Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

E do kurca! :D Dogurao sam do 81% sa skidanjem. Nisam ni imao pojma da je 64bitno, a zaboravio sam da pitam onog u radnji. Dobro, sad cu da pocnem da skidam 64bitnu verziju. Kako onda ide sa ostalim softverom odn. programima? Jel' i oni imaju posebne verzije za 64 odn. 32?
kao sto rece roger, drajvere skidaj 64bitne, ostali programi ne moraju da budu 64bitni ako nema 64bitne verzije. win ce lepo da napravi jedan program files folder gde ce instalirati 64bitne verzije i jedan program files (x86) gde ce instalirati 32bitne verzije (ovaj drugi folder ce biti daleko veci :) ).sto se same instalacije wina tice, samo ti sokocalo prikljuci na internet i kreni da instaliras sedmicu. sve ce win automatski da odradi. i drajvere ima da instalira sa neta sam (mozda, ali mozda, ces morati rucno neki sam da instaliras). bilo bi dobro da windows update ne iskljucujes nego da stavis "check for updates but let me choose whether to download and install them". tako ce te win obavestiti kada su novi updateovi dostupni, a ti ces odabrati koji zelis da instaliras. important i recommended bi trebalo da instaliras (samo vodi racuna za update kb971033 ne instaliras jer onda neces moci da pelcujes windows :)), a optional kako hoces. videces i sam, sedmicu su napravili da instalacija bude totalno laka i user friendly.
Cekaj, ti mi preporucujes p55-ud3, ako dobro kapiram?
ne, ja ti preporucujem ga-p55a-ud3r
Veruj mi, nisam fan nicega :D nego sa intelom i GF-om imam iskustva, a sa AMD-om i ATI-jem ne.Kako je GF240GT sporija od GF9800? Kako se to tacno gleda? Rece neko ovde da je DDR5 brze od DDR3. Koliko kosta ta 4850? Ja je ovde nemam u ponudi/cenovniku, mada bi ovaj sigurno mogao da mi nabavi. Inace, ne igram igrice uopste, tako da mi to nije primarno cime se vodim kod izbora komponenti.
jeste brza ddr5 memorija od ddr3, ali nije to jedino vazno. bitno je i koje je jezgro, memorijska magistrala... po testovima koji se mogu naci na netu 240gt je sporija od 9800gt, a 4850 je, kao sto sam gore napisao, u rangu 9800gtx+, koja je, opet brza od 9800gt. 4850 sa 512mb memorije je oko 10k rsd, sa 1gb memorije par hiljada skuplja (zavisi od proizvodjaca karte). cisto da ne bude zabune, ne moras da imas amd cpu za ati gpu, kao sto ni ne moras da imas nvidia gpu za intel cpu. :D
Hvala! :)
nema na cemu. :)
Sto se HDD-a tice, u ponudi nema samsunga, ali pitacu ga za to. Ima Western Digital. Sta tu preporucujete? Ok Green da izbegavam, to kapiram. :D
samsungova f3 serija se pokazala dosta dobro. diskovi su brzi, malo se greju i prilico tihi. wdova black serija je kvalitetnija od green (daju i duzu garanciju, 5 godina na black naspram 3 godine na green). mada, sto se hddova tice, sve je to uglavnom konfekcija.
Sta treba da se podesava kod graficke nakon instalacije OS-a? Kapiram da prvo treba da instaliram drajvere, a onda dalje sta? I ne rekoste mi za net. Kako ide uspostavljanje konekcije nakon butovanja™ racunara?
kao sto napisah, samo ti utakni kabl od neta u komp i pusti win da drnda. sve ce sam da odradi.
Link to comment
Pa nemo me zezate, taman sam izbriso onih 80ikusur% 32bitnog Win7 koji sam skinuo i poceo da skidam 64bitni! :DZato i pitam kakva je situacija sa programima. Nemam pojma kako to funkcionise kad imas 64bitni, da li onda sve mora da bude 64bitno, funkcionisu li 32bitni programi na 64bitnom OS-u, itd.?
naravno da funkcionisu. eventualno nece raditi neki praistorijski programi, ali za to ima compatibility mod u sedmici. instaliraj 64bitni win i opusti se, sve ce da radi kako treba. mislim, cemu onda kupovati 4gb rama i 64bitni hardver?svi bolji antivirusi imaju i 64bitne verzije tako da ni tu nece biti problema. za neke ce ti trebati lekovi, neki su i besplatni. i sama sedmica ima antivirus, anti-spyware i firewall integrisane u os.
Link to comment

do sada sam instalirao bar 5 puta sedmicu (poslednji put pre neki dan burazeru na notebook) i ni jednom se nije desilo da net nije odmah proradio (tacnije, kad win automatski instalira sta treba da instalira). jedino ako ti sam net ne radi. :D

Link to comment
Net mi je u startu neophodan da bih mogao da vas gnjavim ovde kad nesto zaserem ili se zaglibim negde. :DDrajvere valjda dobijam uz komponente na CD-u? Sta treba sa neta da se skine? Jel' i firewall ima posebno za 64bitne?
Firewall je u Windozama uključen.Ako dakle imaš SBBov ruter (iliti kutijicu sa svjetalcima) iz koje izlazi net kejbl, onda je hajli lajkli da će net sam proraditi, jer koliko ja znam difoltno je namješteno da se sve potrebno automatski zaište i onda dobije od routera, a ako router imaš, tako bi moralo bit.Za 64 bitne drajvere najnovije, ono što ne bude uključenou dozama, + ono što windozovi sami pokupe s neta - ostat će 2 ili 3 divajsa maksimalno. A ti vidi i javi nam ako ih bude koji su to, paćmo ti ih nać.
Link to comment
Sto se HDD-a tice, u ponudi nema samsunga, ali pitacu ga za to. Ima Western Digital. Sta tu preporucujete? Ok Green da izbegavam, to kapiram. :D
WD Black (FALS).
Jel' i firewall ima posebno za 64bitne?
Da.
a ovaj... za koji će đavo dečku 64-botni os? mislim, koje su to 64-bitne aplikacije koje će da koristi, pa da mu treba ta zajebancija u životu?
1. Iskoristiće 4 GB memorije, umesto 3.2. Photoshop CS4.edit: WD Green je 5400 obrtaja. Zlikovci. Edited by Anonymous
Link to comment
1. Iskoristiće 4 GB memorije, umesto 3.2. Photoshop CS4.
tačno. znači ako ne koristiš photoshop CS4 ili neku drugu 64-bit aplikaciju instalacjija 64-bit operativnog sistema je ovrekill, plus, što je mnogo gore, ostale aplikacije koje su u velikoj većini neće raditi onako kako su napisane nego preko nekakvih emulatora i samim tim radiće sporije. e sad, koliko ja znam u 32-bitnom adobeovom CS4 paketu je i premier, a sladža je, koliko mi se čini napisao da bi se bavio video montažom. ako je to slučaj i sa 64-binim CS4 paketom onda je ovo što mu predlažete razumno, inače teško.
Link to comment

Aj' videcu! Ako Premiere ima 64bitni, onda cu da idem na tu varjantu, ako ne, onda na 32bit, pa lako mogu posle da se presaltam.Inace od programa, meni ce najvise trebati upravo Premiere i/ili neki drugi slican program i Photoshop. Naravno, net brauseri, u torrent, ACDSee, CCleaner, Office, Winamp, neki programi za pustanje videa i slicne aplikaceije se podrazumevaju. Kako tu stoje stvari?BTW, kad pomenih Office, koji je sad aktuelan? Ja imam 2003 i taj koristim sve vreme. Sta je bese poslednje, 2007? Vidim ima 2010, ali kao beta verzija, sto me ne zanima dok ne izbace konacnu full verziju.

Link to comment
WD Black (FALS).edit: WD Green je 5400 obrtaja. Zlikovci.
Ovde u cenovniku mi pise da je taj Green na 7200rpm. I svi su uglavnom na 7200 obrtaja. Ima neki Caviar Black, jel' si na taj mislio?
Link to comment

Upravo sam utanacio poso! Sta da se tu natezem vise, pa ko ga jebe! Otprilike ce to ovako ici:napajanje uzeo sam 650Wploca ona p55a-ud3, videcu jos sutra da nema mozda ovu ga-p55a-ud3r sto Lloyd Wyman pomenuoprocesor core i5-750 memorija 2x2GB DDR3graficka GF9800GTHDD 500GB WD nije imao black pa sam uzeo taj neki obican (ne green)konacna cijena, prava sitnica: 69.864 din :DAli, odbice mi se na ovo moje sokocalo nekih 50ak€, i jos par hiljada ce oni nesto da nategnu cenu i to ce se svesti na prihvatljivih 630-640€. Tako da mozda vec u subotu (ako ja budem mogao da uskladim svoje vreme) moze da mi stigne.

Link to comment
tačno. znači ako ne koristiš photoshop CS4 ili neku drugu 64-bit aplikaciju instalacjija 64-bit operativnog sistema je ovrekill, plus, što je mnogo gore, ostale aplikacije koje su u velikoj većini neće raditi onako kako su napisane nego preko nekakvih emulatora i samim tim radiće sporije. e sad, koliko ja znam u 32-bitnom adobeovom CS4 paketu je i premier, a sladža je, koliko mi se čini napisao da bi se bavio video montažom. ako je to slučaj i sa 64-binim CS4 paketom onda je ovo što mu predlažete razumno, inače teško.
32-bitne aplikacije na W7 64-bita rade savršeno. Upoređivao sam sa W7 32-bita. Plus, dobiće minimum 500 Mb radne memorije više (na 4 GB) uz svu vratolomiju sa PAE na 32 bita, a ta memorija će mu dobro doći za video montažu. 64 bita su budućnost, polako postaju i sadašnjost.
Upravo sam utanacio poso! Sta da se tu natezem vise, pa ko ga jebe! Otprilike ce to ovako ici:napajanje uzeo sam 650Wploca ona p55a-ud3, videcu jos sutra da nema mozda ovu ga-p55a-ud3r sto Lloyd Wyman pomenuoprocesor core i5-750 memorija 2x2GB DDR3graficka GF9800GTHDD 500GB WD nije imao black pa sam uzeo taj neki obican (ne green)konacna cijena, prava sitnica: 69.864 din :DAli, odbice mi se na ovo moje sokocalo nekih 50ak€, i jos par hiljada ce oni nesto da nategnu cenu i to ce se svesti na prihvatljivih 630-640€. Tako da mozda vec u subotu (ako ja budem mogao da uskladim svoje vreme) moze da mi stigne.
Ukoliko ima WD Black (FALS) 1 TB uzmi to, nećeš se pokajati. Hard disk je usko grlo svakog računara. Green je 5400 RPM, a on može da napiše šta god hoće.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...