Jump to content
IGNORED

Blog o bašti, plus permakultura


Recommended Posts

Zdravo,odlučio sam da posadim svoju baštu, kako bih proizveo nešto hrane za svoju porodicu, i tako smanjio deficit u kućnom budžetu, i poboljšao kvalitet naše ishrane.Baštu opremam starim sortama, i ne koristim nikakvu hemiju. Mislim da je to najispravniji način.Znanje o tom "drevnijem" načinu sađenja bašte polako kopni, zajedno sa starijom generacijom, koju nije zahvatila boljševička industrijalizacija društva i poljoprivrede :) Plus, pokušavam da se bavim permakulturom - permanentnom agrikulturom, to jest da stvorim polu divlju baštu, koja če sarađivati sa svojom okolinom. Trava po bašti, mi recimo ne smeta, jer tako zadržavam vlagu u prvom sloju zemljišta, a mesto mene će da riljaju kišne gliste cool.gif Dobrodošli su mi vaši saveti, predlozi i ideje...http://ugodrvo.blogspot.com/

Link to comment
Zdravo,odlučio sam da posadim svoju baštu, kako bih proizveo nešto hrane za svoju porodicu, i tako smanjio deficit u kućnom budžetu, i poboljšao kvalitet naše ishrane.Baštu opremam starim sortama, i ne koristim nikakvu hemiju. Mislim da je to najispravniji način.Znanje o tom "drevnijem" načinu sađenja bašte polako kopni, zajedno sa starijom generacijom, koju nije zahvatila boljševička industrijalizacija društva i poljoprivrede :) Plus, pokušavam da se bavim permakulturom - permanentnom agrikulturom, to jest da stvorim polu divlju baštu, koja če sarađivati sa svojom okolinom. Trava po bašti, mi recimo ne smeta, jer tako zadržavam vlagu u prvom sloju zemljišta, a mesto mene će da riljaju kišne gliste cool.gif Dobrodošli su mi vaši saveti, predlozi i ideje...http://ugodrvo.blogspot.com/
Pa teško će nešto da ti raste, ako budeš ignorisao travu. Takođe, posle prve ideje sa baštom bez pesticida, dolazi suočavanje sa realnošću: nema prinosa bez a) teškog rada, b) neka hemija mora da postoji, makar to bio plavi kamen ili nešto protiv krompirove zlatice, koja slabo mari za tvoju želju za organskim krompirom i ima je puno. Korov moraš da čupaš, a što se tiče vlažnosti, zemlja i biljke to rade na prirodan način, gde ti možeš da pomogneš sa npr sistemom kap-po-kap koji daje najbolje rezultate, a relativno ga je jednostavno instalirati.
Link to comment
Pa teško će nešto da ti raste, ako budeš ignorisao travu. Takođe, posle prve ideje sa baštom bez pesticida, dolazi suočavanje sa realnošću: nema prinosa bez a) teškog rada, b) neka hemija mora da postoji, makar to bio plavi kamen ili nešto protiv krompirove zlatice, koja slabo mari za tvoju želju za organskim krompirom i ima je puno. Korov moraš da čupaš, a što se tiče vlažnosti, zemlja i biljke to rade na prirodan način, gde ti možeš da pomogneš sa npr sistemom kap-po-kap koji daje najbolje rezultate, a relativno ga je jednostavno instalirati.
uhm, jesi pogledao kome objasnjavas....
Blog i basti - Za sve neuke, samouke i samorasnike, koji oće da se odmetnu od kapitalizma, homoseksualizma i liberalizma
Link to comment
Pa teško će nešto da ti raste, ako budeš ignorisao travu. Takođe, posle prve ideje sa baštom bez pesticida, dolazi suočavanje sa realnošću: nema prinosa bez a) teškog rada, b) neka hemija mora da postoji, makar to bio plavi kamen ili nešto protiv krompirove zlatice, koja slabo mari za tvoju želju za organskim krompirom i ima je puno. Korov moraš da čupaš, a što se tiče vlažnosti, zemlja i biljke to rade na prirodan način, gde ti možeš da pomogneš sa npr sistemom kap-po-kap koji daje najbolje rezultate, a relativno ga je jednostavno instalirati.
Za prskanje sam čuo da je odlična i jaka stvar mlada kopriva, koja preko noći odstoji u vodi... to ubija i oteruje insekte. Nekada davno takođe nije bilo hemije. I još nešto mi izgleda logično - ako imaš nekoliko ari krompira, imaćeš milion zlatica, a ako imaš nekoliko redova, imaćeš ih mnogo manje. Te masovne štetočine su se pojavile, kada su ljudi počeli sa masovnim sađenjem jedne kulture. U komšiluku hvalabogu, nemam nikog ko sadi krompir, tako da se nadam da će zlatica da me zaobiđe.Takođe u permakulturi postoje načini da između određene kulture, recimo krompira, sadiš neku drugu travku, ili povrćku, koja odbija recimo zlaticu. Tako da ne reci prebrzo da je bez hemije nemoguće. Ja želim da verujem u to, a rezultate ću podeliti sa svima.
Link to comment
uhm, jesi pogledao kome objasnjavas....
Nisam. :isuse:To sa bežanjem od samoga sebe u fizički rad ili zamisao onoga šta bi taj rad trebalo da predstavlja, to je danas česti slučaj kod ljudi iz bg-a. Ideja da se "pobegne" i onda da se na miru živi na selu, gde je sve idealizovano, to sam čuo još od par ljudi. Nažalost, na selu se ustaje rano i leže rano mrtav umoran. Ne postoji nešto što samo posadiš i onda ubiraš plodove, već sve mora da bude produkt mukotrpnog rada. Pa čak i ta mala baštica i njoj čovek mora da posveti par sati dnevno u klečećem položaju, gde nije uključeno ašovljenje u jesen/proleće.
Link to comment
Baštu opremam starim sortama, i ne koristim nikakvu hemiju. Mislim da je to najispravniji način.Znanje o tom "drevnijem" načinu sađenja bašte polako kopni, zajedno sa starijom generacijom, koju nije zahvatila boljševička industrijalizacija društva i poljoprivrede :)
Pretpostavljam da te ne zanimaju ni saveti predstavnika kapitalisticke industrijalizacije drustva i poljoprivrede? :( Onda nista.
Link to comment
Pretpostavljam da te ne zanimaju ni saveti predstavnika kapitalisticke industrijalizacije drustva i poljoprivrede? :( Onda nista.
...a ti si rukovodioc TOZD-a? ;)
Link to comment
Nisam. :isuse:To sa bežanjem od samoga sebe u fizički rad ili zamisao onoga šta bi taj rad trebalo da predstavlja, to je danas česti slučaj kod ljudi iz bg-a. Ideja da se "pobegne" i onda da se na miru živi na selu, gde je sve idealizovano, to sam čuo još od par ljudi. Nažalost, na selu se ustaje rano i leže rano mrtav umoran. Ne postoji nešto što samo posadiš i onda ubiraš plodove, već sve mora da bude produkt mukotrpnog rada. Pa čak i ta mala baštica i njoj čovek mora da posveti par sati dnevno u klečećem položaju, gde nije uključeno ašovljenje u jesen/proleće.
Nisam ljud iz bg-a, i ne vidim ništa loše u tome što radim, čak ni u zamisli da to radim. Čak sam se i kičimo marta sa ašovom.Ali ne znam šta bi ti radio par sati dnevno - svaki dan, klečeći u bašti, a da to nije molitva Alahu... ?! :Hail:
Link to comment
Nisam ljud iz bg-a, i ne vidim ništa loše u tome što radim, čak ni u zamisli da to radim. Čak sam se i kičimo marta sa ašovom.Ali ne znam šta bi ti radio par sati dnevno - svaki dan, klečeći u bašti, a da to nije molitva Alahu... ?! :Hail:
Ma zajebavao se nemajući šta da radim. Koliko vidim, ideja je da se poseje/posadi, a onda sve samo od sebe raste, dok gazda filosofira o "bekstvu od homoseksualizma"...
Link to comment
Ma zajebavao se nemajući šta da radim. Koliko vidim, ideja je da se poseje/posadi, a onda sve samo od sebe raste, dok gazda filosofira o "bekstvu od homoseksualizma"...
Zar to nije otmeno? cool.gif
Link to comment

Ja preporucujem organski caj od majcine dusice protiv homoseksualizma. Otkad sam to poceo da pijem, nije mi se ni jednom digao na Bred Pita (sto se ranije dogadjalo. Jebiga, ljudi smo).Jos da nadjem nesto za protiv Djoni Depa, i bog da me vidi.

Link to comment
Ja preporucujem organski caj od majcine dusice protiv homoseksualizma. Otkad sam to poceo da pijem, nije mi se ni jednom digao na Bred Pita (sto se ranije dogadjalo. Jebiga, ljudi smo).Jos da nadjem nesto za protiv Djoni Depa, i bog da me vidi.
Pogledaj neki skoriji njegov film...Kao rukom odnešeno.
Link to comment
Koliko vidim, ideja je da se poseje/posadi, a onda sve samo od sebe raste, dok gazda filosofira
Inače Permakultura jako dobro funkcioniše, i odlična je za neradnike, i lenjivce, kao što smo mi. Izašla je čak skoro i knjiga na srpskom na tu temu, ali još nisam došao do nje. U Srbiji je permakultura mahom još nepoznata, krenula je iz Japana, pre par vekova i širi se polako. To je neko "feng-šui" baštovanstvo :D ali analizirajući starinske bašte, utvrdio sam da su nekada ljudi mnogo više znali o poljoprivredi i prirodi, nego što znamo mi danas. Tu se pre svega osvrćem na negativan uticaj industrijalizacije i mas-proizvodnje u poljoprivredi. Pozitivan primer - Kuba, dokumentarac o tome
.Recimo, primetio sam da mnogo koja baba ima oko bašte sa povrćem posađene narcise i lale. A retko koja baba zna zašto ih ima. Mahom je to tradicija, da se oko bašte posade lale i narcisi, tako su radili njihovi stari. A fora je u tome, da lukovice tog cveća više privlače podzemne glodare, od korenova i krtola povrća, i njih ostvljaju onda na miru. Eto moja tašta popizdi svaki put kad joj krtice izglođu narcise, a ne konta da su joj zato ostavile na miru povrće. Nego meni glupo da joj solim pamet.Takođe grančice od zove, zabodene po zemlji u bašti štite od ovih štetočina.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...