Jump to content
IGNORED

Vankuver


condor

Recommended Posts

O, pa to je tema. Imao je Beograd faze (koje nisu bile sasvim zanemarive u trajanju) iz kojih je mogao da se zametne vrlo ozbiljan grad. Mozda ne Portland (ne znam, nisam bio) ali barem jedan Solun.

Link to comment

Iskreno, nišam ništa pomislio. Stvarno me zanima ko bi to mogao da od Beograda napravi Portland.

Ne sekiraj se. Evidentno nije bilo sanse. No argument here.

Link to comment

Nema tu nekih velikih zamumuljancija - ja sam odrastao u jednom bitno drugacijem Beogradu. Druga se muzika slusala, drugaciji se razgovori vodili, i na sasvim druge teme. U "mom" Beogradu je zivela gomila prepametnih, zanimljivih, kreativnih, hrabromislecih ljudi, i ja sam imao ogromnu srecu da poznajem mnoge od njih i druzim se sa nekima. Mnoge stvari su izgledale moguce, tada, a mnoge smo uzimali i zdravo za gotovo, kao nesto sto nam pripada. Pokazace se da smo se ljuto zajebali, po obe tacke.

 

Tako da za mene Portland jeste, u neku ruku, ta "buducnost koja se nije ostvarila". Sto je sve potpuno privatno i savrseno nedokazivo.

 

Evo i tebi jedne prigodne pesmicice, samo se bojim da nam se muzicki ukusi ponesto razilaze:

 

https://www.youtube.com/watch?v=dskP7pdgakg

Link to comment

 

Glede posete: nemoj da ides u Whister! To je vestak najgore vrste: ali je put do Whistlera zato spektakularan. Odvezi se do Pembertona, to je prava zabit i selendra kojih sat vremena iza Whistlera, i nemoj ni da se zaustavljas u Whistleru. T.j. zaustavi se, ako hoces da saznas zasto sam 'vako popizdija... :)

 

 

hm.... oko ovoga bih se svadjala. whistler blackcomb je vrhunsko skijanje. 

Link to comment

Nema tu nekih velikih zamumuljancija - ja sam odrastao u jednom bitno drugacijem Beogradu. Druga se muzika slusala, drugaciji se razgovori vodili, i na sasvim druge teme. U "mom" Beogradu je zivela gomila prepametnih, zanimljivih, kreativnih, hrabromislecih ljudi, i ja sam imao ogromnu srecu da poznajem mnoge od njih i druzim se sa nekima. Mnoge stvari su izgledale moguce, tada, a mnoge smo uzimali i zdravo za gotovo, kao nesto sto nam pripada. Pokazace se da smo se ljuto zajebali, po obe tacke.

 

Tako da za mene Portland jeste, u neku ruku, ta "buducnost koja se nije ostvarila". Sto je sve potpuno privatno i savrseno nedokazivo.

 

Evo i tebi jedne prigodne pesmicice, samo se bojim da nam se muzicki ukusi ponesto razilaze:

 

https://www.youtube.com/watch?v=dskP7pdgakg

 

Ako nije problem, o kom tačno periodu govoriš?

Link to comment

hm.... oko ovoga bih se svadjala. whistler blackcomb je vrhunsko skijanje. 

 

Kad ima snega. Ove godine smo izvisili, a i prosle je bilo kako-tako. Mislio sam na Whistler village, to je shopping mall premaskiran u selo, odvratnost jedna.

 

 

Ako nije problem, o kom tačno periodu govoriš?

 

Ja sam maturirao one godine kada je umro Tito. +/- 5 godina od tada, dakle, su neke moje formativne godine.

Link to comment

 

Ja sam maturirao one godine kada je umro Tito. +/- 5 godina od tada, dakle, su neke moje formativne godine.

 

Aha, ok, niš. Mislio sam da si nešto mlađi. Jeste šteta što ti ljudi nisu uspeli da odbrane zemlju (mislim oni njih/vas koji su uopšte pokušavali) ali priznajem da je bilo skoro nemoguće. A mislim da to Beograd-Portland/Barselona Istoka i slično nije bilo moguće svejedno.

Link to comment

Aha, ok, niš. Mislio sam da si nešto mlađi. Jeste šteta što ti ljudi nisu uspeli da odbrane zemlju (mislim oni njih/vas koji su uopšte pokušavali) ali priznajem da je bilo skoro nemoguće. A mislim da to Beograd-Portland/Barselona Istoka i slično nije bilo moguće svejedno.

 

Ma dabome da nije bilo moguce. Al (mi) nije ni svejedno, 'bes ga... :)

Link to comment

pa nije bilo moguce u ovakvom politickom raspletu ali je u nekoj formi svakako bilo moguce pod drugacijim okolnostima, da je srbija izabrala neki drugi put u septembru 1987. apsolutno ne postoji zemlja koja je imala takvu pocetnu poziciju u demokratskoj emancipaciji kao sto bi je imala jugoslavija i njeni bolji delovi gde ubrajam i srbiju. kada sam prvi put u zivotu bio u lisabonu u leto 1985. godine, na stranu arhitektura, egzotika i istorija, to je bio grad koji je u smislu urbane, kulturne celine bio mnogo manje zanimljiv nego beograd, a ne mislim ni da bi jedna grcka bila ispred. uostalom, mislim da je moguce napraviti neki model koristeci sloveniju kao tacku za ponderisanje u tom racunu u odnosu na njenu sadasnju poziciju i ondasnje relacije u SFRJ. ako je jedan solun postao superzanimljiv grad u kome jedni pored drugih zive bogatasi, sirotinja, vlasi, makedonci, bugari, hipsteri, strejtasi, seljaci, nacosi i levicari, ne vidim razlog da se slicna kultura nije mogla zapatiti u bgd, narocito ako bi cela zajednica bila nabazdarena na progres.

Edited by yolo
Link to comment

Eh, pa bilo bi dosta toga drugacije da je Srbija izabrala krajem 80-tih neki drugi put. No - očuvanje Jugoslavije, to ne znam da li bi uspelo, sa ove distance mislim da ne bi, ali ne insistiram da sam u pravu. Verovatno, ne bi bilo rata, to da. 

 

Ipak, ovo sve nije tema za topic "Vankuver"  :D

Link to comment

Slazem se da je tema za split jer je zanimljiva, ali ne mislim da je ocuvanje Jugoslavije bio nekakav uslov da Beograd danas bude Portland :lolol: .

 

Mirno razdruzenje ne bi nista tu kvarilo a ono je upravo bilo zrtva puta koji je Srbija odabrala.

Link to comment

Nazad na Portland: vi ste izgleda ukapirali kako je Portland neko cudo svetsko, nesto sljastece, bogato & nenadjebivo? He, kao sto se u generaciji mog caleta za nesto nepojamno super govorilo "Filadelfija!". A doticni macani nikada nisu dobacili ni do Trsta, dok im Tito nije otkljucao granicu ranih sezdesetih... Portland je u poredjenju sa Vankuverom ili pogotovo Sijetlom - izrazito siromasan grad. Dosta sam se muvao naokolo, nikako da natrcim da nekakvo lokalno Dedinje. U Vankuveru ih ima jedno desetak, kuce od po 30, 40, 50 miliona dolara, pamet da ti stane. Portland je izuzetno skroman po tom pitanju. Sto mu je poprilican plus, in my books.

 

U Portlandu sam prvi put bio negde na zimu 96-te, tada sam uopste prvi put bio i u Americi - grad se mnogo promenio od tada. Tada je, he, jos vise licio na Beograd, i to kad se ulazi sa pancevacke strane: prvo prelazis celicnom mostinom preko ogromne reke, a onda utrcis u krs i lom neke polunapustene industrijske zone. U gradu tramvaji, neki druzeljubiv svet i fantasticno pivo - microbreweries su vec uveliko sljakale. Samo nije bilo hipstera. :)

Link to comment
  • 2 months later...

U kojim delovima grada (Vankuvera) da trazim stan? Trebaju mi imena neighborhood-a, da ubacim u pretrazivace. Znaci lepsi delovi, u centralnim delovima grada. 

Link to comment

U kojim delovima grada (Vankuvera) da trazim stan? Trebaju mi imena neighborhood-a, da ubacim u pretrazivace. Znaci lepsi delovi, u centralnim delovima grada. 

 

Postoji samo jedan kraj grada u Vankuveru koji je za apsolutno izbegavanje: Downtown East Side. Mada tu ima i atraktivnih lokacija (Gastown, China Town) a i vrlo luksuznih stambenih zgrada, sasvim bezbednih - no tako nesto bih razmatrao samo za kracu-duzu posetu turistickog karaktera. Ima to svog edgy smeka, ali nije za svakog.

 

I kada smo vec odatle krenuli, ajmo dalje po opadajucoj "urbanoj" skali, t.j. koliko sve to lici na "grad" u nekom evropskom smislu:

 

West End/ Commercial Dr. - dva od najzivahnijih komsiluka. Alternativno-artsy crowd, mladji i siromasniji svet, mnogo restorana, kafanica, radnjicica. Na West Endu imas i skuplju/ picnutiju varijantu, uz obalu i Stanley park.

 

Main Street, izmedju 20-te i 35-te - new hipster central. Omiljena destinacija za raznoraznu klopu, uglavnom etnicku. Okolne ulice su tipican eastside Vankuver: kuce, dvorista, drvoredi, mir i tisina.

 

Yaletown: Yuppies. Al' mora se priznati savrsena lokacija + milion mesta za izlazak, restorana, butika, svega. U Downtown-u je jos zanimljiv i Coal Harbour, to su uglavnom ganc-novi oblakoderi sa luksuznim stanovima - i uglavnom prazni! Gradske vlasti pokusavaju da smisle nacine da nateraju uglavnom inostrane vlasnike da izdaju te stanove koje su pokupovali kao investiciju, za sada bez uspeha.

 

4-ta Avenija, Broadway od Arbutusa pa jedno 20 blokova na zapad (oba Kitsilano): sminka, ali ima i svog smeka. Kitsilano je "Vankuver Vankuvera": bogat, lenj, opusten, sa plazama i pogledom. :)

 

Mount Pleasant, pogotovu uz Cambie St: recommended. Lici na Main Street, ali nije (toliko) hipsterski. Na zalost, ni restorani nisu tako dobri. Ali je centralno, sve je blizu, ispod Cambija ide metro.

 

Kerrisdale, Dunbar: malo zabacenije. Dzepovi sa nesto ocuvanog kolonijalnog smeka.

 

Everything else: mislim, nemoguce je pogresiti (osim sa Downtown East Side-om, ali niko normalan nece ni pokusati da ti renta nesto tamo), a i zavisi sta coveku treba: blizina skola, bolnica, prevoza, zabave, rekreacije, kuceceg parka, itd.

 

 

Out of city limits: Severni Vankuver ("North Shore") je meni zanimljiva opcija. Tu su razna skijanja, planinarenja, biciklanja nadohvat ruke, a Lower Lonsdale recimo ima i nesto urbanog vajba. Steveston (Richmond) i Deep Cove su na krajnjoj tacci urbane dijagonale, gotovo da su u pitanju resort-retirement communities. No pogledaj, predivno je.

 

vcr_map_02.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...