Jump to content
IGNORED

štrikanje i šivenje


slepa živana

Recommended Posts

(to se zove pozamanterija, sace dode rasejan da objasni zashto tako, ja ne znam ^_^).
Како знам где треба да дођем... Али заман прозивка, немам појма. Да није то нека позамашна антерија? :P
meni je 100 godina trebalo da provalim paralicu. to ima da se kupi i po bolje snabdevenim pijacama :D do skoro sam za paranje koristila žilete, a uvek, ali uvek bar jednom po šiću nešto pogrešno prošijem, pa paraj...
А то се зове паралица? Ми то добили са првом машином, нисмо знали како се зове, а пошто се користи и за пробијање рупице за дугме, назвасмо га буширупић. (Хм, ако се Д осети прозваним...)Него, једно питање које ме збуњује: ако зашијеш два парчета па их распараш, или исплетеш па опараш, да ли она постају парампарчад? Ако да, зашто да, ако не, зашто не?
i još jedna stvar, to sam jednom videla kod jedne drugarice. ima neki papir koji se stavi između materijala i šnita. kad prelaziš radilicom (onim točkićem) po liniji na šnitu, ostaje trag na materijalu. ta moja drugarica je nabavljala papir u švedskoj, slala joj je neka rođaka. da li možda nešto slično postoji u tim radnjama u zemunu?
Код нас се то радило другачије: слепи се више листова новина да се добије довољно велико парче, прекрије се индигом, крој преко тога, опцрта се и добије се копија цртежа на новинама. Онда се новине исеку и прибоду уз материјал, отприлике на сваки педаљ по чиода. Онда се сече око новина. Најбољи је онај стари плави индиго, тај је могао да се користи више од десет година.
auuu koji je ovo poso :D ali lepo je... jel quilting na engleskom ima veze sa jorgandžijama?
Има и нема. Не пуни се вуном, не ради се од свиле. Квилт је сиротињски јорган, ситан крпеж геометријом дотеран да личи на нешто. Од материјала може малтене било каква крпа, ствар је у кројењу и шивењу. А одозго још вез... но то је већ висока технологија, ту ме зове само кад машина не препозна меморију, има форе 64 фајла ваљда, џаба му и фртаљ гигабајта кад нуме да прочита више... Пошто овде није тако нека зима, покривамо се квилтовима, довољно је. Одозго тај рад, одоздо обично платно за постељину, између ваљда један слој некаквог вателина, и око 220км конца, или ту негде :).
Link to comment

Moj topik :DJa naucila da pletem sama.Slusalice u usi, YouTube, igle u ruke, neka jeftina vunica i .... za 2 dana naucila :)Da sijem jos ne znam, ali cu da naucim, jednom.@Killiana: sta/gde je to u Ognjena Price? To je ona ulica paralelna sa Juznim Bulevarom?

Link to comment

@pachuleda, paralelna sa juznim bulevarom. sad je to djordja vajferta, broj 28. zuta kuca, na cosku, krabel se zove firma. gleda na cuburski park.rade do 16:30.

Link to comment

sve sto imas u modelini i u drugim pozamanterijama, imas i ovde.dugmad, paspuli, pertle, keper, rips, saten trake, lance, ukrasne trake, aplikacije, rajsfeslusi, you name it, they have it.ne znam sta te zanima, ali svrati, stvarno ima svega.e sad, fora je u tome, sto recimo neke stvari ne mozes da uzmes na metar, a neke mozes.na primer, imaju kao lepljive "nitne" koje se lepe peglom, kao i nesto slicno cirkonima, ali ne mozes da uzmes na komad, vec se uzima kesica koja ima oko hiljadu i nesto komada, a komad je oko dinar. neke trake takodje moras da uzmes ceo kotur, oko 100 metara, ali ispadne tipa 600 dinara... ili manje. ako imas nekoga kome to isto treba, najbolje da podelite troskove i kupite zajedno.

Link to comment
Sedam, uzimam papir i olovku i pravim spisak Taman si mi naisla sad pred Modu za poneti :heart: :heart:
:) pametno za spisak, ja dosla kuci, skapirala da treba jos brdo stvari da pokupujem, ali da sam bila skroz opcinjena svime sto imaju, da sam potpuno zaboravila.mozda cemo se druziti na sledecoj modi za poneti.drugarica i ja malo zakasnile za ovu prijavu :s
Link to comment
Pomno pratim topik, kud ne oženih jednu ovakvu :frust:.
ih, ne uzbudjujesh. da ti kazem: ove su ti sve neudate ^_^
Код нас се то радило другачије: слепи се више листова новина да се добије довољно велико парче, прекрије се индигом, крој преко тога, опцрта се и добије се копија цртежа на новинама. Онда се новине исеку и прибоду уз материјал, отприлике на сваки педаљ по чиода. Онда се сече око новина. Најбољи је онај стари плави индиго, тај је могао да се користи више од десет година.
dobro je i to sa novinama, al uvek bio onaj providni papir po knjizarama. a ja nisam chak ni taj (sad jesan, poslednjih par godina), nego keva radila u banci i bilo djubreta iz aop-a, na metar, a providan. e to se odlichno sastavljalo iz redova, a za tanje zene nije ni moralo da se sastavlja :Pa taj divajs za paranje, jeste, to je valjda i predvidjeno za otvaranje jupice, samo je to rizichna i neprecizna stvar, meni makazice bolje...ko reche da je burda bezveze? ih, jeste i bezveze i staromodna, ali za osnovna znanja je sjajna i za samouke dushu dala. i za nas aprofesionalce :lol: mislim, ko je ikad (osim bakatete ^_^) sashio neshto iz burde, a da bude skroz baj-d-buk? vazan je samo osnovni oblik, kome odgovara. a pantalone su bile u nekoj burdi iz 89-92, tako negde, sjajne, dizajnirane za zivu zenu, mislim da sam na kraju imala i svih 10 komada na istu foru, kolko bile dobre...ps. ja i dalje patim za mashinom za pletenje. josh od pre rata, pa me onda finansijski sprechio slobodan miloshevic. ima neko iskustva sa mashinama? to sam neshto tako zamishljala, da ne moram da gledam 10 filmova dok neshto zavrshim, nego samo 2 :P (sad nemam kad ni ta dva :cry:) Edited by thermal bug
Link to comment
ja uzeh toyotinu makinu prosle godine u balkanskoj, prezadovoljna. ima bod koji imitira endlericu sto mi dobrodoslo.
I ja sam uzela Toyotu (Classic) u Balkanskoj pre, ne znam, 6/7/8 godina, bila 1 od najjeftinijih mašina. I zadovoljna sam, završava sve poslove koji meni trebaju. Do sada se nije kvarila, osim što se ono dugme gde se menjaju programi malo razglavilo pa ume da sa 8. (programa) prebaci odmah na 10, na primer.
jel neko probao one igle za elasticne materijale?
Koje su to igle? One sa tupim vrhom? Koliko znam, kod tih igli je fora samo u tom tupom vrhu, da se ne cepa elastin u materijalu. A za tu svrhu, mogu da se upotrebe i obične igle samo se štepa preko papirne trake tako da se, opet, ne cepa elastin.. Edited by Luka
Link to comment
ips. ja i dalje patim za mashinom za pletenje. josh od pre rata, pa me onda finansijski sprechio slobodan miloshevic. ima neko iskustva sa mashinama? to sam neshto tako zamishljala, da ne moram da gledam 10 filmova dok neshto zavrshim, nego samo 2 :P (sad nemam kad ni ta dva :cry:)
moja svekrva je bila veliki majstor. štrikala je i tkala na mašini. svake nedelje sam imala novu trudničku haljiu, a kasnije kostime u raznim dezenima i bojama. bilo je tu božanstvenih komada, pogotovo što je umela da napravi dobru kombinaciju boja za određenu žakard mustru, i prilagodi kroj figuri osobe za koju radi, izabere pravu dugmad, paspul. deci je pravila ćebad, odelca, džempere, šalove kape sa raznim motivima i aplikacijama. kad nešto od odeće dosadi opara se, vuna opere i opegla i iskombinuje sa nečim drugim. mašine su još u životu, na dnu nekog plakara. baba je prestala da štrika pre petnaestak godina. od preostale vune je napravila raznobojne kape i šalove ja sam kape završavala i ušivala, pravila pompone i kićanke. sve smo to razdelile deci prijatelja i poznanika. moja ćerka je izrazila želju da se u slobodno vreme bavi štrikerajem. rado ću joj pomoći. ja štrikam na ruke kao da sam iz čajetine. šteta što nemam više vremena. savršena stvar za živce.
Link to comment
@pachuleda, paralelna sa juznim bulevarom. sad je to djordja vajferta, broj 28. zuta kuca, na cosku, krabel se zove firma. gleda na cuburski park.rade do 16:30.
Bila danas, relativno na brzinu jer spremam ispit. Osamucena izasla, na prvom mestu zbog cena, a na drugom zbog izbora.Stvarno imaju sve i svasta, cene su diiiiiiiiiiivne. I mrzim svaku pozamanteriju u kojoj sam ostavila zadnji dinar. A nije ih malo...edit: ako su nekome potrebni linkovi da uci da plete online, PM-me Edited by pachule
Link to comment

neka vas ne zavara to sto sam pLeta, de facto baratam samo s jednom alatkom u rukama, ali onom osebujnom u raznim debljinama sa zakackom na vrhu. posto radim samo sa najneeznijim primjercima moher vunice, rupice su vidljive tek na barshunasti dodir, a ja sam ponosna na kilometrazu isheklanih shalova. sad sam malo pocoravila, pa cu samo sjediti i cekati na ruku.

Link to comment
ko reche da je burda bezveze? ih, jeste i bezveze i staromodna, ali za osnovna znanja je sjajna i za samouke dushu dala. i za nas aprofesionalce :lol:
Шгјз, госпоја ми пре неки дан баш гунђала да ево већ три године или колико већ како не обнављамо претплату, јер каже да Бурда више није ни за оцов откако је баба Ене Бурда бацила кашику. Ново уредништво је решило да мења коња, шта ли, и сад личе на бледуњаву и слабашну копију Вога, нема више кројева за нормалан свет.Зато се стари бројеви/кројеви чувају.
ps. ja i dalje patim za mashinom za pletenje. josh od pre rata, pa me onda finansijski sprechio slobodan miloshevic. ima neko iskustva sa mashinama? to sam neshto tako zamishljala, da ne moram da gledam 10 filmova dok neshto zavrshim, nego samo 2 tongue.gif (sad nemam kad ni ta dva cry.gif)
Купили неку што се програмира, швајцарски Пасап, од неке бабе ваљда из Орегона, ради то, прави малу децу са све шалчићи и пуловерчићи, ама је софтвер из доба пре изума миша, интерфејс правили некакви швајцарски гардисти, пола мораш да држиш у глави, и ако изведеш један погрешан потез (нпр ред се већ доста скратио, па не одгураш клизач до пуне ширине - бииип, не ваља), нуме даље, него парај до трећег недогледа. Ево стоји ту већ пар месеци, вата прашину. Ја у међувремету добио два нова џемпера, плетена на руке :P.Елем, код тих машина је мало зезнуто то кад дође до програмирања, тј задавања мустре. Што моћнија, то компликованија. Не знам какве су новије - ова делује да је из раних деведесетих - ал' треба имати на уму да их пројектују типови који су генијалци за механику, а за софтвер нему појма. Оне што се програмирају без дугмића, бушењем артије, ми изгледају паметнији избор након овог, само треба видети колико се те артије троши и где има да се набави, од чега то може да се направи и сл.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...