Jump to content
IGNORED

Biciklizam


malkin

Recommended Posts

Zanimljivo je i to da su, izgleda, Saxo i Caisse u trci da dovedu Solera. I jednima i drugima bi sjajno legao takav čist brdaš, jedva čekam da vidim gde će.
Mislim da se Illes Balears (današnji: Caisse d'Epargne) ponovo vraća na velika vrata. Soler je 1 jak vozač za ozbiljnu ekipu + Valverde i kao prvi vozač Contador. Doveli su Moreaua i Bruseghina. To bi uz talentovane Costu, Urana i ostatak, Caisse je 1 jako ozbiljan tim, sposoban da uzima GT i čuva majicu. Naravno, pre toga treba pretočiti Contadora i Solera u tim. Contador i Soler su mi ipak bliži španskom timu nego američkom/danskom. Pitanje je ipak, da li mogu da skupe dovoljno para za taj projekat, koji može da traje godinama uz Contadora i osvajanje GT-a.
idukurast malkine [+ ivo, posrbice, freakns i ostali], kao da mi nije bilo dovoljno sportova koje pratim, sad se josh nalozih na biciklizam
:lol:
Link to comment
Mislim da se Illes Balears (današnji: Caisse d'Epargne) ponovo vraća na velika vrata. Soler je 1 jak vozač za ozbiljnu ekipu + Valverde i kao prvi vozač Contador. Doveli su Moreaua i Bruseghina. To bi uz talentovane Costu, Urana i ostatak, Caisse je 1 jako ozbiljan tim, sposoban da uzima GT i čuva majicu. Naravno, pre toga treba pretočiti Contadora i Solera u tim. Contador i Soler su mi ipak bliži španskom timu nego američkom/danskom. Pitanje je ipak, da li mogu da skupe dovoljno para za taj projekat, koji može da traje godinama uz Contadora i osvajanje GT-a.
Možda čak i suviše ozbiljan tim. Teško mi je da zamislim da Kontador opet sebe dovede u poziciju da ne bude neprikosnoveni lider ekipe, a sa Valverdeom u Caisse-u do toga bi lako moglo da dođe. Doduše, Valverdeu suspenzija već neko vreme visi nad glavom, a ASO se možda opet doseti da potkači Italiju na sledećem Touru pa to onda i ne bude problem Kontadoru.
prochitah na nekom italijanskom sajtu, da li gazzetta ili sta vec, da ce caesse da proba da pronadje josh nekog sponzora, samo za dovodjenje contadora [takodje sam procitao da je neki ukrajinac umro na nekoj trci u italiji :( ].kad vec pominjesh dokumentarce, jel ima nesto 'sveobuhvatno' da se nadje. ne mora zapravo biti dokumentarac, moze i neki e-book, sajt, sta god. o istoriji toura, ili biciklizma uopste?moze i nesto o taktici i tim stvarima, cisto da malo 'nauchim' :)idukurast malkine [+ ivo, posrbice, freakns i ostali], kao da mi nije bilo dovoljno sportova koje pratim, sad se josh nalozih na biciklizam :D
Da, i Caisse i Garmin temeljno istresaju džepove i skupljaju siću ne bi li videli da li može da se dovede Kontador. Vaughters kaže u skorašnjem intervjuu:
Well, we have absolutely no control over whether Alberto comes to Garmin or any other team at this point in time. Even though Bruyneel and Lance are going off and making their team, Alberto still has a contract with the Khazaks for 2010, so as far as we are concerned... I don't really know what he's doing with that.
Meni nije jasno kako je cela Astana prešla u Radio Shack ko od šale, a Kontador je sad odjednom tako čvrsto vezan ugovorom. Posebno je to zbunjujuće jer sve što sam do sada čuo i pročitao govori da su vozači ionako potpisivali ugovore sa Bruyneelovom menađerskom kompanijom, a ne sa kazahstanskim sponzorima. Možda je sve ovo samo fasada iza koje se vode svakakvi pregovori, cenkanja i ugovaranja...Što se tiče o izvorima u vezi sa biciklizmom, mogu da ti preporučim par knjiga - neke sam pročitao, neke nisam - nekoliko dokumentaraca i sajtova. Ne znam da li neke od ovih knjiga mogu da se nađu negde na netu, ali nisu mnogo skupe na Amazonu:C. Thompson ''The Tour de France: A Cultural History''. Autor je profesor istorije i na sjajan način objašnjava duboku povezanost Toura sa francuskim nacionalnim identitetom, prateći istorijske okolnosti u Francuskoj pre i za vreme začetka trke, ali i kroz celu njenu istoriju. Dosta lepo analizira i kult Heroja koji se razvio u vezi sa biciklističkim šampionima u Francuskoj koja je ostala bez pravih heroja, naročito posle drugog svetskog rata (ako se dobro sećam).Sa manje naučne ambicije, daleko više okrenuta samim trkama, i, koliko mi se čini, ništa manje informativna (mada sam je samo prelistao, nisam čitao):The Story of the Tour de France, u dva dela. Jedna za freaka:The Tour Is Won on the Alpe: Alpe d'Huez and the Classic Battles of the Tour de FranceA o ostalim glavnim usponima Toura:Ascent: The Mountains of the Tour De FranceOvu o Alpe d'Huezu nisam čitao, samo sam video neke recenzije i čini se da nije loša. Ascent mi je na listi knjiga koje ću da naručim pre ili kasnije, pa možda i bacim neko slovo o njoj ovde.Ali ubedljivo najbolja knjiga o biciklizmu koju sam ikada video, prelistao ili posedovao je ova:Paris-Roubaix: A Journey Through HellVerovatno sam pristrasan jer obožavam Paris-Roubaix, ali ovo je izuzetna knjiga. Prebogata istorijskim podacima, sjajnim fotografijama, jako dobro napisana... Kad sam je kupio mislim da jedno 2 dana nisam ništa ljudski radio osim što sam je čitao i razgledao :D A uostalom, ne može se mnogo omašiti sa bilo kojim istorijskim izdanjem VeloPressa.Od filmova preporučujem dokumentarce Jorgena Letha. Koliko znam, mogu da se skinu dva:Stars and Watercarriers o Giru 1973, iA Sunday in Hell o Paris-Roubaixu 1976, ako se ne varam. Kapiram da ne bi trebalo da kačim direktne linkove za torente, ali odeš na btjunkie, recimo, i lako ih nađeš po engleskim nazivima.Treći interesantan film je Overcoming koji prati CSC tokom Toura 2004. Jens, Bobby Julich, Basso, Sastre, Riis... film daje veoma dobar uvid u dinamiku unutar jedne vrhunske ekipe tokom Toura, iako ponekad može da zasmeta to što se vidi da je film dobrim delom i reklama za ekipu. Do pre 3 godine sam bio veliki navijač Ivana Basa, i - možda je malo glupo reći, ali tako je - danas kad vidim scenu u kojoj ga Riis hvali i proriče mu pobedu na Touru jednog dana, bude mi stvarno teško. Valjda nema sportista na ovom svetu koji mogu svoje fanove tako da prevare i zajebu kako to mogu biciklistički asovi...Ja sam ponajviše doznao o biciklizmu čitajući časopise, knjige, a u novije vreme i blogove. Ubedljivo najbolji izvor za sve žive podatke o biciklistima je CQRanking. Vesti na engleskom se prate na VeloNews i Cyclingnews, uglavnom. Na ostalim jezicima, L'Equipe, Gazetta dello Sport, Tuttobiciweb, Cyclismag... Startne liste i najnoviji intervjui, kao i opisi trka i razni drugi sadržaji na cyclingfever, cyclingstartlist i steephill. Često ume da bude zanimljiv i PezCyclingNews. Jedan blog koji vrlo često ima istorijske teme je Virtual Musette, a jedini kojeg sad mogu da se setim a da govori o taktici u trkama je cyclingtips. Jedan od najsvetlijih trenutaka na ovom blogu je bio post o tehnikama proslavljanja pobede. Slična, ako ne i još bolja stvar se pojavila ovde. Obavezno pročitati!Eto, to je ono što mi sad pada na pamet i što mogu da prekopam po bookmarksima i sećanju... cunjaš dalje, naletiš na svašta nešto ;)
Link to comment

hvala :ziga:care.prvo cu se baciti na skidanje par dokumentaraca. nasao na jednom forumu, osim tih preporuchenih, linkove za gomilu drugih, koga zanima neka se javi na pm.

Link to comment

Danas se vozi trka Vattenfall Cyclassics, u i oko Hamburga. Profil trkeI prema sastavu timova, kao i prema spisku dosadašnjih pobednika prilično je jasno da treba očekivati sprint-finiš. To deluje još sigurnije kad se uzme u obzir da su trenutno, na 90km do cilja u begu samo dva vozača: Sergio De Lis (Euskaltel) i Yuri Krivstov (Ag2r).Još jedan uslov za uzbudljiv sprint-finiš je ispunjen: nema Kavendiša ;) Od ostalih sprintera (i specijalista za klasike koji umeju da sprintaju), imaju čemu da se nadaju Greipel, Renshaw i Boason-Hagen iz Kolumbije koja ponovo dovodi snažan i dobro uigran voz za pripremu sprinta; Ciolek (Milram), Dejvis i Boonen (QuickStep), Brown (Rabobank), Napolitano (Katjuša), Benati (Liquigas), Farar (Garmin), a možda i neko od ovih: Žilber (Loto), Pocato (Katjuša), Langeveld (Rabo)...Pre svega očekujem da se ovde pokažu nemački biciklisti, pre svega zato što je ovo jedina trka u ProTour kalendaru koja se vozi u Nemačkoj. Dakle, Greipel koji je bio u odličnoj formi u Poljskoj i Ciolek kome je potrebna jedna bitnija pobeda ove sezone (+ vozi za Milram, nemačku ekipu). Njima dodajem Alana Dejvisa koji je vrlo dobro vozio cele sezone i na kraju bio izostavljen sa spiska za Tour kako bi Boonen vozio. Videli smo koliko se rukovodstvo QuickStepa usrećilo takvim izborom... Dejvis je bio vrlo razočaran što posle solidnog Gira nije vozio i Tour i ima šta da dokaže. Moja prognoza: Greipel - Dejvis - Ciolek. Mada bih, lično, voleo da vidim Farara kako najzad pobeđuje, ili Renšoa kako biva nagrađen za sav onaj posao koji je odradio za Kava. Međutim, ne verujem da ovaj prvi ima mnogo snage posle Toura, niti da će Kolumbija usred Nemačke da vozi za ovog drugog pre nego za Greipela.Trebalo bi da bude prenos na Eurosportu, ko ne može da gleda neka potraži streamove ovde.

Link to comment
Astana reconfirms Contador's role for 2010"We are surprised to read that many other teams have reportedly shown their intention to engage our Tour winner when he remains under contract. A transfer is not negotiable and we will honor the signed contract. We look forward to more victories from Alberto in 2010."to bi bilo to, izgleda. ko uopste ostaje u chuchuk astani?[osim contadora] Edited by gervasius twinkleminkleson
Link to comment

Kako sad stvari stoje, očekuje se da se Vino vrati, kao i Kašečkin <_< . A onda su tu i ostali Kazahstanski asovi koji upravo voze Vattenfalls: Dmitrijev, Kirejev, Kupešov, Muravjev... ko će ga znati, razni se biciklisti u ovo doba godine dovode u vezu sa svakom ekipom, pa tako pominju i Gasparota i Balana kao moguća pojačanja (u šta sumnjam iz sve snage).U suštini, trenutno se i dalje malo toga zna. Osim dve stvari, valjda: Astana želi ili da zadrži Kontadora ili da dobije solidnu kintu za otkup njegovog ugovora; Kontador želi da ode. Verujem da će se ipak naći neko ko će da skupi kintu za najboljeg GT vozača na svetu. Moguće je da se ekipe koje žele da ga dovedu (Garmin, Caisse, QuickStep (da, i to se priča!?)) cenjkaju sa njim i da pokušavaju da mu daju manje para opravdavajući se velikim novcem koji moraju da daju Astani i obećavajući mu status neprikosnovenog prvog vozača kakav tamo nije imao.Valjda će se sve znati do Vuelte - do njenog završetka sigurno.

Link to comment

Auh, kakav haos od trke... Nujens i Žilber napali, pa onda Maskant i još jedan Garmin, pa Kanćelara, Benati, Roche i još nekolicina... Kolumbija je, izgleda, izgubila kontrolu nad pelotonom i sad se sve raspalo u nekoliko grupa. Još 20km do kraja, trenutno ovo ipak ne liči na sprint-finiš.edit: ipak se grupa povezala. 4km, biće sprint

Edited by malkin
Link to comment

1. Farar :) 2. Brešel3. Ciolek4. Dejvis5. BenatiPa dobro, bar sam treće mesto pogodio. Lepa trka, na kraju mi je bilo žao što Brešel nije dobio, ali suviše rano je krenuo u sprint - utoliko još više impresionira to što je odbranio drugo mesto od Cioleka i Dejvisa.

Link to comment
Gledajući sastav trke, ja sam očekivao pobedu Benatija, onako, po imenu. Izgleda da nije u nekoj formi, ni na Touru nije uradio ama baš ništa.
Da, loša forma + povreda posle pada na Tireno-Adriatiko. Nikako da uhvati ritam ove sezone, nije ni blizu onoga što je uradio u prethodne 3 godine. Možda se iskupi na Vuelti.
Link to comment
Ode Soler u Caisse.Četvrti njihov transfer ovog leta. Došli su još i Brusegin i Moro, otišao Hoakim Rodrigez. Ovo je vrlo veliko pojačanje za Caisse koji dobija vrhunskog brdskog domestiquea i snažnog kandidata u KOM konkurenciji na svakoj trci koja ima bar neko pristojno brdo, a i pravi potez za Solerovu karijeru. Iako je još pre dve godine uzeo tačkastu majicu na Touru, on je - za pojmove drumskog biciklizma - još uvek sasvim mlad, ima 26 godina. Došao je u ProTour ekipu koja će, za razliku od Barloworlda, da bude pozivana na sve GTove i bitnije jednonedeljne trke (Pais Vasco, Romandie, Dauphine...) na kojima će moći da se bori za visok plasman. Razlog više za Kontadora da dođe u Caisse, jer Soler može da bude jedan od vozača koji bi mu pružili presudnu podršku na narednom Touru. Sa druge strane, moguće je da dolazak Solera implicira da Kontador ipak neće u Caisse - nije isključeno da su ovim već istrošili bužet za pojačanja (ne zaboraviti Brusegina i Moroa). Ne verujem da u rukovodstvu ekipe računaju na Valverdeovu suspenziju, ali je moguće da im je plan A. da 2010. bude kapiten Valverde a plan B. da u slučaju Valverdeove suspenzije dovedu Kontadora za pare koje bi bile oslobođene Valverdeovim odlaskom...
Link to comment

Contador bez top 10 vozača kao pomagača ne može da pobedi TdF. On i Valverde su dobitna kombinacija. Verujem da će da sukpe pare i dovedu ga. Pitanje je po meni samo koliko obeštećenje će Astana da postavi i samo to može da rasturi dil.

Link to comment

nista vezano za neku aktuelnu trku [mada vidjeh da je izasla lista vozaca za vueltu, braca schleck su tu, mada kako sam shvatio, nece biti lideri svoje ekipe], nego za one preporuchene dokumentarce - odledah hell on wheels o zabelu na touru. nije losh. dosta bolji je overcoming, sa posebnim osvrtom na jensa voigta. bash simpatichan lik :)

Link to comment

U nedelju se vozi još jedan od kasnih klasika - GP Ouest France - Plouay.Startna listaVoze se krugovi oko mesta Plouay (i tako još od 1931.), a ukupna dužina trke je 229km. Ono što GP Plouay čini interesantnim je oko 3.5km uspona po krugu koji najčešće znače da je sprinterima dosta teško da ovu trku pretvore u svoj obračun. Brojni napadi se događaju na usponima u kasnim fazama trke i ekipama najboljih sprintera je to jako teško da iskontrolišu.Poslednjih godina su pobeđivali Hinkapi, Nibali, Voeckler, Fedrigo... dakle, nikako ne vozači tipa Kavendiša i Petakija, već uglavnom olraunderi sposobni da se penju.Voeckler je naročito lepo pobedio pre dve godine, jednim od svojih retko uspešnih solo-napada pred kraj trke (na oko 2:40 na klipu), i to ispred ljudi kao što su Hushovd, DiLuka i Pocato.Prošlogodišnji pobednik je Fedrigo - čovek sa najvećim nosom na svetu - koji će pokušati da BBox Bouygues Telecomu donese treću uzastopnu pobedu na ovoj trci. Malo li je za francuski biciklizam!Od ostalih učesnika koji mogu da pobede vredi pomenuti Balana, Hushovda i Hauslera, Velitsa, Dejvisa, Žilbera, Burgharta, Grajpela... Lično, voleo bih da pobedi jedan od dvojice iz Cervela ili Balan. Ako već mora Kolumbija, neka bude Kirhen. Prognoza: Balan i Hausler u sumanutom begu pobeđuju, Hushovd i Grajpel odlučuju treće mesto u sprintu iza prve dvojice.U ostalim vestima, Liquigas je objavio konačan sastav za Vueltu. Vrlo, vrlo ozbiljna ekipa koja očigledno ima samo jedan cilj: Basovu pobedu u GCu. Dakle, sastav: Ivan Basso, Danniele Bennati, Roman Kreuziger, Manuel Quinziato, Sylvester Szmyd, Fredrik Willems, Oliver Zaugg, Maciej Bodnar, Kjell Carlstrom.Krojciger, Szmyd, Zaugg i Carlstrom su verovatno najjača podrška koju će ijedan GC favorit imati u planinama, a Benatijevi sprintevi su, očito, sasvim u drugom planu (što je dobrim delom opravdano i njegovom ovosezonskom formom). Ako se Ivan na Vuelti ne iskupi makar za loš Giro, ako ne i za dvogodišnju suspenziju, imaće grdnih problema da se izbori za status kapitena u Liquigasu sledeće godine. Nibali i Krojciger vrlo ozbiljno napreduju i imaju razloga da se nadaju ulozi zaštićenih vozača, a Pelicoti će samo koristiti još više gela za kosu...Petaki prelazi u Lampre, po svemu sudeći. Samo što nije.Farar i Boonen vladaju ravnicama Beneluksa na Eneko Touru, trci koju je Kloden napustio zbog povrede koja će ga udaljiti i sa Vuelte, a italijanski selektor Franko Balerini je na slatkim mukama pri izboru tima za drumsku trku na svetskom prvenstvu. Tvrdi da ima suviše penjanja po krugu staze da bi se ekipa oformila na standardan način - kapiten + nekoliko domestique-a. On misli da mora da ima više od jednog vozača koji može da osvoji trku, što sa Balanom, Pocatom, Kunegom, Nibalijem...ne bi trebalo da bude neizvodljivo. A možda samo skriva karte od konkurencije i ne želi da se opredeli unapred i otvoreno za jednog kapitena.Na kraju, za sve one koji ne vide ništa lepo, umetnički ili pažnje vredno u okretanju pedala, prilažem snimak sa nedavnog takmičenja u jednoj od bizarnijih sportskih disciplina - umetnički biciklizam ^_^ Kad ovo da očekujemo na Olimpijadi? 2020, možda?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...