Jump to content
IGNORED

Koliko je opasna domaća rakija?


jaja_s_paprikama

Recommended Posts

А како решавају то што се етанол раствара у води?
Ne znam, nisam hemičar, samo pričam ono što sam čuo/video. Možda se nismo razumeli, ta mala posuda stoji na izlazu iz tabarke i u nivou je, na drugoj strani ima izlaz takodje u nivou vode, u posudi ima možda litar vode i menjaju je posle svakog kazana. Šta znam, možda im je bitno samo da ode metanol, a pošto je mala količina vode, čak i da deo vode izadje, ne pravi veliku razliku (ovo sad lupam, naravno)To inače, rade uglavnom ljudi koji prave prepečenicu, dakle 2 procesa. Na kraju kad izadje, ta radža je negde 60 stepeni (može i jače, ali pred kraj izlazi kiseliš), pa se ionako spušta jačina dodavanjem destilovane vode. Edited by Garnirung
Link to comment
Nedavno smo svi čuli vijest o trovanju ljudi metanolom, koji se nalazio u rakiji subotičke firme "Skaid".
pio
Takođe 1998. godine 43 ljudi je umrlo od niške rakije Miroslava Živadinovića "zozovače" koja je sadržavala metanol.
pio :isuse:
Link to comment
U kraju mog oca (zapadna Srbija) često se koristi finta provlačenja rakije kroz vodu i to direkt iz tabarke. Pošto je metanol teži od vode, pada na dno posude, a rakija (etanol) pošto je lakša prolazi po površini vode i curka na izlazu posude.
zbog takvih strucnjaka ja mesam benzin sa nitrometanolom nikako domacinskim alkoholom. odvaljuje klipove.
Link to comment

Nisam ja ovde nikakav propagator konzumiranja ili spravljanja iste, rekao sam ono što sam imao, a ko god hoće može da troši šta god hoće i da miksa šta god hoće.

Link to comment

Moj ujak i njegove komsije su se pre nekoliko godina gadno otrovali domacom rakijom (srecom niko nije umro). Nije bio metanol u pitanju, nego neka (mislim gorka) biljka koja se tu kao dodaje (ne secam se kako se zove, a i nisam neki strucnjak za alkohol): seljaci od kojih je rakija kupljena su umesto nje ubrali i ubacili otrovnu biljku slicnog izgleda.

Link to comment
Moj ujak i njegove komsije su se pre nekoliko godina gadno otrovali domacom rakijom (srecom niko nije umro). Nije bio metanol u pitanju, nego neka (mislim gorka) biljka koja se tu kao dodaje (ne secam se kako se zove, a i nisam neki strucnjak za alkohol): seljaci od kojih je rakija kupljena su umesto nje ubrali i ubacili otrovnu biljku slicnog izgleda.
napili se tatule? :)
<skaid>pio<zozovaca>pio :isuse:
jel ovaj smajli simbolizuje da si sad slep? ;)
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 6 years later...

zar ima rakije koja nije domaća  :blink:

 

moji rođaci (a i ja sam počeo sa njima) peku dunjevaču kruškovaču a nađe se i malo loooze

voleo bih i kajsijevaču ali kajsija ne uspeva u mom kraju 

 

isto radimo tu fintu sa vodom ispod tabarke

Link to comment

Meni su nekako najgadnije one "srednje" varijante, između velikih igrača poput recimo Plantaža i te kućne radinosti (moj djed je pravio nekoliko desetina litara za kuću, uvijek najbolje plodove stavljao, bez hemije, sve po PS, ono, što kažu, pravio za sebe), ove male fabrike/manufakture/podrumi koji bi da povećaju proizvodnju, ukus i ubrzaju postupke, e takvi su mi za "zaobići", pogotovo kad mi ponude u nekim kafanama pod "imamo dobru"

Jedini put kad sam pio baš baš dobru u kafani je u nekom bircuzu u Mataruškoj Banji gdje je gazda zaista vadio neke ručno punjene flajke i kleo se da je njegova lično.

Edited by James Marshall
Link to comment

Problem sa tim domacim rakijama je sto se pravi kupaz svega I svacega.Ili prosto receno ima svakavih sorti u dvoristu pa daj da trpamo sve.I onda krajni proizvod bude los.A mono rakije su bas retktost.Isto tako mnogi prave kupaz gotovih proizvoda pa dobiju odlicnu rakiju,ali imaju samo oar litara pa se onda zaletis i kupois kao dobru a dobijes losu.Ja sam probao jedan kupaz iz '85 i danas mi je to merilo kvalitetne rakije,cista perfekcija.

 

Mada sve zavisi zbog cega neko pije rakiju,dal pijes cisto onako da se napijes ili da uzivas.

 

Lako je piti kvalitet,nista preko 18 gradi ili 45%,nista ako nije sazrevala u buretu,pa jos ako je cuvana u plastici tek onda treba izbegavati i naravno nista gde je dodavan secer,sad se mnogi vade na neku toleranicju do 5% (to je kao ok da se doda) sto je obicna glupost i ide na ustrb kvalietta,a dodaje kvantitetu,a kvalitet je valjda na prvom mestu.

 

Ja volim dobru rakjiju i amaterski sam se bavio njome i pricao sa bezbroj ''striucnjaka'' i na kraju se svede na to da se pokacis sa pola prijatelja i familije jer misle da imaju dorbu rakiju,a nemaju.

 

Ja rekretavino pravim male kolicine kad imam vremena,odem leppo na vikencicu i zaludjujem.Sljive kupujem crvenu ranku i valjevku (80:20) voleo bih da mogu da nadjem pozegacu al nema.I napravim dobru ali kratko traje i malo je ima.

 

A kad nema moje,a cesto je nema onda stara sokolova i uzivanicja.

Link to comment

Pravim rakije od dunje i kruške, od jabuke i loze kad dovoljno rode bar za jedan kazan (120l), od šljive sam prestao da pravim, jer društvo pored dunjevače i kruškovače neće šljivu da pije.

 

Za dobar, solidan kvalitet rakije obavezna je higijena pre svega:

- od voća (bez blata i lišća), pa obrađeno voće bez petiljki, crva, crvnog izmeta, gnjilavosti, čak i semenke dunje, kruške i jabuke odstranjujem, jer to ne daje rakiju, može samo da je pokvari

- čisto PVC bure za kljuk - dobro zatvoreno (ni vinske mušice u kljuku ne daju rakiju, već je kvare), ali sa oduškom za CO2

- čist kazan, čista lula i čista bakarna spirala u tabarci - da bude što manje raznih oksida bakra u rakiji

- ono što odlučim da sačuvam za "prvu" rakiju (nije prepek i nije "kazan na kazan"), pročistim kroz filter papir (teže se nabavlja, ali ga ima)

- starenje rakije - obavezno u čistim staklenim balonima sa čepovima od plute, tek kad odstoji bar godinu dana može da se razblaži na željenu jačinu, 18, 19 i 20 gradi sa pravom destilovanom vodom (ne demineralizovanom vodom koju prodaju po mega marketima kao destilovanu vodu) pa onda u čiste flaše - staklene naravno.

 

Za dunjac (sorta dunje čiji je plod krupniji od dunje, ali manje sadrži šećera) dodajem šećer, jer bi na 100kg obrađene dunje dobio svega 1-1.5l rakije od 20g, tako da dobijem oko 5-6lit prve rakije, a ostalu meku rakiju ispod 20g do 3g hvatam iz tabarke za prepek ili za zadnji kazan kada sipam svu predhodnu patoku pa radim "kazan na kazan".

Kada seckam voće i odstranjujem semenke i ono što je krenulo da se kvari držim se floskule: što nije za usta nije ni za rakiju

posle sve to sameljem u vodenici za meso ('desetka') pa u kljuk.

 

Ni 10% postupka nisam opisao, da ne davim dalje.

 

 

Kod pravljenja rakije može da se pogreši na 90 načina, a samo 4-5 načina vas vode do doooobre rakije.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...