Jump to content
IGNORED

Iznutrice


hoffnung

Recommended Posts

uveče je rezultat: svinjokoljski paprikaš, meso i krompir u masti iz rerne, pečena krv, sveže pečene kobaje, bele kobaje, švargla, vrući čvarci iz mleka, pečeni gronik, kulen i kobaje za dim, slanina za dim, šunke za dim... itd.
Jebi se, znaš angry.gif
Link to comment

Pre neki dan mi paznju privukla informacija da je Hrvatska zastitila cvarke. Isto tako, je navodno, neki ovdasnji proizvodjac iz Srbije zastitio duvan cvarke :s_w: . Pamtim slavonski kulen koji sam jeo u vojsci, kad je "klasi", dobrom drugaru iz okoline Slavonskog broda, dosla poseta.Slovenija blokira hrvatski cvarak

OCVIRK ILI GRUMPPoduzetnik Tomo Galović zatražio je potvrdu autohtonoga hrvatskog proizvoda, kakvu je već dobio za kulen, no Slovenci tvrde da su čvarci zajednička europska baština.
Bokte, kolko na ovom topicu postovalaca europskih vrednosti...! :) P.S. Bez bilo kakve zle namere, na ovaj nadasve, plemeniti topic, uneo sam tracak politickih trvenja iz regiona :blush: . Edited by C žeton
Link to comment
nažalost nisu ni moji, ali sam ja nekako na vreme uspeo da pokupim fazone, a imam i uslove da se vežbam svake godine. napraviti svinjokolj kod keve u homtaunu je nešto što ne treba nikom i samo je trošak, ali ja ne dozvoljavam da ta porodična tradicija zamre, pa odvojim i vreme koje nemam i novac da organizujem majstore u pet ujutru, na minis 10, da se zgrejemo rakijicom i salčićima za doručak, pa sobalimo jednu dvestakilašicu, čisto sporta radi. uveče je rezultat: svinjokoljski paprikaš, meso i krompir u masti iz rerne, pečena krv, sveže pečene kobaje, bele kobaje, švargla, vrući čvarci iz mleka, pečeni gronik, kulen i kobaje za dim, slanina za dim, šunke za dim... itd.
U mom kraju su u davna vremena uzgajane svinje crne boje(malo vece od onih iz Azijesto im stomak visi) i sigurno nisu imale vishe od 100 kg. Secam ih se sa ljubavlju.Sada i tamo ,kao i svuda u Evropi te ogromne,belo-ruzicaste. Postoji i neka "Europasau"(evropska krmacha u prevodu) koja ima jedno rebro vishe.E u mom kraju su krvavice nepoznate ( i ja ih ni ovde u Nemackoj ne jedem),ali se zato pravila fina pashteta od dzigerice. Skoro pa kao francuska.Sta je to gronik? Ko josh ume da pravi salchice? :wub:
Link to comment

inspirisan skupstinskim zbivanjima i stradanjem velje ilica otisao sam u kafanu orasac da overim njihovu glavu u skembetu. nije bila losa - dapace - pogotovo sto je drugacija od vecine ostalih koje sam poslednjih probao. glavna razlika je sto ova ima nekakav saft, skoro pa corbicu - ne bas puno toga ali za zahvatiti par kasika. sa druge strane povrca skoro i da nema ili sam bio takve srece da mi se zalomilo samo meso i skembici. u svakom slucaju prilicno je light, nema previse zaprske, paprike i statiznam cega sto kuvarice vole da natrpaju, i primetan je kvalitet - kada bi se izbacili skembici, mozda bi i neka fensi klijentela mogla da pojede. s obzirom da sam u toku konzumacije citao tekst u time outu o toskanskoj kuhinji, na trenutak sam pomislio da bi ovo bez problema proslo u kuhinjama koje se smatraju sofisticiranijim od nase, mada ne znam da li je ovo kompliment ili nije.u svakom slucaju, ovo je bila februarska teleca glava u skembetu. videcemo gde cemo ici u martu. btw orasac unutra izgleda super, ima i funkcionalan stari kamin koji je preziveo renoviranje kafane u koji osoblje revnosno sabija gomilu drva sto daje poseban stimung, s obzirom da je napolju sve belo. imaju i neko jelo s rostilja koje se zove "kumcici", kapiram da je varijanta nekih ustipaka - kao i brizle da ostanemo pri temi.

Link to comment
Sta je to gronik?
trouglasti komad slanine sa donjeg dela vrata svinje, nije dobar za dimljenje. debela slanina ikričaste strukture, sa širokim kaiševima mesa. iseče se na veće komade i ubacuje u bakrač (oraniju) sa čvarcima pred kraj topljenja. dobije hrskavu zlatno žutu opnu a unutra postaje meka. jede se hladno.drugi način je obariti komade gronika u slanoj vodi, pa ih impregnirati dobrom alevom paprikom i belim lukom. seče se tanko i jede hladno.medjutim, najbolji je usoljen (usalamuren) gronik isečen na šnite i bačen da proboravi na roštilju par minuta.
Ko josh ume da pravi salchice? :wub:
nije pitanje ko ume, nego ko ima živaca i vremena.bilo slani, bilo slatki, dobri salčići staju na crtu francuskim kroasanima bez problema. Edited by banatjanin
Link to comment

meni se u bolja vremena - kad sam smeo da jedem salo i leba u formi salcica - par puta desilo da se nadjem u famoznoj zelenoj pekari u kursulinoj (preko puta opstine vracar, samo bocno) kada su iznosili iz kuhinje vruce salcice pa sam bio navalio ko mutav. kao klinac sam ih mnogo mrzeo - posto je kod moje babe vladala teorija da deca ne smeju da jedu vruce salcice inace ce u stomaku da ti se desi neka mnogo gadna stvar, bila zvaka da se neko u natalincima bio prejeo vrucih salcica pa umro. zato su se jeli dan, dva ili tri kasnije kada su vec bili poprimili neku drugaciju strukturu, a mene je najvise nerviralo to sto se to hladno salo osecalo i opiralo, isto kao kad jedes kroasane dan kasnije i to nema veze sa onim kako treba da bude. medjutim, ovi vruci salcici iz kursuline su opako zajabati - i pritom su real thing u sta sam se licno uverio posto sam par puta, uglavnom prilikom primopredaje bozicne curke, boravio u prostoriji u kojoj se spremaju. znaci tamo radi old school ekipa a salcice mesi keva od kojih 55-60tak godina bez ikakvog gejaskog djidanja, znaci razvlacenje tankih kora umesenih od sala i brasna, plus domaci dzem. kako bog zapoveda. ko je blizu moze verovatno i da naruci i da ih podigne vruce.

Link to comment

Prodavnice: Jedna se nalazi na Zelenom vencu (Preko puta ribarnice. Ne zna kako se zove prodavnica) Druga je u 44-tom bloku - pijaca (Novać Beogradić).Moraju dobro da se operu toplom vodom (iako su oni očišćeni) očiste se ako ima potrebe. Stave se u lonac i nalije voda da se pokriju. U to kuvanje se stavi: Lorber, biber u zrnu (so ili vegeta, začin c)Kuva se dok ne budu mekani. (viljuškom zabodeš da može da prođe)Kad su gotovi, iscede se iz te vode i ostavi da se malo ohladi (da bi mogao da ih seckaš)Na masti se izdinsta dosta luka (kao za paprikaš) Iseckaju se na rezance (debljine 1cm ((npr))Doda se: Biber mleveni, tucana paprika i ona u prahu. To se krčka otprilike pola čuke.

Link to comment
Jebi se, znaš angry.gif
Secam ih se sa ljubavlju........Ko josh ume da pravi salchice? :wub:
meni se u bolja vremena ........... kao klinac sam ih mnogo ......
brate, otkad je otvoren ovaj topik, sanjam scene iz detinjstva i patim :cry:
vidim da je došlo vreme da forumaški prikupimo pare i kupimo jedno parapsihopatološko zajedničko svinjče, platimo majstora i odradimo klanje i druženje. evo ja se pored para, učipljujem rakijom i kuvanim vinom, a može i dvorište ako nema gde.
Link to comment
vidim da je došlo vreme da forumaški prikupimo pare i kupimo jedno parapsihopatološko zajedničko svinjče, platimo majstora i odradimo klanje i druženje. evo ja se pored para, učipljujem rakijom i kuvanim vinom, a može i dvorište ako nema gde.
Ja se prijavljujem za Vasinu tortu( salcici numem da pravim), al bi ti mogo malo da se bacishu troshak pa da izneshesh i neki dragulj iz tvog podrumcheta ;)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...