvom. Osim nesto manje upotrebljene paprike taj sos je jedina razlika. Nebo i zemlja.

Edited by katamaran
Link to comment

zato sto si fermentaciju izazvao i podsticao nekakvih plodom mora ™. ne zaboravi da korejci u originalu ne stavljaju nikakve sosove nego rknu ostrige i lignje koje verujem jos bolje odradjuju taj posao od fish sosa.

 

nego, juce vadio kiseli kupus iz kante. ispao je FENOMENALAN! ukus savrsenstvo, nijedan kafanski ove godine mu nije prineti, savrsen balans kiseline i slanosti, i dalje je hrskav iako ova sorta srpski melez sem divne ljubicanstvene boje rasola ipak nije ono sto sam pretpostavio, ima razloga da se sledece godine predje na futoski. 

Link to comment
  • 2 weeks later...

e, kimci majstori - moze jedan sumasumarum pravljenja kimcija i koja varijanta je najbolja od svih ovih sto ste probali?

probao sam da iscitam, ali bilo je par varijanti od yoloa i katamarana pa ne mogu da pohvatam sta je na kraju odluceno da je ultimativni kimci

Link to comment

Ja sam oba po ovom receptu

 

 

Bolje mi je ispao onaj u koji sam stavio vise paprike i neki abalone sos sto sam uzeo u bloku 70.

 

Nije los ni ovaj sa soja sosom al je ovaj dosta bolji. U oba sam stavio neku fenomenalnu papriku iz bloka 70.

Link to comment

soja sos nije bas najbolji izbor kao fermentator, koristi se u nuzdi....

 

evo c/p posta od pocetka novembra. ti si bese negde napolju? potrazi u azijskim radnjama chilli pastu ili chilly flakes za kimchi...

 

 

 
3 heads of chinese cabbage
3 cups shredded carrot
3 cups shredded daikon
3 cups diagonally cut scallions
 
The porridge:
2 tbsp glutinous rice flour
1.5 cups water
200g onion
130g garlic
100g ginger
150g pineapple
1 tbsp unrefined sugar
1 cup fish sauce
1.5 cups chili flakes
1/4 cup sesame seeds
1/8 cup black sesame seeds 
a couple spoonfuls of gomasio (ground sesame seed)
 
 
Cut up and salt cabbage.  Turn every 30 mins or so until pieces are wilted.  Rinse very well, 4-5 times.
 
Meanwhile, make the porridge.  Make a paste with the water and rice flour.  This will be more than enough, and you might not use all of it.  Just use it as a "base" to make it easier to spread the spices.
 
In a food processor, blend all other ingredients together, except for the sesame seeds.  Mix with some of the rice flour mixture. Let this sit for a while so the chili flakes absorb moisture, then you will be able to judge how spicy it will be..
 
When the cabbage is ready, mix all ingredients together.  Pack in jars and leave out for a day...keep checking it and when it's at a good stage, put it in the fridge.
 
Ovo je recept za najbrzu fermentaciju. Ja sada nisam stavljao secer a ananas ni ranije. Sad mi nije zurba da bude jestiv za 7 dana tako sam preskocio secer koji mi je zabranjen. Gomasio je nebitan, isto i crni susam ako necete da dajete 200din za 100g, tj 400 din za pakovanje od 200g pljackasima iz bio spajza. Ako vas ne mrzi, propecite malo susam pre nego sto ga stavite, ima lepsi ukus.
 
Ovo je inace odlican blog, autentican, korejski, ima raznih varijacija na recepte. Njihov recept za brzi kimchi je ovaj:
 
 
Naravno izbacite ovu lignju iz cele jednacine i umesto nje stavite fish sauce.
 
E da, vazna informacija je da ove korejske smese od paprike nema kod nas. Nije mi palo napamet da nesto bunarim sa ovom madjarskom koju je pominjao Vasa i banatjanin, da nju koristim kao baza a dodam dosta kineske i leskovacke tucane. U svakom slucaju od onoga sto ima kod nas preporucujem kinesku koja ima da se kupi u Bloku 70 koju treba dodatno zaljutiti za one koji vole da bude ostrije. Dosta ljutine nestane u toku fermentacije. Ja obicno pravim neku svoju mesavinu.
 
Blok 70 je vazno mesto za nabavku namirnica. Tamo ima skoro sve sto vam treba: kineski kupus, daikon, dzindzer, paprika, fish saucea trenutno nema ali stize za 10-15 dana (ne znam Super Vero kako stoji ili Merkator)
 
Svejedno da li kimchi drzite u jednoj posudi ili odmah punite tegle, obavezno ostavite 10-20% posude prazno, jer kimchi radi, pusta tecnost i krenuce da se podize, narocito u prvim danima kada je na toplom.
Edited by yolo
Link to comment
U svakom slucaju od onoga sto ima kod nas preporucujem kinesku koja ima da se kupi u Bloku 70

 

+1

 

Ljuta ko djavo :)

 

fish saucea trenutno nema ali stize za 10-15 dana

 

Meni u onoj donjoj radnji prodali abalone kao fish sauce i na kraju sam super zadovoljan kako je ispalo.

Link to comment

lako moze da se desi da je abalone sos bolja stvar za kimchi od fish saucea, ali je to prilicno retka stvar da bi se stavljala u opste recepte.

 

kineska je preljuta, mislim da je treba razblaziti sa necim normalnijim. ja sam skoro upropastio svoj kimchi stavljajuci samo kinesku iz poslednje ture. ranije nije bila tako brutalna.

Link to comment

 

evo c/p posta od pocetka novembra. ti si bese negde napolju? potrazi u azijskim radnjama chilli pastu ili chilly flakes za kimchi...

 

fala drugari!

 

sutra odoh kod lokalnog vijetnamca da nabavim riblji il puzeci sos, pa se bacam u pravljenje

 

inace, koga zanima, evo i sta kaze nauka o kimciju (sa detaljima cemu koji sastojak sluzi. najgori sam nerd od sve dece)

 

jos samo 2 pitanjca:

- kolko ga tesno pakovati?

- da li smrdi dok fermentise (da li da ga ostavim u kuhinji gde je toplo i gde ce biti gotov za par dana kako kaze ova simpa koreanka, ili da ga stavim u podrum da odstoji nedelju-dve)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...