Jump to content
IGNORED

BOG, ima li Ga ili Ga nema...


woodooinstalater

Recommended Posts

 Mei, mozes li odgovoriti kakvo je raspolozenje spram religije medju tvojim kolegama iz fundamentalnih nauka? ne govorim o stavu iskazanom u esejima, intervjuima itd. nego o tome prica li se o tome uz kafu i vince i sta se prica.

Edited by vasudeva418
Link to comment
 Mei, mozes li odgovoriti kakvo je raspolozenje spram religije medju tvojim kolegama iz fundamentalnih nauka? ne govorim o stavu iskazanom u esejima, intervjuima itd. nego o tome prica li se o tome uz kafu i vince i sta se prica.
Питање није упућено мени и мој одговор се не бави физичарима, али постоји један занимљив тренд када је у питању корелирање интелигенције и побожности. Наиме, корелација је велика између ниско просечне и просечне интелигенције и вере у Бога, онда помало опада како интелигенција иде из вишег просека ка натпросечној, затим убедљиво доминирају атеисти на нивоу од око 98-ог %-ила до око 99,95-ог %-ила, да би наједном побожност поново расла и прелазила у вођство на самим крајевима мерљивости од 99,95-ог %-ила до око 99,999-ог перцентила (ионако јако мало људи и статистички занемарљиво, али квалитативно врло битно).
Link to comment
Mei, mozes li odgovoriti kakvo je raspolozenje spram religije medju tvojim kolegama iz fundamentalnih nauka? ne govorim o stavu iskazanom u esejima, intervjuima itd. nego o tome prica li se o tome uz kafu i vince i sta se prica.
veoma mali procenat je religiozan.

od bližih primera trenutno mi na pamet padaju jedino bivši kolega Nemac koji je pomagao u lokalnoj crkvi tokom pripreme pre službe, jedan bivši studentski kolega koji ne ispoljava nikakva religiozna ubeđenja, zbija šale na račun crkve uz čuvene kvebeške psovke koje se baziraju na crkvenim relikvijama i Hristu, a koji se venčao u crkvi (i to ne bilo kakvoj crkvi, nego jednoj od glavnih i najskupljih u gradu koja se rezerviše više od godinu dana unapred) i jedan prof koji je krstio dete.

prof koji je krstio dete je izazvao zaprepašćenje kod jednog drugog profesora, koji nije mogao da se načudi postupku prvoga i koji nije mogao ni da pretpostavi da će ovaj da praktikuje tako nešto besmisleno. naravno, nije o tome pričao mnogo i uopšte pred prvim profom (koji nikada nije odavao utisak verujućeg), ali samo kada je saznao za tu vest nije mogao da sakrije zaprepašćenje pred par nas prisutnih.uopšteno, o religiji se ne priča mnogo, osim ponekad o verskim fundamentalistima, ekstremnijim i ortodoksnim religijskim pojavama uz lična iskustva u susretu sa poslednjim. šala na račun ovih pojava ima. retko se desi i neočekivana reakcija: jednom sam se našalila na račun nastanka anglikanske crkve, da bi se ispostavilo da je majka jedne prisutne postdoktorke propovednik u toj crkvi (:isuse: za mene).uglavnom ne gleda se sa odobravanjem kada neko skrene sa puta nauke ka nekim drugim vodama. iz moje okoline imam primer jednog izuzetnog, gotovo u svakom smislu, bivšeg postdokora, koji je napustio fiziku čestica i krenuo na doktorske studije iz filozofije. malo je reći da je čitava katedra bila zaprepašćena njegovim postupkom, pošto nije bio tek neki postdoktor nego neko za koga su smatrali da može da ima sjajnu karijeru u fizici čestica.

Link to comment
uopšteno, o religiji se ne priča mnogo, osim ponekad o verskim fundamentalistima, ekstremnijim i ortodoksnim religijskim pojavama uz lična iskustva u susretu sa poslednjim. šala na račun ovih pojava ima. retko se desi i neočekivana reakcija: jednom sam se našalila na račun nastanka anglikanske crkve, da bi se ispostavilo da je majka jedne prisutne postdoktorke propovednik u toj crkvi (:isuse: za mene).
Не видим чему :isuse:, јер ти верници никад не примете кад направе гаф на рачун неверујућих. Да не препричавам: 19.6.09, 20.5.09, 3.1.09, 30.1.08
Link to comment
pa ja imam malo problema i sa teorijom struna što se okvira (prirodne) nauke tiče ;-).
imam i ja. u mom sluchaju teorija struna ishte bash dosta alkohola.ps. a tek ona sa branama vapi za ozbiljnom hemijom ^_^ Edited by thermal bug
Link to comment
(ионако јако мало људи и статистички занемарљиво, али квалитативно врло битно).
a sto je bitno? :unsure:
malo je reći da je čitava katedra bila zaprepašćena njegovim postupkom, pošto nije bio tek neki postdoktor nego neko za koga su smatrali da može da ima sjajnu karijeru u fizici čestica.
a sto su bili bas toliko zaprepasceni?
Link to comment
Не видим чему :isuse:, јер ти верници никад не примете кад направе гаф на рачун неверујућих. Да не препричавам: 19.6.09, 20.5.09, 3.1.09, 30.1.08
u pravu si, ali bilo je malo neprijatno (još smo sedele jedna do druge u autu na putu dugom skoro 500 km)
imam i ja. u mom sluchaju teorija struna ishte bash dosta alkohola.ps. a tek ona sa branama vapi za ozbiljnom hemijom ^_^
mene je sa branama upoznao jedan ruski naučnik. pušio je javno, ne znam šta je još od hemije uzimao. ali je bio dobar predavač, pa mi se sve to ekstradimenzionalno svidelo na početku.:D
a sto su bili bas toliko zaprepasceni?
ima dosta slučajeva da postdoktori iz čestica odu u industriju ili da počnu da se bave drugim (praktičnijim) oblastima fizike, rade za vladu, vojsku itd. zarad boljeg života ili nemogućnosti da se pronađe posao u struci na pravom mestu. obično bi se to prokomentarisalo da je šteta za nauku, ali dobar izbor za njih (i njihovu porodicu). u ovom slučaju nije bilo razumevanja pošto je bila u pitanju: i) filozofija + ii) osoba koja je bila jako dobra u fizici. od njega se nije očekivalo da napusti fundamentalnu nauku (od nekih drugih jeste).
Link to comment

laik sam po pitanju fizike ali mi se cesto cini da na kraju krajeva fizika kada pokusava da objasni neke 'velike' stvari prelazi skoro pa u filozofiju, tako da mi taj potez nekako nije skroz nelogican :D(ili ja to mozda svakog vrhunskog fizicara zamisljam kao Dejvida Boma)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...