Jump to content
IGNORED

Istorijski kviz


casperbgd

Recommended Posts

pih, ne znam sta da vas pitam a da ne moze da se iskopa na wikipediji za pola minuta... :rolleyes: koji je vladar bio proglasen imperatorom jedne velike zemlje a da za zivota nikada nije bio u toj zemlji?

Link to comment
Porazen hunski plemenski savez
To je vise ishod nego posledica ;). Kao neki moj odgovor bi bio povlacenje Huna sa prostora Rimskog carstva. Postavljaj sledece ;).
Link to comment

Koja zemlja je u 19. veku nakon katastrofalnog ratnog poraza ostala bez gotovo cele odrasle muške populacije?

Edited by Quizmaster
Link to comment
mozda paragvaj :unsure: znam da su njih opasno pobili brazilci, argentinci i urugvajci.
Pogodila si wink.gif Paragvaj je u prvoj polovini 19. veka bio najrazvijenija južnoamerička zemlja. Dok je predsednik bio Karlos Antonio Lopez zemlja je dobila železnicu, otvorila škole i napredovala u svakom pogledu, čak je imala više vojnika nego Brazil i Argentina zajedno. Međutim, njegov sin Fransisko Solano Lopez bio je avanturista i u decembru 1864. objavio je rat Brazilu, a tri meseca kasnije i Argentini. U početku su Paragvajci beležili pobede, ali ratna sreća se uskoro promenila. Argentina i Brazil, kojima se pridružio i Urugvaj, otpočeli su invaziju Paragvaja 1866. i u januaru 1869. osvojili prestonicu Asunsion. Tu, međutim, nije bio kraj stradanja Paragvajaca, jer je Lopez sa svojih 20.000 ljudi krenuo u gerilsku borbu, koja se okončala u martu 1870, kad su trupe alijanse pronašle i ubile Lopeza. Na kraju rata procenjuje se da je od 525.000 stanovnika u Paragvaju poginulo oko 300.000, a od preostalog stanovništva bilo je samo 6.000 muškaraca, dok su sve ostalo bile žene i deca. Naravno, zemlji su trebale decenije da se oporavi od ovakvog katastrofalnog ratnog poraza. Opširnije o temi na ovoj adresi Edited by Quizmaster
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...