Jump to content
IGNORED

Holandija


BraveMargot

Recommended Posts

bio sam u oba. van gogovog se i ne secam (khm, khm...), a sto se rijks muzeja tice, secam se ogromne guzve i cekanja na ulazu.

 

edit: i da, dobar je rijks muzej stvarno.

Edited by ikar
Link to comment
  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Miralem

    22

  • betty

    16

  • Аврам Гојић

    9

  • *edited by mod

    9

bio sam u oba. van gogovog se i ne secam (khm, khm...), a sto se rijks muzeja tice, secam se ogromne guzve i cekanja na ulazu.

 

edit: i da, dobar je rijks muzej stvarno.

 

Guzve su izgleda u oba, pa sam mislila da im uzmem kartu preko neta, da se ne umore cekajuci u redu. Nesto bih i ja pre odabrala Rijks za njih jer valjda pokriva vise doba, moram malo detaljnije da istrazim sta se sve moze videti.

Link to comment

Videh razne komentare i po TripAdvisoru za Rijksove redove i nije uvek tako strasno, zavisi i kada se ubode vreme; posto kupljena karta za Rijks vazi nekoliko meseci od datuma kupovine, ipak sam im uzela preko neta, da odmah idu u red za ulazak. Ne verujem da ce biti guzva kada oni  budu isli, jer planiraju radni dan odmah ujutru dok su jos puni snage :)
 
No zbunjuje me malo ovaj gradski prevoz. Znam za OV karte koje su kao oyster u Londonu (u stvari jos mi nije jasno da li OV moze da se vrati posle), razmisljam da li im se to isplati s ozbirom na to da mora da se ubaci min 20evra po kartici da bi mogao da se koristi metro (ako se na metro odnosi "The card costs €7.50 + you need to add a minimum credit of €20 to travel on trains") a njima treba tri dana odlazaka tamo i nazad posto ce biti smesteni na drugoj stanici od aerodroma. Dnevna karta koja nije OV kosta 7.5evra, jedna voznja je 2.90 + 1 ako se ne uzme OV. Tu cemo jos da odradimo racunicu, nego ostaje pitanje sta da rade za od aerodroma, da li mogu da uzmu normalnu kartu za jednu voznju (ovo 2.90 +1)? Ima i sledece u slucaju da to ne vazi za aerodrom:

  • Amsterdam Travel Ticket: An all-in public transport solution valid for one or two days. This ticket includes return (2nd class) train travel between Amsterdam Airport Schiphol and any station in Amsterdam. Additionally, the ticket is valid for unlimited travel on all trams, buses (including night buses), metro and ferries operated by public transport operator GVB in Amsterdam itself.

I kosta 15 evra za jedan dan - te ispadne da ta povratna nije prava povratna ako se ne vracaju na aerodrom istog dana, i dodje nepotrebna ako moze da se uzme jeftinija karta za jedan smer?

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Guzve su izgleda u oba, pa sam mislila da im uzmem kartu preko neta, da se ne umore cekajuci u redu. Nesto bih i ja pre odabrala Rijks za njih jer valjda pokriva vise doba, moram malo detaljnije da istrazim sta se sve moze videti.

 

Kad sam ja bio za Rijks je bio red (ali Srbin je ušao preko reda :) ), a za Van Goga jok. Van Gog mi je bio zanimljiviji, dok mi je u Rijksu bila zanimljivija izložba koja nije stalna, mada imaju razne neke Rembrante, koji, valjda, treba da se vide. Ne znam koliko su ti matori roditelji i šta ih interesuje - obično se smatra da je Rembrantova kuća na Vaterloo pleinu nešto što je najzanimljivije publici, jer ima dosta istorije, nije samo slikarstvo.

Meni je Van Gogov na kraju bio omiljen - bilo je tri sprata, na jednom Van Gog, na drugom njegovi savremenici (što mi je bilo interesantnije od Van Goga), a na trećem neka izložba fotki iz Amsa pedesetih i šezdesetih, vremena kada je došlo do liberalizacije koja i danas krasi grad.

Link to comment

ov chipkaart moze da se koristi i u vozovima i u gradskom prevozu, u celoj zemlji. zato pise trains - ne odnosi se na metro. mogu da se kupe i karte za pojedinacnu voznju. od aerodroma do grada idu samo vozovi. 

 

'povratna' zaista znaci samo povratak istog dana. izuzetak su povratne vikendom, zaboravih sad da li te karte imaju neki poseban naziv. odavno sam presla na ov chipkaart. sa posedovanjem chipkaarta je meni automatski isao i popust od 40% na vozove, ali ne znam da li to vazi i za ove bezimene turisticke (moj je bio povezan sa nalogom u holandskoj banci, i vazi pet godina).  

 

edit: van gogov je bolji ^_^

Edited by betty
Link to comment

@Kobni

I ja bih pre izabrala Van Goghov zbog celog razdoblja, ali mi se cini da je Rijks raznovrsniji za njih :)

A ova Rembrandtova kuca deluje jako primamljivo, uteftericu za sebe.

 

@Betty

Da li se za te OV karte placa samo depozit pa posle upotrebe moze da se vrati (kao oyster, makar tad kad sam ja bila) ili je to prosto kupljena plastika i nema povratka?

Link to comment
  • 1 year later...
  • 1 year later...

Treba mi smeštaj u Amsterdamu za 4 od 26-30.06. I još 2 dana par dana kasnije.

 

Ako možda  @Miralem ili neko zna nekoga ko ima neku gajbu, prijatelja, ideju, neka javi. Ne mogu da verujem kolike gužve. 

Edited by Mil@n
Link to comment
  • 1 month later...

Elem, proveo sam 7 dana u NETHERLANDS pa samo da bacim par utisaka, uglavnom površnih.
 

Išli smo na moto gp trku, pa smo iskoristili vreme pre da provedemo u Eindhovenu 1 dan, Amsterdamu 3, u jednom danu smo obišli takođe i Harlem, Roterdam, Utrecht, otišli u Assen na sub i ned, noćili u Groningenu, pa poslednji dan pred let nazad šacnuli Zanse Šans i Naarden.

Moram priznati da sam oduševljen zemljom pa praktično u svakom smislu osim što im fali malo živopisnije prirode. Arhitektura je prelepa, te male cigle neidentifikovanih boja (valjda neka nijansa braon/bordo, druge vuku na svetlo crno/sivo i sl) u kontrastu sa uglavnom belim prozorima i oknima izgledaju totalno bajkovito, prelepo. Putevi, infrastruktura, ja ne znam, bolje, ravnije, sređenije od ovoga verovatno ne može, apsolutna perfekcija, nema 1 ispupčenja, o rupama da ne govorim, table i znakovi na sve strane, linije po putu iscrtane, jasne, ukratko - ne mogu da zamislim bolje.

Žene mahom zgodne, lepe, visoke i fino oblikovane, valjda od silnog pedaliranja (negde načuh da su valjda najvišlja nacija na svetu).

 

Ljudi ljubazni, učtivi, znaju Engleski, komunikativni..

Biciklisti i mopedisti™ su apsolutno u prvom planu, staze imaju na sve strane tj svuda, a oni šibaju tuda kao sutra da ne postoji, motori često i 40, 50 na sat, ne jebe to da sačeka, uspori, stane, poprilično su agresivni, al u svakom slučaju možemo samo da sanjamo takvu biciklističku infrastrukturu.

Što se tiče samih gradova, manje više su svi na isti fazon, prijatni i lepi za šetnju, isprepletani kanalima.. Možda mi je čak i najzanimljivije bilo u Zanse Šansu, praktično muzej na otvorenom gde su izložene različite vetrenjače i bukvalno prenete tradicionalne kuće iz raznih doba istorije Holandije. Tu su takođe i razne delatnosti tipične za Holanđane i muzejčići posvećeni njima. Ako se pređe preko reke čamcem za 1 euro do sela Zondijk, uživaće u prelepom seocetu neopisivo lepe arhitekture gde su par kuća stare po par stotina hodina, a tu je i bujna vegetacija. Baš lepo mestačce.

U većini ovih gradova smo se kratko zadržavali, pa ne mogu u detalje, sam Amsterdam je lep živ i zanimljiv ali nekako mi se čini da mu fali još nešto da bi ga digao više na listi lepih/zanilmljivih gradova koje sam posetio.

Ukratko, najpozitivniji mogući utisci, 

 

Link to comment
5 minutes ago, Majo said:

I jos na sve to Marquez pobedi u super trci, di ces bolje :tongue:

 

Jedina mrlja :(

Dakle, promenio si tabor sad kad ovaj praktično ne može da izgubi... Typical :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...