Jump to content
IGNORED

London


korindjar

Recommended Posts

svi aerodromi su prilicno dobro povezani s gradom tako da nema potrebe placati crni kab - osim ako ste putovali danima, previse ste umorni, imate deblje budjelare... ako slecete na luton i stansted najjeftinija (i nimalo neudobna) varijanta je izaci iz zgrade sesti na autobus. ima ih raznih, nisu skupi, idu otprilike svakih petnaestak minuta i staju na nekoliko strateskih mesta po gradu gde mozete sesti u taksi za daleko manje love. vredi se potruditi i naci lokalni mini kab, pitajte lokalce, rado ce vam pomoci. karte za ove buseve zaista nisu skupe, (desetak, dvanaest funti koliko se secam) kupuju se u busevima i najjednostavnije je odmah kupiti povratnu kartu. te obicno vaze dva, tri meseca. najpouzdaniji su http://www.nationalexpress.com/index.html, idu na svakih dvadesetak minuta i voze 24/7. gatwick - najjednostavniji nacin za stici do grada je voz. ako zurite gatwick express je za vas. ide do viktorije a odatle - siroko vam polje. imate podzemnu, lokalne vozove, autobuse, taksi... ako je budzet ogranicen a ima se vremena, sedite na lokalni voz. a ako odsedate negde u juznom londonu ovaj vam moze biti bolje resenje i zato sto mozete izaci na odgovarajucoj stanici. heathrow je, kao sto vec neko rece, povezan podzemnom koja sasvim pristojno funkcionise. ima i heathrow express koji je najbrzi i najjednostavniji nacin da se stigne do centra. od aerodroma do padingtona vozi 15 minuta. ne staje nigde, cist, brz, udoban i nikad pun. skup? ne bas. karta u jednom pravcu je oko ?15-?20 sto je daleko jeftinije od crnog kaba. da, osim crnih postoje i lokalni mini kab servisi koji vas od aerodroma voze za duplo manje love. ovo je najpreporucljivije za heathrow jer je najblizi gradu. bojim se da bi od stansteda, lutona ili gatwicka i taj bio papren ako idete na suprotni kraj grada pa je mozda bolje resenje voz/autobus do centra pa onda ili kab ili gradski prevoz. mini kab se naruci dan ranije sto vam mogu odraditi prijatelji u lokalu (ako ih imate) a mozete i sami proguglati yellow pages pa naci mini cab servise u delu grada u kojem odsedate. date im broj leta, ime i kontakt i nema frke. i - da. obavezno ugovorite cenu unapred - sta je sigurno, sigurno je...

Link to comment

Hvala Adame, upravosam hteo da pitam sta je sa vozovim/busevima/metroimaJel moze neko da se da pregled cena za klopu (jefitinija mesta ako moze), gradski prevoz, hostele(iako cu verovatno kod prijatelja i couchsurfingovati) ulaz u muzeje, pivo u pabu i u klubu, pa da polako sklapam budzet

Link to comment

pogledaj londontown.za desavanja u gradu i komentare o mestima za izlaske viewlondon. imas pretragu po razlicitim prakticnim kriterijumima: a-z, by area, etc.za javni prevoz u celom londonu tfl. obavezno koristi journey planner link. muzeji i slicna mesta su vecinom besplatni (british museum, national gallery, natural history museum)

Link to comment
:lol:iskustvo!mukom stecenoEdit: optuzuju nas za interne fore pa da "pojasnimo" - prosle godine imam ja sastanak u Cambridge-u u petak (bio valjda petak) krenem na King Cross a tamo nema struje da ti izdaju kartu, kopali neke ulice pa presekli kabl. Dadose mi neku kartu, otisla ja, imala sastanak u shire-u na severu, krenem nazad, kad stanica vozna omotana trakom - teroristi? jok. vetar. sto bre vetar - kaze, kad dune i vatru sune oduva voz. kako bre oduva? oduva.i tako su nas stavili u neke autobuse, pa nekim malim vozicima do nekele, pa velikim autobusom opet dalje... i tako do Lutona, toga se jedino secam. i drustva, bilo nas jedno 6-7 veselih indijki, pakistanki, jedan englez - i srbi sve pobedili :Dod lutona se secam da smo promenili 3 vrste prevozarezultat = put koji normalno traje 1 sat, trajao SHES' brojem - 6.da ne pricam da su otisli bez mene u pozoriste, pa i na veceru...da ne placem, vecerala sam i ja
to ti je tako kad ides u pogresno selo <_< u ono pravo i tube vozi.
Link to comment

i obavezno kupi oyster card za prevoz po gradu. važi za buseve i metroe. možeš da je 'puniš' u svim novinarnicama, supermarketima. uštediš na prevozu i vremenu. ne moraš da se akaš sa mašinama, sitninom, gužvama...

Edited by MaryPoppins
Link to comment
i obavezno kupi oyster card za prevoz po gradu.
ovo je ultra obavezno. pojedinacne voznje u centru 4 funte, a sa oysterom 1.5.postoje dnevne karte koje su valjda 5.5, ali i oyster (valjda) prestane da te charguje kada stignes do 5.5 pojedinacnim voznjama.i jedi thai u churchill armsu na notting hill-u, kazu da je bolje nego na tajlandu -_-i jeftino. a i lep pub. Edited by kurdi
Link to comment

e to, obavezno oyster, mnogo je praktican. i to ne samo u smislu prevoza.u njega se mogu pakovati kartice, licni dokumenti i slicne drangulije.neki prestanu i novcanik da nose, sta ce im kad imaju oyster :D

Link to comment

ma imaš one mini buseve svaki čas, sa lutona mislim, što ne staju nigde a voze do baker streeta. karta u jednom pravcu je oko 8 funti a vožnja traje čuku vremena. kakvi busevi, kakvi bakrači.vidi uostalom na sajtu aerodroma ako te ne mrzi pa možeš da bukiraš i unapred. eto.

Edited by orderka
Link to comment

Lisabon, zeleznicka stanica. Imamo sat i po do voza za Porto. Ja nemam sta pametnije da radim i idem da se izgubim u Alfamu. Vracam se i vidim ispred stanice da hare krishna deli hranu prosjacima i ostalim zainteresovanima. imamo jedno 15 minuta do voza i oboje smo jako gladni, na stanici i u okolini nema sanse da se najde sendvic za ispod 5e, sto nema sanse da dam. i naravno da radimo najlogicniju stvar - rance na ledja, stanemo u red kod krishnijanaca, zamolimo neke prosjake ispred nas da nas puste preko reda, jer nam voz krece za koji minut i uzimamo klopu.Sa ovim cenama mi deluje da ce mi tako biti svih 5 dana u Londonu :lol: jbt stvarno ne znam sta da radim zbog te funte, valjda ce da delvalvira do februara :unsure:

Link to comment

vecina muzeja je dzabe. tate britain, tate modern, british, national gallery, national portrait gallery (ulaz iza ugla od ulaza u nacionalnu, s desne strane kad gledas u vrata, topla preporuka), natural history, science, victoria & albert - sve je dzaba osim ako su u pitanju dolazece izlozbe. one se placaju i karte su do desetak funti. ako nisi entuzijasta/zaludjenik mozes sasvim pristojno proci i dzaba. stalne postavke su vrlo kvalitetne. studentski popusti uglavnom vaze tako da mozes ustedeti koju kintu ako imas internacionalnu studentsku karticu. inace - ova studentska kartica moze dobro doci i gde se nadas i gde se ne nadas tako da ne bi bilo za zgoreg izvaditi je i pokazivati uvek i svugde - klubovi, bioskopi, pozorista, izlozbe... cak i neke prodavnice (top shop recimo) imaju popust za studente. ako se ne bojis visine idi na london eye. kosta oko 15 funti i zaista vredi. nije neophodno rezervisati ranije, obicno se ne ceka predugo cak i kad izgleda da je red dosta dug. osim toga, bezveze je da rezervises unapred kartu pa da se ispostavi da je takva magla i sivilo da ne vidis prst pred okom. a zimsko je doba... pijace - pre svega brick lane, sjajna zabava, neuobicajeni proizvodi, vintage, second hand, bofl, mladi dizajneri, sarenilo, odlican provod. east end je vec duze vreme u modi i ne bez vraga... vrlo je interesantan i danju i nocu. camden je standardno veseo, danju imas pijacu a ima se gde otici i sasvim pristojno provesti i nocu. portobello je nocu skoro skroz pust. nekad je bio jako zanimljiv ali otkako su poterali domace stanovnistvo i preuredili ga za uzivanje madone i slicnih, kraj je postao previse sterilan. doduse, dve institucije se jos drze ground floor i market bar. pristojna mesta za napraviti pauzu. sad, ko voli - nek izvoli, naravno... jos uvek je lep za prosetati. udarni pijacni dan je petak i pijaca je najpoznatija po antikvitetima. pice, racunaj u proseku oko ?3 za pivo, ?4 za malu casu vina i oko ?5-6 za veliku. orijentalni restorancici znaju biti pristojni i ne lupaju po usima. mozes pristojno jesti za ?15 sa sve picem. izbegavaj evropljane, ako su jeftini ne valjaju a ako valjaju dobro su skupi. churchill arms ti je u kensington church street-u, ulici koja ide od notting hilla ka kensington high streetu. i od mene preporuka. dobar a jeftin kinez ti je wong kei. evo ga ima i wiki, nisam ni znao, sad rekoh da ti potrazim adresu kad! svakako posetiti. vrata (ili par vrata) do je sasvim pristojan irski pab. evo ti dva linka za wong kei, prvi wiki a drugi time out. inace, ne bi bilo za zgoreg da malo prosaras ovaj time out sajt, tu imas sve informacije koje ti trebaju za pristojnu posetu londonu. http://en.wikipedia.org/wiki/Wong_Keihttp://www.timeout.com/london/restaurants/reviews/4314.html

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...