Jump to content
IGNORED

Jugoistočna Azija


NikolaBG

Recommended Posts

bio sam siguran da je bila tema singapur, ali nesto je ne vidim. anyway, da ne otvaram zbog jednog pitanja temu, moze i ovde...geografski je opravdano :)do pre dva dana moj plan je bio da provedem praznike u porodicnom krugu u pekingu, cak sam skinuo par sezona nekih serija da se gleda i dzabalebari. pozvao sam komsiluk da svrate slobodno anytime, mi smo kuci, kupilo se vino u kolicinama, pa da se sedi i razglaba...[sad ide ocekivano] alija to zovem djejms defekt...pre dva dana setajuci ka ofisu prisecam se pisama deda mrazu od mojih klinaca. sin (5) je imao 8 zahteva, cerka (7) 6. i jednom i drugom je pod br. 1 bila "karta za ameriku zauvek". oni su veliki obozavaoci amerike postali posto su proveli leto tamo i bilo im je fantasticno, ostvarena nova prijateljstva i preko skype se bukvalno svaki dan cuju sa ekipom iz NJ...i tako dojdem u ofis i napisem zeni koji im je budzet, datume i da se dogegaju u ofis kako bi kupili karte za let do nyc...eno ih lete, sad su negde oko severnog pola.otpratim ja njih danas na aerodrom i kontam u taksiju wtf...nova godina, sta ja sad da radim u jebenom pekingu sam. elem, long story short, kupio kartu za singapur za sutra (djejms metastaze). povratak za dve nedelje. bosanski pasos mi daje mogusnost da putujem bez vize u maleziju, tako da sam kontao biti 3-4-5 dana u singapuru , docekati novu godinu i posle se prebaciti na neko ostrvo u maleziji. secam se da je ovde obitavao jedan (a mozda i vise) clanova koji su ziveli (ili cesto boravili u singapuru) , pa se nadam da mogu dobiti neke smernice vezano za deo grada, smestaj i sl. nisam nista rezervisao, kontam da cu se snaci na aerodromu oko prvog nocenja, a dalje cu da pitam lokalce. nije frka, pitom je to grad, ali neki insider hintovi bi mi svakako bili od koristi.

Link to comment
  • 2 weeks later...

singapur ima mnogo da ponudi, ali posto sam solo, vecinu main stream atrakcija sam ostavio za sledeci put, kada dodjem sa porodicom. ovaj put fokus je na klopi. po ceo dan hodam po gradu i jedem, jedem, jedem. neverovatno je kako se dobro hasa ovde, mislim na street food. veliki broz tzv hawker centara gde se pravi jeftina (5-6 usd za dobar obrok) klopa iz cele jugoistocne azije + indija, kina i koreja. slabo slikam, nije mi gust, obicno izadjem u grad bez aparata, u sorcu i sa 20-30 dolara. imam samo jednu fotorgafiju hawker centra na maxwell street (jedna od tri linije, bio oko 12-13h, ni jednog slobodnog mesta nije bilo da se sedne)yFWVwYY.jpgsutra se "chicken rice tour" nastavlja u kuala lumpuru. da vidimo sta oni nude.

Link to comment

hvala care indijski restoran mi je problematicno da ignorisem gde god da sam. vec sam rucao za 1.8 USD indijsku klopu i bilo je sasvim ok.srbiju nema sta da spominjem u maleziji, ja sam ti izBosne bolan, imam glavudzu i dokument kao dokaz.ostrva su mi bili kao opcija u pocetku, ali ne mogu stici zbog posla (moram 3-4 sata dnevno raditi). sledeci put...

Link to comment
  • 1 year later...
  • 1 month later...

Batu Caves su meni prvi pik u KL-u. Malezija je zemlja spektakularne flore i faune, ukoliko si u mogucnosti, izbegni KL (dobro, moze 1-2 dana -_- ) i idi u dzunglu, na ostrva i sl.

Ukoliko se odlucis da npr. ides na Palau Pangkor (ostrvo 4h severno od KL), javi se za detalje.

Edited by Parsons
Link to comment
  • 9 months later...

ima li neko ovde da se razume u vijetnam, pitanje je dosta trivijalno.

 

ima neke jeftine karte (430e) da se kupe za sajgon ali nazalost najkasnija opcija je da povratak bude oko 13-14 novembra. po kalendarima to je jos uvek rain season mada mnogi pisu da je ona na jugu vijetnama vec zavrsena. da li se neko zatekao na jugu oko sajgona u to neko vreme, dalje sta videti od ostatka zemlje u nekih 10 dana i da li prelaziti u kambodzu bez nekog prevelikog cimanja. s obzirom na kratko vreme i katastrofa puteve izbegao bih duze putovanja, bilo sta vise od par sati busom, voz mi je draza opcija ako vec ne moze neki brod i tako to.

 

sto se tice hinta za preporuke preferirao bih neki dobar off the beaten track, sto sam stariji sve sam vise uskurcen na turiste, posebno ruske i slicne a imam info da su napali i vietnam.

Edited by yolo
Link to comment

U Ho Si Minu vredi videti sve u vezi rata na prvom mestu. Foxholes, muzej, kampove... Tu me neki vodic koristio kao primer - evo vidite kako su ove rupe za ulaz u kanale male tako da Vijetnamac moze proci a belac ne. Evo momak, mozes li doci na sekund... Naravno, kad ti prodju samo kolena onda se ostali turisti smeju :D Moze i da se puca iz M16 ili bilo cega, 10 dolara 10 metaka. Generalno, sve je to danas turisticki bulsit, ali opet ne moze biti nezanimljivo. Kad razmaknes svo to sranje, ostaje jedan od najinteresantnijih sukoba u istoriji i to moze da se vidi. 

Ono sto bih ja savetovao je polu-turisticki fazon odlaska u deltu Mekonga. To se najbolje radi sa lokalnim vodicem tako da nije skroz off the beaten track, ali odlican je fazon i camca kroz dzunglu a i sela na delti. Jako prijatni ljudi, moze da se prozbori koja sa lokalcima bez onog osecaja da on sad ceka da mu kanes neki dolar.

Malo mi je besmisleno da odgovorim na pitanje "vredi li otici do Kambodze", posto bih ja od svega tu na jugoistoku najvise savetovao Kambodzu. Pnom Pen je onako... moze covek i da propusti, ali ne videti Angkor Vat a imati priliku je po meni veliki greh. Potpuno nebitno sto ima milion turista, cak i guranje sa 300 ljudi da se slika izlazak sunca i odraz Angkora na jezeru je prelep dozivljaj. Toliko je dobro da ne mogu da ga pokvare.

Ostatak Kambodze je takodje odlican, ja sam isao i do nekog ogromnog jezera gde ljudi zive na vodi i do planina na granici sa Tajlandom gde su dva dana posle zapucali jedni na druge i svo to vreme sam imao osecaj da sam medju najgotivnijim ljudima koje sam ikad sreo. Ortak je isao i do mora i u fazonu je da je to biser koji samo ceka da bude otkriven i pokvaren najezdom. Ne znam da li se tu nesto promenilo, ali mi je tada bilo jako zao sto nisam overio.

Ne znam koje su ti preference, ali mene je takodje interesovalo sve u vezi njihovog rata. Polja smrti, skola pretvorena u zatvor i slicne stvari su upravo onakve kakve unapred mislis, ali ipak treba videti. Ako si stvarno za off the beaten track, onda nema nista bolje nego da nadjes lokalnog vodica i iscimas ga da te vodi do groba Pol Pota. To je u planinama a blizu je i kuca gde je ziveo njegov broj 2, covek koji nije ni osudjen do pred kraj zivota. Tu ces moci naici i na veterane koji prose pored puta a i dalje zale dobra stara vremena Crvenih Kmera.

Fascinantan i tragican narod, sasvim sigurno vredan upoznavanja.

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

hvala za preporuke, super info - i mene realno kambodza vise zanima izmedju ostalog i zbog lakseg putovanja u smislu topologije zemlje u odnosu na dugacki i razvuceni vijetnam. kao sto rekoh ovde je motiv bio karta od 430e a zapravo je sasvim moguce da se predomislim i letim na bangkok i odatle krenem dalje. moracu da vidim sta mi je logisticki najbolje.

 

za angkor vat znam osecaj, isto sam imao i sa tadz mahalom, koji sam u prvih 5 poseta indiji odbijao da posetim upravo zbog tog turistickog bulsita a onda sam otisao i odlepio koliko je fenomenalno sa svim hordama turista koji rade najgluplje fore oko tebe.... ima par takvih mesta na planeti.

 

mozda bi bilo super da neko napise malo vise i o laosu, to je uz mjanmar verovatno najmanje turisticki pregazena zemlja od tih 5 juznoazijskih bisera.... 

Link to comment

 

Ono sto bih ja savetovao je polu-turisticki fazon odlaska u deltu Mekonga. To se najbolje radi sa lokalnim vodicem tako da nije skroz off the beaten track, ali odlican je fazon i camca kroz dzunglu a i sela na delti. Jako prijatni ljudi, moze da se prozbori koja sa lokalcima bez onog osecaja da on sad ceka da mu kanes neki dolar.

 

 

ja sam bio poslom, nisam imao vodica, samo vozaca i prelazak reke trajektom, bilo super. a ovo za lokalce imam isto misljenje, takvim stavom su me odusevili. 

Link to comment

Ja nisam bio samo u Laosu, ali ortakinja je cak radila tamo neko krace vreme i kaze da je sve prelepo i slicna raja ko u Kambodzi, ali taj nedostatak turista se odrazava tako da je sve jebeno nezgodno. Niti busa, nit vozaca, manji problem s jezikom. Moguce da je i do nje, valjda ce da se javi neko upuceniji.

A ovo ostalo, kad si tamo, onda ti nista nije skupo. Ja sam u Pnom Penu dao dva dolara za dzipni preko celog grada i tip mi ostavi vizitku i kao: "U svako doba dana i noci, samo mene da zoves!". Imaju prevoz svuda, ali toliko je jeftino otici dzipom sa lokalcem vodicem da ne znam ko bi se cimao busom osim najvecih razdaljina. Mozda je bilo i do toga sto sam ja zgotivio tipa koji je vodic i onda je zanimljivo kad ti prica stvari ortacki. Svi su takvi u stvari, jos nisu bili toliko otrovani turizmom kao Tajlandjani kad sam ja bio i vidi se covek ispod turistickog radnika. Ono, likovi u fazonu "Brate, aj zajebeno Angkor Thom, vidim da volis da pesacis pa cemo kroz dzunglu da ti pokazem neki mali hram", odvali se taj dan a realno ne mora, vec si ga platio. Ne znam da li je svima tako, ali ja se izgrlio s ljudima kad sam odlazio :D

 

Od negativnosti, jedino sam jedno vece morao do internet kafea da razgovaram sa tadasnjim sefovima iz USA, pa sam negde duboko nocu setao gradom sam. Zastrasujuce je koliko tipova mi je prislo na motoru da mi ponudi kurve, a kad kazes ne, onda ide "really young ones...". Pre toga sam video par dokumentaraca o decjoj prostituciji tamo i malo je reci da sam imao zelju da pokoljem te smradove. Mislim da i oni to znaju posto ne silaze s motorica dok nude, spremni za paljbu. S pozitivne strane, i tada i sve ostalo vreme sam imao neverovatan osecaj sigurnosti (za razliku od Tajlanda).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...