Jump to content
IGNORED

Naučna fantastika


Ajant23

Recommended Posts

hehe, super fazon je da su tu scenu stavili na omot video kaseta, pa su kasnije menjali jer otkriva kraj

Ok, postoji tu prigovor o procentu spram produkcije, ali nije da fale
U nekim slucajevima nisu falili, al kad vec mogu da budu veci zasto da ne iskoriste taj penal
Link to comment

ja iam neki spoljni osecaj da je napad na zelaznija sledeci korak u misiji zaka snajdera sto za cilj ima dokazivanje - CUVAJ SE ( sva 3) PLEONAZMA! - komparativne inferiornosti filma u odnosu na ostale nize umetnicke forme (crtane romane i sf zbirkeprica&romane). i to na one najmagijskonaucnije radove. ne znam zasto al taj me osecaj nece prevariti.

Edited by fancy claps
Link to comment
U krizi. Realnost je postala suvise SF za dobro SF-a kao zanra. Kako je rekao pok. Clarke, svaka dovoljno razvijena tehnologija je nerazluciva od magije. U vreme kad se deca igraju iPhoneima na casovima ispod klupe, to je bas onako 1 opste mesto. Magija je tu...
ovo je dobra tema za diskusiju. sf po mom ukusu nije onaj koji forsira tehnolosku stranu. moze da sluzi kao istrazivanje novih koncepata (kao recimo zero gravity toalet u odiseji), ali, koncepti bi i sada trebalo da budu okrenuti buducnosti, kao sto su bili i tada. ako nam je obicno da svi imaju komunikatore, treba istraziti sta je sledece, ili posle sledeceg. implantiran komunikator ne zvuci kao nesto narocito, mainframe koji nas sve prati takodje, ali, poenta dobrog sf pisca i jeste da pronadje sta bi u takvom svetu bilo egzoticno i novo. poslednji veci breakthrough je cini mi se bila pojava cyberpunk-a, posle toga je originalnost dosta mrsava. tarkovski naprimer uopste nema tehnologiju u filmovima, ili je ona minimalna, ali su filmovi i dalje sf. na kraju, dobar sf ipak govori o ljudima u sadasnjosti, samo iz druge perspektive, i, opciono, uz nesto futurizma.
Link to comment

Ne znam, bupe, to mi zvuči kao SF bez S. Stvar je u tome što je talas velikana (Clarke, Asimov, Heinlein, Dick i to društvo) toliko dobro obradio sve moguće napretke (od kojih su se neki desili već, a neki će tek, a mnogi nikad) da ja ne znam šta više može da se smisli u tom pravcu. Samo toliko puta možeš da upotrebiš strah od tehnologije koja se otrgla, mad scientista koji hoće da osvoji univerzum, moment kad mašina počinje da misli i ima dušu, usamljenost jedinke u beskraju među zvezdama... SF je već "napravio" Boga, video 100x kraj čovečanstva, učinio nas "besmrtnima", pretvorio u sajborge... šta je još ostalo? A možda se i svet pomalo smorio nauke, sigurno više nema onog entuzijazma sa sredine XX veka (zato ja taj period toliko volim btw), štaviše nemalo je onih, posebno među umetnosti naklonjenima, koji su poprilično antinaučno nastrojeni... Može da bude neki ?F, ali će mu trebati drugo slovo za ispred F.

Link to comment

:) pa imas pravo. mozda se svet smorio nauke, jer je zaista napredovao i nije vise tolko interesantno gledati u buducnost jer i sadasnjost sadrzi dosta zanimljivog, sto se valjda i ocitava na blagajnama. it all connects!!! zanimljivo

Edited by Hustler
Link to comment

good point. istina, mozda je samo pitanje terminologije. kada mi neko kaze fantastika, ja pomislim na epsku, tolkina i ekipu, bradonje koje masu macevima. za mene je stalker sf, ali u pravu si, mozda je samo fantastika.u tom slucaju vreme s fantastike je mozda proslo. cini se da nas u nauci nista vise ne moze iznenaditi kao zaista revolucionarno. a nekakva alternativa nauci za sada takodje ne postoji.

Link to comment

Ne znam kako se svet to zasitio nauke, a nikad više serija o forenzičarima na tv-u. Više je poenta u tome da nema šta da se kaže o ljudima. SF je upravo o njima. Kada gledamo pola sata majmune na početku Odiseje to je o ljudima i kada slušamo uspravanje i gašenje Hala to je takođe o ljudima. Kada gledamo Kianua kako izvodi leteći majageri od 30 metara, to nije o ljudima, a o čemu je stvarno nemam pojma.

Link to comment

U središtu svega, pa i SF-a, je čovek. Bitna je priča, pre svega. Ima stotine i hiljade priča, sjajnih priča i romana, koji čekaju ekranizaciju...samo što nisu komercijalni. "Vrabac", npr, Raselove, izuzetan roman, ali potpuno nekomercijalan...nema krljanja, ubijanja itd...pa treba samo videti zlopaćenje oko "Enderove igre", koja je prošla jedno deset scenarija i pet producenata, pa ništa...sve je to pojeo kapitalizam, bukvalno...ono što ne razumem, zašto se ne snima SF u nezavisnoj produkciji, zaista ima toliko toga što se može uraditi za male pare...

Link to comment
ja iam neki spoljni osecaj da je napad na zelaznija sledeci korak u misiji zaka snajdera sto za cilj ima dokazivanje - CUVAJ SE ( sva 3) PLEONAZMA! - komparativne inferiornosti filma u odnosu na ostale nize umetnicke forme (crtane romane i sf zbirkeprica&romane). i to na one najmagijskonaucnije radove. ne znam zasto al taj me osecaj nece prevariti.
moguce. samo onaj ko unisti lord of lights zaista treba da plati glavom.
Link to comment
Ne znam kako se svet to zasitio nauke, a nikad više serija o forenzičarima na tv-u.
nije se svet zasitio nauke vec ga nista vise ne moze iznenaditi. da nam sutra u vestima kazu da je uspelo prvo teleportovanje materije, rekli bismo "kada ce poceti da ugradjuju u telefone?". ili nesto u fazonu "pa ja sam mislio da to vec postoji". biti nerd je kul, nema vise egzotike. :) recimo da je bilo interesantno kada je obican svet diskutovao o Large Hadron Collider-u, ali fascinacija nije dugo trajala. onaj pravi sf je uvek morao da bude korak ispred svega sto prosecan covek moze sam da smisli, naravno, ako je pretendovao da bude tehnoloski zanimljiv.
Više je poenta u tome da nema šta da se kaže o ljudima.
pa ne znam. istina je da je svasta vec prezvakano puno puta. Children of Men mi je recimo bio originalan, a on je nov. po jedan kvalitetan film godisnje ne bi bio los prosek, ni u zlatno doba sf-a nije bilo bolje. jos uvek postoje humanisti, sociolozi i filozofi koji rade nesto zanimljivo, mada su uglavnom usko specijalizovani. izbegavaju se velike ideje, a one su pogodnije za film.
Link to comment
nije se svet zasitio nauke vec ga nista vise ne moze iznenaditi. da nam sutra u vestima kazu da je uspelo prvo teleportovanje materije, rekli bismo "kada ce poceti da ugradjuju u telefone?". ili nesto u fazonu "pa ja sam mislio da to vec postoji". biti nerd je kul, nema vise egzotike. smile.gif recimo da je bilo interesantno kada je obican svet diskutovao o Large Hadron Collider-u, ali fascinacija nije dugo trajala. onaj pravi sf je uvek morao da bude korak ispred svega sto prosecan covek moze sam da smisli, naravno, ako je pretendovao da bude tehnoloski zanimljiv.
pa dobro, jedini validan zakljucak je da je dobar sf bitno uslovljen tehnoloskim invencijama (ako vec ne inovacijama) raymond kurzweil radi 2 dokumentarca, mogli bi biti zanimljivi, narocito ako se ne shvate preozbiljnoi podrska kobnom za mrz prema matriksuedit: permutovala bitne stvari Edited by morgana
Link to comment
nije se svet zasitio nauke vec ga nista vise ne moze iznenaditi. da nam sutra u vestima kazu da je uspelo prvo teleportovanje materije, rekli bismo "kada ce poceti da ugradjuju u telefone?". ili nesto u fazonu "pa ja sam mislio da to vec postoji". biti nerd je kul, nema vise egzotike. :) recimo da je bilo interesantno kada je obican svet diskutovao o Large Hadron Collider-u, ali fascinacija nije dugo trajala. onaj pravi sf je uvek morao da bude korak ispred svega sto prosecan covek moze sam da smisli, naravno, ako je pretendovao da bude tehnoloski zanimljiv.pa ne znam. istina je da je svasta vec prezvakano puno puta. Children of Men mi je recimo bio originalan, a on je nov. po jedan kvalitetan film godisnje ne bi bio los prosek, ni u zlatno doba sf-a nije bilo bolje. jos uvek postoje humanisti, sociolozi i filozofi koji rade nesto zanimljivo, mada su uglavnom usko specijalizovani. izbegavaju se velike ideje, a one su pogodnije za film.
Nisam se baš tačno izrazio kada sam rekao da nema ništa novo da se kaže o ljudima, preciznije bi bilo - filmska industrija nema (ne želi) da kaže ništa novo o ljudima. Problem za SF je to što zahteva dobar budžet (ili bar tako izgleda), verovatno bi pojava nekog dobrog low budget nezavisnog SFa izazvala odushevljenje na ovom pdf-u.Naravno dobar, antiutopijski SF je uvek bolan pogled u ogledalo, nešto što industrija koja teži prodavanju specijalnih efekata deci ne želi. @morgana Hvala, istrajacemo na tom zadatku!
Link to comment

Filmovi: Odiseja, Loganov beg, Blade runner, Alien.U zadnje vreme, od kako se troše ogromne sume novca na specijalne efekte, ne mogu da se setim dobrog filma.Mada, jako mi se dopao Dark city i Pitch blackDa li je neko čuo, ili sam to sanjala, da planiraju da ekranizuju Susret sa Ramom?

Link to comment
Da li je neko čuo, ili sam to sanjala, da planiraju da ekranizuju Susret sa Ramom?
Da, i to se Fincher pominjao kao reditelj, a Morgan Freeman kao glumac (i valjda kao producent, da l' on ima prava na ekranizaciju knjige ili tako nesto). Medjutim, nesto nema vesti o tome u zadnje vreme.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...