Jump to content
IGNORED

Dubinska oštrina


Indy

Recommended Posts

Kad kažeš pristojan, verovatno misliš plitak. U stvari, nekad smo lepo govorili srpski, dubinska oštrina, u međuvremenu nas iskvari ovaj internet i ovi jenglezi. :D (U tom slučaju ne bi bilo zabune: pristojna dubinska oštrina je suprotno od plitke/uske).Inače, ako vam je cilj sa tim vašim kompakt kamericama da postignete plitak DOF, proverite vaš ISO. Na nekima (mnogima?) će verovatno biti određeno automatski, pa promenite to na neku nisku vrednost, npr. 200 (ili 100, ako ima).Za one koji imaju malo naprednije aparate, ako vam je cilj plitka dubinska oštrina (što je nekako suprotno cilju ovog topika, ali ajde :D) takođe proverite da li možete da koristite filtre. Neutral Density filter se stavlja (kao i svaki drugi filter) na objektiv sa ciljem da samo smanji količinu pristiglog svetla na senzor/film, znači neutralan je u pogledu boje, kontrasta, itd. De facto se time snižava ISO. Znači, ako vam je minimalni ISO na aparatu 200 (npr) i stavite ND8 (neutral density filter faktor 8, koji smanjuje kol. svetla za blizu 3 vrednosti blende - drugim rečima, ako je sve ostalo isto, vaš minimalni ISO postaje nešto kao 25 (vrlo mala osetljivost, 14 DIN-a u starim jedinicama). S tim će se ili blenda (na aparatima sa automatskom ekspozicijom) otvoriti više, ili će se ekspozicija proporcionalno produžiti. To zavisi od toga da li ste izabrali shutter priority ili aperture priority (prvo određuje blendu automatski pošto vi postavite ekspoziciju; drugo određuje trajanje ekspozicije automatski pošto vi postavite blendu).Automatska ekspozicija sa prioritetom blende je esencijalna ako hoćete plitku dubinsku oštrinu, pošto tako vi (a ne aparat) kontrolišete da blenda bude maksimalno otvorena.
ma dzaba su sve ta manipulacije: iso, ND filtri, kod kompaktnih aparata sa malim senzorima je teško postići malu dubinsku oštrinu. dakle ako hoćeš da postigneš (svoj) cilj ovog topika (veliku dubinsku oštrinu) mani se DSLR-a :Dok, mislim da je dosta trolovanja.
Link to comment
Kad kažeš pristojan, verovatno misliš plitak. U stvari, nekad smo lepo govorili srpski, dubinska oštrina, u međuvremenu nas iskvari ovaj internet i ovi jenglezi. :D (U tom slučaju ne bi bilo zabune: pristojna dubinska oštrina je suprotno od plitke/uske).Inače, ako vam je cilj sa tim vašim kompakt kamericama da postignete plitak DOF, proverite vaš ISO. Na nekima (mnogima?) će verovatno biti određeno automatski, pa promenite to na neku nisku vrednost, npr. 200 (ili 100, ako ima).
Nadovezao sam se na priču o dubinskoj oštrini na kompaktima, pa sam prevideo da naznačim, pristojno u ovom slučaju znači plitak.Nikakva žongliranja manje-više tu ne pomažu. Mali senzor je ograničavajući faktor.
Link to comment

Evo, uzeh sa police nasumice neku knjigu sa dosta fotografija.PHOTO:BOXU ovoj knjizi je predstavljeno 210 fotografa, sa 250 fotografija. Ima dosta savremenih fotografa, ali su tu i stari majstori. Letimicnim prelistavanjem nisam uspeo da prondjem ni jednu fotografiju koja koristi plitak DOF za razdvajanje subjekta od pozadine. Ne kazem da ih nema, ali bi trebalo jako pazljivo pogledati da se neka eventualno nadje. Sigurno ih nema u poglavlju "Sport", tu sam ocekivao da bi neka mogla da se provuce.Moje misljenje: Plitak DOF je za profesionalce i to pre svega one koji moraju da reaguju u trenutku i nemaju vremena da razmisljaju o pozadini - znaci sportska i delimicno novinska fotografija. Takodje, koristan je za amatere (kod mene u kontekstu fotografije termin amater ima jako pozitivno znacenje - covek koji poznaje fotografiju kao dobar profesionalac, a ne zivi od nje) plitak DOF je cesto neophodan jer se od njih ocekuju da ponekad naprave porodicne i slicne prigodne fotografije sa nestrpljivim modelima: "Slikaj nas vec jednom, do kad ces nas namestati!". U svim ostalim slucajevima, jako je problematicno svodjenje pozadine na fleku, umesto na element koji kroz odnos (i likovni i kontekstualni) sa glavnim objektom cini jedan od kljucnih elemenata kompozicije fotografije.

Link to comment
Letimicnim prelistavanjem nisam uspeo da prondjem ni jednu fotografiju koja koristi plitak DOF za razdvajanje subjekta od pozadine. Ne kazem da ih nema, ali bi trebalo jako pazljivo pogledati da se neka eventualno nadje.
/shameless self plug onOd ~2200 fotki koje sam stavio na flickr, samo na ove tri sam primetio DOF i zapamtio da sam za dve [portret sa digitalcem i vojnik] namenski pokusavao da izdvojim prednji plan od pozadine...http://www.flickr.co...157602305265768http://www.flickr.co...157609133907537http://www.flickr.co...157602201265394/shameless self plug offApropo diskusije izmedju senzora i objektiva, dzabe ti veliki senzor ako stavis neki krsh objektiv. f1.4. ce i na FF i APS-C aparatu odraditi posao [ok, na FF ce biti bolje]. U poredjenju, f5.6 ce imati problem i na FF.Odgovarajuci alati za odgovarajuce zadatke.
Link to comment

postoje 3 "pravila" kojima se treba poslužiti da bi dobio minimalnu zonu dubinske oštrine1. snimati na najvećem otvoru blende (najmanji f broj)2. snimati najvećom žižnom daljinom objektiva, tj. navući objektiv na najveći zum(ne koristiti digitalni zum)3. prostor dubinske oštrine je manji ukoliko je objektiv uoštren na manje(bliže) odstojanjeplus voditi računa o polju dubinske oštrine koje se prostire ispred i iza uoštrenog predmeta. 1/3 ispred i 2/3 iza uoštrene ravni će biti oštro, da se ne bi zamarali formulama iz fizike i objašnjavanjem hiperfokalne razdaljine, prosto voditi računa da iza uoštrene ravni bude veća dubina sa nekoliko planova čijim će neoštrinama biti postignut efekat, iskakanje iz 2D okvira fotografijenaravno može se stvar i okrenuti, možda i najlakše za amatere, u prvi plan staviti neki list ili deo krošnje, a onda izoštriti na drugi plan koji je poprilično udaljen npr. 10mdobiće se sličan efekat

Link to comment

indy |odlicna tema, odlicna. slicno razmisljam u poslednje vreme, mozda ima godinu dana kako mi se ova tema vrti u glavi. s' druge strane na neki nacin si me "usrecio" kada si napisao [parafraziram]: "to nikako nije lako". jer je to bas bila moja recenica u toku tog konstantnog razmisljanja i kako da se ponasam na ulici, kako da uklopim sve elemente. uklopiti sve elemente u dobranu geometriju-kompoziciju definitivno nije lako. odatle i tolika najezda dofića plićaka. sto se mene licno tice, to je i normalno. da ne zalazim sada u paralele sa muzikom.gazza1 |bez obzira sto imas f2.8 mislim da osim senzora igra i objektiv [velicina] ulogu. mislim da jedino mozes da postignes kroz makro mod ili zumom i to da ti objekat bude blizu.

Link to comment
  • 4 months later...

DOF zavisi od stakla (objektiva) i blizine objekta koje treba da bude u fokusu. Velicina senzora sama po sebi nema uticaj na DOF, indirektno da zbog crop factora. Na compact kamerama je senzor toliko mali da je 15mm objektiv ekvivalent 50mm za FX ili film kameru. Recimo 15mm/f5.6 ima DOF od 1m do ∞ sto ne daje bas mnogo mogucnosti za selektivni fokus.Objektiv 50mm/f2 za FX ili film imace plici DOF nego ekvivalent 35mm/f2 za DX (crop faktor 1.6). Kod kompakt kamera sa jos manim senzorom DOF je mnogo dublji.Kada je staklo & DOF u pitanju bitna su ova tri faktora:1. osetljivosti (focal ratio)2. duzine objektiva (focal length) recimo 300mm/f2.8 Nikon8044961904_6f7343ef28.jpgThe Staredown by EzHighway, on Flickr3. konstrukcije objektiva (design) broj elemenata, dijafragma,makro (mikro Nikon) ...Sto se konstrukcije tice moj stari Nikon 135mm f/2 AI-s (6 elemenata u 4 grupe) ima soft bokeh za razliku od novog takodje izuzetnog AF DC-NIKKOR 135mm f/2 D.(7 elemenata u 6 grupa). Ovo bas i nije pravilo nego vise subjektivno iskustvo koje se pre odnosi na kvalitet objektiva nego na generalizaciju po focal lenght. Jeftini objektivi mogu da imaju i imaju matematicki indentican DOF kao i skuplji, ali full open imaju izrazen vigneting (fallout) i distortion. Sharpness je takodje problematican kad se suvise otvori. Leica objektivi su predvidjeni da se koriste full stop open i imaju izuzetan DOF.Postoji trend da se bokeh koristi za sve i svasta. To je ipak samo jedna od mnogih kreativnih mogucnosti. Sama kontrola DOF je jako bitna i u zavisnosti od objekta, stila, vreste fotgraije najlakse se postize pravilnim izborom objektiva.Recimo kod portreta; idealan izbor je; 90-135 za FX 70-105 za DX dSLR. Moze i sa 300mmJelena cerka untouched ektrachrome (e-6) 300mm/f5.6326538299_2713b624b2.jpgJelena portrait by hefestus, on FlickrSve izgleda kako treba na prvi pogled, osim donja dva ugla sto lici na fallout ali nije to je nesto uprvom planu. Zbog plitkog fokusa zadnji deo (usi) su blur. Da sam zatvorio na f8 ili f16 portret bi bio dubinski ostar a pozadina se ne bi mnogo promenila. 135mm ili 105mm f2 idealno za portret na FX ili film systemu.Najkriticnije je kod macro i production (small objects jewelery) fotografije, gde mali objekat treba da bude ceo u fokusu a ostalo ne. To je vec druga tema.Dramu sa DOF imaju landscape photografi.To na prvi pogled deluje cudno, jer se za landscape koriste uglavnom siroki objektivi koji imaju dubok DOF, koristi se stativ pa time i veci f stop.

Edited by hefestus
Link to comment
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...