Jump to content
IGNORED

Ljuto-slatko-kiseli sosovi


Turnbull

Recommended Posts

Pre par godina frend iz NY mi je na poklon doneo Zakk Wilde's Original Berserker Hot Sauce, i to me poprilično oduševilo, zbog toga što ima i nekih nakiselih sastojaka, poput key lime-a, i onda to daje neku stvarno originalnu aromu.

 

Danas u jednoj piljari vidim neki Delezov tajlandski Sweetened Chilly Sauce i zaljubim se na prvim pogled. Sad smo ga probali uz ručak i ispunio je sva moja nadanja. Što bi rek'o doktor Zoća, ovo više nije puka zaljubljenost, već ljubav. Slatkasto, malo i nakiselo, ljuto, a li ne previše - tačno po mojoj meri. Oduševio sam se.

 

Sad sam se baš zainteresovao za dalje istraživanje u ovoj oblasti, pa bih bio zahvalan ako imate da mi preporučite neke dobre sosove ovog tipa - dakle ne previše ljute, ali sa slatko-kiselom notom.

 

Naravno, može i recept, pod uslovom da ne zahteva mnogo egzotičnih i teško nabavljivih i/ili previše skupih sastojaka.

 

 

Link to comment

Од Кине до Лаоса и Тајланда сви имају тако неке варијанте. Ручај некад код Кинеза, макар оно американизовано (јер оно што они једу у Кини, колико чујем, није то).

Link to comment

Од Кине до Лаоса и Тајланда сви имају тако неке варијанте. Ручај некад код Кинеза, макар оно американизовано (јер оно што они једу у Кини, колико чујем, није то).

 

Da, znam, ali u gradu u kojem živim ima ceo jedan (1) kineski restoran :(

 

Tajlanđane možemo samo da sanjamo.

Edited by Turnbull
Link to comment

Imas cesto kod kineza ljuto-slatko-kiselu supicu, preporucam :)

 

A sta mislite o slatko-slanim sosevima? Ovde se masovno koriste za rebarca, isprva mi je bilo odvratno al sad je skroz kul. 

Link to comment

Ja kupujem ovaj desno fast_food_10.jpg u bloku 70 i u jednoj prodavnici u centru (Beograda) i super je ali nije ljut, više je slatko-kiseo. Koristim ga često u kuvanju. Pretpostavljam da je ovaj levi ljući, boja sluti na to. 

 

Ovaj ShotType1_328x328.jpgje isto odličan, ljut je, džabe je i trebalo bi da možeš da ga nađeš u svim (boljim) hipermarketima. Njega koristim kad hoću instant nešto da zaljutim, npr. kad kupimo pljeskavice i tako to.

Link to comment

Da, taj uvek imamo, za instant zaljućivanje, što reče Taca. I dobar je, nije da nije, ali sad eto sad sam već ušao u dekadenciju po pitanju ljutih sosova, hoću neke perverzije :)

 

BTW, neko nam beše doneo iz inostranstva ovu legendu, i moja osećanja sproću nje su ista kao i Outmilova. Ali nema kod nas :(

Link to comment

ja sam se razmazila, pa su mi ti svi kupovni malo passe i foliram se pa pravim svoje. posle godina eksperimentisanja i zadovoljnih musterija, shvatila sam da je poenta usavrsiti osnovni recept, a onda dodavati po trenutnoj zelji sta i kako.

kao i sa ljutim uljem, fora je da i osnovni sos, i obogaceni, odstoje bar 48 sati, sigurno postoji naucno objasnjenje, ali ga ne znam.

 

ovo mi je uglavnom osnova, spojena je lujzijana i sangaj.

 

dve i po kasicice sitnog kukuruznog brasna.

solja hladne vode

cetiri kasicice belog secera

3 kacicice smedjeg

4 kasicice gusto ukuvanog paradajz sosa (malo redje od pirea, malo gusce od soka, dodam obicno u sok pola kasicice meda) - ovo se moze zameniti kecapom, ali ga ne volim i izbegavam kad god mogu.

mladi luk sve sa paperjem iseckan sto sitnije ili izblenderisan, otprilike dva komada

pola kasicice istucane paprike - koja, zavisi od ljubavi prema ljutom. zimi me mrzi da se bakcem pa stavim harisu, ako imam tunisku, divno, ako ne, nije je tesko napraviti.

kasika sto sitnije izrendanog djumbira (moze i u prahu, onda pola kasike)

kasicica maslinovog ulja

kasicica susamovog ulja.

malo soja sosa

malo bibera

malo, ali zaista malo krupne soli.

 

to sve prvo na pari izmuljam, a onda u blender. ostavim da stoji bar 24 sata, a onda dodajem sta je po volji.

 

za rebarca cesto pravim ovaj, s tim sto on mora malo da odstoji. a korisno je sto se prociste i sinusi dok se sprema. ovaj se brze pravi, slatkastiji je.

 

a ovaj probavam cim stignu breskvice.

 

 

 

 

Link to comment
  • 1 month later...

luba pa bas tako :thumbsup: 
 
Za sweet & sour sauce mozes da eksperimentises sa 3 slatke osnove:
 
1.brown sugar (classica)
2. Sok od anannasa ( i komadi ananasa)
3. Dzem od sipka.
 
za 2.i 3 dodas b sugar po ukusu.
Ono sto je bitno je rice vinegar (nema aromu kao jabukovo ili vinsko sirce)
 
umesto konc. paradajz pirea moze i ketchap
soja sosa takoje po ukusu ja stavim malo vise od dve kasicice
i corn starch za sgusnjavanje.

svezi djumbir je bolje ako ima.

 

2. & 3. varijante su malo "luksuznije" varijante (cera radila kod kineza pa znam)

sa sipkom se jede uz rosted duck i deep fry dumplings.

Sa ananasom uz piletinom.

 

Inace kinzei nisu u ljubavi sa ljutim, to su Korejanci i pogotovu Vijetnamci, Laos, Burma ...

 

ako das malo vise po djumbiru bice ljuci iimace taj lime ukus.

Edited by hefestus
Link to comment

Fenomenalan. Mnogo dobro ide na piletinu. I tajlandjanin ga je obavezno stavljao na prolecne rolnice.

 

 

ja sam se razmazila, pa su mi ti svi kupovni malo passe i foliram se pa pravim svoje. 

Totalno sam se navukao na gajenje cili papricica (samo dodajem nove :) ) pa cu ove godine da pravim svoje. Najvise iscekujem ovu

 

http://www.youtube.com/watch?v=0o-IAX2tH9w

Link to comment

Katamarane, može kratka info sesija za nas koji sa gajenjem ljutih papričica nemamo blage veze?

 

Gde i šta kupiti? Šta je sve u ponudi? Kakve su razlike?

Kakvu zemlju pripremiti?
U kakvim uslovima gajiti?
koliko redovno zalivati?

Šta reći, kakvu posluku porati?

 

Danke. 

Edited by pacey defender
Link to comment

Daleko sam ti ja od strucnjaka al probacu da odgovorim

 

Gde i šta kupiti? Šta je sve u ponudi? Kakve su razlike?

 

Ja sam seme uzeo preko Kupinda dok sam rasade porucio od jednog coveka iz Cuprije. U ponudi nema sta nema. Razliike su pre svega u ljutini jer ih imas od jedva malo ljutih do nekih za ciju se obradu preporucuje upotreba zastitnih naocara i obavezno nosenje rukavica. Na moje iznenadjenje bas se dosta gaje te ludacki ljute.

 

Kakvu zemlju pripremiti?

 

Poceo sam sa zemljom koju sam vec imao po saksijama a sad uzimam neku nadjubrenu zemlju na Bajloniju (100 kinti/10 kg)

 

U kakvim uslovima gajiti?

 

Rasade sam presadio u dvoriste i jako lepo rastu. Ove sto sam posadio iz semena drzim u kuci preko noci ali ih ujutro iznesem napolje. Moram da pazim da ove male ne ostanu predugo na jakom suncu jer se lako sparuse dok su ove vece vec ocvrsle i oko njih nema mnogo cimanja.

 

koliko redovno zalivati?

 

Vece ujutro i uvece. Ove male isprskam prskalicom kad vidim da im se osusila zemlja.

 

Šta reći, kakvu posluku porati?

 

Uzasno zarazno. Krenuo sam sa idejom da odgajim nesto halapenjosa a sad imam 26 biljaka :)

 

Od 22 semenke (Halapenjo i tondo piccante calabrese) koje sam uzeo proklijalo mi je 20. Cekam da jos malo porastu pa ce i one u dvoriste. Jos neke tri neindentifikovane sam uzeo na pijaci i na kraju narucio iz Paracina dve bolivijske duge

 

bolivian-rainbow-chilli-pepper-seeds.jpg

 

i jednu scotch bonnet. Negde sam procitao da nase najljuce papricice ne idu preko 15 000 skovila a ova je 150 000-300 000 :) Postoje i neke koje idu do dva miliona ali se sa tim ne bih igrao. Ova bi trebalo da je jako ukusna ali mora pazljivo da se koristi.

 

dva dobra linka

http://www.klix.ba/forum/cili-feferoni-ljute-paprike-t94088.html-sid=5c0a2d358f0cf130c2ac8a93ecf366d8

 

http://www.svetbiljaka.com/Forums/viewtopic/p=686532.html

Edited by katamaran
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...