Jump to content
IGNORED

Kusturica


korindjar

Recommended Posts

Ajd da se svaki veci ulet politike na pocetku poslalje na temu sahranjenu na deponijikratak pregled glavnih dela. nisam se mnogo trudio, samo sam stavio elemente kroz koje sam zeleo da prodjemo u raspravi1. Sjecas li se Dolly Bell (1981) - odlican scenario, maksimum iz glumaca, jedan od najboljih yu kinematografije. trademarksi u zacetku: hipnoza, zivotinje. zlatni lav za najbolji prvi rad2. Otac na sluzbenom putu (1985) - opet sidran, opet odlican film. palma3. Dom za vesanje (1988) bez sidrana ovaj put. dobar film. gomile jakih scena (odlazak u italiju). trejdmarksi:letenje, hipnoza, zivotinje...4. Arizona Dream (1993) - nisam gledao5. Underground (1995) - genijalan scenario. kusturica dobro rezira, ali i strasno preteruje u stvarima koje mi se ne svidjaju: zivotinje, burlesku i uvodi padanje likova, sto dosta kvari film. palma i opet moram da kazem - odlican scenario6. Crna Macka Beli Macor (1998)- film koji jako volim, odlicna komedija, kusturica na slobodi, bez politike u temi, igra se, pravi omaze na sve strane i sto se mene tice dostize vrhunac svog stila. film me jako seca na san ivandanjske noci, mada me jos niko nije podrzao u toj tvrdnji :(=======7. Zivot je cudo (2004) - krah svega. svi padaju, lete... katastrofa 8. Zavet (2007) - vidi ovde. prica kaze da je sam emir povukao film iz produkcijeda li se mozemo sloziti:1. da mu je sve sto je radio pre 'zivota' odlicno (ok, arizonu nisam gledao)2. da su poslednja dva filma ocaj?3. da su nagrade koje je dobio political driven?u pitanju jesu sjajni filmovi, ali ako uzmemo tri glavna oca, dolly i podzemlje, jasno je da imamo tri politicka filma gde prva dva pricaju o komunizmu (otac mnogo vise), dok je treci o tek zavrsenom ratu

Edited by Hustler
Link to comment
  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    15

  • 3opge

    12

  • ToniAdams

    10

  • kim_philby

    10

Top Posters In This Topic

1.Doli Bel - naturalistički, ali sa dušom. Sjajni Aligrudić. Dobar ali precenjen.2.Otac - predug, meandrira u više priča, ali se sve sažima u sjajnoj sceni svadbe. Odličan.3.Dom za vešanje - začetak onoga što će, jednog dana postati Zavet. par sjajnih scena. 4.Arizona dream. Čudan i mračan film.5.Podzemlje. Najbolji Kusturičin film. Sve je stalo u štimčevoj replici "Kako to, nema više Jugoslavije?" i ostrvu koje se odvaja i pdlazi. Sve o manipulaciji svim pojedincima i narodima bilo gde i bilo kada.6.Mačke...sjajan film.7.život je lep. U pojedinim scenama topao i omamljujuć. kao celina - prosečan.8.Zavet. Nisam ga gledao zato što me Hustler od toga odvratio.edit : što se tiče uticaja politike .....To se možda može reći glede Zlatnih arena i sličnih nagrada. Dobiti Palmu 95-te, samo potvrđuje vrednost filma.

Edited by Ulis
Link to comment

prva dva - ubijajuostali - onakozadnja dva - katastrofazajednicki imenitelj svim filmovima - skoro-savrsena rezija (sto ne dovodi obavezno do odlicnog filma)sto se politike tice, znam za pricu koja kruzi u vezi prve palme 85navodno, kad su Rusi upali u C'slovacku krajem 60-ih Milos Forman je poslao svoju decu van zemlje preko Jugoslovenske veze koju je cinio Emirov otac...Forman je bio predsednik zirija te 85 u Kanu...sve to navodno

Link to comment
edit : što se tiče uticaja politike .....To se možda može reći glede Zlatnih arena i sličnih nagrada. Dobiti Palmu 95-te, samo potvrđuje vrednost filma.
Apsolutno. Čini mi se da "Sećaš li se Doli Bel?" nije ni dobio Zlatnu arenu, nego valjda "Pad Italije" Ko se danas seća toga filma i na šta on danas liči?Meni je lično najdraži "Doli Bel", a odmah do njega i Podzemlje. Još su mi dobri i "Otac" i "Mačka". Ostale ne volim.šta god da čovek mislio o Kusturici i o njegovom političkom i javnom angažmanu, on je jednostavno filmska vrednost kakvu nemamo u ovom društvu i skoro je nećemo imati.
Link to comment
Ajde kad sam vec na Kvizu poceo, samo cu ovde da dodam nesto:jednostavno ne volim Kusturicu i to je to. Ne odgovara mom ukusu, ne nalazim u tome nista za sebe. Toliko.
I second that.... slavko stimac me je uvek nervirao. jedina dva njegova koja bas gotivim i mogu da gledam over and over again su arizona dream i crna macka. cak znam da dzuskam ko zika... 'ja sam pit bul' :) ije-ije
Link to comment

Sjećaš li se Doli Bel i Otac na službenom putu su izuzetni filmovi i da spadaju u vrh domaće kinematografije.Dom za vešanje je nešto slabiji, ali i dalje sasvim slidan. Arizona Dream je neuspio pokušaj pravljenja američkog (holivudskog) filma i prenošenja balkanskog mentaliteta preko okeana. Mnogo mi je bolji soundtrack za taj film (iako tu ima i plagijata). Underground mi je bio izuzetan film kada se pojavio, gledao sam ga nekoliko puta u kratkom roku, a sada nešto nemam želju da ga ponovo pogledam. Sada mi malo izgleda preglomazno i tek sa gledanjem serije su se popunile neke rupe u priči (sudbine nekih likova). Crna mačka beli mačor je veseo i simpatičan filmić. život je čudo mi je bio simpatičan dok sam ga gledao, a već sutradan utisci splasnuli. I ovde je serija bila bolja od filma. Zavet mi se uopšte nije dopao - Kusturičino insistiranje na elementima slepstik komedije, koje forsira u nekoliko poslednjih filmova, a što meni smeta, ovde je naročito došlo do izražaja, a i priča je slaba i neuvjerljiva, kao i razrada likova. Nisam gledao dokumentarac o Maradoni, ali ni Super 8 priča mi se nije naročito dopao. Mislim da je u pitanju pokušaj da se zaradi na internacionalnim uspjehu grupe No Smoking Orcestra. Zanimljivije bi bilo da je Kusturica (ili neko drugi) snimio dokumentarac o životnim pričama naturščika koji su igrali u njegovim filmovima (npr: Davor Dujmović, Moreno Debartoli, Aleksandar Zurovac, žika Ristić, Mirsad Zulić, Ljubica Adžović, Husnija Hašimović, Zabit Memedov). To bi bio jako zanimljiv dokumentarac. Inače, od Kusturice sam gledao i TV filmove Nevjeste dolaze, Bife Titanik i Belo Ciganče (segment omnibusa Sva nevidljiva deca).

Link to comment
Sjećaš li se Doli Bel i Otac na službenom putu su izuzetni filmovi i da spadaju u vrh domaće kinematografije.Dom za vešanje je nešto slabiji, ali i dalje sasvim slidan. Arizona Dream je neuspio pokušaj pravljenja američkog (holivudskog) filma i prenošenja balkanskog mentaliteta preko okeana. Mnogo mi je bolji soundtrack za taj film (iako tu ima i plagijata). Underground mi je bio izuzetan film kada se pojavio, gledao sam ga nekoliko puta u kratkom roku, a sada nešto nemam želju da ga ponovo pogledam. Sada mi malo izgleda preglomazno i tek sa gledanjem serije su se popunile neke rupe u priči (sudbine nekih likova). Crna mačka beli mačor je veseo i simpatičan filmić. Život je čudo mi je bio simpatičan dok sam ga gledao, a već sutradan utisci splasnuli. I ovde je serija bila bolja od filma. Zavet mi se uopšte nije dopao - Kusturičino insistiranje na elementima slepstik komedije, koje forsira u nekoliko poslednjih filmova, a što meni smeta, ovde je naročito došlo do izražaja, a i priča je slaba i neuvjerljiva, kao i razrada likova. Nisam gledao dokumentarac o Maradoni, ali ni Super 8 priča mi se nije naročito dopao. Mislim da je u pitanju pokušaj da se zaradi na internacionalnim uspjehu grupe No Smoking Orcestra. Zanimljivije bi bilo da je Kusturica (ili neko drugi) snimio dokumentarac o životnim pričama naturščika koji su igrali u njegovim filmovima (npr: Davor Dujmović, Moreno Debartoli, Aleksandar Zurovac, Žika Ristić, Mirsad Zulić, Ljubica Adžović, Husnija Hašimović, Zabit Memedov). To bi bio jako zanimljiv dokumentarac. Inače, od Kusturice sam gledao i TV filmove Nevjeste dolaze, Bife Titanik i Belo Ciganče (segment omnibusa Sva nevidljiva deca).
Arizona Drim je cista Americana idi samobanuj se na dva minuta.
Link to comment

doli bel - simpatičan, arizona drim - neobičan, otac.... - mrzak. ovaj poslednji zbog one čarape pod suknjom i onog yebanja u klozetu.posle sam video samo delove kusturičinih filmova kao trejlere ili samo inserte i uvek mi je smetala prljavština, fizička ružnoća likova, vulgarnost........ digao sam ruke od kusturice i smatram da je on jedna od zabluda. kao lik delovao mi je bljak od onog neodlaska u kan sa izgovorom da je morao sa drugarom da postavlja parket.

Link to comment
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Kusturica plans Pancho Villa pictureBy John Hecht John Hecht ? 1 hr 5 mins agoGUADALAJARA, Mexico (Hollywood Reporter) ? Serbian filmmaker Emir Kusturica is planning to shoot his next film in Mexico, a Spanish-language picture about Mexican revolutionary hero Francisco "Pancho" Villa.The two-time Palme d'Or winner (for 1985's "When Father Was Away on Business" and 1995's "Underground") made the announcement Sunday at the Guadalajara International Film Festival before presenting "Maradona by Kusturica," his documentary about Argentine soccer legend Diego Maradona.Before the screening, Kusturica received a career achievement award and told an enthusiastic crowd that he would be filming his biopic on Mexican soil."On these kinds of occasions, it's typical to say empty phrases like 'thank you very much' and 'I'm very pleased,' but I'm not going to say that," he said. "Instead, I'm going to say that I'm going to make a film in this country, in Spanish. It's a film about one of my idols, Pancho Villa, and his friends."The Mexican debut of "Maradona" was a crowd-pleaser here in soccer-mad Mexico. It features a series of interviews with Maradona talking about his rags-to-riches story, his cocaine addiction and his anti-American and anti-British sentiments.Following Sunday night's screening, Kusturica's band, the No Smoking Orchestra, brought down the house with a vivacious concert. The group departed Guadalajara early Monday morning and Kusturica was not immediately available to provide more details about the film production.(Editing by Dean Goodman at Reuters)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...