Jump to content
IGNORED

Sećanja na ETF


Aion

Recommended Posts

ako, nek nose. histerichno lapanje raznih overhedinga (i svih mogucih izmisljenih drumarina!) tamo je ionako ozbiljno udarilo u glave. a samo malo ako se okrenu, primetice sopstvene katedre prepune neverovatno kvalitetnih struchnjaka, kojih ima vishe nego studenata. i oni su isto izbor vrlo pazljive selekcije <_<

 

treba to malo vratiti na pravi put ^_^

Edited by gospa buba
Link to comment

Ne znam tacno, ali pretpostavljam da se radi o formalno/pravno izdvajanju SI (sistemsko inzinjerstvo - onaj placeni program),

iz ETF-a i pretvaranje u odvojeni pravni i mnogo vaznije finansijski subjekt.

Ja licno mislim da u principu moze to da se radi, ali da nije posteno koristiti brand ETF-a za propagiranje tog smera...

Ta deca koja to zavrse, barem kod mene u firmi, su jako daleko od svakog pojma "struje" i u fizickom i u mentalnom smislu

i daleko od svake veze sa hardverom...

U pitanju je softversko inženjerstvo (ne sistemsko) i kao što mu samo ime kaže i treba da budu daleko od struje.

Tragedija je što su taj smjer pokrenuli ne zato što treba da postoji nešto slično već samo zato da bi se i oni omastili, a ne samo RAF ili FON prema kojima su počeli da gravitiraju svi koje zanima softver.

 

btw to jeste dio ETFa isto koliko i elektronika ili telekomunikacije tako da je, naravno, potpuno opravdano koristiti ETF brend.

 

neka se izdvajaju, ali neka se ne zovu ETF, jer to devalvira diplome svih ostalih koji završavaju ETF.

Ovde sam možda krajnje subjektivan, al' se meni čini da ETF već dosta dugo živi od stare slave, od priča kako naši studenti dobro prolaze u inostranstvu i sličnih stvari koje se odnose na ne baš veliki procenat ljudi koji bi dobro prošao u inostranstvu i da je studirao bilo šta drugo.

Link to comment

Moje iskustvo sa SI smerom sa etf-a je:

postoji grupa geak-ova (procena 10 ljudi po generaciji) koji razbijaju i svi ostali...

Ti ostali misle da su kao ovi geakovi a:

- matematiku znaju losije od ljudi sa pmf-a

- hardver losije od etf-a (svi smerovi)

- biznis procedure losije od fon-a/ekonomije

Jedino sto bolje znaju su alati, koji se menjaju brzinom svetlosti, a posto im je bazno znanje

elementarno, posle nekoliko godina (posto nisu geak-vi) ostaju da vise u vazduhu...

Nemaju elementarni self-emproved drive koji imaju svi ostali sa etf-a...

A jako su nadobudni "ja sam zavrsio etf-a" i slicne decije price...

Link to comment

Ovde sam možda krajnje subjektivan, al' se meni čini da ETF već dosta dugo živi od stare slave, od priča kako naši studenti dobro prolaze u inostranstvu i sličnih stvari koje se odnose na ne baš veliki procenat ljudi koji bi dobro prošao u inostranstvu i da je studirao bilo šta drugo.

koji si fakultet ti završio?

Link to comment

hvala ti na pojašnjenju.

tačno tako sam i mislila.

 

neka se izdvajaju, ali neka se ne zovu ETF, jer to devalvira diplome svih ostalih koji završavaju ETF.

 

O, to da. 

U tom smislu sam i mislio.

 

Ali ako se izdvoje kao zasebno pravno ice sa zasebnim racunom, kako mogu da koriste formalno ime ETF?

Link to comment

U pitanju je softversko inženjerstvo (ne sistemsko) i kao što mu samo ime kaže i treba da budu daleko od struje.

Tragedija je što su taj smjer pokrenuli ne zato što treba da postoji nešto slično već samo zato da bi se i oni omastili, a ne samo RAF ili FON prema kojima su počeli da gravitiraju svi koje zanima softver.

 

btw to jeste dio ETFa isto koliko i elektronika ili telekomunikacije tako da je, naravno, potpuno opravdano koristiti ETF brend.

 

Ovde sam možda krajnje subjektivan, al' se meni čini da ETF već dosta dugo živi od stare slave, od priča kako naši studenti dobro prolaze u inostranstvu i sličnih stvari koje se odnose na ne baš veliki procenat ljudi koji bi dobro prošao u inostranstvu i da je studirao bilo šta drugo.

 

U tom smislu je meni potpuno sumanuta konkurencija u okviru istog univerziteta ko ce vise da se omasti: ETF, FON ili PMF.

Ili, sa druge strane: EF i FON.

 

Ne znam da li vise igde postoji taj ssitem potpuno nezavisnih glomaznih fakulteta u okviru istog univerziteta.

Link to comment

ako, nek nose. histerichno lapanje raznih overhedinga (i svih mogucih izmisljenih drumarina!) tamo je ionako ozbiljno udarilo u glave. a samo malo ako se okrenu, primetice sopstvene katedre prepune neverovatno kvalitetnih struchnjaka, kojih ima vishe nego studenata. i oni su isto izbor vrlo pazljive selekcije <_<

 

treba to malo vratiti na pravi put ^_^

 

+1

  • +1 1
Link to comment

koji si fakultet ti završio?

Dobr pitanje.

 

Ovde sam možda krajnje subjektivan, al' se meni čini da ETF već dosta dugo živi od stare slave, od priča kako naši studenti dobro prolaze u inostranstvu i sličnih stvari koje se odnose na ne baš veliki procenat ljudi koji bi dobro prošao u inostranstvu i da je studirao bilo šta drugo.

Ja delim ovo misljenje a nisam zavrsio ETF a nisam zavrsio cak ni postdiplomske na ETFu koje sam upisao posto sam zavrsio GF (u istoj zgradI). Je l' to onda znaci da nemam pravo da imam misljenje?? Ili da zovem sestru - ona je zavrsila ETF. I zeta (2 glasa, demokracki, ne?).

Link to comment

Pa to i jeste buduci kadrovski problem za ETF jer ista katedra RTI drzi i RTI i SI, i vec duze vreme iznose problem da su preoptereceni brojem studenata (rti +si ~45% studenata), a da zakonski ne mogu novcano da budu nagradjeni za to.

 

Ako bi se SI izdvojio kao poseban fakultet logicno bi bilo da taj "privatnik" koji ulazi u pricu ima interes da mu brend Etfa na neki nacin obezbedjuje priliv kvalitetnih mladih mozgova.

Link to comment

http://www.danas.rs/drustvo.55.html?news_id=359732&title=Ra%C4%8Dunarstvo+neodvojivo+od+elektrotehnike

 

O izdvajanju računarskog smera iz Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu zasad se samo spekuliše

 

Računarstvo neodvojivo od elektrotehnike

 

O mogućnosti da se računarski smer odvoji od Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu zvanično nisu obavešteni ni rukovodeći organi te visokoškolske ustanove, kao ni uprava Univerziteta u Beogradu, kaže za Danas Branko Kovačević, predsednik Saveta UB i bivši dekan ETF-a.

 

 

 

Beograd 19. oktobar 2017. 14:30

 

 

Računarstvo neodvojivo od elektrotehnike

 

 

Ovakav scenario na fakultetu se zasad nezvanično pominje, a kako saznajemo, tim povodom ministru prosvete se pismom obratio predsednik Saveta ETF-a Željko Đurović.

 

Profesor Đurović nije želeo da govori o detaljima već nam je kratko rekao da bi ministar uskoro trebalo da ga primi.

 

Informaciju da postoji ideja o razdvajanju računarstva od ostataka smerova ETF-a naš list je dobio od studenata, što je potvrdila i profesorka tog fakulteta u penziji Srbijanka Turajlić. Ona je gostujući na N1 rekla da je "saznala da premijerka, aktuelni dekan ETF-a i još neki pokušavaju da rasture ETF, najbolju visokoškolsku ustanovu u zemlji". Prema njenim rečima, ideja je da se zbog digitalizacije računarci izdvoje sa ETF-a i da se napravi javno-privatno parnterstvo sa jednom firmom koju nije želela da imenuje, čime bi se, kako kaže, dobio lep izvor prihoda za one koji u tome učestvuju. Turajlić je rekla da prema zakonu Vlada može da menja status ustanove čiji je osnivač, napominjući da će ETF u tom slučaju ostati bez odeljenja u koje je decenijama ulagao.

 

- Država može da osniva nov fakultet i da pravi nove zgrade, ali ne može da menja strukturu ETF-a bez saglasnosti organa Fakulteta i Univerziteta u Beogradu. Ovaj fakultet su od 1894. godine pravili njegovi zaposleni, ni ova, ni bilo koja vlada sa tim nemaju ništa. Država nikad nije htela da reši problem manjka prostora na ETF-u. Radimo na granici izdržljivosti i što se tiče prostora i kadrova, svi normativi su prekršeni. Država fakultetima plaća samo 15 odsto za materijalne troškove, sve ostalo pokrivamo iz sopstvenih prihoda, a mnogima ti prihodi smetaju i žele da ih uzmu - kaže Kovačević.

 

On ističe da je ranije bilo pokušaja da se uspostavi javno-privatno partnerstvo kada je osnivan smer Softversko inženjerstvo, ali je, kako kaže, problem što privatnici misle samo na profit. Kovačević i Miodrag Popović, takođe nekadašnji dekan te visokoškolske ustanove, slažu se da je računarstvo neodvojivo od elektrotehnike i da postojeću strukturu ETF-a ne treba menjati.

 

- Pre petnaestak godina smo imali ponudu privatnog Računarskog fakulteta da naši profesori tamo predaju, što smo odbili. Pod tim uticajem smo oformili smer Softversko inženjerstvo, ali računarstvo se na našem fakultetu izučava od sedamdesetih godina prošlog veka. ETF ne treba rasturati već ga treba prostorno i kadrovski ojačati - kaže Popović.

 

Komentar dekana ETF-a Zorana Jovanovića juče nismo uspeli da dobijemo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...