Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

ja jutros slusao hamonda na radiju (today, bbc radio4) i dosao do zakljucka da se nista smisleno nije desilo a sumnjam da ce se i desiti u ovom sastavu. guske u magli scenario. izgleda da se ozbiljno uzdaju u to da ce se desiti nesto veliko negde na planeti ili u drzavi sto ce refokusirati javnost i strucnost pa ce se tokom tih desavanja volsebno ukazati izlaz ili mogucnost da se citava ujdurma zaboravi. hamond je danas pricao o nekom do sad nepominjanom tranzicionom periodu do 2022, rekao nesto u fazonu nista se tu mnogo ne menja a i to moze potrajati, 'business as usual, the lenght of any transitional deal would be driven by technical considerations blah blah blah... naravno, usput je naglasio da to ne znaci da ce ikakvi trgovinski ugovori bilo s kim do tad biti reseni al oni su komplikovani pa sacekacemo...

 

zestoka papazjanija.

 

ja imam pravo na hrvatski pasos, vec sam ih kontaktirao da vidim sta mi treba od dokumenata, toliko se uzdam u njih. 

Link to comment

Dok se Brexit desi možda ti ni ne bude trebao - do tad će se možda desiti ono što smo smatrali nemogućim, pasoš Srbije će biti EU pasoš.

 

Oh slatke li ironije da bude tako...

Link to comment

UK needs new party to stop 'catastrophic' Brexit, says former David Davis aide

 

Former chief of staff to David Davis describes Brexit as a 'catastrophe'

 

 

Nemam pojma da li da uopšte uzimam ovakve stvari ozbiljno. Dok ih prenose samo Gardijan i Independet, ovo je samo potpuni echo chamber, mada nekako mi je bitno što ovo dolazi od bivšeg savetnika Dejvisa, i čoveka visoko pozicioniranog u DExEU, i bivšeg političkog urednika Dejli Mejla.

 

Ono što izdvaja ovo je što su ovo najoštrije reči do sada (katastrofa, brexit jihadis, itd, čak i govorkanja o novoj stranci - "Democrats") od bivšeg exitaša.

 

Mislim da je wishful thinking i kap u moru, ali nek ostane notirano.

 

 

U poslednjih 24 sata više zanimljivih cvrkuta.

Edited by Marvin (Paranoid Android)
Link to comment

Za EU je jako bitno i jako dobro dugoročno da UK sada izađe iz nje kada su ljudi za to glasali, makar i po cenu totalnog haosa, ekonomskog kraha u UK i prateće ekonomske štete po celu EU. Zašto? Zato što bi potencijalni novi referendum koji bi poništio brexit celu stvar pretvorio u još jednu ,,pokušaj ponovo" briselsku situaciju (a la Irska i Lisabonski sporazum) gde bi se opet pokazalo da ne postoji opcija da zaista kažeš ,,ne", već samo da glasaš dok ne kažeš u n-toj iteraciji ,,da". To bi na dugi rok samo povećalo tzv. demokratski deficit u EU i pojačalo evroskepticizam. Izlazak UK bi s druge strane pokazao da EU nije neki nedemokratski zatvor nego.organizacija iz koje se može izaći ako se želi.

 

A Britanci, pa jebiga imali ste referendum, imali ste izbore (videli smo kako su prošli Libdems), ako nećete brexit katastrofu podvijte rep i ispregovarajte s Briselom neki vid pridruženog članstva a la EEA.

Link to comment

Razumem ja taj POV, ali ja i dosta ljudi koje znam smo trenutno u "kome treba da popušimo da se ovo nekako poništi" fazonu. Pošto živim tamo, prvobitno gledam svoj interes.

 

Postoji i druga škola mišljenja o tome kako bi sa EU gledišta izgledala odluka Britanije da nekako poništi Brexit, ali ajde, osim ličnog mišljenja nemamo nikakvih opipljivih parametara da upoređujemo čije je mišljenje vrednije.

Link to comment

Očigledno ne dovoljno, jer bi inače rezultati izbora bili drugačiji.

 

S druge strane, deluje mi realno (ne znam samo s kojom verovatnoćom) da dođe neka nova vlast (mora biti Labour ili neka koalicija s njima, Cons nikako) koja bi rekla ,,bregzitaši nisu imali nikakvu koherentnu viziju, plan, i program šta hoćr tako da ćemo mi sad izvesti Britaniju iz EU tako da minimizujemo ekonomsku štetu."

Link to comment

Očigledno ne dovoljno, jer bi inače rezultati izbora bili drugačiji.

 

Vrlo reduktivan zaključak. Predizborna kampanja izbora koji jesu raspisani pro forme radi oko Brexita su bili najmanje oko Brexita. Tom logikom bi došli do toga da tek 5-6% stanovništva želi da ostane. Jednostavno, u igri je bilo nekoliko ključnih momenata, nekoliko ogromnih stvari u političkim manifestima, i ogroman kontekst političke situacije u prošlih 7 godina austerity politike, skorih terorističkih napada. Ja se nikako ne bih usuđivao da ekstrapoliram bilo šta gledajući rezultate izbora.

 

Postoji samo dve stvari koje mogu da zaustave Brexit. (1) katastrofalno survavanje ekonomije u narednih par godina - to se jednostavno neće dogoditi (2) iz ovih ili onih razloga koje je teško postaviti u neki logički okvir, samo sami brexitaši mogu ovo da zaustave, na žalost. Iz tog ugla, pogled bivšeg savetnika od Dejvisa i pol urednika Mejla je vrlo mala stvar, ali jedna od, nadam se, mišljenja koji će narasti da je cela stvar, pa, jebi ga - tehnički neizvodljiva ili potpuna katastrofa. Za sada britanski pregovori sa EU idu ovako: prihvatili su apsolutno sve što EU kaže, i ništa pod milim bogom nisu dobili. U isto vreme, pola kabineta vuče na jednu, pola kabineta na drugu stranu u tome kako sprovesti Brexit. Neki kažu i platićemo divorce bill, neki kažu nećemo. Trenutno jedina stvar zbog kojeg Brexit ipak ide dalje je zbog zaluđenih torijevaca i što bi bilo kakvo landaranje značilo potpuno cepanje partije. Ali kako stvari budu odmicale dalje, ako bude sve više i više glasova iz Brexit tabora, treba početi osluškivati. Da, wishful thinking, ali samo postavljam neki mogući sled stvari koji nije sumanut, ne tvrdim da će se desiti.

 

S druge strane, deluje mi realno (ne znam samo s kojom verovatnoćom) da dođe neka nova vlast (mora biti Labour ili neka koalicija s njima, Cons nikako) koja bi rekla ,,bregzitaši nisu imali nikakvu koherentnu viziju, plan, i program šta hoćr tako da ćemo mi sad izvesti Britaniju iz EU tako da minimizujemo ekonomsku štetu."

 

Ja upravo mislim da su i Corbyn i laburisti digli sve 4 uvis i ostavljaju torijevcima da jedu govna koja su izasrali, i da im je super u poziciji u kojoj prikenjavaju sa strane šta god ovi da urade, i da im nikako ne bi padalo na pamet da preuzimaju najveći clusterfuck britanske politike u istoriji na svoja leđa.

Link to comment

A, pa to je potpuno druga priča. Svakako pišem pod pretpostavkom da to nije slučaj. Za sada postoji gomila namigivanja da su vrata još uvek otvorena, i vrlo malo "Jepte se" poruka. Dok/ako se stvari ne promene, to je sve što imamo.

Link to comment

da preuzimaju najveći clusterfuck britanske politike u istoriji na svoja leđa.

Koja god partija sprovede (ako ga bude) Brexit ce da pukne na prvim sledecim izborima (pretpostavljam odmah posle izlaska?).

 

 

Sent from my iTelephone using Tapatalk

Link to comment

Ne znam jebi ga, ja ta namigivanja nigde ovde, u Nemačkoj, ne vidim, naprotiv. Jeste sigurni da brit. mediji i tzv. eksperti malo to ne, da prostiš, izmišljaju. Prosto zato jer bi im bilo drago da bude tako...

Link to comment

Nope. Sad ne mogu da kopam, ali eto veruj mi na reč, sami Donald Tusk, Verhofen i par drugih je iznelo takav sentiment još otkad su dobili pismenu notifikaciju pozivanja člana 50, da su vrata još otvorena. Samo u prošlih 2-3 nedelje dva EU ambasadora su nešto bacali "Meni se čini da se Brexit neće ni desiti" izjave.

 

Najgrublja, tako da kažem, stvar je bila Verhofenova izjava da ako Britanija odluči da napusti Brexit i ostane u Uniji, da će izgubiti neke privilegije koje je Tačerka izboksala, na osnovu kojih su imali neke masne povlastice u Uniji. Što je fair enough, ali je jasan indikator da su sve karte, pa i odustajanje na stolu, što se tiče Unije.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...