Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Ma svi su muljali ali trebalo je Hajduka ostaviti u ligi, pa mislim da bi Zeljo izgubio i da je izasao i sa 22 igraca na teren. Jedina sumlja je to da su 2 najbolja igraca u timu suspendovana Osim I Smajlovic a svi ostali ispadose nevini kao i Planinic koji je primio 8 golova. Zanimljivo i da je imao ponudu HSV I da je to odbio a zavrsio karijeru u sarajevskoj Bosni. Ali ako nista makar je Mesa Bazdarevic nije htio pustiti Hajduku 85 zadnje kolo pa smo makar tu ispali posteni jest da su Pitari uzeli titulu na nama. Ali redovno su stelili se zadnja kola a uvjek su igral Zeljo-Partizan i Cz-Sarajevo pa kome ovi drugi se i ne trude puno...Hvala Partizanu na 71/72 sezoni sto se nisu trudili zadnje kolo :D

Link to comment
  • 2 weeks later...

Pozdrav

 

Trenutno se na nekin hrvatskim portalima vrti prica oko Zorana Mamica i njegovog navodnog angazmana u FK Zemunu pocetkom 90-ih.

 

Znali netko od vas dali je u pitanju neki "drugi" ZM, ili je zbilja danasnji trener GNK Dinama bija igrac Zemuna 1991 ?

Link to comment

To su dve razlicite osobe, Mamic Zoran je igrao u Zemunu u generaciji sa Curovicem, Rajom MAticicem, Kitanovim, Gruborom, Lacom, Kezmanom, posle toga je igrao za Teleoptik u beogradskoj zoni,  a Teleoptik ima saradnju sa Partizanom kada su napravili Zemunelo, bio prvo trener mladjih kategorija u Teloptiku pa sada i trener mladjih kategorija u PArtizanu

Link to comment
  • 4 weeks later...

Tadasnja Listica ili sadasnji Siroki Brijeg.

 

Velezove mlade snage, 1989.

 

Ima nekoliko poznatih faca

 

Gordan Musa, Sergej Barbarez, Nikola Damjanac, Dejan Bjelogrlic, Nino Kordić, Adnan Krpo, Admir Vegar, Teo Marić, Ido Pelja, Dado Jukić, Djeno Torlo, Feda Cemal i Igor Musa.

321471_10200463086203259_680890310_n.jpg

Edited by borris_
Link to comment

Nisam ja tu :D (vec sam bio francuz tada)

Na ovoj slici je drug iz razreda, dvoje komsija i jos nekoliko koje sam znao (igrali lopte zajedno). Uglavnom, moja generacija (plus neki stariji).

 

Jedan drugi forumas je igrao za Velez ali mladje kategorije.

Edited by borris_
Link to comment

Nisam ja tu :D (vec sam bio francuz tada)

Na ovoj slici je drug iz razreda, dvoje komsija i jos nekoliko koje sam znao (igrali lopte zajedno). Uglavnom, moja generacija (plus neki stariji)

 

Je li ovo Igor Musa i tad bio ćelavac? :D

Link to comment
  • 3 weeks later...

12. augusta 1954. godine odigran je prvi zvanični gradski derbi između najvećih bh. fudbalskih klubova - Sarajeva i Željezničara. Iako je FK Sarajevo osnovan osam godina ranije (1946. godine), nikada do tada, se ova dva kluba nisu sastali u zvaničnom meču, odnosno u okviru Prvenstva ili Kupa Jugoslavije. Do tada, Sarajevo i Željezničar su se sastali 23 puta, u prijateljskim i revijalnim utakmicama, u kojima je Sarajevo imalo nešto bolji učinak, 11 pobeda, uz 4 remija i 8 poraza, te gol-razliku 56:41 u korist tima s Koševa.

 

Ipak, voljom žreba odlučeno je da se u 2. kolu fudbalskog Kupa Jugoslavije na području BiH sastanu upravo ova dva sarajevska tima. To je bio idealan uvod u sezonu 1954/55, prvu sezonu u kojoj je grad Sarajevo imao dva prvoligaša. Susret je odigran na stadionu Grbavica, pred oko 5.000 gledalaca, koji su imali priliku videti sjajan meč, sa mnogo golova. 

Fudbalski klub Sarajevo je u meč ušlo sa ulogom favorita, a tim s Koševa se od prve minute i potrudio da opravda tu ulogu. Nakon početnog odmeravanja snaga, Sarajevo je preuzelo inicijativu na terenu, a ona je krunisana u 25. minuti pogotkom Dobrivoja Živkova. Dakle, bio je to gol za 0-1, a s tim se rezultatom otišlo na odmor i gotovo da niko od prisutnih gledalaca nije ni mogao slutiti da će do kraja susreta vidjeti još 6 golova. Nakon deset minuta igre u drugom poluvremenu, Sarajevo je povećalo prednost. Nepažnju odbrane Željezničara iskoristio je Nerćes Novo i postigao gol. U 70. minuti Živkov po drugi put pogađa mrežu Vrebca za visokih 3:0. Potom je usledilo najuzbudljivijih devet minuta na susretu, budući da su od 78. do 87. minute fudbaleri oba tima postigli još četiri gola.

 

Najprije je u 78. minuti Marcel Žigante povećao prednost Sarajeva na 4:0. Dva minuta kasnije, Kulović volej udarcem sa dvadesetak metara pogađa rašlje gola Sarajeva i smanjuje na 4:1. Već u 83. minuti Željezničar postiže još jedan pogodak, ovaj put preko Kurtovića. Kada se činilo da se ekipa s Grbavice probudila, te da se vraća u utakmicu, desio se jedan od najlepših momenata na susretu. Živkov je nakon jednog solo-prodora uputio oštar šut sa 16 metara, Vrabac gotovo da nije ni trepnuo, a lopta je odsela u njegovoj mreži i sve dileme oko pobednika su bile rešene. Prvi zvanični gradski derbi pripao je Sarajevu, a sličan scenarijo desio se i dva meseca kasnije, kada su Sarajevo i Željezničar, također na Grbavici, odigrali svoj prvi ligaški meč, u kojem je Sarajevo slavilo sa visokih 6:1. Bio je to početak velikog rivalstva ovih dvaju klubova i njihovih navijača. Danas je fudbalski klub Željezničar uspješniji u međusobnim duelima, a treba napomenuti da su sarajevski "Plavi", također na vrhu tabele kada se u obzir uzme sveukupna statistika Premijer Lige BiH. 

Igrač pomenute utakmice, koja se odigrala 12. augusta 1954. godine, je svakako bio trostruki strelac Dobrivoje Živkov, a od ostalih u redovima Sarajeva istakli su se Švraka i Džemidžić, dok je kod Željezničara solidnu ocenu zaslužio borbeni Prelo. Utakmicu je vodio sudija Kadić iz Sarajeva.

 

 

Fudbalski Kup Jugoslavije

Željezničar - Sarajevo 2:5 (0:1)
Stadion: Grbavica
Gledalaca: 5.000
Sudija: Kadić (Sarajevo)

Strelci: 0:1 - Živkov (25'), 0:2 - Novo (55'), 0:3 - Živkov (70'), 0:4 - Žigante (78'), 1:4 - Kulović (80'), 2:4 - Kurtović (83'), 2:5 - Živkov (87'). 


ŽELJEZNIČAR: S. Vrebac, Kranjc, Abramović, Mitrić, M. Vrebac, Đorđević, Kurtović, Radonjić, Kulović, Bajrami, Prelo.
SARAJEVO: Hajrović, Zupčević, Stipić, Agošton, Švraka, Džemidžić, Žigante, Novo, F. Lovrić, Paćuka, Živkov.

 

 

Link to comment
  • 1 month later...

Iz licnih razloga mi je stalo da dodjem do elektronskih verzija fudbalskih almanaha (Tempo, FSJ) iz godina 1976/1977 I 1977/1978. Posebno me intereuju podaci vezani za RFK Novi Sad (druga liga Zapad) iz tog perioda. Ranije postavljeni linkovi na ovom forumu vise ne rade. Bio bih veoma zahvalan ako bi mi neko pomogao u tome.  

Link to comment

OVI SU MI NAJ DRAŽI BILI
MADA NIKAD NISU BILI ,,BILI,,

Znam,ovo je moja privatna stvar
Al možda i u njoj netko nađe čar
Jedanaest mojih ja bih sastavio
I bar jedan dan selektor bio

Bit će to jedanaest dragih faca
Al ne sa Poljuda il Starog placa
Ma ja bih ,,bile,, sve stavio
I sigurno otkaz odmah dobio

1.E.Marić
Na golu naravno ,,Mara,,
Leteći čovjek iz Mostara

2.I.Hadžić
Desni bek neprelazan i dobar skroz
Iz Tuzle u Zagreb Hadžiju dovezo voz

3.M.Baljić
On je bek al poznata mu fora svaka
I najbolje vozi ,,bicikl,, Željin ,,Žvaka,,

4.B.Đurovski
Ima ga svugdje,u svakom ćošku
Uvjek sam se divio Đurovkom Bošku

5.J.Katalinski
Gol najdraži,priča najmilija
Vječno će živjet majstorica i Škija

6.N.Stojković
Sjećamo se Nenada i tih divnih dana
Neprelazni štoper iz Partizana

7.Sa.Sušić
Het-trikove ko od šale on je zabijo
Veliki Pape,s loptom je radio šta je htio

8.Z.Boban
Igračina,vođa,kapetan
Neponovljivi,Zvone Boban

9.D.Šuker
Još jedan ,,vatreni,,možda nije fer
Al jedan je jedini Davor Šuker

10.D.Stojković-Piksi
Njega obožavam bez imalo laži
I od ovih jedanaest,Piksi mi najdraži

11.D.Džajić
Tko je najveći,kao mali sam pitao
Pa Džaja sinko,svak mi je odgovor dao

I možda sastav nije svima po volji
Mnogi će reći da ima i bolji
Al ovdje drugo pravilo važi
To je jedanaest meni najdraži

Link to comment

Iz licnih razloga mi je stalo da dodjem do elektronskih verzija fudbalskih almanaha (Tempo, FSJ) iz godina 1976/1977 I 1977/1978. Posebno me intereuju podaci vezani za RFK Novi Sad (druga liga Zapad) iz tog perioda. Ranije postavljeni linkovi na ovom forumu vise ne rade. Bio bih veoma zahvalan ako bi mi neko pomogao u tome.  

Dobro nam dosao. Uvek je lepo kad se bivsi fudbaler prikljuci topiku. U te dve sezone si igrao i za kasnijim fudbalerima Zvezde (Ljukovcan, Jovin), bivsim fudbalerima Partizana (Pirmajer, Vojislav Markovic), te sa velikim brojem ranijih i kasnijih prvoligaskih fubalera (Bekvalac, Djordje Curcic, Lazar Grubor,  Simek, Ljubomir Milic, Manojlo Radinovic, Milan Grujic, Vjestica, Zoran Maric, Svetozar Cica)

Link to comment
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...