Jump to content
IGNORED

windows 1985


katamaran

Recommended Posts

a jel cemo za 20-30 godina imati neke ludacke kompjutere, koje sada ne mozemo ni da zamislimo, na kojima cemo sa nostalgijom emulirati danasnji Windows i jadne, primitivne igrice kao sto je Far Cry?
Neces ti, ali hoce danasnji 12-godisnjaci. Usput kukajuci kako su "danasnje" igre sranje i pravljene za debile.
Link to comment
  • Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • renne

    26

  • Razzmatazz

    15

  • hattori

    14

  • Indy

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

al i dalje sam fasciniran sta su sve tadasnji programeri uspeli da nabudze u npr spektrumovih 48k.recimo - elite.desetine 3d modela, na hiljade svetova sa razlicitim drustvenim uredjenjima, stepenima tehnickog razvoja, cenama dobara....neverovatno. :blink::Hail:

Link to comment

elite mi je ubedljivi favorit sa pocetka 90ih (amiga verzija ne c64)inace ako nekog interesuje winuae + tosec pack (amiga 500, 500+, 600, 1200, 4000 + HD) emulator + sve igrice ikada izasle na amigi (u originalu)i naravno mame za ljubitelje starih fliperana iz 80ih i 90ih :wub:

Link to comment
al i dalje sam fasciniran sta su sve tadasnji programeri uspeli da nabudze u npr spektrumovih 48k.recimo - elite.desetine 3d modela, na hiljade svetova sa razlicitim drustvenim uredjenjima, stepenima tehnickog razvoja, cenama dobara....neverovatno. :blink::Hail:
Jbg, tad se programiralo u mašinskom jeziku i svaki bajt je bio suvo zlato, i to je teralo ljude da prave jako-jako dobre algoritme. Nije bilo biblioteka sa funkcijama, nije bilo ničega što olakšava programiranje.Sad te bole kurac, drmneš bibloteku od par desetina mega, čisto da ti se nađe, zbog 2-3 funkcije iz nje. A ako zejebeš algoritam, nema veze tu su hiperbrzi procesori koji to peglaju.Sad sve radi na 3GHz, onda je spektrum radio na 3MHz, a C64 na nešto manje od 1MHz. Pa ti vidi...
Link to comment
Jbg, tad se programiralo u mašinskom jeziku i svaki bajt je bio suvo zlato, i to je teralo ljude da prave jako-jako dobre algoritme. Nije bilo biblioteka sa funkcijama, nije bilo ničega što olakšava programiranje.Sad te bole kurac, drmneš bibloteku od par desetina mega, čisto da ti se nađe, zbog 2-3 funkcije iz nje. A ako zejebeš algoritam, nema veze tu su hiperbrzi procesori koji to peglaju.Sad sve radi na 3GHz, onda je spektrum radio na 3MHz, a C64 na nešto manje od 1MHz. Pa ti vidi...
pa sve ja to znam, zato se uvek iznova i divim.:Hail:
Link to comment

@KatamaranDa, ali C64 imao je i hardverski ugrađene sprajtove kroz VIC-II čip , pa je programiranje igara bilo znatno lakše, uz toje skroling ekrana bilo mnogo lakše izvesti, baš zbog tog čipa. Tj, taj čip je emulirao nešto što sad zovemo grafičkim karticama. Z80 nije imao takvu pomoć, pa je sve sam morao da crtka. Uz to VIC II je imao tri moda iscrtavanja grafike (Tekst, 320X200 i 160X200). U tekst modu Speki nije imao šanse, jer je samo 2 bajta trebalo C64 za bilo koji znak (znak + boja) i to mu je još crtao grafički čip, dok je Spactrum morao da crta grafikiu u matrici 8x8X4 (8X8 za znak + 4 bita za boju, ako se dobro sećam).C64 i imao je i neku vrstu zvučne kartice, kroz SID čip, pa se procesor nije zamaro ni time.U suštini, Z80 je bio bolji procesor, ali, cela arhitektura je bila na strani C64.

Link to comment
U tekst modu Speki nije imao šanse, jer je samo 2 bajta trebalo C64 za bilo koji znak (znak + boja) i to mu je još crtao grafički čip, dok je Spactrum morao da crta grafikiu u matrici 8x8X4 (8X8 za znak + 4 bita za boju, ako se dobro sećam).
Три бита за боју, четврти за светлије/нормално, отуд 16 боја - што се после поновило на вегеа картицама (у текст моду). Но, спеки није ни имао текст мод. С друге стране, зато је било лук & вода да се на њему направи шћђ, док смо чак осам година касније буџили епроме на херкулесима да би имали слова.А и звук, док је комодор имао звучни чип, спеки је производио звук тако што је на зујалицу доводио кечеве и нуле, дакле морао је да одваја интерапт за сваки тон, онолико пута у секунди колико треба. Кад се сетим како су те игре нон стоп свирале а графика се и даље глатко померала, свака част колегама.Имао сам кемпстонов интерфејс за штампач, прекуцао сам драјвер из новина, и видео да би то могло да се скрати... на крају ми је стао у оних 256 бајта где је био бафер за спектрумов штампач. И наравно, имао је и наша слова... у школи где сам тада радио, спискови ко је примљен су били окачени 30 минута након што је рок за подношење докумената истекао. Спор штампач, јебига, 50 слова у секунди.
Link to comment

Kao hattorija Elite, mene je na spektrumu oduševljavao Sentinel. Nisam mogao da skapiram da igra može da ima 10.000 nivoa.Jbmti, kakav bedak kad prvo čekaš 5-6 minuta da se igra "učita" s kasetofona, a on ti u poslednjoj sekundi napiše "R tape loading error"

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...