Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Elem, svima je verovatno poznat prošlogodišnji dogovor o remontu pet preostalih MiG-29 (četiri MiG-29B jednoseda i jedan MiG-29UB dvosed) koje RV vojske Srbije ima na raspolaganju. šutanovac je svečano najavio remont, pa modernizaciju, pa ovo, pa ono... Na kraju smo se sa braćom Rusima našli na onom najhitnijem i najosnovnijem što je potrebno da resurse ovih pet aviona produži za još nekoliko godina, a to je zamena motora odnosno remont radarske i komunikacione opreme. Za bilo šta jače od ovoga trenutno se nema para, ali imajući u vidu generalno stanje i to je nekakav početak. Dovoljno je samo setiti se kako su se ključni uređaji na ovim avionima usled nemogućnosti održavanja kvarili prilikom borbenih poletanja 1999. godine - pet 29-ki je oboreno (i dva pilota poginula) nakon otkazivanja uređaja kao što su radar, indikator radarskog ozračenja, navigacioni sistem ili kontrola naoružanja.Nakon nekoliko probijanja rokova (inicijalno je sve trebalo da bude gotovo do kraja prethodne godine), izgleda da je prvi avion spreman za povratak u službu. Poleteo je pre nekoliko dana, uveliko mu testiraju motore, za sada je sve u redu i šuška se da bi mogao da bude spreman za centralnu proslavu Sretenja, koja će 15. februara biti održana u Nišu.post-109-1202836437.jpg(fotografija preuzeta sa 1 drugog foruma)Ovde je možda zgodno započeti i priču o budućnosti (ukoliko ista uopšte postoji) srpskog ratnog vazduhoplovstva, po mogućnosti bez previše uplitanja dnevnopolitičkih obračuna u sve to - iako izgleda da bi određena politička dešavanja mogla da imaju uticaj i na ovu temu. Love za modernu NATO eskadrilu nemamo (a i da imamo, pitanje je da li bi nam je prodali), goli smo kao pištolji i pri tome nismo jedini u regionu (Hrvatska muku muči sa okvirno ugovorenom nabavkom švedskih JAS-39, Bugarska je sve sa članstvom u EU i NATO odlučila da dodatno produži resurse svojih MiG-29 jer za nešto ozbiljnije nemaju para), vojska nam je manje-više u raspadu ali zašto ne bismo probali da malo špekulišemo... Rusija trenutno ima popriličan višak MiG-29 (koji je, voleo neko Rusiju ili ne, još uvek veoma pouzdan i respektabilan avion, jedino što srče čorbu gore neko Volga) koji je voljna da ponudi na prodaju i prilično su se bili angažovali u pokušaju da naprave dil sa Hrvatima. Nudili su im pola eskadrile rabljenih 29-ki kao otplatu duga, plus drugu polovinu novih gotovo upola cene, ali dogovor ipak nije postignut (verovatno zbog političkog faktora) i ugovorena je samo isporuka helikoptera MI-17. Imajući u vidu trenutna politička tumbanja, nije nemoguće da u skoroj budućnosti dođe makar do ponude i pregovora oko nečeg sličnog za RV vojske Srbije. Iako je do skoro priča bila orijentisana ka modernizaciji PVO sistema dok je nabavka aviona bila skroz u drugom planu, ta situacija se sada lagano okreće - mada i dalje sve počiva prevashodno na lepim željama i vlažnim snovima.Napominjem da ovaj topik nije pokrenut sa ciljem da po milijarditi put konstatujemo kako sve ovo nema smisla jer ionako nemamo protiv koga da ratujemo niti više predstavljamo bilo kakav faktor u regionu. Topik je čisto tehničke prirode, počinje od nečeg konkretnog (remont koji će uskoro biti završen) i nema razloga da se pretvara u ideološku pljuvačinu NATO vs. Rusija. Ako je neko zainteresovan za malo neobaveznog i prijateljskog špekulisanja, samo napred...

Link to comment

Koji će se avion kupiti najčešće zavisi od nekih vezanih dogovora koji nemaju veze s onim što bi trebalo biti najvažnije, znači odnos kvaliteta i cene. Tako i u našem slučaju prvo treba da se odredi strategija razvoja i u kom će pravcu krenuti država. Inače bih najradije uzeo Gripen.

Link to comment

Madjarska isto prodaje svoje 29-ke ali opet ni 29-ke ne resavaju problem jer se konstatno moraju modernizovat.Te stoga predlazem naslednika 29-ke Mig-35, cijena prava sitnica 32 miliona $, 4 puta jevtiniji od F-22.Gripen kosta od 40-45 miliona $ pri cemu su letne karakteristike losije od Mig-35 mada vaznije je kakve radarade ima za nase uslove.Pri cemu mi ne bi morali nesto da obucavamo pilote jer vec imamo ljude koji lete na 29-kama a i imamo tehnicare na zemlji koji znaju odrzavanje 29-ke. Pitanje je samo politike.Mig-35(NATO ime "Fulcrum-F")

General characteristicsCrew: One or Two Length: 19 m (62 ft 4 in) Wingspan: 15 m (49 ft 3 in) Height: 6 m (19 ft 8 in) Empty weight: 15,000 kg (33,069 lb) Max takeoff weight: 22,700 kg (50,076 lb) Powerplant: 2? Klimov RD-33MK afterburning turbofans, 8,900 kgf (19,620 lbf) each PerformanceMaximum speed: Mach 2.34 (2,500 km/h, 1,527 mph at altitude) Range: 3700 km, 2,387 mi (with external tanks 4800 km, 3000 mi) Service ceiling 18,900 m (62,000 ft) Rate of climb: Approx. 280 m/s (60,000 ft/min) Armament1x 30 mm GSh-30-1 cannon with 150 rounds AvionicsPhazotron Zhuk AE radar NII PP Optical Locator System
http://en.wikipedia.org/wiki/Mikoyan_MiG-35JAS 39 Gripen Gripen
General characteristicsCrew: 1?2 Length: 14.1 m (46 ft 3 in) Wingspan: 8.4 m (27 ft 7 in) Height: 4.5 m (14 ft 9 in) Wing area: 25.54 m (274.9 ft) Empty weight: 6,620 kg (14,600 lb) Loaded weight: 8,720 kg (19,200 lb) Max takeoff weight: 14,000 kg (31,000 lb) Powerplant: 1? Volvo Aero RM12 (GE F404) afterburning turbofan, 54 kN dry, 80 kN with afterburner (12,000 lbf / 18,100 lbf) Wheel track: 2.4 m (7 ft 10 in) PerformanceMaximum speed: Mach 2 Range: Combat radius 800 km, (500 mi), (430 NM). () Service ceiling 15,000 m (50,000 ft) Rate of climb: m/s (ft/min) Wing loading: 341 kg/m? (70,3 lb/ft?) Thrust/weight: 0.94 Armament1 ? 27 mm Mauser BK-27 cannon 6 ? Rb 74 or Rb 98 4 ? Rb 99, Rb 71, MICA or Meteor 4 x Rb 75 2 x KEPD 350 4 x laser-guided bomb 4 x CRV7 rocket pod 2 x Rb 15F anti-ship missile 2 x Bk 90 cluster bomb
http://en.wikipedia.org/wiki/JAS_39_GripenE sada uzmite da je cena Mig-35 od 30-35 miliona $ a Gripena od 40-45 miliona $.Kod Rusa ima i Su-34 koji kosta 36 miliona $ koji je zamena za Su-24.Sukhoi Su-34(NATO ime Fullback)Su-34
General characteristicsCrew: Two Length: 23.34 m (72 ft 2 in) Wingspan: 14.7 m (48 ft 3 in) Height: 6.09 m (19 ft 5 in) Loaded weight: 39,000 kg (85,980 lb) Useful load: 8,000 kg (17,600 lb) Max takeoff weight: 45,100 kg (99,425 lb) Powerplant: 2? Lyulka AL-35F turbofans, 137.2 kN (30,845 lbf) with afterburner each PerformanceMaximum speed:High altitude: Mach 1.8 (1,900 km/h, 1,180 mph) Low altitude: Mach 1.14 (1,400 km/h, 870 mph) at sea level Combat radius: 1,100 km (680 mi) Ferry range: 4,000 km (2,490 mi) Service ceiling 15,000 m (49,200 ft) Wing loading: 629 kg/m? (129 lb/ft?) Thrust/weight: 0.68 Armament1? 30 mm GSh-30-1 (9A-4071K) cannon, 150 rounds 2? wingtip rails for R-73 (AA-11 'Archer') air-to-air missiles 10? wing and fuselage stations for up to 8,000 kg (17,630 lb) of ordnance, including Kh-29L/T, Kh-25MT/ML, Kh-25MP, Kh-36, Kh-38, Kh-41, Kh-59M, Kh-58, Kh-31P, Kh-35 Ural, Kh-41, Kh-65S, Kh-SD, 2 Moskit, 3 Jachont air-to-ground missiles, KAB-500L/KR or KAB-1500L guided bombs, unguided bombs, B-8 rocket pods with 20 80 mm S-8 rockets, B-13 rocket pods with 5 122 mm S-13 rockets, O-25 rocket pords with 1 340 mm S-25 rocket, fuel tanks, EW- and reconnaissance pods.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sukhoi_Su-34Hrvatska se jos nije odlucila za Gripene jer SAD vrse veliki pritisak da kupe F-16 a ovi pak su im veliki duznici pa im je tesko to odbiti. Edited by No7
Link to comment
Koji ipak znatno vise kostaju, pa obuka pilota, tehnickog osoblja...Eh da, nazvati mig29 gluposcu, je jako neozbiljno.
U danasnje vrijeme avion sve vise postaje samo platforma za razna oruzja/orudja, samim tim se i Galeb ili Orao moze nabudziti da zavrsava stvar.I ovo je ozbiljna stvar:EurofighterTyphoon_20.jpghttp://en.wikipedia.org/wiki/Eurofighter_TyphoonAli mene opet bolja kombinacija: Saaba, Volva & Ericssona... Edited by Atreid
Link to comment
U danasnje vrijeme avion sve vise postaje samo platforma za razna oruzja/orudja, samim tim se i Galeb ili Orao moze nabudziti da zavrsava stvar.I ovo je ozbiljna stvar:EurofighterTyphoon_20.jpghttp://en.wikipedia.org/wiki/Eurofighter_TyphoonAli mene opet bolja kombinacija: Saaba, Volva & Ericssona...
Ma sve je to OK i Eurofighter i Gripen, F22... no mi ovde govorimo o RV Srbije, zar ne?Kao što vidiš sam remont 4-5 komada je razlog za slavlje a kupovina novih je u domenu SF-a.Mislim da je najrealnije nadati se kupovini novih kada Srbija odluči (ili joj to bude omogućeno) da li da postane NATO članica.Bilo kakva kupovina novih aviona do tada je, bar po meni nemoguća i besmislena.
Link to comment
Ma sve je to OK i Eurofighter i Gripen, F22... no mi ovde govorimo o RV Srbije, zar ne?Kao što vidiš sam remont 4-5 komada je razlog za slavlje a kupovina novih je u domenu SF-a.Mislim da je najrealnije nadati se kupovini novih kada Srbija odluči (ili joj to bude omogućeno) da li da postane NATO članica.Bilo kakva kupovina novih aviona do tada je, bar po meni nemoguća i besmislena.
Pa da, ali Madjari su Gripene uzeli na lizing... Dobro, sredi se tih 4-5 Migova 29, onda se uzme ovih Migova 21, tih bar ima, i posalju Izraelcima za upgrade (5M eura po komadu)... http://www.iai.co.il/Default.aspx?docID=37...pos=0&btl=1http://www.airforce-technology.com/projects/mig21/Onda, kad si pokrpio ovo sto imas, gledas kako Gripene da pazaris fino na lizing i eto. Edited by Atreid
Link to comment
U danasnje vrijeme avion sve vise postaje samo platforma za razna oruzja/orudja, samim tim se i Galeb ili Orao moze nabudziti da zavrsava stvar.
Sa ovim se ne slažem. Budževine i improvizacije imaju svoju svrhu u vanrednim okolnostima ali one moraju na tome i ostati odnosno njihovo je da budu ispomoć u teškim vremenima a nikako oslonac neke ozbiljne strategije.Naša kopnena vojska, recimo, puna je raznoraznih budževina kao što su "Grom", "Košava", "Stršljen"... Neke od njih bi možda mogle imati upotrebnu vrednost u nekom pograničnom sukobu niskog intenziteta, a neke doslovno predstavljaju smejuriju (taj Stršljen, na primer). Ne postoji način da se Supergaleb ili Orao nabudže tako da predstavljaju ozbiljan oslonac avijacije, pre svega zbog toga što su u pitanju laki jurišni avioni a ne lovci. Oni bi još i mogli da ostanu kao bombarderski deo avijacije (uz neophodnu modernizaciju) ali lovački deo mora da se nabavlja odnekud, bilo da je u pitanju višenamenski avion poput Gripena ili klasičan lovac kao što je 29-ka. Sa porudžbinom Gripena Srbija možda i ne bi imala političke probleme koje ima Hrvatska. Ali ostaje činjenica da bi troškovi bili veliki, mada bismo mogli da se oslonimo na iskustva drugih. Evo, Rumuni se spremaju da MiG-21 zamene upravo Gripenom, pa se na njihovom primeru otprilike može videti koliko bi ukupno koštala nabavka i obuka pilota, odnosno prelazak sa MiG-ova na nešto drugo.Sa druge strane, ne verujem da bi bilo pogrešno i dalje se oslanjati na ruske avione. I jedna i druga varijanta imaju svoje prednosti i mane.
Link to comment
Pa da, ali Madjari su Gripene uzeli na lizing... Dobro, sredi se tih 4-5 Migova 29, onda se uzme ovih Migova 21, tih bar ima, i posalju Izraelcima za upgrade (5M eura po komadu)... http://www.iai.co.il/Default.aspx?docID=37...pos=0&btl=1Onda, kad si pokrpio ovo sto imas, gledas kako Gripene da pazaris fino na lizing i eto.
Pa za jedno 5-6 godina moglo bi, s tim da bi se pre nabavke Gripena trebalo rešiti mig-ova, čisto da se pojeftini održavanje, nabavka delova i sl...Kada bi se imao odgovor koliko Srbiji realno treba modernih aviona onda bi se i moglo pričati o nabavci novih i kojih, ovako kako god okrenem dođem do neke cifre od max 7-8 kom...Sve preko toga mi izgleda kao nepotrebno bacanje novca, a koje bi se moglo usmeriti u savremene PVO sisteme.
Link to comment
U danasnje vrijeme avion sve vise postaje samo platforma za razna oruzja/orudja, samim tim se i Galeb ili Orao moze nabudziti da zavrsava stvar.I ovo je ozbiljna stvar:EurofighterTyphoon_20.jpghttp://en.wikipedia.org/wiki/Eurofighter_TyphoonAli mene opet bolja kombinacija: Saaba, Volva & Ericssona...
Onda bolje uzmes F-22 Raptor i super jos imas stealth tehnologiju koji i nije mnogo skuplji od Eurofihter-a. Eurofighter je preskup avion za ono sto nudi 122.5 miliona$ a F-22 Raptor 137.5 miliona $.
Link to comment
Onda bolje uzmes F-22 Raptor i super jos imas stealth tehnologiju koji i nije mnogo skuplji od Eurofihter-a. Eurofighter je preskup avion za ono sto nudi 122.5 miliona$ a F-22 Raptor 137.5 miliona $.
Raptor koliko znam trenutno nije na prodaju. A i ta cena mi je sumnjivo mala. Da ga nisi pomešao sa JSF?
Link to comment
Tako pise na wiki ako oni lazu, a umeju da lazu, onda i ja lazem vas.http://en.wikipedia.org/wiki/F-22_RaptorAli kako god okrenes po meni je najbolje resenje Mig-35.
Koliko sam na brzinu pogledao tamo to i piše, nije na prodaju a i cena koja se spominje ako bude je 200 megadolara po komadu. Za okljaštarene verzije.Za nas je sve preko Gripena i Miga nepotrebno čak i da imamo pare da platimo. Mislim da bi nam u ovoj situaciji modernizovani Mig21 bili dovoljni za zadatke. Naravno ako je to sa našim primercima uopšte moguće. Ako im je resurs istekao onda u obzir dolaze samo Gripen ili Mig 29 (polovni) ili Mig35 (novi). Tu nisam baš siguran da je Mig jeftinija varijanta ako se uzmu u obzir i troškovi korišćenja za 20+ godina.
Link to comment
Koliko sam na brzinu pogledao tamo to i piše, nije na prodaju a i cena koja se spominje ako bude je 200 megadolara po komadu. Za okljaštarene verzije.Za nas je sve preko Gripena i Miga nepotrebno čak i da imamo pare da platimo. Mislim da bi nam u ovoj situaciji modernizovani Mig21 bili dovoljni za zadatke. Naravno ako je to sa našim primercima uopšte moguće. Ako im je resurs istekao onda u obzir dolaze samo Gripen ili Mig 29 (polovni) ili Mig35 (novi). Tu nisam baš siguran da je Mig jeftinija varijanta ako se uzmu u obzir i troškovi korišćenja za 20+ godina.
Pise Unit cost US$137.5 million.Slozio bih se sa tobom da smo mi na standardu Gripena tj. da ga vec koristimo i da imamo pilote i osposobljenu tehnicku podrsku Gripena ali mi imamo suprotno.Mig-21 svi izbacuju tako npr. Hrvatska ga izbacuje do 2011. a mi valjda do 2015., suvise je to staro i mnogo kosta odrzavanje.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...