Jump to content
IGNORED

Sobno Bilje


Nicol

Recommended Posts

  • 4 months later...

Ko i prosle godine u ovo vreme limeta mi masovno gubi lisce. Ne znam da li je ja suvise dugo nisam zalio ili joj je dosadilo u kuci.

 

Interesantno da je prvu zimu provela na tom istom mestu i nikakav problem nije imala. Cak je mozda bolje rasla u kuci nego napolje.

 

Ove zime je jedno vreme rasla ko blesava u kuci al sad opet pogubi lisce... Valjda ce se oporaviti, prosle godine se brzo obnovila i nastavila da napreduje. Nece zima jos dugo.

 

edit: mozda znam u cemu je problem. Prostorija u kojoj prezimljava nema dnevno svetlo. Ranije je imala stedljive sijalice pa su joj sasvim moguce one pomagale da prezimi. Prebacih je sad u prostoriju koja ima dnevnog svetla. Valjda nece dodatno pogubiti lisce zbog velike razlike u temperaturi...

 

edit: mozda je u ovome stos. Bila je u dosta hladnoj prostoriji.

 

Quote

Leaves are often also shed because the trees are too wet and because there is a major temperature difference between the roots and leaves:

http://www.gardena.com/ie/garden-life/garden-magazine/everything-you-have-always-wanted-to-know-about-citrus-trees-and-overwintering-them/

Edited by katamaran
Link to comment
  • 1 month later...

Pošto su zumbuli odradili cvetanje, kako ono beše, šta sad, žao mi da ih bacam, koko da ih čuvam za sledeću sezonu...


...shiit has hit the fan....

Link to comment
  • 1 month later...

pitanje za ozbiljne botaničare

 

imam ispred kombinata jednu prelepu magnoliju, ispod samog drveta je nikla jedna stabljika, sad već 20ak cm visoka. deluje da može od nje nešto da bude.

ako uspem da je izvadim sa korenom da li mogu očekivti da se ona razvije u drvce u kućnim uvjetima(120-150cm visoko)?

Link to comment
1 hour ago, kud u maglu Simoviću said:

pitanje za ozbiljne botaničare

 

imam ispred kombinata jednu prelepu magnoliju, ispod samog drveta je nikla jedna stabljika, sad već 20ak cm visoka. deluje da može od nje nešto da bude.

ako uspem da je izvadim sa korenom da li mogu očekivti da se ona razvije u drvce u kućnim uvjetima(120-150cm visoko)?

Ako si siguran da je zasebna biljka sa svojim korenom onda sigurno moze, ali to moze biti samo izdanak tj. grana samo je krenula ispod zemlje onda nemam pojma...

Link to comment

do sada nisam čula/videla da neko u stanu, u saksiji drži magnoliju i da ona opstaje/cveta.

magnolija je drvo za dvorište/park. 

ima varijeteta koji su nižeg rasta ali oni zahtevaju orezivanje i sunce.

izdanak mora da ima razvijen korenov sistem nezavistan od drveta roditelja.

to se utvrđuje vizuelno.

Link to comment
5 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

jel to može da se utvrdi na neki način?

Samo vizuelno, otkopas i vidis....

5 hours ago, beta kentauri said:

do sada nisam čula/videla da neko u stanu, u saksiji drži magnoliju i da ona opstaje/cveta.

magnolija je drvo za dvorište/park. 

ima varijeteta koji su nižeg rasta ali oni zahtevaju orezivanje i sunce.

izdanak mora da ima razvijen korenov sistem nezavistan od drveta roditelja.

to se utvrđuje vizuelno.

Mislio sam da ima terasu...Pa neko bure ili zardinjera....

Link to comment
10 minutes ago, Frank Pembleton said:

Samo vizuelno, otkopas i vidis....

Mislio sam da ima terasu...Pa neko bure ili zardinjera....

magnolije rastu i u vis i u širinu, i teško da će stati na prosečnu nbg terasu izuzev ukoliko kums nema terasu od 50 kvadrata. pa i tada se postavlja pitanje- čemu? 

videla smokve u saksijama po stanovima al samo za potrebe slikanja stanova. verovatno pozamljene iz nekog rasadnika. 

 

 

Edited by beta kentauri
Link to comment
22 minutes ago, beta kentauri said:

magnolije rastu i u vis i u širinu, i teško da će stati na prosečnu nbg terasu izuzev ukoliko kums nema terasu od 50 kvadrata. pa i tada se postavlja pitanje- čemu? 

videla smokve u saksijama po stanovima al samo za potrebe slikanja stanova. verovatno pozamljene iz nekog rasadnika. 

 

 

Ja sam video magnoliju "u buretu" sasvim se fino "prilagodila"....

Ovaj kod kog je bila je preneo sa vikendice gde je , za njega , prerano cvetala kada on jos nije redovno isao u vikendicu...

E sad ne znam da li je preneo neki omladak ili sta...Bure je od 20-30 litara

Link to comment
2 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

mislio sam za na gajbi 

da naraste do 150 max

 

ćisto iz estetskih razloga

 

 

 

znači, ništa

:dry:

Toliko zemlje koliko njoj treba ti ne bi bas bilo zdravo da drzis na gajbi....

E sad ako te fascinira izgled probaj da guglas neku "patuljastu" verziju , mozda ima po rasadnicima...

Link to comment
  • 4 months later...

Kupio sam vec izrastao laki bambus, nekih 80cm. Zbog nemogucnosti da lici na nesto, presjekao sam ga na dva zgloba, stavio gornji i donji+srednji dio odvojeno u 7-8cm prokuvane vode. Nakon 20-ak dana i 3 izmjene vode, ovaj donji dio sa korijenjem je pustio novo, svjetlije korijenje, osim toga nikakvih ni najmanjih promjena nema. Srednji dio nije pustio korijenje i lagano se susi s vrha. Gornji dio, koji je imao dva izdanka sa po dva lista, nije pustio novo korijenje ali su krenula jos po dva nova lista na ovim postojecim, izgleda ok, listovi nisu zuti, ali nisu bas ni najtamnije zeleni. Moze li ovo opstati, da li da odustanem od ovog donjeg i uopste neki savjet o nekoj prehrani i sl? Hvala.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...