Jump to content
IGNORED

Blog o bašti, plus permakultura


Recommended Posts

Tesko ces na kratke (par godina) staze "smanjiti deficit u budzetu" tako kako ti mislis da sadis i da uzgajas...
Znači ne valja mi ni počinjati... bolje da sedim džabe, nego da radim džabe!Ja ne mislim da zarađujem, ali ako mi i jedan paradajz ovako izađe jeftinije, isplatilo se <_< Vreme imam, zemlju imam. Zdravije ću sigurno da se hranim. Na duge staze hrana postaje sve strateškija sirovina, a o smeću koje prodaju po prodavnicama i da ne govorimo.
Link to comment

Da tebi zaista treba jeftino voce i povrce, ne bi se ti zezao na ovaj nacin nego bi gledao kako ces da povecas prinos.Ajde da sada ne pravimo ideologiju od obicnog hobija.

Link to comment
Zdravo,odlučio sam da posadim svoju baštu, kako bih proizveo nešto hrane za svoju porodicu, i tako smanjio deficit u kućnom budžetu, i poboljšao kvalitet naše ishrane.Baštu opremam starim sortama, i ne koristim nikakvu hemiju. Mislim da je to najispravniji način.Znanje o tom "drevnijem" načinu sađenja bašte polako kopni, zajedno sa starijom generacijom, koju nije zahvatila boljševička industrijalizacija društva i poljoprivrede :) Plus, pokušavam da se bavim permakulturom - permanentnom agrikulturom, to jest da stvorim polu divlju baštu, koja če sarađivati sa svojom okolinom. Trava po bašti, mi recimo ne smeta, jer tako zadržavam vlagu u prvom sloju zemljišta, a mesto mene će da riljaju kišne gliste cool.gif Dobrodošli su mi vaši saveti, predlozi i ideje...http://ugodrvo.blogspot.com/
Imam minijaturno dvorište sa par voćki i cvećem. I tu treba rada, a za proizvodnju hrane da prištediš na budžetu teško ćeš uspeti samo sa nekošenjem trave i glistama. Od juna, tvoja trava će biti žuta posle par sunčanih dana, a kišne gliste su kišne ;) Dakle, imaćeš par meseci da odmeniš prirodu. Bolje specijalizuj nešto, kamilicu, cveće, voće što daje veću vrednost, pa sa izlaskom na pijacu možeš da menjaš proizvode sa drugim kolegama i zadovoljiš potrebe
Link to comment
Da tebi zaista treba jeftino voce i povrce, ne bi se ti zezao na ovaj nacin nego bi gledao kako ces da povecas prinos.
Da bi povećao, mora prvo da ga imaš... zar ne? Polako ljudi, prva godina mi tek. Dajte bolje da pričamo o permakulturi, nego o tome čija baba kurva... Edited by makca
Link to comment
Imam minijaturno dvorište sa par voćki i cvećem. I tu treba rada, a za proizvodnju hrane da prištediš na budžetu teško ćeš uspeti samo sa nekošenjem trave i glistama. Od juna, tvoja trava će biti žuta posle par sunčanih dana, a kišne gliste su kišne ;) Dakle, imaćeš par meseci da odmeniš prirodu. Bolje specijalizuj nešto, kamilicu, cveće, voće što daje veću vrednost, pa sa izlaskom na pijacu možeš da menjaš proizvode sa drugim kolegama i zadovoljiš potrebe
Znači što bi čupao travu, kad će ionako Sunce da je sprži... btw, kod nas nikad ne požuti trava preko leta. ;)
Link to comment
Znači što bi čupao travu, kad će ionako Sunce da je sprži... btw, kod nas nikad ne požuti trava preko leta. ;)
PA dobro, utoliko bolje ne znam na kom si području. Ali, zaista mislim ono o specijalizaciji. Kolika ti je ta bašta?
Link to comment
PA dobro, utoliko bolje ne znam na kom si području. Ali, zaista mislim ono o specijalizaciji. Kolika ti je ta bašta?
baštica mi nije velika, cca 5x15, ali ako bih hteo, na raspolaganju imam 20 ari, na kojima se ništa ne radi, samo komšija kosi seno. Edited by makca
Link to comment

sto ne pogledas poljoinfo.com forum?prosle godine sam trazila nacin da prinos paradajza u saksiji povecam sa 2 na 3 ploda, pa sam nabasala na njega djeluje bas ozbiljno

Link to comment

Neke fotke od pre 2 godine:SDC16547.JPGSDC16544.JPGSDC16552.JPGIako sve ovo lepo izgleda, teško da se isplati kad bi sveli računicu:Sva ova paprika mora da se poliva. Paradajz takođe (nemam sada online fotografija). Voda u tom kraju dosta skupa (Sopotski vodovod), leta prilično suva.Grašak, beli luk i cherry paradajz su se pokazali najisplativijom kulturom (dobro rađaju uz nikakvo ili minimalno zalivanje).Uklanjanje korova je obavezno, kao i zaštita od bolesti.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...