Jump to content
IGNORED

Da Li Volite..


Lavinia Amaldi

Recommended Posts

ne secam se jel ovako bese bio naziv, alitrazili ste (dare...) evo vam ga : dpa za pocetak, ko drugi nego Vasko Popa:...Koraci tvoji sa pločnikomRazgovarajuKoraci tvoji pevajuU mome teluBosi koraci tvoji veseleStidljivu rosuI duboke ostavljaju tragoveU snegu moga sna...

Link to comment

i mali nastavak, tek jedan odlomak:PROPOVEDANJE LJUBAVINema mene al ima ljubavi moje;Vidim je u suncu i zemlji gdje nam trunu kosti.Dovršava se dan u njenoj zahvalnostiSlično muzici slično praznini, spokojem.Ona će sačuvati namjere moje i tvojeI uskrsnuće mrtve rođendane po milosti,U podnožju vjetra nemjerljiva sjen oholostiNestaće u pepelu onih što više ne postoje.B. Miljkovic

Link to comment

Poeziju čine reči koje imaju boju, ukus i miris... Reči koje bude i pokreću Vaše emocije... Reči koje dotiču Vašu dušu... Reči koje čitaju vašu prošlost, govore vašu sadašnjost i proriču vašu budućnost...Evo igre reči i drugih igara, čarobnjaka Vaska PopePRE IGREZažmuri se, na jedno oko.Zaviri se, u sebe u svaki ugao.Pogleda se, da nema eksera, da nema lopova.Da nema kukavicijih jajaZažmuri se i na drugo oko.Čučne se, pa se skoči.Skoči se, visoko, visoko, visoko...Do na vrh, samoga sebe.A odatle se padne, svom težinom.Danima se pada, duboko, duboko, duboko...Na dno svoga ponoraKo se ne razbije u paramparčad,Ko ostane čitav i čitav ustane.Taj igra... ***KLINA (Majstorska igra...) Jedan bude klin, drugi klešta. Ostali su majstori... Klešta uhvate klin za glavu, Zubima ga, rukama ga dohvate. I vuku ga, vuku... Vade ga iz patosa Obično mu samo glavu otkinu. Teško je izvaditi iz patosa klin. Majstori onda kažu: Ne valjaju klešta! Razvale im vilice, polome im ruke I bace kroz prozor. Neko drugi, zatim bude klin. Neko drugi klešta. Ostali su majstori... *** POSLE IGRENajzad se ruke uhvate za trbuh,Da trbuh od smeha ne pukne. Kad tamo trbuha nema...Jedna se ruka jedva podigne,Da hladan znoj sa čela obriše.Ni čela nema...Druga se ruka maši za srce,Da srce iz grudi ne iskoči.Nema ni srca...Ruke obe padnu,Besposlene padnu u krilo.Ni krila nema...Na jedan dlan sad kiša pada,Iz drugog trava raste.Sta da ti pričam... Vasko Popa - čarobnjak reči.

Edited by dare...
Link to comment

The LealThe friends I made have slipped and strayed, And who's the one that cares?A trifling lot and best forgot --- And that's my tale, and theirs.Then if my friendships break and bend, There's little need to cryThe while I know that every foe Is faithful till I die.Dorothy Parker

Edited by mioba
Link to comment

After YearsToday, from a distance, I saw youwalking away, and without a soundthe glittering face of a glacierslid into the sea. An ancient oakfell in the Cumberlands, holding onlya handful of leaves, and an old womanscattering corn to her chickens looked upfor an instant. At the other sideof the galaxy, a star thirty-five timesthe size of our own sun explodedand vanished, leaving a small green spoton the astronomer's retinaas he stood on the great open domeof my heart with no one to tell.Ted Kooser335009442_ad69c65eca_m.jpgfabikinhas world

Link to comment

Betonska barakaEj ti domeBetonska barakoU tebi me zajebava svakoOd čistača pa do vaspitačaKuvarica tepsijomPo glavi tepsijomPo glavi tepsijomPo glaviSedi domac na prozoruViče na prozoru vičeJebem li ti mater Upravniče.iz zbirke Đarski totem, 1995.

Link to comment

Volimooo... Da dodam i ja svoj skromni doprinos raskrinkavanju Bregovića kao gnusnog "plagijatora i kompilatora": DVE žENE Umreću, i ništa, ništa, samo će dve žene propištati. Jedna će biti moja mati, a druga: jedna druga ženakoja će plakati. Lepo je to: dve žene svetena jedan grob nose cveće i kletve. Endre Adi (1877-1919)

Link to comment

***Da li sam svuda gde su mi tragovi, Ko zna s čim sam se spajao, A nisam ni takao? Možda sam boravio i u svom životu, Možda postoje izvesni znaci, Ali kao da je neko stran. Ali ipak uz mene se može, mada je neobično. Sa mnom je opasno ići, ja se nikad ne umaram. Valjda sam jedini svedok koji sumnja u sebe Sve češće mi se čini Da nisam nikakav oblik Već da slobodno jedrim kroz sopstveno Pijanstvo ? prepušten sunčevom vetru Odlivam se i dolivam. Ali ipak uz mene se može, mada je neobično, Sa mnom je opasno hteti, ja nikad ne odustajem. Neiskvaren iskustvom, poseban slučaj samoće. Ponekad izmislim sadašnjost, Da imam gde da prenoćim. I suviše sam video, da bih smeo da tvrdim, Mnogo toga sam saznao, da bih imao ijedan dokaz. Ali ipak uz mene se može, mada je neobično, :rolleyes: Sa mnom je opasno voleti, ja nikad ne zaboravljam. Pokušavam da shvatim učenja koja mene shvataju. Nejasna mi je vera, spremna u mene da veruje. Teško je biti okovan u moju vrstu slobode. Lako mi je s nemirom, ne mogu da umirim mir. Ali ipak uz mene se može, mada je neobično. Sa mnom je čudno čak i umreti, jer ja se ne završavam...Mika AntićEdit: Tražio po netu knjige Mike Antića pojedinačno (recimo "Koncert za 1001 bubanj") i ništa osim Plavog čuperka ne nađoh. Doduše u NS Prometeju videh tri kompleta sa po 4-5 knjiga (ono dibidus komplet sa sve kritikama i esejima kojekakvih) po ceni od 4000 din izabranoj trećini kompleta (ukupno 12000). Mnogo, brate slatki!

Edited by dare...
Link to comment
Edit: Tražio po netu knjige Mike Antića pojedinačno (recimo "Koncert za 1001 bubanj") i ništa osim Plavog čuperka ne nađoh. Doduše u NS Prometeju videh tri kompleta sa po 4-5 knjiga (ono dibidus komplet sa sve kritikama i esejima kojekakvih) po ceni od 4000 din izabranoj trećini kompleta (ukupno 12000). Mnogo, brate slatki!
Nedavno sam bas i ja ceprkala, sa istim rezultatom. 12000 dinara/200 evra - i meni se ucinilo puno, mada taj komplet nisam videla...ali me tako nesto nije ni zanimalo. U Beogradu imam jedan stari komplet od 5 knjiga, od kojih bih dve bas volela da imam i posebno/duplo: Hodajuci na rukama i Horoskop (narocito ovu prvu). Tako da, dare..., ako nesto pronadjes, javni. :)
Link to comment

***Nikada ne kazes rec koju bi trebalo.Da te ne bih ocenio, izmices mi na hiljadu strana.Da te ne bih pomesao s mnogima, stojis odvojeno.Poznajem, poznajem lukavstvo tvoje;Nikada ne ides putem kojim bi trebalo.Tvoj prohtev je veci od prohteva drugih, zato cutis.Pritvornom ravnodusnoscu ne hajes za moje darove.Poznajem, poznajem lukavstvo tvoje;Nikada ne uzimas sto bi trebalo.(R. Tagore)

Link to comment

BLUE BIRDThere's a blue bird in my heart that wants to get out.But I'm too tough for her*.I say, stay in there!I'm not going to let anybody see you.There's a blue bird in my heart that wants to get out.But I pour whiskey on her, inhale cigarette smokeand the whores and the bartenders and the grocery clerksnever know, that she's in there.There's a blue bird in my heart that wants to get out.But I'm too tough for her.I say, stay down! Do you want to mess me up?You want to screw up the works?You want to blow my book sales in Europe?There's a blue bird in my heart that wants to get out.But I'm too clever, I only let her out at night sometimeswhen everybody's asleep.I say, I know that you're there, so don't be sad.Then I put her back, but she's singing a little in there. I haven't quite let her die.And we sleep together like that, with our secret pact.And it's nice enough, to make a man weep. But I don't weep.Do you? H.KinaskiPLAVA PTICAIma jedna plava ptica u mom srcu kojaželi da izađe.Ali, ja sam isuviše opasan za nju.Kažem joj, ostani unutra, nećuda te bilo kovidi.Ima jedna plava ptica u mom srcu kojaželi da izađe.Ali, ja je nalivam viskijem i udišemdim od cigareta,tako da kurve i barmenii bakalininikad ne saznajuda jeunutra.Ima jedna plava ptica u mom srcu kojaželi da izađe.Ali, ja sam isuviše opasan za nju.Kažem joj:Miruj, je l' hoćeš nešto dazabrljaš?Hoćeš da zajebešstvar?Hoćeš da mi urnišeš prodaju knjiga uEvropi?Ima jedna plava ptica u mom srcu kojaželi da izađe.Ali, ja sam pametan čovek, pustim je napoljesamo ponekad noću,kad svi živi spavaju.Kažem joj, znam da si tu,i zato ne buditužna.Onda je vratim nazad,ali ona pomalo pevušiunutra.Nisam je baš pustio daumre.I onda tako spavamozajedno,sa našimtajnim paktom.I sve je to dovoljno lepo dabi čovek mogaoda zaplače, ali ja neplačem. A vi?Henri Kinaski-Zahvaljujem Allegri, na čijim fragmentima se upoznah sa ovom pesmom, a izvinjavam se svima, kojima možda zasmeta moje laičko doterivanje iste, na način, na koji mi leži da je govorim... :inn:

Edited by dare...
Link to comment

Jednom,kad bude veče,Kad budeš sama,I bude neka kiša lila..Jednom,Kad oko svojih usanaNađeš tuđi osmijeh, mila,Znam,Biće ti teško, a mene neće bitiDa ti u tom času što god kažem..Biće jedno veče, jedna kiša i tiKoju sam divno umio da lažem..Vitomir Nikolić - Biće jedno veče............Imao sam samo bezbroj suludih koraka od zida do zida; Imao sam malo tuđeg smeha nataloženog na stvari. Vidiš kako ti mene divno ne znaš.. Možda ja nisam ni trava; Možda sam samo napamet naučeno trčanje od porodilišta do spomenika. Uobrazio sam da sam te vec vidjao... Morao sam da izmislim nesto sasvim, sasvim beskrajno, u ovim batrgavim noćima što imitiraju sreću... I još malo Mike Antića.. :blush:

Link to comment

poezija, nije c/pThe evening fell just like a starLeft a trail behindYou spit as you slammed out the doorIf this is love we're crazyAs we fight like cats and dogsBut I just know there's got to be moreSo please call me, babyWherever you areIt's too cold to be out walking in the streetsWe do crazy things when we're woundedEveryone's a bit insaneI don't want you catching your death of coldOut walking in the rainAnd I admit that I ain't no angelI admit that I ain't no saintI'm selfish and I'm cruel but you're blindIf I exorcise my devilsWell my angels may leave tooWhen they leave they're so hard to findAnd we're always at each other's throatsYou know it drives me up the wallBut most of the time I'm just blowing off steamAnd I wish to God you'd leave meBaby I wish to God you'd stayLife's so different than it is in your dreamstom waits

Link to comment

if you like my poems let themwalk in the evening,a little behind youthen people will say"Along this road i saw a princess passon her way to meet her lover(it wastoward nightfall)with tall and ignorant servants."E.E. cummings

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...