Jump to content
IGNORED

Veliki grb Srbije


ZerrorR

Recommended Posts

Nema direktno veze sa heraldikom ali mi je zanimljiva prica o korenima simbola dvoglave ptice sa stitom na grudima. Navodno, slicno pagansko bozanstvo se kod starih Slovena zvalo Mater Slava iliti Mater Sva. Kosmicka boginja, ptica glasnica vrhovnog boga Peruna, ima veze sa ratovima i astrologijom itd.

Link to comment
  • Replies 311
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hazard

    66

  • Dr Arslanagić

    36

  • Hamlet Strašni

    32

  • pere urban x

    14

zanimljiva tema.s obzirom na to da je sadašnji grb očigledno evoluirao od nemanjića na ovamo, da li je imalo smisla redizajnirati ga 2004?kad kažem redizajnirati, mislim isključivo na drugačiji crtež, a ne na izbacivanje ili uvođenje novih simbola. u likovnom pogledu ovo je ipak jezik 19.veka

Edited by McCabe
Link to comment
Nemoj tu glupost zvanu Da Vincijev kod da uvlacis u ovu pricu, zivota ti...
Necu zivota mi, ionako sam je pomenuo u smislu pseudonauke koja je bila jako izrazena u srednjem veku. Samo mi reci odakle potice ovo sto si napisao?
Ljiljani ili krinovi su u sirem smislu simbol Bogorodice.
Edited by No7
Link to comment

Lepa tema.Kad se govori o modernoj srpskoj heraldici, ne može se zaobići žefarović-Mesmerova Stematografija, knjiga iz 18. veka (ovde se može naći celo skenirano fototipsko izdanje iz 1972.) koja je po svoj prilici služila kao glavni izvor informacija pri kreiranju Karađorđeve ustaničke zastave: zastavasaveprom29ambg8.jpgPosebno su zanimljive strane 67 i 78 sa grbovima Srbije i Trivalije:067yr3.jpg078py1.jpg

Edited by Al-Khwarizmi
Link to comment

Meni su ovi gornji grbovi lepi, ovaj o kome topic govori je nekako kičast i neukusan, ide mi sa gipsanom faunom u avliji a ne ozbiljnom državom. Proteklih nekoliko godina je nekako heraldika postala moderna, svaka Zaguzina Gornja je nabavila neki grb, uglavnom pretrpan mitskim životinjama, krstovima, topovima, saso mange, samo jetiji i dartvajderi fale.. Sve mi se čini da taj koji im sklepa te strahote pri tom umire od smeha, možda jer se setim lika matorog vampira Dragon King of Arms iz Feet of Clay. Ne razumem se u heraldiku, ukus je svakako lična stvar ali mi se čini da bi lepše bilo da imamo neki prostiji barjak, recimo trobojka sa krstom i ocilima. Jeste da je krst verski simbol ali ga u Švajcarci imaju.

Link to comment
ovaj o kome topic govori je nekako kičast i neukusan, ide mi sa gipsanom faunom u avliji a ne ozbiljnom državom.
Ma nemoj :)Velika Britanija:crest.gifKanada:447px-Coat_of_arms_of_Canada.svg.pngAustralija:com-coat-arms.jpgSve neozbiljne drzave :) ocemo jos neozbiljnih drzava?Svedska:sweden-coat-arms.gifDanska: (stari)dk_arms2.jpegZa Holandiju i Belgiju sam vec dao link ranije.Jos jedan skandinavski primer, Island:200px-Coat_of_arms_of_Iceland.svg.pngPoenta je, ukusi su ukusi, ali je srpski grb sasvim u evropskoj tradiciji i sasvim dolici jednoj "ozbiljnoj drzavi".A to sto je heraldika odjedanput moderna kod nas, pa i treba svaka opstina i svaki grad da imaju grb. To je normalno. Vrlo "evropski".
Link to comment
U pitanju je polijelej iz manastira Decani koji se zavisno oteratue datira izmedju 1396 i 1403. A jesene kneginja Milica, monasko ime Evgenija.Acovic u svojoj najnovijoj knjizi dosta govori o simbolici orla kod Srba, a navodi i primere doglavog orla kao simbola koji se upotrebljavao i u ranijim civilizacijama pre vizantije i pre heraldike. Cinjenica je da rimljani nisu imali heraldiku, ali su njihovi simboli preuyimani i ukljucivani u heraldicke grbove kao deo kulturnog nasledja.
Da da to je to. Imam u glavi sliku tog predmeta ali nisam mogao da se setim iz kog je manastira tacno.I ja preporucujem toplo novu knjigu D. Acovica Heraldika i Srbi. Mislim da je covek skupio u jednoj knjizi svaki grb svakog ko je bio Srbin ili srpskog porekla...i to je deo samo o licnim grbovima, ima jos mnogo toga.
Necu zivota mi, ionako sam je pomenuo u smislu pseudonauke koja je bila jako izrazena u srednjem veku. Samo mi reci odakle potice ovo sto si napisao?
U jednoj od knjiga D. Acovica ako se dobro secam. Ali evo, nadjoh i ovde:http://www.heraldica.org/topics/fdl.htm
Moreover, supposing that it was already called a fleur-de-lys at the time, the lilly flower had strong religious connotations, especially with the Virgin Mary, and later (in the 14th c.) with the Trinity.
i ovde http://en.wikipedia.org/wiki/Fleur-de-lis
As a religious symbol it may represent the Trinity, or be an iconographic attribute of the archangel Gabriel, notably in representations of the Annunciation.[2] In such contexts, it is associated with the Virgin Mary.
zanimljiva tema.s obzirom na to da je sadašnji grb očigledno evoluirao od nemanjića na ovamo, da li je imalo smisla redizajnirati ga 2004?kad kažem redizajnirati, mislim isključivo na drugačiji crtež, a ne na izbacivanje ili uvođenje novih simbola. u likovnom pogledu ovo je ipak jezik 19.veka
Interesantno pitanje. Npr. ja mislim da plast nije bio skroz potreban...grb nije bio u upotrebi ovakav od 1918. (tj. 1903.) i mi vise nismo kraljevina pod Obrenovicima. Mada, izgleda da se svugde koristi grb bez plasta kao na zastavi (na pecatima, dokumentima, itd.) a da su veliki grb okacili u skupstinu i to je to...sto je skroz OK.Sto se tice drugacijeg crteza...hm, pa ne znam bas. Grb SRJ npr. je predlozio A. Palavestra i on je prvobitno nacrtan na "tradicionalni" nacin. Onda je "modernizovan" (ne znam cijom rukom) da izgleda ovako:1836319425426e642bdbeb3883025106_orig.jpgU istom stilu je grb R. Crne Gore u pred-separatistickom periodu:101px-GrbRep.jpgMeni su ova likovna resenja uzas. Problem sa "modernizovanjem" je kako to uraditi a da zivotinje na grbu ne izgledaju na kraju kao neki pokemoni... Edited by hazard
Link to comment
U jednoj od knjiga D. Acovica ako se dobro secam. Ali evo, nadjoh i ovde:http://www.heraldica.org/topics/fdl.htmi ovde http://en.wikipedia.org/wiki/Fleur-de-lis
Bice da je ranije a i ima dva znacenja u hirscanstvu jedan je Bogorodice a dugi Svetog Trojstva, a zapoceto je sve,http://www.baronage.co.uk/bphtm-02/moa-15.html
One scenario identifies it as the lily given at his baptism to Clovis, King of the Franks (from AD 481 to 511), by the Virgin Mary, a tradition presented in evidence by the French bishops at the Council of Trent (AD 1545-63) to support their arguments for the precedence of their king, Fran?ois I.
Klovis je osnivac cuvene dinastije Merovinga, sebe su smtrali za naslednike Isusa.http://en.wikipedia.org/wiki/MerovingianTakodje Anzujci su se vezali za njih i preuzeli simboliku u vidu ljljana.
Finally, the house of Anjou is mentioned as having been a source for Wolfram?s story, and it was associated both with the Holy Land and the Templars. Fulque, Count of Anjou, was an ?honorary? or ?part-time? Templar. In 1131 he married Godfroi de Bouillon?s niece and became king of Jerusalem. The lords of Anjou, the Plantagenet family, were related to the Merovingian bloodline.
http://www.history-of-culture.org/Lectures...rope/11408a.htmhttp://en.wikipedia.org/wiki/House_of_PlantagenetUpravo to sto si ti napisao o znaku ljiljana je povod kao legenda za pisanje "Da Vincijevog koda" koji je plagijat jedne druge pseudo naucne knjige iz 1982 koja se zove "The Holy Blood and the Holy Grail", http://en.wikipedia.org/wiki/The_Holy_Bloo..._the_Holy_Grail,kao sto se da primetiti iz teksta Den Braun je i tuzen da je izvrsio kopiranje ideje. Samo sto su i autori doticne knjige izvrsili kopiranje ranijih knjiga odnosno legenda seze sve do Merovinga i Anzuja koji su zapoceli tu pricu sa odabranosti a znak im je bio ljiljan.A sam Den Braun u svojoj knjizi istice deo tacnih detalja a zatim im nabacuje svoju pricu npr. prica o Templarima je tacna na petak 13 oktorba 1307. oni su sistematski pohvatani i kasnije pobijeni ali ne zbog nekakvog grala vec zato sto su bili prvi bankari u Evropi. Zatim katolicka sekta Opus Dei postoji i ekstremna je, pomagala je Frankov rezim u Spaniji. Onda cuveni broj Fi poznat pod nazivom "Bozanska proporcija"(koristili ga jos Egipcani i Grci) je odavno poznat itd. Samo je na te osnovne informacije nabaciovao svoju pricu koju je dobrim delom preuzeo od drugaih autora i ranijih knjiga o "Svetoj krvi". Edited by No7
Link to comment
Interesantno pitanje. Npr. ja mislim da plast nije bio skroz potreban...grb nije bio u upotrebi ovakav od 1918. (tj. 1903.) i mi vise nismo kraljevina pod Obrenovicima. Mada, izgleda da se svugde koristi grb bez plasta kao na zastavi (na pecatima, dokumentima, itd.) a da su veliki grb okacili u skupstinu i to je to...sto je skroz OK.
mislim da je ustanovljena podela, u kojim prilikama se koristi mali, a u kojim veliki grb. veliki je više za neke zvanične praznike i svečanosti, dok je mali (bez plašta i gornje krune) za pučanstvo. shodno tome, napravljena je i diversifikacija zastava: državna, predsednička, narodna, itd. inače, jako bih pohvalio odluku da se mali grb na zastavi pomeri u stranu. to je po meni, s obzirom na sve, veliki iskorak u vizuelnom identitetu ove zemlje.
Sto se tice drugacijeg crteza...hm, pa ne znam bas. Grb SRJ npr. je predlozio A. Palavestra i on je prvobitno nacrtan na "tradicionalni" nacin. Onda je "modernizovan" (ne znam cijom rukom) ...Meni su ova likovna resenja uzas. Problem sa "modernizovanjem" je kako to uraditi a da zivotinje na grbu ne izgledaju na kraju kao neki pokemoni...
iskren da budem, ni meni ovo nije baš najsrećnija varijanta ali sam spreman pre da podržim neku malo geometrizovanu formu, nego ovo što trenutno imamo. no to je već stvar ličnih afiniteta. e sad, to je ipak malo zahtevniji posao od kucanja na netu. pogledajte nemačku stilizaciju orla:Germany_coat_of_arms2.gifili pak albansku:Albania_state_emblem.pngili da odemo dalje:Russianfa.pngengland%20badge.jpgok, na ovom mestu osećam potrebu da se ogradim od eventualnih insinuacija da razvodnjavam topic pričom o fudbalskim grbovima ali je činjenica da ovo jesu amblemi koji imaju nacionalni konekst, a dizajnirani su u 20. veku. naročito engleski primer nije za bacanje jer to je ipak država sa veoma razvijenom vizuelnom kulturom.sve u svemu, vidite razliku između ovih stilizacija i našeg aktuelnog grba. mislim da bi se moglo slično primeniti i na našem starom-novom grbu. prosto u svim primerima predstava životinje je svedena na jednu površinu, oblik uz eventualno jednu liniju (eng) ili pak veću razigranost konturne linije (ostali). ne mora baš svaka peruška na orlu da se vidi. po meni, trebalo je da bude malo pročišćeniji. ne znam odakle je ova slika ali ovo rešenje mi deluje dosta elegantnije od postojećeg (ok, trebalo bi uklopiti štit na grudi):Porodica_Nemanjica.jpgda ne govorim o tome da je pitanje koliko je neophodno da plašt bude opterećen detaljima. pogledajte, recimo, ove dve, (hmmm, kako se zovu), ok ova dva čvora u koje se plašt skuplja i odatle pada na dole. sasvim je ok što je njihova trodimenzionalnost objašnjena tamnim oblicima i jako mi se dopada njihova asimetričnost (to je fenomenalno), ali majku mu, jesu li oni zaista neophodni? (ajde cowboye uključi se i ti ako čitaš)meni se iskreno, najviše dojmi nemačka stilizacija ali nekako bismo se svi mogli složiti da je ova kruta forma ipak karakteristična za germanski izraz.koji bi onda bio srpski izraz? to je pitanje koje zahteva više vremena od jednog skupštinskog zasedanja.no dobro, na kraju krajeva, s obzirom na to koliko je svaka rasprava ovde na slične teme bila žrtva prepucavanja jedne i druge srbije, bez realnog poznavanja kako istorije i heraldike s jedne, tako i dizajna s druge strane, ja sam aktuelnim rešenjem sasvim zadovoljan.
Link to comment

Nemacka stilizacija mozda izgleda modernije, ali je u isto vreme nekako i staromodnija. Da se naci dosta grbova iz srednjeg veka stilizovanih na slican nacin. Pa evo pokazao si nam i taj grb Nemanjica gore. Generalno, grbovi od srednjeg veka kada su nastali pa naovamo postaju sve detaljniji i kitnjastiji. Jedino se u drugoj polovini XX veka taj trend na nekim mestima obrce.Generalno mislim da su detaljni i kitnjasti grbovi nekako u nasoj tradiciji, nas izraz kao sto kazes, od pocetka 19. veka. Cak su i oni iz komunistickog perioda takvi. Npr.,150px-SR_Serbia_coa.pngInace grb je definisan svojim blazonom, koji je tekstualni opis grba (npr. dvoglavi beli orao na crvenom stitu) i ne dotice se stilizacije. Dva grba razlicite stilizacije a istog blazona su jedno-te-isti grb.

Link to comment
  • 2 years later...
  • 4 months later...

Је ли тај грб сад у функцији или није? Чини ми се као да је та одлука поништена. Иначе, папагајски изглед ... :isuse:

Link to comment
Meni deluje okej. Ja bih boje još malo oplemenio ali 'ajde.
Ја се питам који ће републици грб са две круне.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...