Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

Ljudi, može jedno ozbiljno pitanje, premda sam svestan da odgovor u mnogome zavisi od ishoda sadašnjeg protesta advokata.

 

Elem, kada sam pre dvadesetak godina upisivao Pravni fakultet, jedina ideja koju sam imao u glavi je bila da se bavim advokaturom, odnosno da neko vreme radim sa ćaletom koji je advokat , a onda i da nasledim njegovu kancelariju. Nepredvidivi tokovi života su me odneli daleko od toga - prvo u sud, pa na zastupanje u privredi, do sadašnje menadžerske pozicije u kompaniji, za koju u najboljoj volji mogu da kažem da je granična oblast prava, ako je i toliko. Lova jeste jako dobra za srpske prilike, bila bi solidna i u boljim državama u Srbije, ali je posao teška bulja, i više mi je pun kurac toga da slušam naredbe raznoraznih mladolidera koji su se popeli na direktorske pozicije u kompaniji bez ikakvog znanja i iskustva. Osim toga, stavljeno mi je do znanja i da je moj sadašnji posao maksimum u kompaniji, a da se za više pozicije u budućnosti planiraju neki drugi ljudi.

 

U međuvremenu, advokatura mog oca je na samrti. On je postao mator, džangrizav, ciničan čovek, koji jedva čeka da prođe tih 15 meseci koji ga dele od uslova za starosnu penziju. Tako je počeo i da se ophodi prema strankama, i zastupa samo one ljude koji ga znaju desetak i više godina. Ova ciničnost se prenela i na porodicu, tako da mi privatno već odavno ne komuniciramo kao što bismo trebali, i od zajedničkog rada nema ništa.

 

Stoga, u ovoj konstelaciji, zanima me da li bih uopšte trebao da razmišljam da se samostalno i od nule upustim u neizvesne vode advokature u Srbiji, ili da tražim neku drugu alternativu. Znam da na prvi pogled ovo izgleda kao samoubilački potez, naročito finansijski, ali ni svakodnevni višegodišnji odlazak na posao na kojem sam suštinski nezadovoljan i imam osećaj da traćim vreme i znanje mi ne deluje naročito primamljivo.

 

Не.

 

 

 

 

а мрзи ме да објашњавам

Link to comment

Dobra stvar je sto imas koliko toliko razradjen ocev posao. Troskovi ce, sa te strane, biti mali, a imaces i neke klijente koje ces dobiti uz kancelariju. To znaci i ipak nije pocinjanje od nule. Ti si dobar pravnik i sa te strane si takodje pokriven. 

 

Ali, velikim parama se ne nadaj, tako da ce ti trebati podrska porodice, moralna i finansijska. Bice teskih dana. Narocito dok se ne naplate prvi troskovnici.

 

Medjutim, nevjerovatno je dobar osjecaj kada si sam svoj sef i kada nema pritiska raznih budala koji su na poziciju dosli zahvaljujuci vezama njihovih oceva i kursevima za liderstvo. 

 

Popricaj sa ocem, njegova pomoc ce ti trebati. Makar da on malo zapne i postavi kancelariju na noge kako bi tebe docekao sto razradjeniji posao. Isto tako popricaj sa svojom porodicom. Nekome je 500 evra super zarada, nekome je potrebno mnogo vise zbog raznih stvari. 

 

Hvala puno na mišljenju, znam da je početak jako zajeban, a velike pare i tako nisu nikad ni bile primarni cilj. Teško je sa mojim ćaletom, pričali smo par puta o ovome ranije, ali uvek mi na kraju bude jasno zbog čega već nismo počeli da radimo zajedno.

 

Не.

 

 

 

 

а мрзи ме да објашњавам

 

Hajde, baci neku reč kada budeš mogao. Moguće je da ja nisam jedini zainteresovan za ovako nešto, možda još nekom bude zanimljivo.

Link to comment
Hajde, baci neku reč kada budeš mogao. Moguće je da ja nisam jedini zainteresovan za ovako nešto, možda još nekom bude zanimljivo.

 

Meni, iako sam na profesiju (ustvari dugogodišnju vrhušku po komorama) kivan samo tako.

 

Ali ovo

 

 

Medjutim, nevjerovatno je dobar osjecaj kada si sam svoj sef i kada nema pritiska raznih budala koji su na poziciju dosli zahvaljujuci vezama njihovih oceva i kursevima za liderstvo.

 

posle iskustva u radu po državnim organima i javnim službama, ne bih menjao nizašta na svetu.

Link to comment

 

Moguće je da ja nisam jedini zainteresovan za ovako nešto, možda još nekom bude zanimljivo.

Ja se vec duze vreme lomim da li da rizikujem i ono sto me u startu odbija je visina upisnine. Nije to neka nedostizna cifra, ali je nesto sto te vezuje za advokaturu bez obzira na to da li se snadjes, ili ne. A niko se ne snadje odmah i treba preziveti dok ne pocne naplata. Eventualno ako imas neku kombinaciju da malo vise radis obavezne odbarne, da te sud i policija cesce postavljaju za branioca, pa da od toga bar pokrivas troskove svakog meseca. Saradnicka plata u sudu je od 50-70k i to je za nase uslove solidna plata, a iz razgovora sa advokatima znam da je to je neka zarada koju mnogi od njih ne ostvare u prvih 3-5 godina rada.

Racunaj da ces bar 2 godine raditi na ivici minusa, pa ako nemas dovoljno novca u steku, ili nisi spreman da "kreditiras" samog sebe,  onda se drzi tog posla koji imas.

Ako imas lokal i bar neku stranku u startu, onda ti to malo menja poziciju. Ali bez lokala, sa namerom da krenes sam i od nule, advokatura ti je velika avantura.

Uostalom saberi pocetne troskove (upisnina, opremanje kancelarije) i mesecne troskove (lokal, telefon, struja... porez) i vidi koliko dugo mozes to da finansiras  bez ocekivanja nekih vecih prihoda. Ako u startu procenis da ne bi izdrzao 2 godine (a to ti je po mojoj proceni investicija 12-15k evra) ne vredi ti da se upustas u to.

Verujem da bi ti 70% advokata dalo kljuceve od svoje kancelarije za posao koji ti imas.

Link to comment

Ja se vec duze vreme lomim da li da rizikujem i ono sto me u startu odbija je visina upisnine. Nije to neka nedostizna cifra, ali je nesto sto te vezuje za advokaturu bez obzira na to da li se snadjes, ili ne.

 

 

Jeste nedostižna, dodaj tome 5-6 hiljada evra da preživiš prvih godinu dana tj. da platiš zakup, režiju, porez i doprinose - dobiješ 10 hiljada evrića. Zato se i nadam da će Komisija za zaštitu konkurencije uredno napenaliti AKS, jer im tržište nije dedovina.

 

Ovo ostalo - u startu samo sa nekim (pa makar to bio i ćale :D ).

 

 

Advokati: Ustavni sud će presuditi Izvor: Tanjug

Vrnjačka Banja -- Predsednik AKB Slobodan Šoškić rekao da rešenje problema zbog kojih već skoro mesec dana traje štrajk advokata u Srbiji očekuje od Ustavnog suda.

 
"Rešenje očekujemo tako što će Ustavni sud doneti odluku povodom toga. Rešenje više ne očekujemo da će proisteći iz razgovora i pregovora bilo sa Ministarstvom pravde, bilo sa Ministarstvom finansija"“, rekao je Šoškić novinarima u Vrnjačkoj Banji gde prisustvuje godišnjem savetovanju sudija.

 

Prema njegovim rečima, ministarstva pravde i finanasija, s jedne strane, i advokatura sa druge su se toliko udaljili tokom vremena umesto da su se približili rešenju.

 

"Ušančili smo se u svoje rovove gde je teško da nas neko pokrene, i jednu i drugu stranu. Mislim da je najpravilnije i najbolje za obe strane da poslušamo odluku Ustavnog suda i da shodno toj odluci dodjemo u situaciju da možemo da kažemo da smo rešili jedan problem koji je inače bio teško rešiv“, rekao je Šoškić.

 

 

Jasno, kad ne može sporazumno, onda se ide na sud. :D Nego, nešto mi se čini da se spusta lopta, poprilično pomirljiv ton u odnosu na ono što je ispaljivano poslednjih dana...

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Hvala puno na mišljenju, znam da je početak jako zajeban, a velike pare i tako nisu nikad ni bile primarni cilj. Teško je sa mojim ćaletom, pričali smo par puta o ovome ranije, ali uvek mi na kraju bude jasno zbog čega već nismo počeli da radimo zajedno.

 

 

Hajde, baci neku reč kada budeš mogao. Moguće je da ja nisam jedini zainteresovan za ovako nešto, možda još nekom bude zanimljivo.

 

Па пази, свачије искуство је јединствено. Ако ти је једини мотив онај да сам будеш свој газда и да ти нико не стоји над главом, мислим да то није довољно. Моје искуство је да сам био у моћној државној фирми, са добрим и перспективним статусом и јако мало шефова над собом плус нису били будале, били су добри професионалци. Али, опет, на опште чуђење сам отишао - јер моја теорија је да треба мењати посао на по пет година, а најдаље за десет. Немој мислити да на адвокатуру не утичу мамини и татини синови, само, нису ти шефови већ судије и тужиоци који знатно утичу на тебе. Друго, кад сам ја напуштао фирму и радио, била су срећнија времена и некако се могло радити. Видео сам куд ствари иду кад се припремала прва реформа и рочишта почела да се одлажу на седам осам месеци од стране огорчених судија и предмети почели заглављивати док нису дошли код аналфабета. ТАкође, почео сам да губим здравље и после толико година и тешког размишљања вратио се у колосек од седам до три, пардон пола осам јел. 

Дакле, неко ће ти рећи сасвим другачију причу, од мене си хтео моју. Имам довољно животног и радног искуства да све могу са стране да посматрам, у каријери сам постигао довољно да будем задовољан и мени добро. С друге стране, млад си човек, ја сам изгледа ближи твом ћалету по горчинидинама па га разумем, али мислим да имаш и довољно времена да пробаш како то иде и да се вратиш после ако треба.

Само, направи и варијанту б за сваки случај и добро размишљај. Желиш ли промену (што је здраво) или баш адвокатуру? Такође, кад/ако будеш одлазио не затварај врата буљом, ма колико био киван, ја нисам и то се на сасвим неочекиване начине показало као добро, иако не у тој фирми.

Сад, друга су времена и плашим се да иде нагоре, убаци и тај фактор у једначину.

 

 

 

Verujem da bi ti 70% advokata dalo kljuceve od svoje kancelarije za posao koji ti imas.

 

+1

Мене и дан данас колеге из бившег офиса који смо делили зову и стално питају јел има нешто. А адвокати су са 30 год стажа

Edited by kapetanm
Link to comment

Pre svega, hvala svima. Naravno da ne nameravam da bilo čije mišljenje na ovu temu tretiram kao jedino merodavno i neupitnu istinu, ali mi znači da čujem što više subjektivnih stavova na ovu temu, jer će mi to omogućiti da steknem objektivniju sliku i napravim bolju procenu. Naročito mi znače mišljenja ljudi koji se bave običnom, redovnom advokaturom, jer je to nešto čime bi se i sam bavio, a na sadašnjem poslu nemam gotovo nikakvog kontakta sa tim slojem - ili radimo sa velikom korporativnim kancelarijama (npr. Karanović Nikolić, BDK Legal, Wolf Theiss, Kinstellar itd.) gde osim partnera faktički svi rade za platu (iako to formalno izgleda malo drukčije) ili sa advokatima koji su politički i stranački povezani, i redovna advokatura im dođe kao pomoćni izvor prihoda. Mišljenje mog oca već znam, ali su njegovi stavovi često jako pesimistički (ne samo u pogledu posla, već generalno), pa je to nedovoljno za formiranje kakvog - takvog objektivnog stava.

 

Mene su pre oko godinu i po dana zvali iz jedne od korporativnih kancelarija, da dođem i radim parnicu, arbitražu i stečaj, kada su shvatili da bolje znam da radim tu materiju od advokata koji su kod njih angažovani. To sam tada odbio iz dva razloga - prvo, što sam imao mnogo bolji i perspektivniji položaj u firmi (što je manje bitno) i drugo, što sam se od kolega iz tih istih kancelarija neposredno naslušao horor priča o radu od 9 ujutro do 3 ujutro, šest dana nedeljno, dobijanja mejlova u 10 uveče sa zahtevom da se neka komplikovana situacija analizira i da mišljenje na engleskom do 9 ujutro, itd. Pare jesu bile bolje nego što ih imam sada, ali taj stepen iscrpljenosti ljudi nisam nigde video kao kod kolega koji tamo rade, i sada mislim da nisam pogrešio.

 

A da mi je potrebna promena, jeste. Međutim, ne bih hteo da menjam iz čistog inata trenutan, u osnovi pristojan, posao i time upropastim najviše samog sebe. Svakako ću o ovome razmisliti još neko vreme, nisam ni u kakvom cajtnotu.

Link to comment

postoji i socijalna komponenta.

nemam veze sa advokaturom, ali sam skoro ceo poslovni zivot svoj gazda. ljudi sa strane vide samo dobre strane takvog posla, koje zaista postoje. medjutim nedostaje svakodnevni odnos sa kolegama, ma koliko te neki cak i nervirali, vecina te verovatno ne nervira. sigurno bi ti u pocetku to cak i prijalo, nestali bi iz tvog okruzenja oni koji ti smetaju, a ni ovi drugi ti verovatno ne bi previse nedostajali. ali vremenom bi ti mozda samoca pocela da smeta.

istina, u advokaturi bi sretao mnogo vise ljudi, nego sto ja u svom poslu srecem, jedino sto nisam siguran da je to ono drustvo koje ti treba.

 

eto, tek da u svoju jednacinu ubacis i ovu komponentu ako ti ista znaci

Link to comment

Zar Ustavni sud nije ukinuo onu odredbu o upisnini od 5 tisuca evra? Secam se da sam je video i objavljenu u Sluzbenom glasniku, negde u maju...To bi znacilo da je upisnina trenutno za sve 500 evra, ne? 

Link to comment

Ne znam da li je ovo pitanje za ovde ili za onu temu o notarima.

Čuo sam nekog advokata koji u opisu ove situacije kaže:

Notare za razliku od nas ne obavezuje poverljivost razgovora između nas i klijenta, oni nisu u obavezi da čuvaju tajnost razgovora.

E sad mene zanima, jel to stvarno tako, i da li ta poverljivost postoji?

I ako postoji jel moguće da ne obavezuje notare?

Edited by Frank Pembleton
Link to comment

Zar Ustavni sud nije ukinuo onu odredbu o upisnini od 5 tisuca evra? Secam se da sam je video i objavljenu u Sluzbenom glasniku, negde u maju...To bi znacilo da je upisnina trenutno za sve 500 evra, ne? 

Jeste, upisnina je 500e, a uz to treba da se uplati jos 3500e za ucesce u sticanju dobara komore (ili tako nesto), s tim da komora ima diskreciono pravo da neke kandidate oslobodi ovog dela od 3500e (npr. advokatske pripravnike).

Link to comment

И које добро стичеш? ово није било. Они за те паре нису у стању ни роковник да ти пошаљу сваке године. Мени при полагању заклетве прођоше паре кроз главу и ојадио сам их из протеста за виски који су изнели реда ради да се наздрави, онако баш сам џиберски узимао чаше по реду да им ј.. матер

Link to comment

Jeste, upisnina je 500e, a uz to treba da se uplati jos 3500e za ucesce u sticanju dobara komore (ili tako nesto), s tim da komora ima diskreciono pravo da neke kandidate oslobodi ovog dela od 3500e (npr. advokatske pripravnike).

Zahebavas me? Od kada je ta fora™? Secam se da je predsednik Komore izjavio nakon te odluke Ustavnog da ce oni biti prinudjeni da posegnu za nekim drugim merama, dakle, to bi bilo to...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...