Jump to content
IGNORED

Jasenovac


Recommended Posts

Broj žrtava Jasenovca verovatno nikada neće biti utvrđen, zahvaljujući falsifikatima i jedne i druge strane. No, arbitrarno biranje manjeg broja je u svakom slučaju revizija holokausta, koja me uopšte ne čudi jer dolazi od osobe koja je jednom prilikom izjavila da je sasvim OK prognati iz zemlje ljude zato što nemaju propisana lična dokumenta, i pritom sa neverovatnom hladnokrvnošću opisivala kako je mirno gledala kako gore domovi Krajišnika.

Link to comment
Broj žrtava Jasenovca verovatno nikada neće biti utvrđen, zahvaljujući falsifikatima i jedne i druge strane.
Ne bih se složio, naravno sasvim točan broj se neće saznati ali broj o kojem se radi svakako neće biti u rasponu od 1 500 000 do 50 000 - već danas stručnjaci koji su se bavili tom tematikom se prilično slažu o kojim brojevima je riječ. Zadnje istraživanje Goldštajna koje je radio sa dostupnim izvorima i iz Srbije i HR i BiH nitko ozbiljan još nije osporavao.
pritom sa neverovatnom hladnokrvnošću opisivala kako je mirno gledala kako gore domovi Krajišnika.
Nije tema, ali mislim da sam čitao gde si pisao da ti je brat bio na ratištu kod Vukovara - porazgovaraj s njime koliko je bilo čija kuća vredna u vremenu kad pored tebe ginu tvoji drugovi - mislim da će ti umeti objasniti. Edited by St.Anger
Link to comment
Broj žrtava Jasenovca verovatno nikada neće biti utvrđen, zahvaljujući falsifikatima i jedne i druge strane. No, arbitrarno biranje manjeg broja je u svakom slučaju revizija holokausta...
Mislim,da se uz malo inputa i diskusije, posredno mogu proceniti žrtve WW2 u Hrvatskoj.Dakako da je broj ubijenih u Jasenovcu značajno manji od Dedijerovog. Tamo ko da su strpali i ubice i žrtve... da popunu cifru.Imaš li predstavu o ukupnom broju stradalih u Hrvatskoj (ja lupih 800.000)?
...jer dolazi od osobe koja je jednom prilikom izjavila da je sasvim OK prognati iz zemlje ljude zato što nemaju propisana lična dokumenta, i pritom sa neverovatnom hladnokrvnošću opisivala kako je mirno gledala kako gore domovi Krajišnika.
Ebiga St.Anger? Kuće pravoslavnih Hrvata? Edited by billadni
Link to comment
Imaš li predstavu o ukupnom broju stradalih u Hrvatskoj (ja lupih 800.000)?
Dakle citiram Slavka Goldštajna;
Moj sin Ivo je istražujući i pišući o holokaustu došao do realnih brojki o židovima u Jasenovcu. Danas znamo i za bošnjake jer su išli uglavnom prema nekakvim osudama. Otvoreno je pitanje srpskih žrtava ali po mom saznanju njih je bilo preko 50.000 možda do 60.000, jer ukupni gubici Srba na području NDH su 360.000, a tu su uračunati i partizani, i četnici, i civili. Po mom uvidu, koliko ga imam, a imam vrlo veliki uvid o području Korduna i nešto Like i grada Karlovca, meni se čini da je osjetno više Srba ubijeno na kućnim pragovima, po selima u ustaškim pohodima i genocidima, što je još strašnije, nego u samom Jasenovcu.
link
Link to comment

A progression of numbers were reported by various German generals as the war was progressing. Various German military commanders gave different figures for the number of Serbs, Jews and others killed on the territory of the Independent State of Croatia. They circulated figures of 400,000 Serbs (Alexander L?hr); 350,000 Serbs (Lothar Rendulic); around 300,000 (Edmund Glaise von Horstenau); more than "3/4 of million of Serbs" (Hermann Neubacher) in 1943; "600-700,000 until March 1944" (Ernst Fick); 700,000 (Massenbach).---------------The world's eminent authority on Holocaust victims, Yad Vashem Center estimates more than 500,000 were killed, with the majority of the victims being Serbs.---------------Forensic sourcesIn the 1960s, exhumations of bodies and use of sampling methods was conducted at Jasenovac by a team of researchers. The team consisted of anthropologists, medical doctors, archaeologists and other experts, who have had experience in similar research at Auschwitz and used the same methods. Alleged full results were made public recently by a Serbian anthropologist Srboljub živanović, as Tito's government allegedly started to suppress the Jasenovac research in the name of brotherhood and unity, and less accent was put on the crimes of the Ustashe. [3][4] According to živanović, the research gave strong support to the victim counts of more than 500,000, with estimates of 700,000-800,000 being realistic.

Link to comment
Forensic sourcesIn the 1960s, exhumations of bodies and use of sampling methods was conducted at Jasenovac by a team of researchers. The team consisted of anthropologists, medical doctors, archaeologists and other experts, who have had experience in similar research at Auschwitz and used the same methods. Alleged full results were made public recently by a Serbian anthropologist Srboljub živanović, as Tito's government allegedly started to suppress the Jasenovac research in the name of brotherhood and unity, and less accent was put on the crimes of the Ustashe. [3][4] According to živanović, the research gave strong support to the victim counts of more than 500,000, with estimates of 700,000-800,000 being realistic.
Damjane što izostavi poslednju rečenicu skoro u svakom pasusu kojeg si citirao ?Jel to zarad istine i verodostojnosti pa si zato i stavio link na izvor ?Recimo konkretno kod ovog dela ti fali;"Other team members assert that the Jasenovac researchers never discussed victim counts in preparing their report"
Link to comment

molim diskutante da se manu uvreda, da ne bi malo odmorili od foruma.nisam vam ja larko ili valkyra pa da mozete kako hocete. <_<psД je postao bogatiji za 10% warna.

Link to comment
Jasenovac i postojanje istog je samo velikosrpska propaganda. Mislim da će to St.Anger i Arlekino da ti objasne perfektno.
Za Sv. Gnev znam već sa FB92 da je ustašoid (ili, verovatnije, ustašoidkinja), al' otkud ti da Arlekina trpaš u isti koš s njim?! :o
Link to comment
Jasenovac i postojanje istog je samo velikosrpska propaganda. Mislim da će to St.Anger i Arlekino da ti objasne perfektno.
Čisto da ne bude zabune - za ovakvu ogavnu insinuaciju si prijavljen moderaciji i živo me zabole u kakvom si rodbinsko-jaranskom odnosu sa administracijom/moderacijom. U normalnim okolnostima bih ti spomenuo majku, cijelu užu i širu rodbinu do 56.koljena, ali imam nekakav nivo.
Link to comment
Čisto da ne bude zabune - za ovakvu ogavnu insinuaciju si prijavljen moderaciji i živo me zabole u kakvom si rodbinsko-jaranskom odnosu sa administracijom/moderacijom. U normalnim okolnostima bih ti spomenuo majku, cijelu užu i širu rodbinu do 56.koljena, ali imam nekakav nivo.
Istu takvu insinuaciju si ti meni jednom uputio, pa te nisam ni prijavljivala ni pominjala majku i ostalu rodbinu.Jel sad vidiš kako je?Kakvi dupli standardi!
Link to comment
Istu takvu insinuaciju si ti meni jednom uputio, pa te nisam ni prijavljivala ni pominjala majku i ostalu rodbinu.Jel sad vidiš kako je?Kakvi dupli standardi!
Ja nikad nisam negirao Jasenovac kao što ovaj DS-ov kentaur insinuira dočim si ti negirala učešće SRJ u ratu u BiH. Ako je tebi to isto, imaš zeznutih problema sa logikom (što smo, jelte, već ustanovili).Da se vratimo na temu:prebrojavanje jasenovačkih žrtava ima smisla u okviru ustanovljavanja faktografskih podataka, na čisto statističkoj osnovi. Suština Jasenovca kao i same Endehazije - istrebljivanje Srba, Jevreja, Roma i nepoželjnih Hrvata i Bošnjaka - ostaje jednako genocidna bez obzira da li je cifra 100.000, kao što tvrde American Holocaust Museum i Slavko Goldstein ili 700.000-1,2 miliona (Vladimir Dedijer). Od ostalih izvora, Centar "Simon Wiesenthal" spominje cifru od 500-600 hiljada ubijenih. (Podaci su iz Ilustrovanog leksikona judeizma Elija Taubera.)
Link to comment

S tobom ne vredi polemisati jer ne slušaš sagovornika, nekorektno ga tumačiš i, konačno, podmećeš.

Ja nikad nisam negirao Jasenovac kao što ovaj DS-ov kentaur insinuira dočim si ti negirala učešće SRJ u ratu u BiH.
Zbog čega si mi pripisao radikale, HSP i negiranje Jasenovca ...Dakle, ja nisam negirala „učešće SRJ u ratu u BiH”, nego definiciju ratova u ex-Yu kao agresiju Srbije. Postoji razlika između nekakvog učešća i agresije. Da si bio pristojan u toj raspravi možda bih ti objasnila problem definicije agresije u međunarodnom pravnom poretku, i zašto se, kao posledica, u međunarodnim odnosima relevantnim organom koji proglašava „agresiju” smatra ipak samo Savet bezbednosti. Ja sam uputila na nepostojanje rezolucije Saveta bezbednosti koja krvavi raspad ex-Yu tretira kao „srpsku agresiju”. Frustrirajuće je razgovarati o pravnim finesama sa nekim ko ne poznaje osnove međunarodog javnog prava (hint: krivična odgovornost država, nastanak međunarodnog običajnog prava, itd), ili ih poznaje ali ima skrivenu političku agendu koja mu ne dozvoljava da bude koliko-toliko objektivan.
Ako je tebi to isto, imaš zeznutih problema sa logikom (što smo, jelte, već ustanovili).
A ovo ti je jaaaako. Ti si neki autoritet za logiku? More …
Link to comment
S tobom ne vredi polemisati jer ne slušaš sagovornika, nekorektno ga tumačiš i, konačno, podmećeš. Zbog čega si mi pripisao radikale, HSP i negiranje Jasenovca ...Dakle, ja nisam negirala ?učešće SRJ u ratu u BiH?, nego definiciju ratova u ex-Yu kao agresiju Srbije. Postoji razlika između nekakvog učešća i agresije. Da si bio pristojan u toj raspravi možda bih ti objasnila problem definicije agresije u međunarodnom pravnom poretku, i zašto se, kao posledica, u međunarodnim odnosima relevantnim organom koji proglašava ?agresiju? smatra ipak samo Savet bezbednosti. Ja sam uputila na nepostojanje rezolucije Saveta bezbednosti koja krvavi raspad ex-Yu tretira kao ?srpsku agresiju?. Frustrirajuće je razgovarati o pravnim finesama sa nekim ko ne poznaje osnove međunarodog javnog prava (hint: krivična odgovornost država, nastanak međunarodnog običajnog prava, itd), ili ih poznaje ali ima skrivenu političku agendu koja mu ne dozvoljava da bude koliko-toliko objektivan. A ovo ti je jaaaako. Ti si neki autoritet za logiku? More ?
A siroti BGhost koji ti je iskopao par rezolucija? <_< Da ne pričam o tome da definicije agresije nema po Statutu ICC-a + da se dotični primjenjuje samo na KD nastale nakon ratifikacije istog; o presudama ICTY-a koje govore o upletenosti Srbije i "srpskih zemalja" (tačnije, njihovih vođa - Miloševića, Martića i Karadžića) u zločinačkom poduhvatu; i td, i td. I onda još stav o srbijanskoj agresiji tumačiš kao "nacionalizam". Ko o čemu... <_<
Link to comment
...ostaje jednako genocidna bez obzira da li je cifra 100.000, kao što tvrde American Holocaust Museum i Slavko......Od ostalih izvora, Centar "Simon Wiesenthal" spominje cifru od 500-600 hiljada ubijenih.
Zloćudnost može biti ista i za cifru od 500.000 ili cifru od 5000. Ali genocidnost NE MOžE!

To je zato što se cifrom od 5000 na milionski broj ljudi ne postiže etničko čišćenje. Dok naprimer, ciframa jednu trećinu poklati, trećinu pokatoličiti se postiže povećanje rimokatoličke strukture Vlaha u bivšoj rimskoj provinciji Croatia.
:s_u:

Vizentalova procena od 5-600.000 hiljada ukupno ubijenih je možda najpouzdanija. A koliki dio od toga je ubijen u Jasenovcu, a koliki po pogromima?

Edited by billadni
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...