Jump to content

Photo

Prag

• Please log in to reply
191 replies to this topic

#181 mustang

mustang

klementina

• Members
  • 9,184 posts

Posted 08 November 2017 - 21:01:21

mislim da nisam....i ako jesam, zaboravila sam ili izlapela :)

ja menjala u menjacnici blizu trga, tik uz neki restoran specijalizovan za kobasice. mi smo zavrsili na nekoj zurci sa glumcima i umetnicima, dok nas neko nije povukao u neki klub i tu je bilo fenomenalno. samo vise nikad zimi. iako je prelep, sve svetluca kao u sneznoj kraljici. svidelo mi se sto su pitomi i vrlo otvoreni, posle pet minuta kao da ih znas ceo zivot :)
cudi me da nismo zavrsili u bordelu i ja pijana...

#182 halloween

halloween
  • Members
  • 5,483 posts

Posted 08 November 2017 - 21:07:31

Menjacnice su im takodje (makar bile) veoma lopovske. A moj tadasnji momak i ja smo imali sledecu situaciju, cekajuci na semaforu negde u centru: prilazi lik i krene da trtlja nesto na...ruskom? ukrajinskom? na sta mu odgovorimo da ne razumemo. Onda krene da mota jezike i nabode poljski, koji je moj momak znao. Pa mu ponudi dolare i sta sve ne. I onda ga upita, na poljskom, da li ja razumem poljski, vec pretpostavljajuci da ne razumem posto nisam rec progovorila. Onda mu kaze kako moze da mu nabavi zensku za ne znam koliko para :lol:

Napisaću sve utiske malo kasnije, ali što se menjačnica tiče, dobro sam se raspitala i našla da je najpovoljnija menjačnica u Beogradu- Škorpion u TC Sremska. Tu se CZK mogu kupiti i za dinare i za evre, a odnos  evro: kruna je 1:27, što je bolje nego u Pragu, gde se najviše može dobiti 25,5. Sve agencije vode do tzv. Arapina kod Njujorkera ( Mustek metro stanica), ali i on je prodavao po kursu 25,5. Škorpionu se najavite nekoliko dana unapred ako želite određeni iznos, da mogu da sakupe. Ja sam svratila kod njih bez najave- imali su trenutno 3200 CZK.

Edited by halloween, 08 November 2017 - 21:07:53.

#183 I*m with the pilots

I*m with the pilots
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 08 November 2017 - 21:13:28

Verovatno tog istog Arapina je i meni preporucio prijatelj, ali vec kada sam se vratila sa tadasnjeg puta. To je inace bilo 2010. Imali smo jednu od onih klasicnih situacija, za koju nisam mogla da verujem da se desila meni koja sam vrlo pazljiva i citam sve - a to da je negde u nanofontu stajalo da je dati kurs za sumu od preko 500 ili vise evra (a nije bilo nesto bog zna koliko dobro pa da je mirisalo na takvu prevaru).

Pored tog cimanja sa novcem je sve ostalo bilo dobro, pogotovo koncerti Nojbautena koji su bili povod da se u novembru uputim do Praga :)

#184 Perodeformero

Perodeformero
  • Members
  • 96 posts

Posted 08 November 2017 - 22:04:17

Pretpostavljam da je reč o ovoj menjačnici?

2016021s1_111049.jpg

#185 Braća Strugacki

Braća Strugacki
  • Members
  • 9,389 posts

Posted 08 November 2017 - 22:23:43

liči

#186 darling

darling

AFŽ

• Members
  • 10,182 posts

Posted 08 November 2017 - 23:02:36

Edit- sad vidim da izgleda ima takav i u zgradi Železnice Srbije. Moram se raspitati da li radi i da li uopšte još postoji.

postoji

https://www.youtube....RRZdF9jDcM&t=49

Edited by darling, 08 November 2017 - 23:03:23.

#187 Tolaa

Tolaa

Predsednica i daktilografkinja FFS PPP-a

• Members
  • 6,011 posts

Posted 09 November 2017 - 13:34:30

Na mom univerzitetu bio takav lift u biblioteci. Avantura je da se prvi put odvazis da se provozas ceo krug. :)

#188 halloween

halloween
  • Members
  • 5,483 posts

Posted 09 November 2017 - 15:30:08

Stepenice koje vode na tavan renesansne Švarcenberg palate.

iqJUN4i.jpg

A onda, prizor.

vaF4lmO.jpg

Fantastični mistični ambijent, efektno osvetljenje i zanimljive preteče pištolja.

4YT7KGE.jpg

#189 Matilda Ivancic

Matilda Ivancic
  • Members
  • 4,060 posts

Posted 09 November 2017 - 16:21:47

u zivotu ovo nisam videla :)
fala na snimku

i ti si kao bila neka dizelasica

#190 darling

darling

AFŽ

• Members
  • 10,182 posts

Posted 09 November 2017 - 16:30:38

khm, kasnis tri posta   :fantom:

:D

#191 halloween

halloween
  • Members
  • 5,483 posts

Posted 10 November 2017 - 12:50:34

Neprekidna borba između pekara i lutkara. Fotografija sa upozorenjem " marš od ovog izloga i mljackaj trdlo daleko odavde". Preko puta je pekara za trdelnike. To je znači borba neprestana i sekiracija vlasnika lutkarske radnje.

vzvu4g.jpg

Spoiler

Edited by halloween, 10 November 2017 - 12:51:05.

#192 halloween

halloween
  • Members
  • 5,483 posts

Posted 12 November 2017 - 16:18:41

Josefov- stara jevrejska četvrt u Pragu, obuhvata: Staro jevresjsko groblje sa Staronovom sinagogoom, Majselovu sinagogu, Pinkasovu sinagogu, Klausovu sinagogu, Cereminijalni hol, Špansku sinagogu i izložbu Roberta Gutmana- Kroz lavirint normalizacije. Jerusalimska sinagoga je van četvrti i nalazi se u blizini Glavne žel. stanice.

Staronova sinagoga,

2eai0et.jpg

Najstarija sinagoga u Evropi koja je u funkciji. Mesto gde je legendarni rabin Lev ben Bezalel napravio Golema.

Staro jevrejsko groblje, gde je i grob rabina Leva, Maharala iz Praga, koji je zatrpan papirićima sa željama posetilaca. Tu sam impresionirala dvoje Amerikanaca, koji su čitali o njemu, ali nisu mogli da ga pronađu.

4grvh4.jpg

2mrwf1y.jpg

Osim u  Staronovoj, u ostalim sinagogama su i muzejske postavke.

Jevrejska kapa od valjane vune.

96yk3d.jpg

Rabinova odeća.

es2kqg.jpg

Judajke, jevrejski ceremonijalni predmeti, po pravilu od srebra.

Pokazivač Tore (na vrhu ima malu ruku) i štit Tore.

11b1cv5.jpg

Posude za začine i mirise tokom Avdale.

2gy2a6f.jpg

Španska sinagoga, remek delo maorske arhitekture.

2d0xqht.jpg

2uy29n4.jpg

Bakarna kantica u uglu prozora, sakupljač kišnice. Lako se izvlači iz ležišta, vrlo dekorativno.

206ztic.jpg