Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

Ne, tebi u principu nije neophodan ATI-jev drajver (on je potreban prvenstveno za 3D, a to nije ni jedna od ovih stavki), ali da probamo prvo da ga namestimo.Ako ne ide, dobar je i ovaj radeon drajver. što se rezolucije tiče, to možeš i mišem da namestiš:g-c-c.png
pa ne mogu, on mi kad odem u system > preferences > screen resolution ponudi samo1024*768800*600640*480i 60HZja tu nista ne mogu da menjam. (sem ove druge dve rezolucije)mozda, evo da probam ovako, mada sam to vec radila juce, pre nego sto sam opet instalirala linuxsudo gedit /etc/X11/xorg.confadd the resolution you want to this section:Section "Screen"Identifier "Default Screen"Device "nVidia Corporation NV43 [GeForce 6600 GT]"Monitor "Generic Monitor"DefaultDepth 24SubSection "Display"Depth 1Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"EndSubSectionSubSection "Display"Depth 4Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"EndSubSectionSubSection "Display"Depth 8Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"EndSubSectionSubSection "Display"Depth 15Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"EndSubSectionSubSection "Display"Depth 16Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"EndSubSectionSubSection "Display"Depth 24Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"EndSubSectionEndSectionand make sure the correct refresh rates for your screen are in this section:Section "Monitor"Identifier "Generic Monitor"HorizSync 30.0 - 80.0VertRefresh 50.0 - 75.0Option "DPMS"EndSection
Link to comment
Package Maintainer(s): Aric Cyr <acyr@gmail.com>Status: VerifiedUbuntu Packages: Ubuntu/warty Ubuntu/4.10 Ubuntu/hoary Ubuntu/5.04 Ubuntu/breezy Ubuntu/5.10 Ubuntu/dapper Ubuntu/6.06 Ubuntu/edgy Ubuntu/6.10da nije u onom boldovanom problem?
Yep, ne podržava ubuntu/feisty.Sad postoje tri mogućnosti:1) da probaš da generišeš pakete sa "--buildpkg Ubuntu/edgy" (tj, za prethodnu verziju ubuntua); ako nisu menjali primetno strukturu ubuntua od te edgyja do feistyja, trebalo bi da radi2) da radiš ručno (tj. da se ovo atijevo sranje od drajvera raspakuje, pa se ne generišu deb paketi, nego kompajler u ruke) - što iskreno sumnjam da ćeš uraditi3) da batališ to sve i koristiš generički radeon drajver. Nećeš moći imati 3D stvari, ali kako si navela, to ti i ne treba.
Link to comment
ja tu nista ne mogu da menjam. (sem ove druge dve rezolucije)mozda, evo da probam ovako, mada sam to vec radila juce, pre nego sto sam opet instalirala linuxsudo gedit /etc/X11/xorg.confadd the resolution you want to this section:Section "Screen"Identifier "Default Screen"Device "nVidia Corporation NV43 [GeForce 6600 GT]"Monitor "Generic Monitor"DefaultDepth 24SubSection "Display"Depth 1Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"EndSubSectionSubSection "Display"Depth 4Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"EndSubSectionSubSection "Display"Depth 8Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"EndSubSectionSubSection "Display"Depth 15Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"EndSubSectionSubSection "Display"Depth 16Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"EndSubSectionSubSection "Display"Depth 24Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"EndSubSectionEndSectionand make sure the correct refresh rates for your screen are in this section:Section "Monitor"Identifier "Generic Monitor"HorizSync 30.0 - 80.0VertRefresh 50.0 - 75.0Option "DPMS"EndSection
Prvo pitanje je: koji i kakav uopšte monitor imaš?Ako imaš TFT kojem je 1280x1024 native rezolucija, onda je dovoljan i ovakav screen section:
Section "Screen"        Identifier   "Screen0"        Device       "VideoCard0"        Monitor      "Monitor0"        DefaultDepth    24        Subsection "Display"                Depth       24                Modes       "1280x1024"        EndSubsectionEndSection

Dakle samo true color (24bit paleta) i samo njegova native rezolucija u toj dubini boja. Važno je samo da ovi nazivi pored Monitor, Defice i Identifier odgovaraju nazivima ostalih sekcija u tom xorg.conf fajlu.Ako nemaš TFT, nego neki CRT monitor, radilo bi i ovako, ali ne bi imala kontrolu osvežavanja slike u toj rezoluciji (opasnost da ti treperi slika). Za to onda postoje online modeline kalkulatori, gde uneseš lepo tačan model monitora, željenu rezoluciju i frekvenciju i on ti generiše ovakvu (samo primer) liniju:Modeline "1680x1050" 119.12 1680 1728 1760 1840 1050 1052 1058 1080koja se ubaci u Monitor section.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

monitor: lg 19" LCD => prirodna rezolucija bi trebala biti 1280*1024 (taok bilo u win)i uradila sam to sta si rekao, medjutim, posle rebootovanja, i dalje je ista rezolucija i dalje mi ne daje kao opciju nista vise od 1024*768videla sam da i sa ovim se trebam pozabaviti:Section "Monitor" Identifier "Generic Monitor" Option "DPMS" HorizSync 28-51 VertRefresh 43-60edit: i ovo kad sam sredila nistai nasla sam na netu da prosto - ubuntu + moja graficka ne moze vise od 1024*768. that's allne znam sta da radim, dal da skinem neku raniju varijantu ubuntua ili neki drugi zlinux ili da prosto, od spremljene ustedjevine, kupim novu graficku.i ne znam sta drugo da kazem sem - veliko hvala. : )

Edited by I'm with the pilots
Link to comment
i nasla sam na netu da prosto - ubuntu + moja graficka ne moze vise od 1024*768. that's allne znam sta da radim, dal da skinem neku raniju varijantu ubuntua ili neki drugi zlinux ili da prosto, od spremljene ustedjevine, kupim novu graficku.
Uh, prosto ne mogu da verujem. Daj okači molim te ovde xorg.conf fajl.I još jednom koji tačno model LG monitora imaš... L1950, L1960, L1900...Prvo da probamo čačkanjem softvera, pošto je to jelte džabe. Pa ako ne može, da promeniš linux distro (novi OpenSuse 10.3 sasvim dobar, svež i user-friendly). Pa tek na kraju, ako ništa drugo ne pali kod softvera, tek onda da se menja grafička (a ako dotle dođe i ako je linux važna stvar, ići na nvidiu - bilo koju).
Link to comment

- verovao ili ne - juce tj sinoc sam opet sve skolski presla instalaciju sa tih sajtova i na kraju je rezultiralo sa tim, kad sam rebootovala brahmsa, "no screen found"skinula sam ubuntu 6.06 - i - pogadjas - sve lepo radi, i driveri, instalacija i rezolucija. dakel ipak je bio taj neki n-ti sajt u pravu, da moja graf. ne ide dobro sa tim ubuntuom. mislim da cu se zadrzati na ovom.mislim, zaista sam uradila mnogo stvari, cak sve koje sam i mogla (mozda ne verujes, ali 7x sam instalirala linux 7.04 jer je posle skoro svake instance bilo no screen found + pratila uputstva bas sa ubuntu foruma i bas za ati drivere)videcu kako ovo radi, ako mi nesto zamesta, mogu uzeti neki drugi linux

Link to comment
  • 3 weeks later...

Konacno Linux korisnici sa ATI karticama mogu da se osecaju lepo ili bar lepse od onih sa NVIDIA karticama... NVIDIA nikako da se izbori sa dual core procesorima, vec par meseci njihovi drajveri "smrzavaju" Linux...

Edited by JFrame
Link to comment
Konacno Linux korisnici sa ATI karticama mogu da se osecaju lepo ili bar lepse od onih sa NVIDIA karticama... NVIDIA nikako da se izbori sa dual core procesorima, vec par meseci njihovi drajveri "smrzavaju" Linux...
Molim?
Link to comment
I meni cudno. Samo jednom sam imao problem sa nvidia prop. driverima, i to u legacy verziji. Ovaj mainstream vec dugo, dugo radi kako valja.
Od 100.14.09 verzije Nvidia drivera postoji problem sa dual core procesorima, pa u random trenutku dolazi do "smrzavanja" racunara... Inace, ja isprobao na Athlon 64 X2 procesoru sa openSUSE 10.2 i 10.3, Fedorom 7 i 8 i Mandrivom 2007 i ista situacija... O tome se govori na mnogim Linux forumima, kao i forumima o Nvidia-i...Na kraju sam instalirao legacy drivere i uspeo da dobijem 3D na Fedori 8... Edited by JFrame
Link to comment
Konacno Linux korisnici sa ATI karticama mogu da se osecaju lepo ili bar lepse od onih sa NVIDIA karticama... NVIDIA nikako da se izbori sa dual core procesorima, vec par meseci njihovi drajveri "smrzavaju" Linux...
Kako to misliš "nikako da se izbori sa dual procesorima"? Dual procesori postoje "malčice" duže od tih par meseci, pa ako i postoji problem sa aktuelnim buildom, uzmeš prethodnu verziju drajvera - nv barem nudi kompletan history. Tako da ne znam zašto bi se vlasnici ATI kartica osećali zbog toga lepo ili lepše.Uostalom, problema sa zamrzavanjem je i do sada bilo i to zbog saradnje sa pojedinim drugim stvarima, ali nije bilo razloga da se ovako generalizuje, jer nije bilo epohalnih razmera. Nekima je upalilo nakon gašenja NX bita u BIOS-u, drugima gašenjem powersaved daemona koji se kecao sa drajverom prilikom CPU throttlinga (moguće da sa acpid ili cpufrequtils i dalje radi), trećima postavljanjem opcije UseEvents na false u xorg.confu. Meni lično se nikad nije desilo, iako svaki dan debelo koristim debian i suse.
Link to comment
Kako to misliš "nikako da se izbori sa dual procesorima"? Dual procesori postoje "malčice" duže od tih par meseci, pa ako i postoji problem sa aktuelnim buildom, uzmeš prethodnu verziju drajvera - nv barem nudi kompletan history. Tako da ne znam zašto bi se vlasnici ATI kartica osećali zbog toga lepo ili lepše.Uostalom, problema sa zamrzavanjem je i do sada bilo i to zbog saradnje sa pojedinim drugim stvarima, ali nije bilo razloga da se ovako generalizuje, jer nije bilo epohalnih razmera. Nekima je upalilo nakon gašenja NX bita u BIOS-u, drugima gašenjem powersaved daemona koji se kecao sa drajverom prilikom CPU throttlinga (moguće da sa acpid ili cpufrequtils i dalje radi), trećima postavljanjem opcije UseEvents na false u xorg.confu. Meni lično se nikad nije desilo, iako svaki dan debelo koristim debian i suse.
Kad sam rekao da se vlasnici ATI kartica osecaju lepo nisam mislio da bukvalno postoji razlog da skacu od zadovoljstva i da je za to dovoljna cinjenica da poseduju ATI karticu, vec sam time hteo da izrazim nezadovoljstvo zbog nefunkcionisanja NVIDIA drivera... Malo ironicno...Suse ti bez ikakvih problema radi sa novim NVIDIA driverima? Compiz funkcionise bez problema?
Link to comment
Kad sam rekao da se vlasnici ATI kartica osecaju lepo nisam mislio da bukvalno postoji razlog da skacu od zadovoljstva i da je za to dovoljna cinjenica da poseduju ATI karticu, vec sam time hteo da izrazim nezadovoljstvo zbog nefunkcionisanja NVIDIA drivera... Malo ironicno...Suse ti bez ikakvih problema radi sa novim NVIDIA driverima? Compiz funkcionise bez problema?
Da, koristim Suse od 9.1 do OSS 10.3 (kao i Debian od potatoa na ovamo) i nemam nikakvih problema sa aktuelnim drajverima. Compiz ne koristim, ali koristim OGL obilato, pošto radim na razvoju jednog 3D endžina. No, kao što rekoh, ako ti aktuelni build drajvera ne radi kako treba, uzmeš prethodni - nećeš ostati uskraćen ni za 3D, ni za ostale fičrse koje donosi njihov drajver.
Link to comment
Da, koristim Suse od 9.1 do OSS 10.3 (kao i Debian od potatoa na ovamo) i nemam nikakvih problema sa aktuelnim drajverima. Compiz ne koristim, ali koristim OGL obilato, pošto radim na razvoju jednog 3D endžina. No, kao što rekoh, ako ti aktuelni build drajvera ne radi kako treba, uzmeš prethodni - nećeš ostati uskraćen ni za 3D, ni za ostale fičrse koje donosi njihov drajver.
Da... Sve lepo radi sa legacy drajverima, jer stari drajveri (poslednji koji su radili bez problema) ne rade sa 2.6.23 kernelom... Juce citav dan konfigurisao KDE, sad pisem s XP-a pa ne mogu da se naviknem na ovaj ruzan OS :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...