Jump to content
IGNORED

Pečenje


Corkscrew

Recommended Posts

Posle topika jagnjetina na pdf Kulinarstvo potonjeg foruma ovo bi trebalo da bude posveceno pecenju u svakom obliku, janjcima, pajcekima, jaricima, volovima i svemu ostalom sto moz' da se turi na razanj, mangalo, pod such itd...e sad ovde fali smajli gedze sa slamkom u ustimaPa nek se zavrti, il sto bi 90% posetilaca festivala u Guchi reklo "let it roll"

Link to comment
  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yolo

    26

  • banatjanin

    6

  • Barti66

    6

  • magnolia

    5

ta kafana "stari javor" mrzence na makedonsko grckoj granici je realno jedno dosta otreznjujuce iskustvo o tome kako se lose pecenje prodaje u srbiji. mi smo skloni da uzdizemo u nebesa to sto se sluzi u sumadiji i sire, ali kada covek proba tako nesto, shvati da se ovde uglavnom - i sve manje po pristupacnim cenama - prodaje jagnjetina koja em nije u cvetu mladosti em je ispecena na brzinu, ostala puna vode da bi meso bilo "jace na vagi". o cemu se zapravo radi shvatio sam kada sam krajem avgusta putovao u sarajevo. u stara vremena taj put preko sokolca, han pijeska i rogatice je bio ultimativna autostrada zaklane jagnjece nejaci - sto je na izvestan nacin i dalje - ali samo do ranih popodnevnih sati kako se ispostavilo. posto se nas put malo otegao, u epicentar jagnjetine, sto ce reci potez vlasenica han pijesak, dosli smo negde iza 16h, kada se ispostavilo da na vecini prodajnih objekata mesa vise nema. sasvim sam siguran da bi to smatrali slucajnoscu i prepustili zaboravu, da nas nije poterao saobracajni maler u vidu 2 istovremeno unistene gume na vozilu, pa smo na ulazu u han pijesak potrazili pomoc u kafani "zelena dolina". kako se sa gazdom poveo razgovor na razne teme, dosli smo i do toga zasto nema pecenja, posto je nakon naseg dolaska jos nekoliko automobila stalo sa istim pitanjem, i produzilo dalje nakon negativnog odgovora. vlasnik kafane je rekao da je dovoljno da im ostane neprodato 3-4kg mesa za sutra, pa da od njihove zarade ne bude nista. o cemu se radi - prebrzo ispeceno, prerano skinuto sa raznja, meso je puno vode i to je ono na cemu se bazira zarada. ako meso "kalira" preko noci, ispusti vodu i izgubi na tezini, odose i pare. i zato svi tamo kalkulisu, niko ne rizikuje da ispece vise pa da ostane za sutra.eto, ako ste se pitali zasto ono sto vam prodaje velika vecina pecenjara ne lici na jagnjetinu kakvu ste nekada jeli, mozda je ovo jedan od razloga.ako znate neko mesto gde se i dalje sprema onako kako bi trebalo, polako i natenane - budite ljudi, podelite s nama :blush:

Link to comment

avalski put, par kilometara pre skretanja za vrcin, sa desne strane, pecenjara oridzinali from okoline sinja. jagnjetina je skoro kao iz snova. skoro, zato sto se desilo dva od dvadeset puta da bude suvkasta i za nijansu matorija nego sto je idealno.cena se ne secam, ali znam da nije bilo sokantno. guda je, takodje, savrsena.fensi detalj na koji uvek odlepim je pak papir u koji je zavijaju.inace, taj putni pravac koji pominjes obiluje "pecenjarama", i jedna od boljih krila se iza nekadasnje mesne zajednice u konjevic polju, pre skretanja za khm srebrenicu.ali sigurno najbolja (po proverenim svedocenjima iz druge ruke, posto nisam prosla tim putem dosta dugo) nalazi se u sumarku kad se prodje vekovni grad slobomir, ka bijeljini. blize instrukcije po potrebi, honorar, paketic od dva kila po povratku.

Link to comment
ako znate neko mesto gde se i dalje sprema onako kako bi trebalo, polako i natenane - budite ljudi, podelite s nama :blush:
ja znama znas i timrzence, bre utimativno, samo & iskljucivo: mrzenceinace, sto se kvaliteta janjetine tice, ne zameri gazo, ali novi javor ni malo ne zaostaje. jbg. ipak je to ista porodica. (razvedeni muz i zena)edit> ha, sudeci po datumu sa tvog fiskalnog racuna, bili smo tamo u tri dana razlike. :) Edited by banatjanin
Link to comment
ja znama znas i timrzence, bre utimativno, samo & iskljucivo: mrzenceinace, sto se kvaliteta janjetine tice, ne zameri gazo, ali novi javor ni malo ne zaostaje. jbg. ipak je to ista porodica. (razvedeni muz i zena)
nisam bio u novom javoru, bio sam warnovan da je stari javor ultimativno mesto. jel bi mogao da dodas koju, da li ima razlike u meniju, sem u ambijentu. video sam da je profil voznog parka prakticno istovetan - registracije iz cele makedonije i beograda - pa sam posumnjao u istinitost tvrdnje, ali nisam imao vremena da proveravam navode.inace smo prilikom ove posledenje posete mrzencima otkrili odlicno mesto za spavanje u neposrednoj blizini - banja negorci - kada se pravi stop na putu za grcku, sto je idealno za one koji poput mene krecu kasnije iz beograda.back to topic - stvarno ne kapiram zasto u srbiji niko ne moze da spremi tako jagnje. OK treba dobro meso - i to dole je ocigledno sto kazu mesari paslo pod rucnom, ali ostaviti ga par sati pod sacem, otklopiti zadnjih 30min da dobije koricu, WTF?! pa nije raketna tehnika u pitanju.
Link to comment
nisam bio u novom javoru, bio sam warn™ovan da je stari javor ultimativno mesto. jel bi mogao da dodas koju, da li ima razlike u meniju, sem u ambijentu. video sam da je profil voznog parka prakticno istovetan - registracije iz cele makedonije i beograda - pa sam posumnjao u istinitost tvrdnje, ali nisam imao vremena da proveravam navode.inace smo prilikom ove posledenje posete mrzencima otkrili odlicno mesto za spavanje u neposrednoj blizini - banja negorci - kada se pravi stop na putu za grcku, sto je idealno za one koji poput mene krecu kasnije iz beograda.back to topic - stvarno ne kapiram zasto u srbiji niko ne moze da spremi tako jagnje. OK treba dobro meso - i to dole je ocigledno sto kazu mesari paslo pod rucnom, ali ostaviti ga par sati pod sacem, otklopiti zadnjih 30min da dobije koricu, WTF?! pa nije raketna tehnika u pitanju.
pa, vidinovi javor ti je ono> crveni itison (ili su pločice?), PVC prozori, mesingani okviri na stolicama, spušten kartonsko - gipsani plafon. plus neki bordo pliš. dakle, enterijer zvani kafanski užas 90-tih. prijatnije mi je u starom. još kafanskije. i ovo će biti kad ostari.što se menija tiče, klasika, isto ko i u starom, kao i cene. skara (radkapna i ostalo), sač, meso i salate. toa je toa.ali ja se tamo, kao i na većini takvih mesta u MK, držim klasike:makedonska salata (paradajz, luk i pečena iscepkana paprika), sirenje so skara, bieno sirenje, tarator, možda eventualno tikvički, ako su dobre. uz to naravno Ploumari, led i voda. Ona mala bočica dosta.nakon toga zamakanje prstiju u toplu i meku plećku, but, rebarca, štagod. natenane i mnogo. ako ima i onih tankih toplih hlepčića, savršeno. puštam neki merlo da mi spira zalogaje i tako... do zen faze.nego , jel probao neko pastrmajliju? ali štipsku?jel znate šta je to?nemam kad da objašnjavam, evo, sad sedam u auto i krećem put juga.se gledame okolo sreda
Link to comment
nego , jel probao neko pastrmajliju? ali štipsku?jel znate šta je to?nemam kad da objašnjavam, evo, sad sedam u auto i krećem put juga.se gledame okolo sreda
eh, gde me nadje. ovo sto sam ja jeo je najslicnije onome sto turci zovu PIDE, sa mesom. znaci kao duguljasti, spljosteni hlepcic, narokan sitno seckanim mesom. teo sam da padnem u mutan vardar koliko sam se jedared toga ozdrao, u dobra stara vremena kada se doktori nisu slusali, odmah posle bombardovanja. mislim da mi je posle toliko testa secer otisao na 20.edit: kad ides dole, probaj pivka pinot noir 2006, ne znam da li sam utripovao ili je to stvarno OK vino za 4.5E. Edited by gazza
Link to comment
  • 5 months later...

e ako bi se nasao neki dobrotvor da preporuci objekat sa dobrom jagom u zelenom ambijentu plus minus 100km u radijusu od beograda, da je vredno voznje itd. nagla promena uskrsnjih planova proizvela prazan frizider.... vojvodina preferirana ali nije uslov! merci, danke!

Link to comment
e ako bi se nasao neki dobrotvor da preporuci objekat sa dobrom jagom u zelenom ambijentu plus minus 100km u radijusu od beograda, da je vredno voznje itd. nagla promena uskrsnjih planova proizvela prazan frizider.... vojvodina preferirana ali nije uslov! merci, danke!
Mozda sam zakasnio za danas sa preporukom, ali je jagnjetina u restoranu "MB" u Mladenovcu verovatno odlicna i ostalim danima.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...