Jump to content
IGNORED

Visa i ostale kartice


Tale

Recommended Posts

Javio mi se drugar u panici, dobio SMS od banke da mu je kartica ugašena iz bezbednosnih razloga.Call centar je bio nedostupan, otišao je do filijale banke i tamo zatekao silu nevoljnika.Objašnjeno mu je da se desio neki upad u sisteme više banaka i da su kartice preventivno spržene.Meni nije stigao nikakav SMS, iako imamo račun u istoj banci. Ne mogu da proverim svoju karticu do sutra.Zna neko nešto više?

Edited by CTale
Link to comment

Čuo sam da se desio upad u bazu Alfa banke u Grčkoj, tako da je npr. koleginici neko opelješio karticu pre 10ak dana 100 po 100 dolara...poenta je da je kartica korišćena za plaćanje goriva na pumpi u Grčkoj koja je imala Alfin čitač. Ne znam za druge banke.Onda su po bankama izvadili listing svih transakcija preko Alfinih posova/atmova, preventivno pogasili kartice, obavestili klijente i izdaće im fraj nove.Naravoučenije-ako ne koristite često kartice, pogotovu kreditne sa velikim limitima, nije zgoreg definisati nešto niži limit dnevne/mesečne potrošnje, ne bi li se eventualna šteta minimizirala.

Link to comment
Čuo sam da se desio upad u bazu Alfa banke u Grčkoj, tako da je npr. koleginici neko opelješio karticu pre 10ak dana 100 po 100 dolara...poenta je da je kartica korišćena za plaćanje goriva na pumpi u Grčkoj koja je imala Alfin čitač. Ne znam za druge banke.Onda su po bankama izvadili listing svih transakcija preko Alfinih posova/atmova, preventivno pogasili kartice, obavestili klijente i izdaće im fraj nove.Naravoučenije-ako ne koristite često kartice, pogotovu kreditne sa velikim limitima, nije zgoreg definisati nešto niži limit dnevne/mesečne potrošnje, ne bi li se eventualna šteta minimizirala.
Kod nas su blokirane sve kartice koje su korišćene na OMV -ovim pumpama... OMV je suprotno onome što sme, čuvao kompletne zapise sa magnetne trake u svojoj bazi (meni bilo čudno objašnjenje, al se nisam previše udubljivao)... Uglavnom, neko je eksportovao celu tu bazu i prodao... Imali smo nekoliko desetina korišćenja kartica u USA, u jako kratkom periodu(dan, dva), to je diglo uzbunu, i tako se stiglo do OMV-a... Edited by radisa
Link to comment
a u toj bazi moze da se sacuva i pin i preslikan magnetni zapis sa kartice? sta je sa onim koje imaju cip?
Tehnički, ja koliko znam samo procesor(firma koja se bavi procesiranjem kartica) može da ima podatke sa kartice, a ne i banka(osim ako banka nije i procesor, kao u slučaju banke gde radim) ili firma koja ima čitač uzet od banke... Tako da mi je to objašnjenje da je OMV nešto džarao čudno, ali moguće da mi kolege nisu ispričale celu priču, a nisam se ni ja nešto udubljivao...Uglavnom, ako ti kartica nema čip, nego samo traku, može da napravi još jednu takvu i da simulira da je ista kartica... Ako ima čip, mislim da je tehnički malo teže izvodljivo(da ne kažem, nemoguće)... Edited by radisa
Link to comment

jasno mi je to za kopiranje trake, s tim da je obicno potreban i pin, osim kod kartica koje to ne traze na terminalima za placanje. ali mi je potpuno debilno da svako ko npr poseduje pos terminale(kao omv npr), moze u baci da cuva te zapise + pinove. ne verujem da to tako moze.

Link to comment
jasno mi je to za kopiranje trake, s tim da je obicno potreban i pin, osim kod kartica koje to ne traze na terminalima za placanje. ali mi je potpuno debilno da svako ko npr poseduje pos terminale(kao omv npr), moze u baci da cuva te zapise + pinove. ne verujem da to tako moze.
Pa naše™ kartice nemaju pin, samo traku :(Samo se prekuca sa kartice 4 cifre, umesto pravog pina, a i to se može čuvati, zar ne?Sad ste me zainteresovali, sutraću se baš raspitati šta je bilo i kako je OMV došao do podataka...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...