Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

Realno, budale su i jedni i drugi. Nezavisnost je prosto nerealna, a Madrid se ponasa idiotski. 

 

Nerealno je neupotrebljiva rec u politici, neka spanske vlasti nastave da se ponasaju kao da ih je platila strana koja zeli nezavisnu Kataloniju pa ces da vidis koliko je nerealno.

Link to comment

Pa, ono, ima tu jos. Valensijanci takodje nisu isto sto i Kasteljani, pa Aragon i njegove istorijske veze sa Katalonijom...Mislim sve je to na dugom stapu, sve i da se Catalunya odvoji, ali...

 

 

Kako su krenuli, i Galjegosi ce imati sta da kazu. Taman da se Franko okrene u grobu kao propeler. :D Katalani su mi uvek bili antipaticni, a i ribe su im bezveze. Uvek za Kastilju i bratsku vatrenu Andaluziju. :D

 

Btw, saglasan sa ovdasnjim ocenama da Rahoj gasi vatru benzinom. 

Edited by Toni Sumaher
Link to comment

Nezavisnost jos uvek nije realna. Ali ovo juce je mozda pridobilo par procenata neodlucnih. Ovo prvo je Barselona sinoc, a drugo je Djirona - lupanje u serpe u znak protesta, Bg 96/97 fazon. Pat pozicija. Najpravedniji bi bio referendum (koji trenutno sprecava slovo Ustava donesenog za vreme postfrankisticke tranzicije), ali odvajanje Katalonije bi neumitno odvuklo i Baskiju srednjerocno, i to u Madridu dobro znaju. 

 

 

https://twitter.com/kaitlindekort/status/910599226643578885 

Btw, juce su poceli protesti i na Maljorki.

Spanska politika prema Katalunji je blagi uzas, zakasnela i rigidna. Rahojeva stranka, zadrigla u korupciju, je u ustvari najbolji partner ka ostvarivanju katalonskog cilja.

Edited by Majo
Link to comment

Kako su krenuli, i Galjegosi ce imati sta da kazu. Taman da se Franko okrene u grobu kao propeler. :D Katalani su mi uvek bili antipaticni, a i ribe su im bezveze. Uvek za Kastilju i bratsku vatrenu Andaluziju. :D

 

Btw, saglasan sa ovdasnjim ocenama da Rahoj gasi vatru benzinom. 

 

U odbranu ovog kretenluka spanskih vlasti, danas je prakticno nemoguce za drzave da adekvatno reaguju na lokalne separatizme i zahteve za samoopredeljenjem tako da dugorocno pasivizuju te zahteve. Mogu reagovati manje ili vise pametno i civilizovano u ovoj ili onoj situaciji ali otkako je pravo na samoopredeljenje izaslo na isti nivo kao i zastita medjunarodnog pokreta kroz suverenost drzava skoro da je nemoguce napraviti kvalitetan balans izmedju izlaska u susret pokretima za samoopredeljenje i zastite trenutnog nivoa drzavnog suvereniteta. Moze se dosta toga postici vecom decentralizacijom (sto je opet predmet nivoa suvereniteta), ekonomskim potkupljivanjem, davanjem ekskluzivnih prava ovome ili onome ali u krajnjoj liniji to je sve kupovina vremena i ne resava problem dugorocno.

Link to comment

Kako su krenuli, i Galjegosi ce imati sta da kazu. Taman da se Franko okrene u grobu kao propeler. :D Katalani su mi uvek bili antipaticni, a i ribe su im bezveze. Uvek za Kastilju i bratsku vatrenu Andaluziju. :D

 

Btw, saglasan sa ovdasnjim ocenama da Rahoj gasi vatru benzinom. 

 

Trebalo je da odigra kao Cameron sa Skotskom. Znam da ima protivargumenata, ali ovako je gore. Ovo je jedino bolje od onoga sto je radio Kadijevic i ekipa. 

Link to comment

Btw, moja prognoza je da nece uspeti da se otcepe. Spanija je ne samo u EU i NATO (pre neki dan poslali dodatne vojnike u mislim Letoniju), nego cela medjunarodna prica im ne ide na ruku. Trump juce samo o suverenitetu, ne o ljudskim pravima tj nista o tome, Nemci ne smeju to da cackaju, Francuzi imaju Korziku...verovatno ce ih pohapsiti ko zeceve, samo ce problem nastaviti da tinja u nedogled. 

Link to comment

Ovo samo izaziva kontraefekat, vidim da su vec iz Madrida poceli da dele na izdajnike i patriote.

 

 

Realno, budale su i jedni i drugi. Nezavisnost je prosto nerealna, a Madrid se ponasa idiotski. 

 

 

ja sam na strani onih koji se kao otcepljuju a mi im kao ne damo.

 

SAO Navara  :fantom:

 

Ili, da se ne lazemo: ko ih jebe.

Zemlja nije ravna ploca, ali djavo izgleda uvek dodje po svoje: bahati mir i nadmocnost kojim su svi koliko ih ima posmatrali ubivanje Jugoslavije, inace 1 od najvecih zlocina medjunarodne zajednice u 20. veku, pametovali i delili lekcije o demokratiji i pravu na samoopredeljenje do otcepljenja.

Samozadovoljno ubedjenje da se to njima, lepima i pametnima, nikada ne moze da dogodi, da su takve pizdarije specijalitet nekih tamo divljih Zapadnobalkanaca, setkanje dzipovima velikim poput autobusa i helikopterima, sa sve izdrkavanjima emisara od zla oca i jos gore majke i nizanjem planova da se stvari rese...

I tako skoro 10 godina, sa sve pazenjem i mazenjem lokalnih garanta stabilnosti i mira, vratolomijama u bespucima medjunarodnog prava, i to sve u vreme kada im je islo i kada su - da su hteli i imali malo pameti - mogli da stave tacku na sve u roku od par meseci.

E, pa moze da se dogodi svakome, stvari se ocas otrgnu kontroli i ljudi podivljaju, Spanija bi barem mogla da se priseti kojecega iz svoje ne tako davne istorije.

Sto se mene tice, mogu da prave, mislim na ostale Evropljane, nezavisne Burgundije, Britanija i Belgija su vec zauzele mesto u redu, sta bi, uostalom, falilo i Pruskoj, Holstajn da se vrati Danskoj, a Silesija Nemackoj, Madjari i Rumuni neka vide sta ce...

Dabogda im Kinezi bili mirovne snage, a ruandjanski kontingent nadzirao izbeglicke logore, nesto slicno onome kada su u svoje EU redove primili 1 drzavu, a da je nisu pitali gde joj se dede jedno par stotina hiljada gradjana.

 

Zivela slobodna i nezavisna Katalonija, Skotska, XVI Arrondissement, Pariska komuna i neka ne zaborave da brinu za Ukrajinu  :fantom:

 

 

Edit: i Nemcima obavezno da se vrati Königsberg  :fantom:

Edited by namenski
Link to comment

Jos kad bi to moglo bez nekog novog 30-togodisnjeg rata...

 

Mislim, sto se mene tice, samo nek rese brzo, ovako ili onako. 

Pa to su mogli da misle tamo neke 1990, a ne da seire kako su najbolji, najlepsi i zive u najboljem od najboljih mogucih svetova.

Imali su pred ocima laboratorijski primer sta se dogadja kad pustis onog cuvenog duha iz flase.

Umesto toga oni su trijumfovali, pustali novonastale istocnoevropske elite  :isuse:, da se tajkunisu, stavise trgovali s njima, a sa politickim monstrumima Istocne Evrope pravili ozbiljnetm politicke dilove.

Link to comment

Trebalo je da odigra kao Cameron sa Skotskom. Znam da ima protivargumenata, ali ovako je gore. Ovo je jedino bolje od onoga sto je radio Kadijevic i ekipa. 

 

Ja se nadam da Madrid samo pokusava da odlozi referendum do nekih srecnijih ekonomskih vremena (dobar deo price se trenutno vrti oko "di su nasi novci" stava i velike nezaposlenosti medju mladima), jer ako im je ideja da ga blokiraju zauvek, nece to dobro proci.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...