Jump to content
IGNORED

Dođoške tablice


Frile

Recommended Posts

Nekada su kod nas (u Beogradu, ne znam koja je država tada bila) šestocifrene tablice koje počinju na 9 bile na vozilima stranih državljana, registrovanim ovde.

 

Izgleda da je slično pravilo važilo (ili još važi) i u drugim državama.

 

 

Koja je logika iza toga, zašto drugačijim tablicama obeležavati vozila stranih državljana?

Link to comment

Nekada su kod nas (u Beogradu, ne znam koja je država tada bila) šestocifrene tablice koje počinju na 9 bile na vozilima stranih državljana, registrovanim ovde.

 

Izgleda da je slično pravilo važilo (ili još važi) i u drugim državama.

 

 

Koja je logika iza toga, zašto drugačijim tablicama obeležavati vozila stranih državljana?

Sa tri 9-ke su počinjale tablice vozila stranaca koji su privremeno živeli u Srbiji(Jugoslaviji) imali boravište. I te tablice su bile privremene. Zato im je dodeljivana numeracija sa tri 9-ke početne.

 

Stranci koji su  stalno žive(li) u Srbiji(Jugoslaviji) i imaju(imali) prebivalište imaju(imali su) normalne tablice kao i svi drugi. A tako je i u svim drugim zemljama, i u skladu sa Bečkom i drugim konvencijama o drumskom saobraćaju.

Link to comment

Frile,

Svojevremeno, vozila sa 9 su pripadala stranim drzavljanima sa privremenim boravkom u SFRJ/SRJ i bila su na rezimu provremenog uvoza. Tj. nisu placali carinu i porez na promet za vozila koja su bila na taj nacin uvezena. 

 

Pozdrav,

x500

Link to comment

Sa tri 9-ke su počinjale tablice vozila stranaca koji su privremeno živeli u Srbiji(Jugoslaviji) imali boravište. I te tablice su bile privremene. Zato im je dodeljivana numeracija sa tri 9-ke početne.

 

Stranci koji su  stalno žive(li) u Srbiji(Jugoslaviji) i imaju(imali) prebivalište imaju(imali su) normalne tablice kao i svi drugi. A tako je i u svim drugim zemljama, i u skladu sa Bečkom i drugim konvencijama o drumskom saobraćaju.

 

Znači tablice su privremene.

Hvala, pretpostavljao sam da postoji logično objašnjenje.

 

Na drugom topiku je bila priča kako su dođoši u Sloveniji imali (ili i sada imaju) tablice druge boje.

U stvari, radi o standardnim privemenim tablicama za lica što imaju privremeno boravište.

 

Nije standardno ni normalno što je 25000 građana izbrisano iz evidencija i prevedeno u status stranaca, ali to je priča za drugi topik.

Link to comment

Mnogi su zloupotrebljavali (mislim da danas više to nije slučaj, jer je promenjen neki zakon) da ne plaćaju carinu na skupa vozila. Platiš advokata da ti otvori ,,fiktivnu" firmu u Beču (ili tako nešto) i da ti je održava u životu, valjda je to koštalo oko 500 evra godišnje. Onda ta firma otvori predstavništvo u Srbiji i ti na predstavništvo registruješ ,,privremeno uvezen" automobil (koji je valjda u vlasništvu one firme napolju). I onda voziš na ,,ekonomske" tablice (one crno-žute što imaju ,,E" u sredini). Pre 6-7 godina, skoro je svaki skuplji automobil (tipa BMW 5, 7 itd.) imao ekonomske tablice.

 

Kada su uvodili ove nove tablice, mislim da su promenili neke propise ili zakone pa to sada više ne može, ili bar ne može tako lako da se izvede.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...