Jump to content
IGNORED

Razna pitanja


korindjar

Recommended Posts

Da li je pravi momenat da se pocne razmisljati o prebacivanju USD dolara u Euro?

 

Predikcije za Euro makar u naredne 2 godine izgledaju obecavajuce nakon nekih pozitivnih indikatora, dok sa druge strane iako je 2016 bila neverovatno uspesna za Jenki valutu iste te kratkorocne predikcije prognoziraju pad vrednosti bez puno sansi za povratak na nivo iz 2016.

Link to comment
  • 1 month later...

Iznad 15 hiljada evra se svaka gotovinska transakcija prijavljuje upravi za sprečavanje pranja novca. Koliko znam poreskoj upravi se ne prijavljuje ništa. Kada korisnik priliva da šifru osnova banka tako knjiži a korisnik odgovara za ispravnost šifre koju je dao. Postoje izveštaji NBSu sa šiframa koji su statističke prirode.

Link to comment
  • 2 months later...

moze li neko ukratko par reci na temu oporezivanja stednje zaradjene u inostranstvu. da li se stednja prebacena na racun u srbiji oporezuje i ako da, koliko? ili neki link koji ima sazet odgovor, da ne citam 50 strana da nadjem slucaj koji me interesuje. hvala! 

Link to comment

Ne placa se porez na novac unet u zemlju. Ukoliko novac prenosis fizicki u "kofercetu" potrebno je da prijavis carini na granicnom prelazu ukoliko je suma iznad 10 hiljada evra radi dobijanja potvrde. Takodje, uz sebe moras da imas potvrdu iz strane banke iz koje si podigao pare. Kod transfera strana banka - domaca banka placas proviziju transfera, ali ti je znatno sigurnije i ne boli te gava.

 

Pogledaj informacije na sajtu uprave carina: http://www.upravacarina.rs/lat/Informacije/FAQ/Stranice/devize.aspx

Link to comment

e hvala puno. ma na bank transfer mislim (znam to za kes). samo me zanimalo to oko poreza, da li se placa ikakav porez na novac koji je ustedjen u inostranstvu (usput, tamo gde je zaradjen nema poreza).  

Link to comment

moze li neko ukratko par reci na temu oporezivanja stednje zaradjene u inostranstvu. da li se stednja prebacena na racun u srbiji oporezuje i ako da, koliko? ili neki link koji ima sazet odgovor, da ne citam 50 strana da nadjem slucaj koji me interesuje. hvala! 

Nije tačno da se ne plaća. U Srbiji je usvojen worldwide princip za plaćanje poreza na zaradjen novac. Pri tome, ako postoji bilateralni sporazum za izbegavanje poreza, praktično bi u Srbiji trebalo da se plati samo razlika izmedju onoga što si platio tamo i stope po kojoj se plaća u Srbiji.

 

Ovo sve ako je novac neka zarada. Ako se radi o baš suvoj štednji, i ako novac potiče iz nečeg drugog a ne poslovne zarade, onda ne treba da plaćaš porez u Srbiji.

 

U suprotnom, mogu da te potkače jer nisi prijavio zaradu koju si ostvario van Srbije, a ako si poreski rezident u Srbiji onda si po principu worldwide bio dužan.

 

Opet kažem to je sve po Zakonu, a sad veoma je verovatno da niko ništa neće da preduzme i to je to.

 

Sam način unošenja novca u zemlju je nešto sasvim drugo i nema veze sa oporezivanjem.

Edited by Tresko
Link to comment

hm.. pa to me i zanima. u sustini, jeste stednja ali ne znam sta podrazumevas pod "suva". novac bi bio prebacen sa licnog racuna u inostranstvu (mog i clanova moje porodice) iz zemlje u kojoj radim i zivim. sad nisam siguran oko toga "ako novac potice iz neceg drugog.." jer novac svakako potice iz "poslovne zarade" i to  u zemlji u kojoj se porez na licni dohodak ne placa. sama firma placa i regulise svoje poreze i obaveze u skladu sa lokalnim zakonima, a ovaj novac o kojem pricamo je moja licna zarada (uplacivao sam sebi plate najnormalnije, kao i profit od poslovanja firme koju imam) a novac bi u srbiju bio prebacivan sa licnih racuna. znaci ne kao posledica poslovnih transakcija vec, eto, stednja ili kako vec. 

 

p.s.

cak i ako nisi siguran da li se u tom slucaju placa porez ili ne, ako da, o kojoj stopi govorimo?

 

 

hvala!

Link to comment

Mislim da će ti banka u ime poreskog tražiti "dokaz" da izmiruješ porez tj. tražiće da objasniš zašto imaš račun u inostranstvu. To ti je neka formalnost koju ćeš rešiti sa par papira. Ti beše imaš boravak negde preko? Mislim da će dokaz o boravku biti dovoljan dokaz. Svakako bi najbolje bilo da odeš u svoju banku i raspitaš se o uslovima. Ako nisi trenutno tu pošalji im mejl. Mene su za isti slučaj upozoravali da je moguće da će to učiniti ali nisu to radili još uvek.

Link to comment

hm.. pa to me i zanima. u sustini, jeste stednja ali ne znam sta podrazumevas pod "suva". novac bi bio prebacen sa licnog racuna u inostranstvu (mog i clanova moje porodice) iz zemlje u kojoj radim i zivim. sad nisam siguran oko toga "ako novac potice iz neceg drugog.." jer novac svakako potice iz "poslovne zarade" i to  u zemlji u kojoj se porez na licni dohodak ne placa. sama firma placa i regulise svoje poreze i obaveze u skladu sa lokalnim zakonima, a ovaj novac o kojem pricamo je moja licna zarada (uplacivao sam sebi plate najnormalnije, kao i profit od poslovanja firme koju imam) a novac bi u srbiju bio prebacivan sa licnih racuna. znaci ne kao posledica poslovnih transakcija vec, eto, stednja ili kako vec. 

 

p.s.

cak i ako nisi siguran da li se u tom slucaju placa porez ili ne, ako da, o kojoj stopi govorimo?

 

 

hvala!

Suva štednja je recimo ako si ti nasledio neki račun koji je bio štednja od ranije.

 

Ako je račun na koji su uplaćivane plate, onda je to svakako novac koji potiče od zarade fizičkog lica, i ako si ti poreski rezident u Srbiji, onda bi svakako na to po Zakonu trebalo platiti porez. Poreska stopa na prihode fizičkih lica u Srbiji je ako se ne varam 15%, na osnovu iznad neoporezivog limita.

 

Ako se u zemlji gde si novac zaradio ne plaća nikakav porez na prihod fizičkih lica, onda nema odbijanja onoga što si tamo platio i po worldwide principu bi trebalo u Srbiji da platiš sav porez. Faktički, ti bi na kraju svake godine, kao poreski rezident u Srbiji trebalo da prijaviš taj zaradjeni novac u inostranstvu i platiš porez na osnovicu(iznos preko limita za neoporezovan prihod).

 

Moguće je da se u Srbiji baš ništa ne desi, jer svašta prolazi pošto ne rade dobro svoj posao, ali je moguće ovo što Maheem kaže, da će ti prilikom stizanja novca na račun u Srbiji, banka tražiti(zbog sprečavanja pranja novca), da se pojasni poreklo i tražiti zašto imaš račun u inostranstvu. Onda je moguće da te informacije i proslede poreskoj.

 

Zato, najbolje je da unapred pitaš banku šta će oni raditi u tom slučaju jer je haos, svi drugačije tumače pravila i ne znaš šta mogu da urade i u kom trenutku od najnormalnije stvari mogu da ti naprave problem s kojim ćeš morati da se bakćeš posle nedeljama da ga ispeglaš.  :lolol:

 

U bankama znaju da naprave i nerezidentima problem iz ničega oko prenosa u inostranstvo novca na koji su plaćeni svi porezi i sve ostale obaveze.

Link to comment

Mislim da će ti banka u ime poreskog tražiti "dokaz" da izmiruješ porez tj. tražiće da objasniš zašto imaš račun u inostranstvu. To ti je neka formalnost koju ćeš rešiti sa par papira. Ti beše imaš boravak negde preko? Mislim da će dokaz o boravku biti dovoljan dokaz. Svakako bi najbolje bilo da odeš u svoju banku i raspitaš se o uslovima. Ako nisi trenutno tu pošalji im mejl. Mene su za isti slučaj upozoravali da je moguće da će to učiniti ali nisu to radili još uvek.

Dokaz o boravku u inostranstvu (ili o dvojnom državljanstvu, itd..) se traži kada rezident transferiše sredstva sam sebi u/iz inostranstva jer rezidenti ne mogu imati račune u inostranstvu osim ako ne spadaju u te kategorije dvojno državljanstvo/boravišna dozvola/radna/studentska viza. Dovoljno je da su primalac i pošiljalac različita fizička lica i niko neće ništa pitati do 10 hiljada evra po transakciji.

Link to comment

ma pitao sam banku, uputise me na poresku sluzbu. njima sam slao mail jos pre par dana, nema odgovora jos.. 

 

hvala na odgovorima. pitao sam ovde bas zato sto sam od par ljudi dobio razlicite savete. a moram priznati  da ne razumem kome i cemu u ovom slucaju placam porez, tj. po kom osnovu. novac sam zaradio van drzave srbije ziveci van drzave srbije.. drugim recima nisam koristio ni puteve ni drumove nit bilo kakve servise il usluge obezbedjene od drzave srbije ili uopste srpskog drustva kao takvog. kapiram naravno da ako zakon kaze da se placa, placa se.. ovo je vise pitanje 'nako, za sta ja tacno u ovom slucaju placam porez? 

 

razumem da nakon tog unesenog novca ili ostavim na stednju pa placam poreze na neke kamate, ili dalje raspolazem novcem unutar sistema drzave srbije i placam porez na neki prihod shodno tome, sve ok. ali burazeru da donesem u zemlju novac stecen negde bez da je prilikom i tokom zarade istog utrosen ijedan resurs ili koriscen ijedan servis drzave, i da mi po samom unosu u zemlju uzme tih 15% (ili koliko vec), za sta jbt? sta ja placam srbiji u tom slucaju? kome sam ja tu ista duzan? ako drzava u kojoj je novac zaradjen nema apsolutno nikakav problem niti potrazivanja, po kojem osnovu ja srbiji ista tu placam? sta placam, pasos, licnu kartu? maticni broj? mislim, ionako nista od toga ne dobijam dzabe (sta god da vadis, placas neke takse). 

 

misim, ja stvarno nemam apsolutno nikakav problem sa konceptom poreza kao takvog, porez ko porez. oduvek sam sve to uredno placao (imovina,  zarada, sta god..). jasno je to, koristis sistem, sistem mora od necega da se izdrzava. al sta kad taj sistem nema apsolutno nikakvu zaslugu, nula (plus ima samo jebenu korist od slanja i trosenja doznaka godinama unazad)? 

 

i sto je najsmesnije sam sebi stvaram ovaj "problem" i dilemu bez ikakve realne potrebe (makar tih ostrva ima kolko hoces), ne planiram vece investicije dole pa da moram da unosim, penzija i osiguranje veze sa srbijom nemaju.. nego eto, ne zelim da se smucam po kojekakvim ostrvima. no uz svu dobru volju, stvarno ne razumem sta ja to u ovom slucaju tacno placam. i zasto. svakako cu platiti sta god da traze, no se osecam kao da me neko reketira. 

Link to comment

Kakav je Univerzitet Tor Vergata- Department za ekonomiju i finansije? Imaju zanimljiv program za master studije, a nikad nisam čula za njih, pa se pitam da nije neki Megatrend, Univerzitet u Kosovskoj Mitrovici i sl?

Edited by halloween
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...