Jump to content
IGNORED

couch surfing i slični sajtovi


Baba Ji

Recommended Posts

a sto se tice opaske da su sekta, pa jesu sekta na neki nacin: middle class sekta enivironmentaly zaludjenih globetrotting neo-hipika. meni je to posluzila kao izvrsna humana inicijativa da prespavam negde za dz, ali mnogo ljudi na sajtu to ne shvata upravo tako vec se insistira na tom 'Couchsurferskog duha': obavezno druzenje, razmena vestina i iskustva, hajde da svi budemo srecni (na silu) i tome slicno.
ugostila sam par ljudi i bila gost 1xtaj lik je stvarno specifican, samo nekada prespava u stanu koji je uvek otkljucan i non stop su tu surferi koliko god moze da ih stane. kao neko prenociste na zeleznickoj stanici. a i blizu je stanice. nikad mu se nista lose nije desilo (pljackanje i sl).tako zivi vec godinama od kako se rastavio od ribe. sada ima neku novu koju je upoznao bas preko CS ali zivi u londonu pa planiraju spajanje.meni je najlepse iskustvo bilo kada sam ugostila dve nemice. cim sam im videla profile bila sam srecna sto su me kontaktirale jer smo svasta novo i zanimljivo pricale i radile. tada sam imala jos jedan prazan stan na cuvanje pa sam se setkala tamo-vamo i uglavnom su bile potpuno same.vodila sam i poneke surfere na tour de belgrade, danju/nocu, popijemo pice, prosetamo se, upoznaju moje drugare... jedan francuz bekpeker car dosao po ledenoj kisi u japankama... posle je otisao na bajku po kini i vijetnamu. friklajmb po tibetu i sl. pratim njegova putesestvija i ostali smo u super kontaktu. mi i unakrsno moji/njegovi prijatelji.jedino negativno iskustvo i ujedno prvo je bilo kad sam pogresila u proceni i primila engleza za koga se ispostavilo da je prava stoka higijenski. dosao je iz afrike kojom je godinama krstario ali nije umeo to da prenese. nije imao nikakve harizme totalno je tupo delovao. a onda naravno nije hteo da ode. tu su mi vec kretali ispiti i morala sam puno energije da ulozim u to da mu lepo stavim do znanja ali je na kraju ispalo kao da se uvredio.sve u svemu ne bih rekla da je u pitanju nikakva sekta. ima raznih ljudi, kao sto ih ima inace na svetu.
Link to comment
  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • prima

    14

  • ToniAdams

    10

  • *edited by mod

    10

  • belch

    10

da, pa te on pita, a jel mogu da ostanem još malo? priti pliz vit čeri on topčesto izgovori da moraš da putuješ ne piju vodu, jer on ti neće ništa maznuti iz stana, slobodno mu ostavi ključeve. niti da ti dolaze još neki surferi, jer on može i na podu da spava u svojoj vreći. mislim, serem, ne često, nego s takvim ljudima. u mom slučaju samo taj jedan put.mada bio je još jedan što je hteo da se vrati posle nedelju dana, al sam ga suptilno iskulirala.

Link to comment

mada, takvi likovi mogu da se prepoznaju u komunikaciji i po profilu. ako neko za sebe kaze da je nomad, da nema mesto stanovanja, da nema utvrdjenu rutu gde će dalje ići, velika je verovatnoća da će hteti da ostane što duže možeopet, ima ljudi kojima takve stvari ne smetaju. u jednom trenutku sam bila kod nekih ljudi kod kojih je neki lik već dva meseca živeo, njima je bilo svejedno, imali su pravila kojih su se svi držali, a mesta je bilo dovoljno za sve.

Edited by funk soul sister
Link to comment
sve u svemu ne bih rekla da je u pitanju nikakva sekta. ima raznih ljudi, kao sto ih ima inace na svetu.
joj, nisam mislio nista lose sa sekta (mislim narocito posto meni taj termin nema inherentno negativnu konotaciju). prosto sam to upotrebio kao 'vrlo specificna demografija'.
Link to comment

Bravo za topic. Pogotovu sto vidim da postoji dosta pogresnih predrasuda.Devojka i ja vec godinama koristimo CS. Vise puta smo mi ugoscavali druge, ali smo i nekoliko puta bili ugosceni. I svih tih 20-30 puta ukupno smo imali samo pozitivna iskustva. Ali naravno dobro biramo koga primamo i kome trazimo da nas primi. Takodje smo i nekoliko nasih poznanika i prijatelja "navukli" na CS. I svi imaju samo pozitivna iskustva.Najveca greska je posmatrati couchsurfing kao vid besplatnog smestaja. jer on to nikako nije. Bar nije tako zamisljen. To je pre svega druzenje i upoznavanje ljudi iz razlicitih zemalja, razlicitih kultura i sl. Naravno, jeste i besplatan smestaj, ali clanovi CS su negativno nastrojeni prema ljudima koji zele samo free bed.Kao sto neko gore rece, jedan deo tih ljudi su nam postali i prijatelji. Sa nekima smo se i vidjali ponovo, a sa nekima planiramo vidjanje. Naravno uvek moze da uleti i neko ko vam ne odgovara za druzenje, ali pazljivim odabirom se to smanji na minimum. Od negativnih iskustava bih izdvojio dvoje mladih Svajcaraca koji su, pa ajde da direktno kazem, smrdeli i jednog klinca sa kojim nismo imali sta da pricamo (ali to nam je bio prvi surfer kad jos nismo znali kako i sta). I jednom smo imali manji problem sa higijenom kod lika u Belgiji. Ali je mnogo vise lepih i fenomenlanih iskustava. A sa te strane bih izdvojio smestaj u Gdiniji gde je covek primio nas cetvoricu (sve ovdasnji forumasi) i dao nam bulvalno stan na raspolagnje. I ceo taj put na sever Poljske je bio fenemenalan (pisali smo tada u kosarkaskom delu foruma, jer je razlog puta bio KK Partizan) I jos jednu pozitivno iskustvo je Japanka koja je gostavala kod nas. Mnogo smo tada naucili o nama slabo poznatioj kulturi. Sa njom smo u redovnom kontaktu putem drugigh drustvenih mreza. Tada smo resili da vise favorizujemo nevropske goste, ali ih nesto i nema kod nas...Nama je glavna prednost to sto kad odemo u neki nepoznat grad, mnogo znace saveti domacina. Od toga koji prevoz koristiti, gde ici, sta videti, do toga gde klopati i gde izlaziti. I plus smestaj za dz. sto nam je zbog ustede omogucilo da vise puta otputujemo negde van.Nas je CS naucio da pocnemo vise da verujemo ljudima. Na pocetku, nasim gostima nismo davali kljuc od stane. Iz naravno nepoverenja. Ali kad smo videli da nama svuda daju i kad smo shvatli da su minimalne sanse da ce nam stranci odneti polovan TV ili polovne majice i gace, poceli smo i mi da dajemo kljuceve.U najkracem, pazljivo birajte koga primate i gde idete, budite iskreni u pisanju i problema necete imati. A bitno je na pocetku prvo primiti nekoliko surfera i skupiti koju referencu jer to povecava sanse da vas drugi primaju.Izvinjavam se sto oduzih, ali ova tema to zasluzije :)

Link to comment
Najveca greska je posmatrati couchsurfing kao vid besplatnog smestaja. jer on to nikako nije. Bar nije tako zamisljen. To je pre svega druzenje i upoznavanje ljudi iz razlicitih zemalja, razlicitih kultura i sl. Naravno, jeste i besplatan smestaj, ali clanovi CS su negativno nastrojeni prema ljudima koji zele samo free bed.
ja sam mog izbacila iz kuce bas zato sto je previse zamislio da kauc nije samo smestaj, vec je hteo i druzenje. pa se pretvorio u pijavicu, koja sam trpela koliko je bilo pristojno, pa sam posle 30 sati rekla: ajm sori, ali moras da ides. spakovao se i izasao iz stana za 40 sekundi :lolol:
Link to comment

to opet sve zavisi od osobe, ja najviše volim kad je neko sam sebi dovoljan pa da sam ja tu kao bonus nego da moram baš da ga vodam svuda da se ne bi izgubio. takva sam isto kad ja putujem.posmatram cs kao besplatan smeštaj uz veliku mogućnost da upoznam nekog zanimljivog. putujem da bih upoznala grad a ne pojedinačnog surfera.Darling, nisi valjda zbog njega odustala skroz od csa? po mom iskustvu, većina surfera uopšte nije takva. nalete tu i tamo poneki, al većinom su normalni.

Link to comment
Najveca greska je posmatrati couchsurfing kao vid besplatnog smestaja. jer on to nikako nije. Bar nije tako zamisljen. To je pre svega druzenje i upoznavanje ljudi iz razlicitih zemalja, razlicitih kultura i sl. Naravno, jeste i besplatan smestaj, ali clanovi CS su negativno nastrojeni prema ljudima koji zele samo free bed.
Ja sam zbog ovoga odustao od CS-a nekih mjesec dana nakon registracije, bez da sam igdje gostovao ili ugostio nekog.
Link to comment

Ja nisam stekla takav utisak. kao što smo videli, veće su ti šanse da te neko izbaci napolje upravo ako se ponašaš u skladu sa tim :Dgreota što si odustao.

Edited by funk soul sister
Link to comment

cekaj Timmi, zasto je pogresno da se kaze da je Couchsurfing first and foremost networking sajt koji nudi free crash ljudima koji ne mogu da to sebi priuste (naravno, ako je neko dovoljno pristojan i obazriv prema svom domacinu) ? mislim zasto postoji stid od vrlo jasne socijalne komponente ? sto to mora da se maskira nekom ideologijom ?zasto prosta ljudskost i pristojnost nije dovoljna nego mora ceo taj 'couchsurfing spirit' paket vrednosti ?inace, meni je Couchsurfing bio odlican tool: bio sam u mrskim Olandijama, neprijateljskim Nemackama i plutokrackim Svajcarskama skoro mesec dana sa prakticno nepostojecim budzetom (prosto me blam da napisem koliko nepostojecim!), odsedo kod hipstera u Mastrihtu koji su me titrali ko malo dete, napijali svako vece apsintom, vodili po zurkama i sl. doduse bila su pametna deca, studenti filozofije, pa mi je bilo jako fino; sto fudbalski savez srbije funk soul sister rece: imas lepo profil, vidis interesovanja, procenis kako izgleda i vidis dal mozes s njim ili ne, simple as that.

Link to comment

Izinjavam se, nisam se se bas najpreciznije izrazio. Poenta je da se CS ne gleda samo kao besplatan smestaj, vec da je to propraceno dozom druzenja i sl. Mi prvi nemamo zelju da nekog vadamo za ruku kroz Beograd, ali svakome damo neke savete i bar jednom odemo negde na pice. A kad odemo negde, takodje, ne zelimo da sa nekim provedemo sve vreme, vec naravno umereno druzenje...A desavalo nam se da budemo prezauzeti, pa unapred kazemo gostima da se ne mozemo druziti sa njima i naravno bude sve ok.I jos jednom izvinejnje sto moje trapavo objasnjenje izazva ovakve reakcije.Samo treba nadji pravu meru i naci ljude sa kojima imate slicne stavove po tom i nekim drugim pitanjima.

Link to comment
Najveca greska je posmatrati couchsurfing kao vid besplatnog smestaja. jer on to nikako nije. Bar nije tako zamisljen. To je pre svega druzenje i upoznavanje ljudi iz razlicitih zemalja, razlicitih kultura i sl. Naravno, jeste i besplatan smestaj, ali clanovi CS su negativno nastrojeni prema ljudima koji zele samo free bed.
Koliko sam ja shvatio, upravo je tako. To je kao nekad, kad su se na letovanjima razmenjivale adrese, sad je to naprosto jednostavnije. Moj drug i drugarica (matori ljudi) su se dve godine time bavili i imaju najbolja moguća iskustva, ali su otvorili hostel i batalili čitavu stvar zbog toga. U međuvremenu su upoznali masu zanimljivog sveta, a njihova deca proputovala dobar deo planete zahvaljujući CS-u.edit:
Nama je glavna prednost to sto kad odemo u neki nepoznat grad, mnogo znace saveti domacina. Od toga koji prevoz koristiti, gde ici, sta videti, do toga gde klopati i gde izlaziti. I plus smestaj za dz. sto nam je zbog ustede omogucilo da vise puta otputujemo negde van.
Ovaj deo je bitan, ovi moji su davali svoje bicikle gostima i upućivali ih sa Dorćola na Adu, jednom rečju ti gosti su videli jedino što u Beogradu vredi videti, naravno, važilo je i obrnuto. Edited by Anonymous
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...